Седмичните биоритми и ролята на слънцето
Слънцето излъчва във всички направления поток от заредени частици, които се наричат слънчева плазма или “слънчев вятър”. Слънчевата плазма “тегли” след себе си магнитно поле, което образува междупланетно магнитно поле. Учените са установили, че това поле, идващо от Слънцето, има секторна структура.
Така отрицателните частици под неговото въздействие се движат към Слънцето, а положителните - обратно. В резултат на това скоростта на “слънчевия вятър” и плътността на летящите от Слънцето частици системно се изменя. Тъй като Слънцето се върти около оста си за 27 дни, то Земята, средно погледнато, пресича различните сектори на междупланетното магнитно поле в продължение на 7 дни.
След всеки 7 дни Земята се оказва ту в положителния, ту в отрицателния сектор на това поле.Всичко това се отразява върху магнитосферата на Земята, от което на свой ред се изменя времето и вътрешната среда на организма - от киселинна на алкална. Киселинната среда е свързана с активността на организма, а алкалната - с неговата пасивност.
Промяната на външното магнитно поле ориентира молекулите в организма по определен начин, което се отразява на тяхното функционално състояние. По този начин се получава, че организмът на човека в продължение на 7 дни пребивава във фаза на повишена активност. За това съдейства киселинната среда и повишеният приток на плазма от Слънцето /ЯН-период/; следващите 7 дни са в подтискаща фаза, когато преобладава алкалната среда и намаленият приток на плазма /ИН-период/.
На практика промяната на секторите в междупланетното магнитно поле се усеща в следното: една седмица имате повишено настроение, физическите и интелектуалните натоварвания се понасят добре, леко се понася и въздържането от храна в продължение на 24-48 часа. И обратно, през следващата седмица на вас ви е много трудно да се въздържате от храна, настроението ви е подтиснато и издържате трудно на физическите натоварвания.
Особено неблагоприятно действат дните, когато става самата промяна от единия сектор на междупланетното магнитно поле на друг. През тези дни, за да се помогне на организма да се пренастрои, е необходимо да се води умерен начин на живот:
физическото натоварване трябва да бъде леко, храната - не много по обем и лесно усвоима и пр.За да може всеки самостоятелно да си подбере ритъма на активна и пасивна седмица, е необходимо внимателно да се проследи промяната в настроението, физическата и интелектуалната активност. Добре е в продължение на 1-2 месеца да се води дневник, където да се записват физическите натоварвания, промяната в настроението, половата активност и пр. След внимателния анализ на показателите, вие ще видите, че те периодично се променят.
Месечните биоритми и ролята на лунните фази
Нашият календарен месец, наброяващ 30-31 дни, не съответства на никакви периодически процеси в природата. Затова пък лунният месец с продължителност 29,5 дни е естествен период, с който са свързани цикличните изменения в природните процеси на Земята.
В течение на лунния месец се извършват приливите и отливите в моретата и океаните, като тяхната мощност нараства или намалява в зависимост от деня на лунния месец. Изменя се поведението на атмосферата, което на свой ред се отразява върху метеорологическите явления. Преминаването на Луната през магнитосферния шлейф на Земята променя параметрите на магнитосферата. Отражението на слънчевата светлина от повърхността на Луната също се изменя периодически. И всички тези промени се отразяват върху организма на растенията, животните и хората.
Съвременната наука е намерила връзките, посредством които Луната влияе върху човека.Така поради силното гравитационно въздействие на Луната върху твърдата и водната повърхност на Земята в дните на новолуние и пълнолуние твърде силно се изменят следващите физически параметри: влажност, атмосферно налягане, температура, електрическо и магнитно поле.
И дори незначителното изменение на тези параметри оказва влияние върху човешкия организъм. Ако това става рязко и силно, а организмът на човека е затлачен с токсини, предварително е отслабнал и пр., всичко това довежда до различни заболявания.
Например рязкото колебание на атмосферното налягане нарушава стабилността на кръвотворните функции, води до хипертония, различни усложнения на сърдечно-съдовите нарушения.
Мозъкът твърде чувствително реагира на изменението на влажността, което рефлектира в неговата активност.Но още по-изразената биоелектрическа активност на мозъка се свързва с изменението в напрежението на магнитното поле, което води до много психични нарушения.
На пръв поглед изглежда, че съвременната наука вече знае всичко за Луната, за механизмите на влиянието й върху човека и така нататък. Но ако се обърнем към различни древни източници, в които се дават конкретни препоръки за използването на лунния цикъл, ще изпаднем в “безтегловност”.
Така тибетската медицина препоръчва да се провежда профилактично лечение и други общоукрепващи процедури през първите дни на лунния месец. Посочва се, че “болестите на злите духове” /кръвоизлив в мозъка, паралич, инфаркт на миокарда, остри психични заболявания, епилепсия и др./ най-често възникват през 4-, 8-, 11-, 15-, 22-, 29-тия ден на лунния месец.
Китайската народна медицина препоръчва през първия ден на новата Луна да се прави едно изгаряне /Вж. Цзю терапия /мокса/ в раздела Масажи, книга 2/, през втория - две, и така до 14 изгаряния в средата на лунния месец. Или процедурата мокса да се извършва в точката цзу-сан-ли само през първите 8 дни на лунния месец.
