Лечебно-профилактични свойства
Плодовете на мангото добре прочистват кръвта, притежават антипиретично и пикочогонно действие.
Листата във вид на настойка оказват успокояващо и съдоукрепващо действие, способстват за понижаване на кръвното налягане, затова се използват при хипертония, диабетна ангиопатия, в това число ретинопатия, а също и при слонност към кръвоизливи, повишено кръвотечение, варикозни разширени вени.
Пресният сок от манго е полезен при малкокръвие, за укрепване стените на кръвоносните съдове, затова може да се използва при атеросклероза. Органичната киселина и пектиновите вещества в сока влияят благоприятно на дейността на дебелото черво, способстват за усилването на апетита и изпразването на жлъчния мехур.
Лечебни рецепти
Пресните
плодове се приемат при запек, кръвотечения и отоци, а
сиропът от плодовете - при бронхити.
За приготвянето на настойка от
полусухи листа 2 средно големи листа от манго се изсушават в продължение на едно денонощие. Нарязват се на парчета, с големина 2 см и се пускат в 1 л кипяща вода. Снемат се от огъня и съдът се похлупва. Оставя се така в продължение на 1 час и след това се прецежда. Приемат се по 2 чаени чаши на ден, като лечението продължава 3 дни. Прекъсва се за 2 дни и отново се пие в продължение на 3 дни. Лечението продължава 3-4 седмици.
Спиртна настойка ( 40 % ) от изсушени листа се използва за лечение на диария, в това число и на диария от инфекциозен характер, както и при възпаление на пикочния канал.
Отварата от семена лекува астма и глисти.
Противопоказания
При лечение на болни бъбреци, подстомашна жлеза и някои заболявания на стомаха мангото и особено консервираният сок трябва да се употребяват много внимателно, под наблюдението на специалист.