Начало   Помощ Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Относно БИО-то...  (Прочетена 29549 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Деси
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 101

HORROR MOVIE

« Отговор #60 -: 19-04-2011, 12:22:47 »

че тя няма да има нищо против да стане разпределител, но все пак е по-добре производителя да е някой местен - няма начин да няма такива. Мога да поразпитам в сдружението и да пиша, ако има такива.  fluretaa

това ще е супер ако стане .. намигам
Активен

Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!
seymour_sz
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 32

« Отговор #61 -: 19-04-2011, 12:27:48 »

Ами аз не съм адвокат на Гимел и не смятам да ги защитавам на всяка цена, но знам, че са най-големият сертифициран производител в България и не вярвам да си позволят да произвеждат неистинска стока - още повече, доколкото знам, работят за външни пазари. Това може би обяснява и високата им цена, освен традиционната причина - прекупвачите.
А за външния вид - наистина нетретираните с химични торове краставици не са така лъскави и хубави, както добре наторените с амониева селитра  :Smiley
Активен

Спрете земята, искам да сляза!
benato
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1467

« Отговор #62 -: 19-04-2011, 13:07:07 »

Аз също имам градина и знам какво е домашно производство намигам
Щом работят за износ,познай къде отива шкартото,по стара българска традиция. laugh
Кое ще ги спре да продават не истинска стока?Ъъъ?Ъъъ??
Морала или лабораториите от време оно? Да си чул някой да го е спряла лаборатория,след обстоен анализ на продукцията?
А стоката само Био ли трябва да е или и да е вкусна?
Ти купуваш ли си био стока ,от тази която не произвеждаш,?
Не се заяждам,просто хората са сърбали попарката,на загрижените за здравето им корпорации и институции.
А за малки еко ферми като твоята(може и да е голяма) можем само да те поздравим и ще ти бъдем клиенти. Ти кажи какво произвеждате и как?
Активен

GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
seymour_sz
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #63 -: 19-04-2011, 13:44:50 »

Ами - последно за Гимел, като работят за износ не могат да си позволят фалшива стока, защото там (за разлика от тук) проверките и изследванията са редовни и веднъж ако ги пипнат, че дават калпава стока, ще им отиде пазара завинаги и тогава какво ще ги правят тези хектари оранжерии? Все пак не знам, разбира се, това са само мои разсъждения.  нерешителен
Що се отнася до мен, моята ферма е скромна - за зеленчуци имам 6 дка сертифицирана площ, и за билки - 40 дка, които обаче догодина май ще ползвам за друго, че етеричните билки съвсем на загуба гледам, за съжаление, тъй като там просто няма начин да не попаднеш в ръцете на прекупвачите, които ти изкупуват килограм масло за 150 евро (при цена само на сваряването му от 200 лв, без да броим труд, транспорт и разноски по отглеждането и събирането на билките), и след това си го препродават за 600 евро  олееее, амиии....
Тази година ще отглеждаме възможно най-много култури, като наблегнем на разнообразието, не толкова на количеството, така че едва ли ще ми се наложи да купувам друга продукция  ам-ам За жалост, нямаме оранжерия и затова няма и ранна продукция, но предпочитам да произведа (съответно консумирам) зеленчуци, расли под слънце. Съвсем скоро ще почваме да берем салата, репички, лук и спанак. За лятото предвиждаме производство на домати, краставици, пипер, тиквички, моркови, зелен лук, след това салатно цвекло, ряпа, тикви. Всички продукти ще са от био-сертицирани семена (холандски, за съжаление, поради липсата на български такива) и само доматите, пипера, тиквичките и краставиците ще са български - от нетретирани семена. В момента сеем в саксийки за продажба и подправки - розмарин, салвия, чубрица и босилек, ще произвеждаме също и магданоз и копър, но не в саксийки (просто нямаме такива заявки), а на полето между доматите и краставиците (т.нар. съвместно отглеждане).
Начина на производство е следния: ползвам биосертифицирани семена, отглеждат се на земя, която не е била работена до миналата година повече от 7 години, но за жалост като сертификат е в "преход към биологично земеделие" поради бюрокрация - купихме я от пълномощник, а собствениците са извън страната и няма как да ни дадат декларация, че не е обработвана, а без такава декларация, макар и да е видно, че е така, сертифициращия ни орган не признава липсата на обработка. Не ползваме никакви изкуствени торове, торим единствено с био-препарати със съответните сертификати. За растителна защита също използваме само био-препарати и отвари (от чесън, коприва и прочие), както и смесеното засаждане, при което растенията се пазят едни други от определени вредители.
Надявам се бях достатъчно подробен, но ако има и други въпроси, с радост бих отговорил :-)
Активен

benato
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1467

« Отговор #64 -: 19-04-2011, 14:01:28 »