Авестийската астрология утвърждава, че в новолуние прекалената физическа активност не е така опасна, както в пълнолуние. Защото в новолунието енергията е концентрирана в дълбочина на организма и трудно върви навън. В пълнолунието е обратно - тя се намира на повърхността и леко се изразходва.
Освен това в продължение на лунния цикъл има две фази /първа и трета/, през които организмът всмуква и задържа постъпващите в него вещества, течности - тогава е добре да се подхранва чрез кожата с микроелементи /разтворени например във ваната отвари от билки, преварена урина и пр./, да се правят планови операции и пр. Обратно, през втората и четвъртата фаза на Луната организмът добре отделя, изхвърля натрупаните шлаки - тогава е най-подходящо да се провеждат очистителни процедури, клизми, гладолечение.
Източните народи, особено в древността, са отделяли голямо внимание на някои дни от лунния месец
Това са дните на „екадаши“ – 11-ият и 26-ият ден от новолунието и денят на „двете тръби“ – 14-ият ден от новолунието /това е денят непосредствено преди пълнолунието/. Дните на „екадаши“ са най-мощните за очистване; тогава особено леко се понася въздържането от храна, което е и най-ефективно. Денят на „двете тръби“ символизира канализационните тръби, през които се извеждат натрупаните шлаки в организма; през този ден може не само да се гладува, но и да не се пие вода, защото според древните течностите, приети през този ден, носят замърсяване.
През лунния месец дните на преход от дадена фаза в друга се считат за неблагоприятни, рискови. Това се обяснява с факта, че организмът не може рязко да се подчини на гравитационните сили и да премине от свиване към разширяване и обратно; смяната на потоците води до резки и силни неблагоприятни последици през 8-ия, 15-ия, 22-ия и 29-ия ден.
В Китай и Индия и до днес хората живеят по фазите на лунния календар, който е внесен в гражданския календар. Езотеричната астрология утвърждава, че лунните фази са първата крачка към нейното опознаване.
Годишните биоритми
Както има денонощни, седмични и месечни биоритми, така съществуват и годишни биоритми, знанието за които позволява най-ефективно да се лекуват различни заболявания. За това е необходимо да се знаят периодите на активност на различните органи в човешкия организъм, което е добре фиксирано в източния календар.
Началото на годината сред източните народи варира от 20 януари до 20 февруари.
Според източния календар сезонната активност на органите в човешкото тяло започва с първия ден на новата година, да речем 22 януари . От тази дата се изброяват 72 дни, през което време е активен черният дроб /жлъчният мехур/ /до 3 април/. След това следват 18 дни на активност на слезката /задстомашната жлеза, стомаха/ /до 21 април/. След това броенето се повтаря: в следващите 72 дни е активно сърцето /тънките черва/ /до 2 юли/. Следват 18 дни активност на слезката /задстомашната жлеза, стомаха/ /до 20 юли/. Към тях отново се прибавят 72 дни, през които са активни белите дробове /дебелото черво/ /до 30 септември/. Следват отново 18 дни активност на слезката /задстомашната жлеза, стомаха/ /до 18 октомври/, след което 72 дни са активни бъбреците /пикочният мехур/ /до 30 декември/. И отново 18 дни активност на слезката /задстомашната жлеза, стомаха/ /до 17 януари/.
Всъщност това е и годишният ритъм: 72:18, където 18 дни през 72 дена постоянно са активни слезката, задстомашната жлеза и стомахът. Тези 18 дни са между 72 дена, през които са активни съответните органи.
Ето следните практични препоръки, които можем да извлечем от този годишен ритъм:
- Най-благоприятното време за лекуване на съответния орган е периодът на неговата най-голяма активност през годината.
- За профилактика обаче се поддържат слабите органи в противоположните по активност периоди. Например: сърцето се поддържа през зимата; бъбреците - през лятото; черният дроб - през есента; белите дробове - през пролетта.
- Очистването или възстановяването на органите се провежда в най-активния период: на черния дроб - през пролетта; на сърцето - през лятото; на бъбреците - през зимата; на белите дробове - през есента; на стомаха и слезката - между сезоните.
- Никога не стимулирайте силния от природата орган - по закона на антагонизма той ще потисне още повече противоположния слаб орган. Например стимулирането на бъбреците през зимата още повече потиска сърцето; и обратно, стимулирането на сърцето през лятото ще потисне още повече слабите бъбреци. Това се отнася и за останалите органи.
- Планираната операция, ако това се наложи, е добре да бъде в периода, когато даденият орган е в активния си период.
След тези препоръки, които имат най-общ характер, може да се състави и план за лечение на даден орган.
1. Почистване на целия организъм /с лечебно гладуване, уринотерапия, клизми по д-р Уокър или с преварена урина и др./.
2. Избиране на най-благоприятното време за лечение и възстановяване на болния орган, система в организма: избира се най-благоприятният годишен сезон, в него - лунната фаза, в нея - денят, а в деня - съответният час.