Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на един начинаещ суровоядец или По пътя към изгубеното здраве-Vasilena  (Прочетена 76862 пъти)

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Здравейте,в този дневник подробно ще напи6а защо и как се обръщам към суровоядството.Днес е едн 1ви от ПЪЛНОТО ми суровоядство,изключвам режимите на Л.Ковачева,които съм правила многократно.Месото не ме блазни от времето,когато бях бременна,а млечни консумираХ понякога заради социалния навик "да бодна нещо" от масата.Споделяла съм ви,че имам сърдечна невроза,това не е болка за умиране,но не е признак на съвър6енно здраве.Тя е едно на ръка,но имам постоянни сърдечни смущения и онзи ден вече бе6е върха-така ме сряза лявата половина,че направо се изпОтих,и 30 мин. не можех да си поема добре въздух.Кардиограмата както обикновенно излезе нормална,с пулс 90.Утре ще ми направят 24 часов запис на сърцето(пак),за да видят има ли отклонения,ако няма ще се потвърдят опасеноята им,че това се случва вседствие на стрес и натоварване-просто специфична реакция на организма(постоянна-допълвам).В единия случай ще искат да ми изпи6ат бета блокери,а в другия успокоителни,които посмъртно няма да пия.Единственото,което ще направя е да премина на 100% суровояден режим за месец,два,три,колкото е нужно,за да се справя с проблема напълно,а впоследствие на 95%(мисля 3дни в седмицата да включвамкъм менюто си за вечеря малко боб или сварени картофи).Имам вътре6ното усещане,че при достатъчно постоянство от моя страна този проблем ще изчезне.Още не съм уведомила приятелите си за този нов начин на живот,който си избирам(за тях това ще е поредната ми ексцентрична идея,но за мен е едно ново,сериозно на4инание),те почти сигурно ще ме обявят за луда,но на мен не ми дреме - мога да си  позволя да не ми дреме,освен това  мога  да отстоявам идеята зад,която заставам,когато съм убедена в нея ;)Важното е,че половинката ми няма нищо против,той е свикнал със странностите ми :),(но все още не мога да го вербувам ;)).Другото, с което трябва да се заема,освен със 100% съровоядство е да преглътна 5-6 цигари ,които пу6а на ден:).Започвам отново с"тибетците",които стриктно играех до миналата година.Воденето на дневникът ми ще приключи,когато се преборя с проблемът си-от каквото и естетво да е той.Не вярвам в бета блокерите и успокоителните им лекарства,вярвам в себе си.
Започвам със суровоядство на принципа 80/10/10(дойде ми като "дю6е6" понеже мнооооого обичам плодове).Започнах деня с ча6а гореща вода с малко лимон вътре,закусвах порция яабълки с житни кълнове,обядвах голяяяма плодова салата+порция накиснато,за да омекне жито+орехи и мед,ще вечерям голяяяяма плодова салата+мало зелена салата.За физическата ми активност под формата на разходки с малкия няма какво да споменавам,тя е ясна ;D.На този етап не мога да си позволя друго,не поради липса на желание,а поради липса на време.Това е засега от мен :-*.
P.S.:Бях малко обстоятелствена,но трябва6е да обясня как стоят нещата.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

vasilena, изпращам ти много положителна енергия и ти желая успех! Впечатлявам се от силата на хората, които тръгват да търсят алтернативи за лечение (прочетох и други споделени истории в сайта / форума).
Чудесно е, че имаш подкрепата на близък, пожелавам много здраве на цялото ви семейство!

