Къпините са не само много вкусна храна, а и лекарствено растение. Ценността им като хранителен продукт се дължи главно на високото съдържание на калиеви, калциеви, магнезиеви, фосфорни, железни, медни и натриеви соли. От витамините най-голямо е количеството на витамин С-35%. В по-малки количества къпините съдържат и витамините В1, В2 и каротин.
Калият подпомага извличане на излишната вода от тъканите. По съдържание на калций (2,9%) къпините са сред най-полезните плодове, което ги превръща в незаменима храна за всички възрастови групи. Желязото (3%) в къпините също е изключително полезно за хора с анемии. По високото съдържание на магнезий къпините отстъпват само на шипките. Той съдейства в борбата с атеросклерозата, при сърдечно-съдови заболявания, мускулни крампи.
Къпините се използват за лечение при жлъчно-чернодробни болести, а така също за поддържане на алкално-киселинното равновесие на организма при състояния, протичащи с ацидоза - захарен диабет, бронхиална астма, рахит. Заради високото съдържание на дъбилни вещества къпините са приложими при лечение на диария.
Те повишават съпротивителните сили на организма при простуда.
100 г къпини дават на организма 43 ккал, което прави плодовете подходящи и при диети за отслабване. Фибрите - 5,3 г - са напълно диетични и подпомагат храносмилането.
Листата на къпините са със силно бактерицидни свойства. Те помагат и при смущения в менструацията, а корените на къпините се използват при лечение на разширени вени и хемороиди.
Най-добре е плодовете на къпините да се консумират в прясно състояние, но те могат да се консервират, да се сушат и замразяват.