Тирозин
КОНСУЛТАНТ
Тирозинът е важен за метаболизма в тялото. Той е прекурсор на невротрансмитерите норепинефрин и допамин, който регулира настроението и стимулират метаболизма и функционирането на нервната система. Тирозинът регулира настроението; липсата на нормални количества от него води до недостиг на норепинефрин в мозъка, което от своя страна причинява развитието на депресия. Той има леко антиоксидантно действие, потиска апетита и спомага за намаляването на мазнините в организма. Стимулира производството на меланин (пигмент, отговорен за цвета на кожата и косата) и функциите на надбъбречната, щитовидната и хипофизната жлеза. Освен това участва в метаболизма на аминокиселината фенилаланин.
Тирозинът се прикрепва към йодните атоми и образува активни тироеидни хормони. Не е изненадващо тогава, че ниското ниво на тирозина в плазмата се свързва с развитието на хипотиреоидизъм. Симптомите при недостиг на тирозин са ниско кръвно налягане, ниска телесна температура (също студени ръце и крака).
Добавъчният L-тирозин се използва за намаляване на стреса, а изследователите смятат, че може би помага при хронична уморяемост и нарколепсия. Той се използва за подпомагане на страдащите от тревожност, депресия, алергии, понижено либидо и главоболие, както и на хора, отвикващи от употребата на наркотици. Той също помага на страдащи от болестта на Паркинсон.
Природни източници на тирозин са бадемите, авокадото, бананите, млечните продукти, лимата, семената от тиква и от сусам. Тирозинът се произвежда в организма от фенилаланина. Добавките от тирозин трябва да се вземат вечер или с богата на въглехидрати храна, в противен случай той се състезава за абсорбиране с другите аминокиселини.
Хората, вземащи инхибитори на моноаминоксидазата (МАО), обикновено предписвани при депресия, трябва стриктно да ограничат приема на храни, съдържащи тирозин и не трябва да вземат никакви добавки, съдържащи L-тирозин, тъй като това може да доведе до внезапно и опасно повишаване на кръвното налягане. Всеки, който взема лекарства за депресия, трябва да обсъди необходимите ограничения в диетата със своя лекар.
Тирозинът е заменима аминокиселина, която тялото синтезира на базата на фенилаланин. Той поддържа функцията на надбъбречната, щитовидната и хипофизната жлеза и образуването на червените и белите кръвни телца. Тирозинът има важно значение за стимулирането и регулирането на мозъчната дейност и има способността да подобрява настроението като стимулира отделянето на хормоните епинерфин и допамин.
Когато тялото е подложено на стрес или умора и с напредването на възрастта, концентрацията на тирозин в организма значително намалява. Дефицитът на тази аминокиселина може да причини ниско кръвно налягане и ниска телесна температура, а по-продължителният недостиг може да предизвика хипотиреоидизъм – уголемяване на щитовидната жлеза, по-известно като гуша.
Тирозинът е популярен като хранителна добавка за намаляване на последствията от стреса. Допълнителният му прием подобрява психичната бодрост и настроението и с успех се прилага при лечение на депресии, тревожност и умствена умора. Освен това, аминокиселината често съпътства диетите за намаляване на теглото, като средство за потискане на апетита.
Източник
http://cytamins-bg.com/aminokiselini/tirozin.html