Който иска да стане здрав, да посади лук. И лукът като порастне, каквото добие, предава и на вас, ще ви даде здраве.
В люспите на лука са витамините, във вътрешните люспи няма толкова витамини.
Кромидият лук има тънка люспа, после лютив вкус, после пак люспа, етерни масла и така до 20 люспи. Лукът може да служи за храна, но преди всичко е лечебно растение, едно тониращо растение в Природата. Лютивината му е преходна, изчезва, ако се потопи в топла вода, но има сладчина в него. Има и едно опреснително свойство, тонира и хора, и животни. Българинът обича много лук. Понеже не може да мисли, той много лук яде, и прав е.
Лукът е необходим, но ще го турите във вода гореща, за да убие лютевината.
Не си добър ще ядеш печен лук и печени картофи.
Никога не кълцайте лука, когато го приготовлявате за ядене; никога не го режете на ситно. Разрежете го на две половини и така го сложете в яденето.
Лукът не трябва да се пържи, а да се пуска в кипяща вода, нарязан на по-едро. Суровият лук е полезен и против ракови заболявания.
Ако искате яденето ви да стане вкусно, може първо да опечете лука и после да го варите, но в никакъв случай не се пържи. Лукът е лековит, когато се яде суров, варен или печен, но не и пържен.
С пърженето на лука се губят летливите му масла, в никакъв случай не го пържете, дори препоръчвам да го ядете суров.
Страшно нещо е грехът. Той е най-силната отрова, най-лошата миризма, която хората познават. За да се неутрализира силата на греха, хората се принуждават да ядат чесън. Подобното с подобно се лекува. П.ДЪНОВ
http://www.dunov-knigi.com/rastitelni-hrani-zelenchutzi-p-2245.htmlДоколкото разбира бабешкият ми акъл целта е да се спести време...е , и това се възпитава, научава ,дисциплинира...да се научим да отгатваме съдържанието...аз /за новаците/ съм библиотекар вече 43 г. и имам малечек опит с отгатването на съдържанието...еееееееее, не се отказвайте, де ...и вие един ден ще...!!!