Известно е, че тиквите са богати на хранителни и биологичноактивни вещества. Лечебните свойства на богатата растителна тъкан се дължат на голямото количество минерални соли, микроелементи, витамини и лесно усвоими захари, растителни ензими и пектини, които съдържа тиквата. Колкото месестата част на тиквата е оцветена в по-ярко жълто или оранжево, толкова по-високо е съдържанието на каротин в нея. Тиквите от някои сортове дори надминават морковите по количествата каротин, които съдържат. Освен това те са богати на витамин С - средно по 15 мг в 100 грама, както и на витамините от В-групата.
В тиквата има още калций, който може да задоволи нуждите на организма по-добре и по-пълноценно от сиренето и млякото. Тиквата съдържа калий, който подхранва и стимулира както сърдечния мускул, така също и костите. Установено е, че в тиквата калиевите соли в сравнение с натриевите са в съотношение 675 към 1. Това я прави много подходяща храна при бъбречни и сърдечносъдови заболявания, при които има отоци. Причината е, че диурезата се усилва и ненужните течности се изхвърлят по-лесно от организма. В тиквата има още и известно количество желязо, което пък подпомага кръвообразуването. Освен това в нея се съдържат фосфор и магнезий, които съдействат за нормалната дейност на нервната система. Заради наличието на желязо в тиквата пък медиците препоръчват тиквени ястия при малокръвие.
По хранителна стойност тиквата се равнява с картофите. Изчислено е, че в добре узрелите плодове от най-добрите сортове тикви има до 10% захари (главно захароза и гликоза) и до 91% вода. Целулозата е около 1%, а поради ниската си киселинност този плод е препоръчителен при заболявания на стомашно-чревния тракт. Освен това заради пектина, който съдържа в големи количества, тиквата действа положително при възпаление на дебелото черво. Поради свойството на пектина да спомага и за изхвърлянето на холестерина от организма, тиквата е много полезна още и при атеросклероза.
Сок при гастрит
До 400-500 грама на ден сурова настъргана тиква пък може да помогне при запек. При подобен проблем помага и консумацията на месестата част от тиквата, предварително сварена или изпечена. Ако е варена, добре е да се изпива и водата, в която е вряла. Освен това тиквата има и силен пикочогонен ефект, при което от организма се изхвърлят излишните количества натрий и хлор.
До половин килограм дневно настъргана тиква или пък прясно изцеден сок от нея (до 150 грама дневно) са изключително полезни при колит и гастрит. Пие се 3 пъти дневно преди ядене.
В 100 грама тиква има едва 17 калории и поради това тя се препоръчва за менюто на хора с наднормено тегло или пък просто за лека диета с освежителен ефект. Те могат да приемат дневно до 500 г варена или до 300 г печена тиква.
Народната медицина препоръчва при заболявания на бъбреците, черния дроб и жлъчката сутрин на гладно да се пие чаена чаша прясно изцеден сок от сурова тиква. За да има ефект, той трябва да се приема в продължение поне на месец-месец и половина. В случай на нарушения на съня пък се препоръчва към тиквената отвара вечер преди лягане да се прибави и малко мед. Това е чудесен лек срещу безсъние, познат от старите рецепти на бабите ни. Кашичка от настъргана тиква пък може да помогне при някои видове екземи или изгаряния.
И семките са лековити
Семките съдържат пълноценни белтъчни вещества, смолисти вещества и фитохимикали, които ги правят също толкова полезни и лековити, колкото и месестата част на тиквата. Те помагат много при аденом на простатната жлеза. Неслучайно учените са установили, че това заболяване е сравнително рядко срещано на Балканите, поради обичая на хората тук да ядат много тиквени семки.
Колкото да е чудно, тиквата е извоювала своето място и в козметичния бранш. Прилага се основно за подхранване на изтощената кожа. За целта може да се приготви маска от настъргана сурова тиква. Тя се нанася на лицето и шията и се оставя да престои 20-30 мин. При много суха кожа към тази маска може да се добавят и няколко капки зехтин.
http://www.novinar.net/news/tikvata_MTcyMzs0MQ==.html