браво, аплодирам браво, аплодирам
От Пловдив ли си? Дай координати.
Активен

GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
seymour_sz
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #65 -: 19-04-2011, 16:54:15 »

Не съм от Пловдив, а от Стара Загора. В Пловдив има вече сформирана група, която се снабдява от един производител - Атанас Топалов. Ако проявяваш интерес, мога да ти дам на лични координати на организатора на групата.
Активен

Андрей
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 217

« Отговор #66 -: 20-04-2011, 06:35:48 »

Тези сертифициращи органи не вземат ли проби от почвата за тест на метали и остатъчна химия?!
Какво значение има колко време не е обработвана земята по конвенционален начин, ако вятъра ти носи дим с благини от съседния ТЕЦ и комшия с пръскачката, а поливната вода е фраш от химикали амии... знам ли?!
Активен

Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
seymour_sz
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #67 -: 20-04-2011, 13:23:36 »

Андрей, био-земеделието означава спазване на определени стандарти. Моят сертифициращ орган не е вземал проби от почвата. За нуждите на био-земеделието земята не трябва да бъде обработвана с пестициди и химични торове минимум три години - вероятно това трябва да е достатъчно, за да се изчистят следите от химията. Оттам нататък аз като сертифициран производител следва да спазвам стандартите, а именно - да ползвам само и единствено разрешени и сертифицирани семена, продукти за растителна защита и торве на био-основа. Нямам право да ползвам никаква химия, с изключение на мед и сяра съдържащи препарати в определени дози (6 г на декар). След това, когато произведа нещо, то се тества и ако има наличие на пестициди - гори ми сертификата, и трябва да почна от нулата - три години преход и т.н.
Това, за което говориш - дима от ТЕЦ-овете, от колите и прочие "благинки" на цивилизацията практически няма как да бъде избегнато. Ако приемем, чисто теоретично, че био-земеделие може да се извършва само на земя, до която няма досег цивилизацията, практически това означава био-продукти да се отглеждат единствено в някои части на Африка.  амии... знам ли
Съвсем между другото, доста по-безопасно е да отглеждаш зеленчуци до оградата на ТЕЦ-а, отколкото на 50-60 километра от него поради простата причина, че отровите, изхвърлени през комина, на практика нямат никакъв шанс да паднат направо надолу, а вятъра ги разнася на 50-60 до 200 км околовръст.
Активен

Дете на Природата
New
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3

« Отговор #68 -: 18-08-2011, 22:53:56 »

Та, моето мнение е, че някои био продукти (със сертификати, печати от ЕС и т.н.) наистина са надеждни, макар и не всички.
Вие какво мислите? На мен ми изглежда наред, ама знае ли човек 
Привет!
Към  Бг.пазар съм скептична. намигам
Обикновено (преди година) си закупувахме БИО продукти от БИО Ферми с доказали се продукти на пазара, в производството си на пазар Биологично ЧИСТИ продукти.  пеперуди пеперуди пеперуди
Да не споменавам имената на тези ферми за да избегна реклама.

Аз лично НЕ бих разчитала или закупила каквото и да е от т.нар.Био магазини...дори и клечки за уши. ухилен
Активен
savina
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 48

« Отговор #69 -: 20-08-2011, 14:31:24 »

Та, моето мнение е, че някои био продукти (със сертификати, печати от ЕС и т.н.) наистина са надеждни, макар и не всички.
Вие какво мислите? На мен ми изглежда наред, ама знае ли човек 

Аз лично НЕ бих разчитала или закупила каквото и да е от т.нар.Био магазини...дори и клечки за уши. ухилен

Здравей,защо мислиш така  Ъъъ? кое не е редно в био магазините,защото аз често си пазарувам и съм доволна
Активен

Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..
bioagro
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 10

« Отговор #70 -: 08-10-2013, 23:00:12 »

... опс
« Последна редакция: 08-10-2013, 23:02:27 от bioagro » Активен

Страници: 1 2 3 [4]   Нагоре
Изпечатай
Отиди на: