Копривата е непретенциозно, многогодишно растение. За храна се употребяват зелените копривени връхчета и току що развилите се листа. Биохимичният състав на копривата е много богат; в зелените й листа има витамини, минерални соли, ферменти, хлорофил и багрени вещества. В 100 грама пресни листа се съдържат близо 84 г. вода, 2г. белтъчини, 3г. захари и 5г. разтворими вещества. В 100 грама листа има 90 мг. витамин С и 8 мг. провитамин А (каротин). Освен това има витамини от групата В, витамини Д и Е. Съдържа още и фолиева и пантотенова киселина и витамин К, калциеви и калиеви соли, желязо. Всичко това прави копривата подходяща храна за уморени и анемични хора, кърмачки и бременни жени. Подходяща е, също така, при усещане за слабост и обща умора.
Напитката от сок от коприва, примесен с плодови и зеленчукови сокове по избор, действа освежаващо. Като вариант е следният коктейл: положин чаша сок от коприва, 1 непълна чаша сок от моркови и 1 супена лъжица лимонов сок.
За салата от коприва са необходими: около 100 грама копривени листа, малко пресен лук, зехтин, лимонов сок, магданоз, пожелание малко сол.
Листата от растението, както и семената й се използват в народната медицина. Изсушените листа стимулират храносмилателните жлези, подпомагат дейността на черния дроб. При възпаление на червата, съпроводено с диария, се препоръчва отвара от изсушени копривени листа - до 60 грама на литър вода. Вари се на тих огън няколко минути, след което се оставя да изстине и се прецежда; изпива се за един или два дни.
Копривата действа и кръвоспиращо. За тази цел се пие по 100 грама сок дневно, приготвен от цялото растение.