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

17.05.09г.
Vladi,благодаря ти много,че ми удря6 рамо ;).
Продължавам със суровоядството.Закуската и обядът ми не се различаваха от вчера-пак плодове,ядки,зелана салата,на вечеря  зеленчуците ще си ги поръся със сусам и лелено семе-добре се получава.Поне на първо време докато привикна към идеята,че ще ям само сурови неща,няма да си приготвям сложни суровоядски неща(примерно банановата торта, май бе6е),за да не се разяждам допълнително.Усещам как се захващам с важната задача да си променя хранителните навици не на 180,ами на 360градуса,най-важното е да сядам да ям само при чувство на глад.....Но се чувствам добре.Направи ми впечатление,че вчера за пръв път от известно време насам заспах в нормален час и спах непробудно.Напоследак заспивах не по-рано от 1 часа,спях неспокойно и се събуждах уморена.Сутринта си правих пречистване с олио.Днес не съм усещала сърцето ми да прескача-това е добре.Сигурно мирува-нали знае,че го записват за 24 часа ;D(така са ме омотали в тия кабели,че хич не ми е готино,ама ще изтърпя до утре).Изпу6ила съм само една цигара-и това е добре :).Междувременно чета една книга"Поискай и ще ти бъде дадено" от  виртуалната библиотека "Спиралата",в книгата пи6е,че сами създаваме заобикалящата ни реалност-интересно е.С две думи -чувствам се добре като начинаещ суровоядец ;).Само мисля по един въпрос-много важен за мен.Даже,ако може да споделите-как се забавлявате бе хора?В смисъл как съчетавате суровоядските си навици и забавленията?Предполагам,че повечето от вас не пият алкохол и аз така от около 3 години(даже така съм отвикнала,че миналата зима като ударих едно малко на крак(Бейлис хем,не чист концентрат),за да правя компания на брат ми,и направо се омотах,той не можа да повярва чак.Както и да е,че мисълта ми бе6е за забавленията.Понеже съм от тези "живите" хора дето обичат да се забавляват(даже и да не ми се е случвало от доста време,заради малките).И затова питам как съвместявате суровоядството и забавленията?Освен като отиде6 на клуб някъде и да пие6 минерална вода,или ча6а вино,ама нещо не ми се вързва ???Тука малко се отклоних от темата.....А във връзка с нея да кажа,че обикновенно по обяд започва да ми се спи,но днес не се чувствам изморена,в пълна кондиция съм  ;)Това е за днес :-*
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Василена, това за социализирането е може би най-големият проблем на човек, който се мъчи да живее здравословно... Доколкото си сам вкъщи и имаш подкрепата на човека до теб, всъщност е лесно и е въпрос главно на твоята воля и желание... Не може да не излизаме, да ходим насам натам, да се "забавляваме" както го наричаш... Всъщност самото забавляване изобщо не ти е проблем, проблемът е, че забавляването в обществото означава при всякакъв вид събиране по какъвто и да е щастлив или нещастен повод да се стига до едно нечовешко плюскане и пиене... Където и да идем всичко се върти около храната и пиенето... А най-прекрасните поводи като сватби, кръщанета, рождени дни, са и най-страшните плюскания, то не са мезета, пържоли, кюфтета и кебапчета, първо, второ, трето, пето, двеста десерта след това... Все едно сме се събрали не за да отпразнуваме нещо хубаво и да се видим с хора, които най-вероятно не сме виждали отдавна, а за да се накльопаме и нафиркаме като за последно...  :-\  А ако откажеш да вкусиш нещо, веднага се почва "ама да не си болна... на диета ли си", пък и да не обидиш домакините...

Когато излизаш вечер с приятели просто се концентрирай върху истинската цел на излизането - ако сте отишли на място, където се танцува - танцувай, ако сте на някое заведение без дансинг - наблегни на благите приказки, вие всъщност сте излезли за да се видите, а не както всички си мислят, че излизането е за да се наядеш и напиеш... Ако съвсем откажеш да пиеш, най-вероятно да ти се изсмеят, ако се чувстваш откъсната, по-добре не се мъчи, а си пийни нещо малко... Според мен ако успееш да откажеш цигарите, които те тровят всеки ден, това излизане и евентуално пийване отвреме-навреме е по-малкото зло. Сега в началото на промяната в живота ти си по-лабилна и по-добре засега изобщо да не се опитваш да се откъсваш от тези си "предишни" навици, с течение на времето мисля, че ще придобиеш сила и увереност в това което правиш и ще спре да ти пука (или на компанията ще спре да й пука, че ти си по-различна и ще ти свикнат).
« Последна редакция: 15-05-2009, 14:08:44 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Marulke,супер си,помогна ми много. ;)
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

