Сигурно сте забелязали на пазарите кръгли оранжеви плодове. Научното им име е “диоспирос”. Това на разбираем език е най-Богати са на захари, особено на глюкоза и фруктоза, на органични киселини, багрила и пектинови вещества.
Райските ябълки са истинско съкровище от витамини и микроелементи. В по-голямо количество съдържат провитамин А и витамините С, Р, В1, В2. Имат и витамин Е. От микроелементите най-много е калият - 180 мг в 100 г плод. Значителни са количествата на магнезий и йод.
Притежават още желязо, калций, фосфор, манган, мед. Този състав прави райските ябълки целебна храна при недостиг на витамини и микроелементи. В миналото с плодовете са лекували скорбут - заболяване на венците, причинено от липса на витамин С. Сега се знае, че сокът от райски ябълки действа отхрачващо. Чудесен е срещу настинки и кашлица, която е в резултат от запушване на белодробните пътища с възпалителен секрет. Същият ефект се постига, когато се пие отвара от обвивката на плодовете. Препоръчват се още при анемии и стомашно-чревни нарушения. Богатството им на йод ги прави диетична храна за страдащите от заболявания на щитовидната жлеза. Ако ябълките са пресни, с месестата им част може да се наложи рана по кожата, за да се ускори заздравяването й. Срещу кръвоизливи народната медицина предлага прах, получен от стриване на изсушени листа от растението. Райските ябълки най-често се употребяват за общо укрепване и тонус.
Добре е да се консумират пресни - във вид на току-що получен сок, или направо, като плодове. Ако са изсушени, количеството на захарите в тях е по-високо.
близко до определението “божествена храна”. Общоукрепващ и силно калоричен е десертът, получен от месестата част на няколко презрели райски ябълки. Тази част се издълбава до твърдата обвивка на плода и се поставя в чаша. Към нея се добавят по шепа стафиди и надробени ядки. Сместа се разбърква с мед, на вкус. Накрая се поръсва с кокосови стърготини.