"Едва наскоро учените започнаха да осъзнават отношението между ума и клетките. До преди няколко години те твърде скептично реагираха на йогийските демонстрации на умствен контрол върху такива предполагаемо неволеви функции като сърцебиене, дишане и кръвообращение. Те смятаха, че вегетативната нервна система е независима от съзнателните умствени процеси. Техниките за обратна биовръзка обаче доказват, че повечето телесни функции могат да бъдат контролирани чрез концентрация.
Научни изследвания доказват, че умът може да контролира дейността на една отделна клетка, както и на група от клетки...
Преди хиляди години йогите са знаели, че без прана животът е немислим и трябва да се научим да изпълваме активно нашето тяло с нея. При дишане тя преминава през носа, достига до белия дроб и оттам по хиляди тръбички, наречени нади, до всички органи и ги задвижва.
Съвременната наука твърди, че животът без кислород е немислим. Въздухът навлиза през носа, достига до белия дроб, оттам кислородът се поема от червените кръвни клетки, а те го разнасят до всички части на тялото по хилядите кръвоносни съдове. Клетките го използват за биологичното горене, а отделената енергия осигурява съществуването на човешкия организъм.
Съвременната физиология дава следното обяснение за ползотворното въздействие от комбинацията на задържане на дишането и усилените дихателни движения при йогийското дишане. При него намалява количеството на кислород в кръвта и съответно се увеличава въглеродният двуокис. Това от своя страна предизвиква разширяване на кръвоносните съдове, а оттам и нормализиране на повишеното кръвно налягане. Мозъчната тъкан, която е най-чувствителна към липсата на кислород, се приспособява да работи много по-икономично.
Йогите са спокойни и уравновесени хора и една от причините е, че дишат бавно и спокойно. Обяснението е просто. Когато сме ядосани, разгневени или уплашени във всички стресови ситуации, дишането ни е ускорено, пулсът - учестен. Това е приспособителна реакция на организма, за да избягаме по-бързо от опасността. Когато сме спокойни и необезпокоявани от нищо, дишането ни се забавя. В мозъка на човека се създават връзки между психичното състояние и честотата на дишането. Ето защо, когато забавим и задълбочим дишането, това води и до успокояване на организма."
http://www.bgsever.info/br-13_2011/stranici/str-9.htm“Не вярвай в това, което си чул, не вярвай в учения, дошли до теб през много поколения, не вярвай в неща само защото се следват сляпо от мнозина, не вярвай в неща само защото са казани от мъдреци, не вярвай в истини, до които си стигнал с помощта на навика... Анализирай и когато резултатите от това са в съгласие с причината и от тях произтича добро за един или мнозина, приеми ги и живей с тях!”
http://yoga-meditation.us/samdrevn/bsamovnushenieto.htm