Ето една многократно доказала се рецепта за лечение на шипове, където и да се намират по тялото. Прави се по описания по-долу начин, независимо къде се намират шиповете. Рецептата е китайска, а след нея и още няколко от българската народна медицина (предоставени от В. Бошнаков):
1. Рецепта от китайската народна медицина
СЪСТАВ:
В малко бурканче, затварящо се добре с капачка с винт се поставят три големи глави чесън, обелени и смлени, или нарязани на ситно и счукани на каша, една супена лъжица морска сол, счукана на прах и по една супена лъжица: свинска мас, газ за осветление (за лампи и фенери) и йод (йодна тинктура от аптеката). Бурканчето се затваря добре и се съхранява на тъмно и хладно място, например в хладилник.
УПОТРЕБА
Лечението на шиповете се извършва чрез силно загряване на чувствителните точки, свързани с централната нервна система и с опорно-двигателния апарат, посочени на схемата. Те се намират в задната част на ходилата, точно в средата на петите. Загряват се тия точки и на двете пети.
Компресът се състои от две лепенки от лейкопласт, поставени на кръст под парче найлон с размери 20х20 см., върху което се поставя парче от няколко слоя марля и памучно парцалче. В средата на марлята се изсипва една чаена лъжичка от сместа, която преди употреба задължително се разбърква добре. С помощта на лъжичка сместа се заглажда, докато стане с размер на един метален лев. Кракът се поставя на компреса така, че чувствителната точка да попадне върху сместа. Лепенките се залепват върху крака и се обуват чорапи до сутринта.
Компреси се правят на двете пети, независимо от това къде се намират шиповете, всяка трета вечер преди лягане и се преспива с тях. Сутринта компресите се свалят, краката се измиват с топла вода и се пазят от простуда. Две нощи след това се прави почивка, а на третата компресите се правят отново с прясна смес. Обикновен сместа стига за 10-15 процедури, или за 30-45 дни. В повечето случаи болките изчезват за три седмици, но процедурите се правят до изчерпване на сместа. При по-тежки случаи процедурата може да се повтори, дори да се потрети, като се дава почивка от десетина дни между сеансите.
(
Тук трябваше да вмъкна снимка на схема, но не успях)
2. Българска народна медицина
Правят се превръзки на петите, както и при китайската рецепта, но с цвят от повет (Clematis vitalba). Може да се поставят цветове от повет в обувките, под петите и да се стои прав върху него не повече от 2-3 минути, ако цветът е пресен, защото действието му е много силно и може да изгори кожата. И в двата случая при използване на пресен цвят кожата се намазва предварително със свинска мас, а след процедурата се покрива с талк с помощта на памучен тампон, за да не се разранява.
Ако се използва изсушен цвят от повет, същият трябва да се запари в затворена тенджера върху марля или тензух, завързани за дръжките на тенджерата или да се използва метална перфорирана сгъваема решетка за варене на картофи, плодове, зеленчуци на пара. Сухите цветове се загряват десетина минути, докато омекнат и се използват по описания начин.
Да се има предвид, че цветовете на повета са отровни в прясно състояние, но изсушени не са отровни.
3. Няколко рецепти на Петър Димков
а) Една глава кромид лук се изпича добре, обелва се, нарязва се и се счуква да стане на каша. Добавят се по една супена лъжица сяра на прах и пудра захар. Слага се вечер като компрес на засегнатото място, преспива се с него, а сутринта мястото се измива. Добре е преди поставяне на компреса мястото да се намаже с камфоров спирт.
Забележка:
Ако шиповете са на шийните прешлени на гръбначния стълб, едно такова силно загряване може да предизвика инсулт. Затова смятам, че същият компрес следва да се прави на петите по китайската методика (Вл. Бошнаков.).
б) Половин килограм морска сол се разтваря в 2 л. вода. Натопява се кърпа във водата, изцежда се, намазва се със сапун и се връзва на болното място. Стои 24 ч.
Смятам, че горната забележка е валидна и в този случай (В.Б.).
в) Мястото с намазва с олио и се поставя настъргана ряпа като компрес. Доста е болезнено, но заболяването минава.
Горната забележка е валидна и в този случай (В.Б.).