Самотата е вредна за здравето. Толкова вредна, че би трябвало да я приемаме не по-малко сериозно от наднорменото тегло, пушенето и злоупотребата с алкохол.
Лекарите знаят това от десетилетия, но вече има и ново мета-проучване (анализ на голям брой натрупани данни от различни научни изследвания) за ефекта на социалната изолация върху смъртността. То е проведено от Университета "Бригъм Янг" и Университета на Северна Каролина и обобщава резултатите от 148 отделни проучвания, разказва БиБиСи.
Данните обхващат почти 309 000 души, наблюдавани в продължение на средно 7.5 години. Анализът показва, че хората със силни социални връзки имат 50% по-голяма вероятност за оцеляване от водещите изолиран живот.
Тези резултати се потвърждават независимо от възрастта, пола, здравословното състояние, продължителността на наблюдение и причината за смъртта на изследваните хора. Това означава не просто, че пенсионерите живеят по-добре, когато имат приятели, а че здравето на всеки от нас би спечелило, ако имаме интензивен социален живот.
Няма нищо лошо човек да живее сам или да му е приятно да остава в собствената си компания, пишат авторите на изследването. Хората обаче са социални същества и лишенията в областта на човешките контакти могат да бъдат буквално смъртоносни.
Още преди десетилетия учените са забелязали, че липсата на контакти с хора е предупреждаващ фактор за по-висока смъртност. Това става ясно най-вече от съдбата на децата в домове за сираци, при които се наблюдава по-висока смъртност, независимо от здравословното състояние и достъпа до медицински грижи. Тази проста констатация води до промяна в практиките на отглеждане на тези деца в развитите страни и така смъртността при тях се понижава драстично.
През 1988 г. статия в списание Science отбелязва, че "липсата на социални контакти представлява сериозен рисков фактор за здравето, който си съперничи по сила с пушенето, високото кръвно налягане, холестерола в кръвта, затлъстяването и липсата на физическа активност."
По-късни проучвания стигат до заключението, че след като изолацията има толкова силно влияние върху здравето ни, би трябвало да вземем мерки за превенцията й. Например лекарите биха могли да препоръчват и дори да насърчават социалните контакти, а болниците и клиниките да създават мрежи за взаимопомощ между пациентите и да ги включват в наблюдението на лечението, на спазването на лекарските предписания и т.н.
Пушенето и пиенето са вредни, но компанията е по-силно средство за удължаване на живота от спирането на алкохола и цигарите, от отслабването или спорта, сочат данните от проучването.