Държавата ще ни санира жилищата безвъзмездно, на 100%, стига да са в големи панелни, стоманобетонни или ЕПК-блокове. В България има 70 259 сгради панелно, ЕПК и стоманобетонно строителство, в тях има 1.123 милиона апартамента и те са основно в 28-те областни града, казва статистиката на МРРБ. Това са поне 1.123 милиона семейства, т.е. поне 5 милиона българи (според Института за пазарна икономика).
„Етажната собственост трябва да регистрира сдружение и да кандидатства пред общината, че иска включване в тази програма. След това общината ще извърши всички дейности по енергийно обследване, ремонт, саниране и избор на изпълнители“.
Откъде ще дойде милиардът? От Световната банка, естествено.
В момента 1 милиард лв. за саниране няма. Но… ще дойдат. Държавата ще осигури само 200 млн. лв. По оперативната програма „Региони в растеж“ се планира 342 млн. лв. да бъдат отпуснати за саниране на по-малките сгради.
Така ще се съберат 1 милиард лв. които обаче ще бъдат държавна гаранция за теглене на кредити от Световната банка, Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и др. За целта в бюджета за 2015 г. е заложена държавна гаранция за същата сума, която ще бъде издадена от Министерството на финансите. Гаранцията от 1 млрд. лева вече беше одобрена от бюджетната комисия в 43-ия парламент.
Войната срещу панелките е идеологическа
Далаверата не е просто в присвояването на 4 милиарда лв. от техните обръчи. Тя е идеологическа и цели обсебването на жилищата на българите. Затова и панелките са на топа на устата. В България има хиляди „тухларки”, които са в руинирано състояние, но за тях не става дума. Целта са най-масовите жилища – панелните, които социалистическата държава построи за всеки българин. Целта е новите поколения да забравят, че социалистическата държава е била преди всичко социална. Как да бъдат отнети те? Няма как, защото Конституцията защитава частната собственост. Освен ако… собствениците им не бъдат фалирани и заставени да плащат, с жилищата си.
Още през 90-те години Ан Макгърк заявяваше, че фактът, че 95% от българите притежават жилищата си, е истинско безобразие. По простата причина, че примерно в САЩ има 16 милиона бездомни. Затова СБ предложи хората, живеещи в един жилищен блок да се регистрират като фирма. „Световната банка иска жилищните входове да станат фирми“, заяви за в. „Сега” от 1 декември, 2001 г. тогавашната началничка на управление „Топлофикации“ в Държавната агенция по енергетика Любка Георгиева.
Рецептата е проста –
щом живеещите в един блок са фирма, тя може да бъде фалирана!
Детска игра е след регистрацията им, при която собствениците на жилища внасят притежаваните от тях квадратни метри като капитал в дружестото, да се приемат такива закони, които да фалират тези „фирми“.
Идеята бе „Топлофикация”, ЕРП-тата, „Софийска вода” и други монополи, повечето чужди, да сключват договори НЕ с индивидуалните домакинства, а със сдружението на собствениците в блока. То ще бъде задължено да гарантира плащането на непосилните сметки с „капитала” си, т.е. с жилищната собственост. Освен това сдружението ще бъде задължено да спазва определени норми за енергийна ефективност, които не могат да бъдат изпълнени, освен ако не се санира блокът. А санирането бе оценено на $150/кв. м. Това означаваше, по думите на Андрей Райчев, българският бедняк да стане наистина беден като на запад, т.е. бездомен, защото ще бъде принуден да плати втори път жилището си, а той няма да може и ще му го вземат.
И такава поправка в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) наистина бе изработена и внесена по време на Тройната коалиция.
Стоил Сотиров, съдия във Върховния касационен съд, сподели следното пред в. „Атака” от 4 април 2006 г.: „Сдружаването на собствениците на жилища бе подсказано от разни външни инвеститори, които искат тук да санират сградите, за да имат сигурност за своите пари. Чуждите инвеститори не могат да разберат как в България хората са бедни, а имат жилищна собственост. Имам подозрението, че завиждат за това и искат да приравнят статута на нашите бедни със статута на техните.“
Днес мечтата на Световната банка и „Отворено общество“ – авторите на поправката в ЗУЕС според съдия Сотиров е на път да стане реалност. Законопроектът обаче предизивка буря от негодувание сред обикновените граждани и юристите. Още при внасянето му в НС той бе отхвърлен от Консултативния съвет по законодателството със следните аргументи: „Новото, което предлага законопроектът за разлика от сега действащата правна уредба, е сдружение на етажните собственици, което става юридическо лице. В мотивите към законопроекта е посочено, че „чуждестранни организации, изявили желание да участват в санирането на сгради, искат да имат за партньор юридическо лице“. По недопустим начин законопроектът изменя закона за собствеността, като урежда правата и задълженията на собствениците в противоречие на Закона за собствеността, поради което следва да се отхвърли.”
В крайна сметка сдружаването на собствениците във „фирми” – етажна собственост, както и функциите, които те изпълняват (чл. 25 и чл. 33 от сегашния ЗУЕС) остана като доброволна опция. Хората разбират капана, затова не се сдружават. В цялата страна има не повече от 150-160 сдружения, сключили договори за саниране.
И ето днес, 7 години по-късно, „Борисов 2” се опитва да ни прилъже да регистрираме такива фирми с обещанието, че СЛЕД това Бойко ще ни санира безплатно жилищата.
През 2007 г Стефан Софиянски казваше: „В бъдещия закон за етажната собственост трябва да заложим „сиренцето“, което да накара живеещите в жилищните кооперации да регистрират сдружения на собствениците, а не да са разписани само глоби”. („Медиапул“, 12 декември 2007 г.)
Днес друг адепт на „чуждестранните инвеститори”, Илиан Василев, казва същото, но с други думи:
„В този си вид нещата могат и да потръгнат защото за българина келепирът е повече от мотив за действие, но ще останат проблемите за взаимодействието между публичното управление и личната/ колективна отговорност.” („Кой печели от „безплатното саниране”, 5 януари 2015 г.)
Очаква се бъларинът този път да се върже. А после, след като всички жилищни блокове станат фирми, ще бъде елементарно да се задължат със закон да плащат и за „безплатното” саниране, и за раздутите сметки за ток, парно и вода.
Ето линк към оригиналната статия от която си позволих да премахна политиканстването, защото никой не печели от тези неща
http://bgnews.me/%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%B6-%D0%B7%D0%B0-4-%D0%BC%D0%BB%D1%80%D0%B4/