Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Суровоядство по принципа 80/10/10  (Прочетена 11955 пъти)

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Скъпи приятели,

Да ви питам, имате ли отношение към суровоядството по метода на д-р Дъг Греъм (Doug Graham). Накратко храненето се състои от 80 процента плодове, 10 процента зеленчуци и 10- ядки (мазнини). Затова се нарича 80/10/10 или накратко 811.

Ето какво случайно ми попадна - споделено от човек, който е преминал към този вид суровоядство (ще копирам тук само няколко абзаца, но давам линк)

Before long, I was lured to David Wolfe's mercurial raw food program of high-fat diet, highly touted supplements and superfoods. After all, it was a bit dissuading for a man to stay in the kitchen much of the day juicing carrots and celery when there are so many other things to keep up with in the house. I have purchased many of David's online products which I have now come to realize were useless or unnecessary and expensive.

And I have been following 811rv very closely ever since. Fruits all day. Greens with tomatoes and celery for my supper salads most of the evenings. Orange juice in half a gallon (or just watermelon whenever available) for my breakfast, 8-9 bananas blended with celery (or just mangos whenever available) for lunch and again bananas or OJ for the mid-afternoon or early evening. Some fruits for a night snack if needed. Oh, I love those simple no-frills meals. No supplements or superfoods!

Ever since I began following 811rv in earnest in March this year, I have been picking up more stamina for my running than ever in my late adulthood. In the past I would have to wait until afternoon before I can walk or run because of my bothersome feet (slightly arthritic??) - I never like to go to a doctor for anything. It helps that I am now free to run in the mid-morning (though my right foot can be a bit numb if I am not too careful about my walking or running pose). That's quite encouraging to me. Apparently it is because I have discontinued my daily consumption of avocados and flaxseed seeds and thus clearing excess fats from the blood and allowing more oxygen to reach the cells.


http://www.vegsource.com/articles2/keefed_odyssey.htm

Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #1 -: 13-05-2009, 14:28:23 »

Това 80/10/10 и аз го срещах скоро, но не съм се зачитала... Четох за по-крайни варианти на суровоядство при които си само на плодове и нищо друго... Но доколкото го разбирам, това го правят за определен период от време, и то след като дълго време вече са били суровоядци, иначе преминаването от готвени и преработени храни, месо, мляко и т.н. на (почти) изцяло плодове би било неимоверно трудно.

Ти имаш ли желание да пробваш и чувстваш ли се готова да преминеш на 811? Или питаш по принцип?  ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #2 -: 13-05-2009, 14:44:47 »

Питам по принцип, честно казано. Не я усещам за себе си, защото много обичам зеленчуци. Дялът на зеленчуците, а в момента и на ядките, ми е доста висок. Чувствам, че с времето, този на ядките ще спадне значително, защото тялото се пречиства все повече и то само си търси по-леките храни - плодовете и зеленчуците. Зимата не знам как ще е...
Това, което черпя от 811 е да увелича максимално плодовете, примерно. Като огладнея, вместо малко ядки, като междинно хранене, по-добре да хапна плод/ове....
Странно, че не се тачи много авокадото, защото е мазен плод, а ми е толкова любимо... :)

А и тъй като съм в началото на този път, гледам да не си налагам ограничения, за да не се уморя и накрая да ми писне от всички "правила" и "норми". С времето нещата ще се наредят :)

Просто ми беше интересно какво споделят последователите на 811, има и една сладурка Мони много запалена по този начин на хранене, ако е регистрирана, сигурно и тя ще се включи в тази тема.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #3 -: 13-05-2009, 14:58:35 »

По-скоро някога бих преминала на 80% кълнове и зеленолистни, 10% плодове и 10% ядки и семена. :)

Плодове не бих приемала толкова много заради захарите в тях, макар че захарта е фруктоза. А ако искам да преминавам за определен период на плодове главно, бих пробвала на зеленчукови сокове, а не на плодове. :)

А нали знаете, че полезното за едни е вредно за други. И в тази връзка нищо не пречи, който иска да пробва 811. ;)

Има различни течения в суровоядството като моносуровоядство, примерно т.е. никакво допълнително овкусяване на храната / без сол, захар, подправки / и всичко консумирано поединично. Има и такива, които отричат подсладителите като цяло; други пък допълнителните мазнини...:)
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #4 -: 13-05-2009, 21:01:45 »

Аз съм навита да го пробвам този принцип 80/10/10 за седмица и да видя за как е.Значи започвам от утре и другия ...четвъртък ще докладвам резултатите ;)Ако има някой друг,който е навит да даде сигнал и да обменяме опит през седмицата :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #5 -: 14-05-2009, 10:33:38 »

Като се замисля, аз май съм на 80-зеленчуци, 10-плодове, и 10-ядки и мазнини. Но това май е заради сезона, като започнат да излизат черешите и боровинките и всички летни плодове, май от само себе си ще стане обратното.
И аз не спазвам някакви по-специални ограничения или правила - освен това, че съм суровоядка, но не го чувствам като ограничение.
Активен
Духът владее материята!

