Банан
Лечебно-профилактични свойства Бананите оказват леко слабително, противовъзпалително, антибактериално, спазмолитично, жлъчегонно, диуретично, рано - и язвозаздравяващо и успокоително дейсвие. Използват се в качеството им на щадящ диетичен продукт при възпалителни поражения на лигавицата на устата, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, хроничен гастроентероколит, дисперсии и диария, бактериална дизентерия, заболявания на черния дроб, на жлъчния канал, стоматит и гингивит, ъглов стоматит ( пукнатини в ъглите на устата ), заболявания на бъбреците и пикочния канал и функционални разстройства на централната система.
Бананите са полезни при сърдечно-съдова недостатъчност, отоци при хипертония.
Неузрелите плодове се приемат при диабет и затлъстяване.
Сокът от банан и смляната им месеста част освобождават стомаха по-бавно, отколкото оризовата отвара. В същото време те притежават по-голям следсекреторен ефект в сравнение с ананаса и папаята. Това позволява използването на сока от банани или самите плодове при гастрити с повишена и нормална киселинност. В първия случай банановия сок и меката част на плодовете е полезно да се приемат преди ядене, а във втория - след ядене.
Сокът от банани оказва лечебно действие при кръвоизливи в стомаха и дванадесетопръстника, дизентерия и холера. Приема се и като средство срещу конвулсии при истерия и епилепсия.