Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: пестициди в плодовете и зеленчуците  (Прочетена 6226 пъти)

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Преди няколко дни близките ми дадоха да прочета една статия във вестник "24 часа" с думите: "Виж какво ядеш"  :pensif_29:
Някой от вас си купуват ядки, плодове и зеленчуци от сигурен източник. Аз си ги купуват от пазара и от магазина / в редки случаи намирам някоя баба да си продава продукцията/ и затова се притесних :surpris_22:
 Ето част от статията: В пресните плодове и зеленчуци има пестициди, но гражданите не получават достоверна информация за това.

Токсичните химикали се откриват в салати, зеле, домати, мандарини, лимони, портокали, банани, гъби, чушки. В някои от тях има остатъци от пестициди, които са забранени за употреба на територията на България и другите страни от ЕС. Заради тази забрана съдържащите ги храни не би трябвало да са на пазара. В друга част от продуктите пък има количество пестициди, което надвишава допустимата норма. Заради това те също не би трябвало да стигат до потребителя

Ето линка към статията http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=476791
Активен
С желание всичко се постига!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #1 -: 18-05-2010, 08:08:08 »

Какво да коментираме ,Кейти, такова е положението  от доста време. Не е новина.
Аз се сещам за три неща, които можема да направим в това отношение:
     - Който е добър с махалото, ще си подбере по-малко вредните продукти. Ще става малко за смях, размахвайки махало под носа на полуграмотните продавачи по сергиите , но това си е добър вариант въпреки всичко.
     - Накисването на плодовете и зеленчуците в леко подсолена вода за половин час (писали сме за това)  премахва по-голямата част от химиите. ( доказано е за нитратите, за пестицидите вероятно ще важи същото)
     - Който гладува регулярно на вода ( особено по-дълго от 5-7 дни) не трябва да се притеснява. Всичко ненужно организмът го изхвърля , независимо в кое тъмно ъгълче се е покрило :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #2 -: 18-05-2010, 08:09:30 »

Хихи, много обичам като стане така - идва някой и ми казва "ти добре, че не ядеш месо, но виж в зеленчуците какво има - то не са нитрати, пестициди и какво ли не". Учудва ме "логиката" как щом в зеленчуците има нитрати и пестициди, не трябва да ги ядем и трябва да лапаме месо. Сигурно идва от човешката склонност да се предава лесно: "щом не можеш да се предпазиш абсолютно от всичко, карай през просото - то така и така няма смисъл".

На такива хора им обяснявам, че има смисъл човек да се храни на по-начално ниво в хранителната верига точно защото храната е имала по-малко възможности да мине през ръчичките на някоя корпорация (или някое ЕТ "Ганьо Балкански Фуудс"), която ще я напълни с химия, за да изкара повече пари накрая. Ако в плодовете и зеленчуците има пестициди и нитрати, то си представете колко повече пестициди и нитрати има по растенията за животински фураж (които отделно че сигурно са и ГМО). Мисля, че при фуражите контролът е просто дотам, че животните да не умрат [много] преди да ги заколят. След това по веригата имаме във "фермата" хормони за растеж, антибиотици, евентуално ваксини. След заколването се почва с водата в месото, консервантите, соевите смески и есенциите, оцветителите и подобрителите на вкуса. И в зеленчуците имало химия...

Това естествено не е причина да не се мъчим да търсим чисти от химия плодове и зеленчуци! Като потребители е редно да си гласуваме с портфейла и да си даваме парите за подкрепа на хората, които не ни тровят.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #3 -: 18-05-2010, 08:11:18 »

Бате Бино с добър съвет, както винаги.

     - Накисването на плодовете и зеленчуците в леко подсолена вода за половин час (писали сме за това) 

Това не го правя, но мисля да почна!
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

ronin

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 91
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #4 -: 18-05-2010, 08:54:03 »

  Аз бях чул за накисване във вода с малко сода.
Активен
"Вярата в истината започва със съмнение във всички вярвани до момента истини" Ницше

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #5 -: 18-05-2010, 13:42:22 »

Мине се не мине време, току пуснат някоя статия за пестицидите. Нали уж повечето бяха ГМО, демек пестициди не им трябват...Мийте плодовете и зеленчуците, накисвайте ги и това е. От много години си ги консумираме с химията вътре. По-добре пестициди, отколкото хормони...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #6 -: 18-05-2010, 14:12:15 »

Аз вчера си купих едни ягоди,на вид бяха супер,но на вкус-пластмаса, а така исках да си направя едно пречистване с тях.... :surpris_22: :surpris_23:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #7 -: 18-05-2010, 17:51:51 »

Един бг сайт във връзка с пестицидите:
http://right-2-know.org/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=57&limitstart=6
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #8 -: 18-05-2010, 18:32:03 »

Абе, хубаво говорите за подсолена вода... само дето за обикновена сол ли става въпрос, или за някакви по-специални английски, хималайски и не знам какви ?  :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #9 -: 18-05-2010, 20:30:05 »

Аз вчера си купих едни ягоди,на вид бяха супер,но на вкус-пластмаса, а така исках да си направя едно пречистване с тях.... :surpris_22: :surpris_23:

Извинявай че така директно ти го казвам, но прочитайки няколко твои поста смятам,че имаш много грешен подход към живота и здравето си. Не си ли правиш труда да четеш книги или само ползваш информацията тук ?
Нямам нищо против теб, напротив , иска ми се да разбера какво се е объркало при теб ?
Активен

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #10 -: 19-05-2010, 12:08:11 »

Напълно съм си нормална титане, айде без обиди. Казах само,че съм мн разочарована от ягодите тази година. К`во толкоз?????????????
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #11 -: 19-05-2010, 12:55:48 »

Това беше грубо титане  ....
Ягодите наистина са гадни, аз само веднъж зимата ядох и не ми харесаха- нямаха никакъв вкус и аромат. Обаче ми беше жал да ги изхвърля и правих с тях ягодов чийз кейк  :Content_22:
...а вчера ми донесоха от село първите ягоди и череши и това ми беше яденето до вечерта  :Content_22:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #12 -: 20-05-2010, 02:50:12 »

Съжалявам , казах ,че не искам да засягам никого , но знаете много добре, че още не е сезона на ягодите и ги тъпчат с различни химии ( не визирам собственото производство ), които са изключително вредни за организма. Зорлем ще се увредите  и какво значи беше ми жал да изхвърля отровата , та я направих на чийз кейк  :surpris_23: . Тук няколко деца така яко се натровиха от ягоди през зимата,че едва ги спасиха.
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #13 -: 21-05-2010, 11:58:06 »

Стана ми ясна картинката: кисна си храната в подсолена вода, а после си казвам, че организма ми ще извлече само най-доброто от нея :Confus_3:
Активен
С желание всичко се постига!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #14 -: 21-05-2010, 19:55:51 »

Моите ягоди (гледам си ги в градинката) не са лоши и вече стават, ама ги бера получрели да не ме изпревари някой. А за да се хвърля на купешки трябва много внимателно да пробирам - например никога не взимам такива с двоен (сплеснат) връх, защото нямат сладост въпреки тъмния си цвят
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:пестициди в плодовете и зеленчуците
« Отговор #15 -: 27-05-2010, 10:53:54 »

Според мен по-добре е да се киснат във вода и сока на половин лимон. Аз така правя.
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com
 

Страницата е създадена за 0.101 секунди с 24 запитвания.