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #6 -: 03-12-2012, 18:19:40 »

Въй въй въй Написах супер дълго съобщение и като реших да го постна стана грешка :D
Та хайде още веднъж :)
Днес се регистрирах във форума и тъкмо бях писал в раздела Книги за The 80/10/10 Diet и се чудех как досега няма такава тема във форума, но ето че попаднах на тази. На едно друго място за теченията в суровоядството също се споменаваше за 811 (съкратено от 80/10/10). Там също имаше заблуда относно пропорцията 80/10/10. Това е съотношението на калориите добити от 3те макронутриента (въглехидрати,протеини и мазнини), което ще рече, че минимум 80% от приетите калории да идват от въглехидрати, максимум 10% от калориите да е от протеини и максимум 10% да е от мазнини. Става въпрос за Високовъглехидратно Нискомазнино хранене базирано предимно на цели, сурови, узрели плодове + зеленолистни растения и ограничено количество на ядки и семена. В книгата на Дъг Греъм като цялто се говори за суровоядци, но пропорцията 80/10/10 важи и ако е включена готвена храна, както аз например я прилагам (освен тоновете плодове си хапвам и разни готвени храни като картофи, зърнени и бобови варива).
Вече две години се въртя около това съотношение 80/10/10. На моменти го пробвам сурово, на моменти компромисно с готвени храни. Като цяло ефектът е изкючителен. Получаваш мощен енергиен ритник все едно си надрусан :D весел, бодър и енергичен с остър ум и желание за екшън :) Минусите според мен са от към финансофо естество, защото излиза доста скъпо ако трябва да си купуваш всичката храна (а тя определено е в големи количества). Лятото в България е благодат за 811, има супер много плодове и то не само на пазара ами и сред пущинака да излезеш пак ще намериш я череши, я черница, джанки, ябълки, круши и тн.... Но зимата ако не си 100% заклет веган суровояд може малко компромиси с разни варива :) Другото, което може би малко ме притеснява е, че когато съм на сурово през студените месеци прекалено много ми замръзват крайниците и тогава една топла лещичка би се отразява добре ;)
Ще се радвам да се заформи дискусия относно темата. Да обменим опит, идеи, преживавания.
ПоЗдрави :)
ПС: ето едно клипче с хуабвата трансформация, която предизвиква 811:
http://www.youtube.com/watch?v=ucHEVNX2c9o&feature=youtu.be
« Последна редакция: 03-12-2012, 18:33:15 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #7 -: 03-12-2012, 18:31:59 »

aко напишеш 811 в търсачката мисля че ще ти излязат повечето теми, дето съм писала по въпроса :)))) иначе аз за сега нямам проблем с готвеното - не ме влече по никакъв начин и си ям тоновете плодове. Можеш да ми чекнеш и последните постове от дневника, там съм се обяснявала по-подробно. Дори клипчето ти май съм го поствала поне на 2 места  tooth
Активен
Psychonaut

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #8 -: 03-12-2012, 18:35:45 »

Ехе :) Супер. Приятно ми е да срещна още 811 луди глави. Днес се регистрирах във форума и още не съм много ориентиран. Как да проверя дневника, за който говориш?
Активен
Total Liberation

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #9 -: 03-12-2012, 22:46:15 »

Заповядай - http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=6510.0
 
има доста за четене(кога станаха 7 страници не знам ...) и голяма част е странична информация, но дано намериш нещо полезно  O0
Активен
Psychonaut

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #10 -: 04-12-2012, 09:47:30 »

 ??? Може ли някой да обясни, че не схващам съвсем, ту говорите за плодове, зеленчуци/зеленолистни и ядки/семена, ту за въглехидрати, протеини и мазнини, ту за калории ...? Ако приемем че броите плодовете за въглехидрати, ядките за мазнини, протеините къде са - в зеленчуците ли, хм не мисля. Да не говорим че всеки (почти) плод, зеленчук или ядка е съвкупност от трите, как тогава ги броите ... ходите си с таблица и калкулатор в джоба?
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #11 -: 04-12-2012, 10:49:36 »

Протеин има във всички плодове, а най-най-най много има в зеленолистните, особено диворастящите. Затова препоръчах Cronometer.com - там се изчисляват. Иначе как бих могла да знам какъв процент от калориите ми са точно 10% протеин...  :Content_4 - emotloader:
Активен
Psychonaut

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #12 -: 04-12-2012, 12:16:40 »

Ахааа, като видях сайта позацепих  :Confus_3:  tooth

... имат дори версия за Андроид  :Content_14:

 :love_006 - emotloader:
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #13 -: 25-12-2012, 18:24:55 »

 В този Cronometer.com прекалено много протеини ми препоръчват, дори ако не искам да наддавам тегло, пак не мога да ги стигна  :surpris_22:
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #14 -: 26-12-2012, 12:57:43 »

ми то има да си го нагласиш на съответния режим...аз съм 80/10/10(30 bananas a day)
Активен
Psychonaut

Iveta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 68
Re:Суровоядство по принципа 80/10/10
« Отговор #15 -: 16-10-2015, 21:18:29 »

Темата е стара, но пак ще повдигна въпроса. В този Cronometer и като сменя режима препорълите си остават същите  :surpris_23: Има ли нещо по-специално, което да се прави?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.271 секунди с 23 запитвания.