17.05.09(тоя път май наистина е 17ти   ???;D)
Продължавам със суровоядните си начинания,в този смисъл усещам,че май хванах правилния влак ;).Днес както винаги започнах с гореща вода и лимон,през останалото време ядох предимно банани и ябълки,понеже цял ден бях в движение,вечерях една стабилна зелена салата с домати,краставици,житни кълнове и няколко маслини-чувствам се чудесно.Физическата ми дейност бе6е повече от задоволителна-имам навъртяни 10км,не помня от кога не съм вървяла толкова много.Забелязвам,че разходките ми се отразяват много добре,направо ми свалят напрежението,това е важно за мен,тъй като не съм от най-спокойните хора.....абе да си кажа правичката направо съм като един малък тазманийски дявол ....Обаче си мисля,че и това ще се промени,даже забелязвам,че започвам да ставам по-спокойна :)-свързвам го с новите си хранителни навици.Правих и дихателни упражнения сутринта- с две думи зравословния план за деня бе6е изпълнен на 100%.Утре мисля да си направя от барчетата по рецептата на Деси,че много вкуснички ми се виждат,после ще си взема резултатите от записа на сърцето-стискам си палци ;).....И това е.
P.S:Който се колебае дали да става суровоядец-да става,добре се отразява ;D(даже го римувах-Марулке,издавай стихосбирката,че идаааа ;D)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Василена, страхотна си, много се радвам, че се чувстваш все по-добре.

А за забавленията - когато излизам с приятели почти винаги пия фреш и както казва и марулчето :) омагьосвам се в приказки и танци и въобще не мисля за това какво ям или пия. И преди да стана суровоядка, пак така беше, тъй че на никой не му прави впечатление - всички са ми свикнали, че не пия алкохол и не ям какво да е. От време на време пия вино, но го пия само, когато имам желание, това май се случва вече много рядко. Всичко е май въпрос на навик. Сега за мен е много по-важен дълбокия контакт с хората около мен, всичко останало е маловажно.
Повечето хора, преминали на суровоядство, губят желание за алкохол след известно време, особено концентрат. Преди много обичах бейлис, само от миризмата ми ставаше едно хубавко... :), но вече не ми харесва, усещам изкуственото в него и дори миризмата не ми влияе така както преди.
Нещата ще се случат от самосебе си.
Активен
Духът владее материята!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Хаха, Василенке, виж колко добре се отразява суровоядството, избива те на поезия, повдига ти се настроението, напрежението утихва, спира даже да ти пука днес 16ти ли, 17ти май ли е... ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Мер,благодаря ти за подкрепата и разясненията по темата със забавленията.
Марулке- ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Василенче, браво на теб! Keep walking (и в двата смисъла, но без Johnnie в ръка).  ;)
Хранила съм се 'шантаво' през почти целия си съзнателен живот, гарантивам ти, че хората свикват. Не се лишавам от излизания, приятелите ми уважават разбиранията ми (макар от време на време да чувам по някое 'трябва да се храниш нормално, виж каква си слабичка'). Болестите, слава Богу, бягат далеч от мен, пълна съм с енергия, почти не чувствам умора, рядко съм без настроение.

Когато ми предстои събиране, предварително хапвам нещо вкъщи. Така не съм гладна и не мисля за храна, а се забавлявам. Пия предимно вода, чай, фреш.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

19.05.09г
Здрасти ;).Продължавам в същия дух-суровояден.Всичко е чудесно-птичките пеят,слънцето пече-Василенче,това ти ли си  ????Песимизмът ми взе да се изпарява-супер е това.Говоря си супер непринудено с всякакви хора-чудесно ;D.Ходих на разходка днес....и пак ще ходя.Закусих 2 ча6и гореща вода с ломон и един банан.Сега ще си направя плодова салата с орехи,кълнове и може,и овесени ядки да включа малко.Пък по-късно ще си направя барчетата на Деси ,да днес вече ще ги направя.Не съм се разколебала по отно6ение на суровоядството-ни най-малко.Даже ходих до един здравословен магазин и си купих сума ти неща:люцерни,п6еници,сусамов тахан–много вкусен,за 1 път го опитвам,стафиди,абе много работи....а да и няколко капусли водорасли "АФА",че имали витамин Б не знам колко бе6е ;D.Днес четох много и за това какво съдържат в себе си различните плодове и зеленчуци.Взех си и хомеопатична паста за зъби,абе изобщо държа се като един уважаващ себе си суровоядец-начинаещ ;D.Записът на сърцето ми отчете камерни екстрасистоли-превод на чист български език ;D:прескачания-не били опасни.Май били на нервна почва,съответно ми изписаха 2 вида лекарства(успокоителни някакви)-Yes,baby-"мечтата ми" ,да пия успокоителни на 26 години....Разбира се кимах одобрително и не ги взех,а се обадих на една хомеопатка,която много уважавам,и започваме да борим прескачанията с хомеопатия.И със суровоядство!!! ;)Сигурна съм,че че успея и резултатът ще бъде един здрав дух в здраво тяло ;) ;)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Василенче, ти кога ходи на преглед? Преди или след като игра тибетците с Мартин Треньора?  ;) Радвам се, че прескачанията не са опасни. И браво на теб!

