Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Слива  (Прочетена 1624 пъти)

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Слива
« -: 15-06-2009, 16:56:27 »

Лечебно-профилактични свойства

   Сливата се използва като лечебно средство още от древните лечители, популярна е и днес. Благодарение на съдържащите се в плодовете целулоза, пектин и сорбит, особено в тъмните сортове, сливите притежават леко слабително и жлъчегонно действие, способстват за намаляването на холестерина. Те са полезни за извеждането от организма на солите на тежките метали, канцерогенните и радиоактивните вещества. Сливите се използват при хроничен запак, атеросклероза и свързаните с тях заболявания, холестицит и жлъчнокаменна болест. Препоръчва се да се комсумират редовно от хора, които работят в производство на тежки метали.
   Благодарение на високото си съдържание на калий сливите имат пикочогонно действие, подобряват състоянието на болните от хипертония и с отоци и на страдащите от бъбречни заболявания.
   Фитоницидите, съдържащи се в сливите, особено в тъмните сортове, дезинфекцират устната кухина и стомашно-чревния тракт. Плодовете и сокът способстват за намаляване киселинността на стомашния сок, затова се използват за лечение на гастрити и язвени болести на стомаха и дванадесетопръстника. А заради наличието на органични киселини, витамин С и желязо, сливите се препоръчват за профилактика и лечение на малокръвие.
   Листата на сливата ( свежи или сушени ) се смятат за добро ранозаздравяващо средство и влизат в състава на много чаени смеси.

Лечебни рецепти

   Прясноизцеденият сок от сливи, смесен с месото на плода и мед се използва при стомашно-чревни заболявания, за утоляване на жаждата при треска, при заболявания на бъбреците, ревматизъм, подагра, сърдечно-съдови проблеми и при запек. Приема се по 1/3  - 1/2 чаена чаша с 1 с.л. мед 3 пъти на ден преди ядене. Сливовият сок, изпит сутрин, има отлично очистващо действие.
   Мармаладът от кисели сливи има добро слабително действие. Българската медицина препоръчва да се изяждат по 1-2 с.л. мармалад или 10-15 сливи вечер преди лягане. При хроничен запек като леко слабително средство се използва киселът и компотът от сливи.
   Надробените свежи и запарени сухи листа на сливата помагат за зарастването на гнойни, трудно зарастващи рани и язви.

Противопоказания

Сливите не се препоръчват при затлъстяване и захарен диабет.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 23 запитвания.