Постите могат да имат много добър ефект върху нас, дори и да не консумираме животински или термично преработени храни. Бихме могли през това време да си направим някой пречистващ режим. Времето и продължителността, които са избрани за постите не са случайни, а имат много дълбоко значение.
Петровите пости - 15-28.06 включително /вариращи от 8 до 40 дни/ се провеждат през най-горещото време на годината – лятното слънцестоене. Ако през това време се пости, космическата енергия и повишеното количество слънчева енергия ще бъдат използвани за съзидателна работа – усилват биосинтеза. Но ако се яде както винаги много, енергията не се усвоява и предизвиква разрушение в клетките и спад в жизнения потенциал на организма. (Вж. За постите :
http://dar-center.com/article/?article=353 )
От друга страна, бактериите и вирусите в този период на обилна енергия преминават в активно състояние и успешно атакуват отслабения организъм, преминавайки в грипни и други епидемии. Затова именно тогава се развиват и тъй наречените летни простуди, които в много случаи се понасят по-тежко от зимните. Повишава се и равнището на свободните радикали.
През лятното слънцестоене силите на организма отслабват. Човек се чувства отпаднал, от горещината не му се яде. Някога по това време са били предпочитани киселите храни. На места това са били сварени зелени джанки, другаде, особено на полето, са си правили попара от хляб, вода и оцет, трети са ядели таратор.
Тогава най-много се употребяват и напитките с кисел вкус /лимонов сок с мед и вода/, прохладните чайове с мента и пр., плодовете с кисел вкус – ябълки, вишни.
За уравновесяване на организма тибетците например препоръчват да се пие и тялото да се облива с прохладна вода, да се носят тънки дрехи от памук и лен, които охлаждат тялото, да се избират прохладните места или да се търси сянката с прохладни подухвания на вятъра.
Постенето или гладуването през този период целят следните ефекти:
* активно противопоставяне на свободните радикали;
* създаване в организма на понижена температура, която уравновесява външната горещина;
* създаване на сухота в организма, която уравновесява природната влажност вследствие на усиленото изпаряване от повърхността на земята и водоемите;
* създаване в организма на лекота, която уравновесява природната тежест, предизвикана от летния задух;
* дълбочинното очистване на организма благодарение на дълбоката отпуснатост, предизвикана от горещината.
През Петровите пости се препоръчва да се проведе и профилактично гладуване до 7 дни вместо самото постене.