Намерих малко инфо и за пигментацията - вж. в Натурална козметика.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Vladi,хахахаххахахахахахаха ;D ;D ;D-перфектно чувство за хумор,кефи6 ме-честно ;D ;D ;D ;D.
 Прегледа ли......след разбира се,те от тогава ми се появиха,от любов ;D ;D ;D.
(Това тука се отнася6е за една на6а 6егичка с Vladi). ;)
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Чакайте да ви покажа въпросния Мартин треньора(хаххахаха как му е измислила името ;D).Но внимавайте като играете тибетците с него да не започне и на вас да ви прескача сърцето ;D ;D ;D ;D ;D.
Настроението на суровоядците трябва винаги да е ведро и да имат чувство за хумор ;D ;D ;)
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Най-накрая да взема и да дам линк към клипчето с Мартин треньора ;D ;D ;Dhttp://www.youtube.com/watch?v=APzA1W68y1E&feature=related
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Чак сега виждам,че той наистина се казвал Мартин хахаххаха,спирам да пи6а за днес,хаххахха,в чудесно настоение съм,край на цитата ;D ;)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Василенче, как е днес? Още си на прав, т.е. суровояден път, нали?   ;) И все така в настроение, надявам се.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

20.05.09г.
На прав,суровояден,Влади ;)
Днес е не знам кой вече ден от пълното ми суровоядство,всичко е ОК ;D.
Закуска:2 ча6и гореща вода с малко лимон,а по-късно банан и ябълка
Обяд:ябълка,салата с домати,краставици и маслини,за десерт 2 бара (тези дето рецептата я е пуснала Деси)
Вечеря:същата като обяда
През деня пих и чай от Жен 6ен.
Мисля,че станах суровояд от здравословни съображения,но се улавям как все по-често мисля,че надали ще се върна към "нормалното" хранене.Просто нямам идея как съм хапвала преди запържен боб с хапки бял хляб-и няма да ми става тежко ли,няма да ми се спи ли??!!?
В момента имам ужасно много енергия;мозъкът ми се избистри;сърцето ми не е прескачало днес!;кожата на лицето ми не се омазнява;кожата на корема-взе да се изпъва и да става гладка.
С две думи,много съм доволна и се радвам,че сре6нах всички вас-дори и да не ви познавам на този етап :-*
 ;)
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

23.05.09г.
Здрасти! :)
Не съм писала тук от 2 дни.....май :).Значи не съм имала никакви отклонения от суровоядството това е много добре.Вчера играх тибетците,закусвах гореща вода с лимон,после хапвах плодове през деня,гранола барчета,зелено смути(спанак,магданоз,банан),вечерях зелена салата с кълново от боб "Мунг"(светнах се ,че в китайските ресторанти май готвят само с такива).Днес пак  гореща вода, плодове,зелено смути,за вечеря нещо зеленчуково ще бъде,малко ядки,кълнове от слънчогледови семки,ааааа как можах да забравя,пих и фре6 от грейфурт(така ли се пи6е ???,трябва да погледна ;)) и лимон+ лъжичка пчелен пра6ец(нали трябва да го консумираме-ето изпълнителна съм ;D).По менютата в общи линии това.
Вървя ужасно много всеки ден,минимум,минимум казвам-4 километра. ;D
Друго.....постоянно съм в много добро настроение,вече не съм такъв негатив както преди,happy съм без конкретна причина ;D.Сърцето ми взе да  слу6а( е с малки отклонения),ама то няма всичко да стане от раз-надъхвам се ;).Друго...друго... ??? да-развивам социална дейност по отно6ение на вегетарианството,пуснах един имейл,за да се регистрирма като член-вегетарианец от Варна,щото като мислих,мислих и(бавно стоплям понякога ;D) ПРОУМЯХ :D,че суровоядите всъ6ност са си вид вегетарианци,малко по-краен вид,но все пак вид.Даже и във Facebook имат група,може и ни е да си направим,някой наясно ли е как може да стане това(ако изобщо ми четете изповедите ;D)?
Това за днес,продължавам да слу6ам Jamiroquai(моят любимец J.K.) ;D :-* ииии приключвам  с романа ;D.
 ;)
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Василена,нямаш ли "Ш" на клавиатурата? Те са на скобите обикновенно.  Как се чудих какъв е този фреб дето си пила и накрая загрях  :D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
 

Страницата е създадена за 0.172 секунди с 22 запитвания.