Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Откъде си набавяте протеини и калций?  (Прочетена 70759 пъти)

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #20 -: 18-06-2010, 20:42:33 »

Оцветяването на кожата може да стане на практика с всичко съдържащо бета каротин. В големи количества и за дълго време приемането на тиквен сок, портокалов, морковен, грейпфрут или друго.
Има и регистрирани смъртни случаи от морковен сок по 4 литра на ден. Човека решил да не пие вода а сок и се натръшкал.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #21 -: 18-06-2010, 22:55:47 »

Аз четох за 7 литра , пил съм по 4 литра на ден и нищо не съм усетил
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #22 -: 19-06-2010, 00:18:43 »

Ама, на вас май не ви се вярва?! Наистина съм се оцветявала в жълто-оранжево, бе хора. Е, незнам дали са били оцветени портокалите , ама са ми били с дни наред жълти ръцете. Не мисля, обаче че всички портокали са били оцветени. Освен това на мен по едно време през зимата портокалите ми бяха основната храна почти. Аз много ги обичам. И съответно ги ям до втръсване.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #23 -: 19-06-2010, 06:15:50 »

За портокалите не знам, но от морковения сок наистина се пигментира. Миналото лято бях почнала подготовка за чернодробно пречистване и бях практически само на сокове, като по едно време стигнах и до литър морковен на ден. Не забелязах особена разлика, докато не седнах да си чистя грима една вечер - хоп, памучния тампон - оранжев  ::) :Content_4 - emotloader:. За морковите това не важи толкова, понеже те не се усвояват на сто процента, както сока.
Това за протеините наистина е масово разпространен мит. Това, от което човек има нужда, са някои видове аминокиселини, необходими за изграждането на мускулите, които организмът не може да синтезира и трябва да си ги набавяме отвън (т.нар. незаменими). Е, всички те се съдържат достатъчно и в плодовете и зеленчуците, просто не са накуп както в животинските продукти (но нямат и техните отрицателни ефекти), само трябва да има по-голямо разнообразие. За калцият - в съответната тема има достатъчно инфо ;).

Орто, пила съм сурово козе - миналата есен го пиех системно. Супер е според мен, спрях го, понеже ми е много вкусно и може да правя бели с него  :whistling2 - emotloader:. Доколкото знам, ако имаш непоносимост към лактозата, козето мляко не създава проблеми.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #24 -: 19-06-2010, 08:57:50 »

Вики, именно и аз си мисля че аминокиселините са по-важни от протеините, тъй като те ги изграждат. Дори е по-добре тялото да си ги синтезира само, отколкото да му се внасят в готов вид. Какво значи незаменими? Щом месото от бозайник ги има, би трябвало и ние да ги имаме, нали? Само трябва да намерим "ключето", което да отключи правилния синтез в нашия организъм.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #25 -: 19-06-2010, 09:40:40 »

1. НЕ ПРОБВАЙТЕ ДА ПИЕТЕ ПО 4 ЛИТРА ФРЕШ НА ДЕН , ОПАСНО Е , АЗ СЪМ ТИТАН И ЗАТОВА НЕ УМРЯХ ОТ ПЪРВИЯТ ПЪТ, НО НЕ МИСЛЯ ДА ПОВТАРЯМ, а може просто да съм изпил по-малко и да съм се заблудил :)
2. Томи , аз много пъти съм си задавал въпросите за аминокиселините ..инстинктивно усещам някаква конспирация по този въпрос. Неотдавна бяха публикувани различни растения и ядки , в които се съдържат всичките есенциални аминокиселини :) не протеини ! Същото ми се струва и за витамин Б12 , след като преживните и човекоподобните си го създават много по-вероятно е и ние да можем да го правим. Просто според мен е поредната партенка на месодобивната и фармацевтична индустрии. Само страхът може да кара хората да извършват определени дейности , покупки , консумации и т.н. 
Според мен основната грешка, която правят всички псевдо-вегетарианци е,че бухат яко джънк и не приемат достатъчно жива храна и вероятно не я комбинират правилно. Именно тази група винаги се сочи като пример за вредите от неяденето на животински продукти и консумацията на изкуствени добавки и витамини.
Какво е вашето мнение по въпроса?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #26 -: 19-06-2010, 10:45:53 »

Цитат
Какво е вашето мнение по въпроса?
Моето мнение по въпроса е, че тялото ни може да си набави и произведе всичко, стига да се храним и живеем интелигентно. Историята го е доказала - на изкуствени добавки, таблици, RDA (препоръчителна дневна доза) сме съвсем отскоро (някакви си 50-60 години), а хората преди нас са оцелявали хилядолетия по един и същ начин, използвайки максимално благата на околната среда, дори днес да смятаме, че са "гладували".
Едва ли гладиаторите навремето са маали пилешки гърди, белтъци и протеинови шейкове на поразия, едва ли са си смятали колко и какви аминокиселини и протеини, колко въглехидрати, мазнини и калории са поели за деня. И въпреки всичко са се отличавали с добре развита мускулатура и физическа сила. Същото важи за всички древни воини и атлети. Основна грешка е, че забравяме хилядолетията човешки опит преди нас и разчитаме на някакви си скорошни съмнителни изследвания.
Страх. Да, именно страхът е главното оръжие на днешната медицина и фармация. Колко от нас са яли месо с мисълта, че нещо ще ни стане ако не го ядем? Колко пъти сме посягали към шишенцата със синтетични витамини, само и само да не заприличаме на децата в Сомалия?
Джънк фууд вегетарианец е по-лошо от месояден, който има култура на хранене. Не може да "заместваш" месото и млякото със соеви изолати, да ядеш бял ориз, бяло брашно, рафинирана захар, както и да ги смесваш неправилно и да искаш да си здрав. Лошото е, че заради такива заблудени страдат и другите - животът на растителна храна се заклеймява като опасен.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #27 -: 19-06-2010, 12:57:40 »

Джънк-фуд вегетарианците са друго нещо... Според мен там проблемът е липса на информация - вярно, че в епохата на ИТ е въпрос на самоуважение човек да бъде информиран за това, което го интересува, но огромното количество информация е и нож с две остриета - как начинаещият вегетарианец да се ориентира без да се удави в това море от информация, и то често противоречива... Едно нещо ту се оказва вредно, ту не съвсем; за всеки продукт има по десет изписани книги "за" и десет "против"  :Confus_34:. Плюс това и елементът с "плашенето" е много широко застъпен, както казвате - плашат ни с белтъчна недостатъчност, с остеопороза, че и с анорексия  tooth. Та никак не е трудно да се заблуди човек и да попадне на не каквото трябва. Ето един пример http://www.tialoto.bg/dieti/2009/02/17/veganizam-bez-nedostataci.7929 - в статията е даден един "правилен вегански режим" и какво включва той? Промишлени соеви боклуци (мляко и тофу) и витаминни добавки...
Факт е, че последните десетилетия се разкриха много истини, примерно относно вредата от преяждането и опасностите, които затлъстяването крие. Едно време (а и днес в повечето бедни страни) многото килограми са били знак на престиж, на заможност, а сега почти всеки знае за сърдечносъдовите заболявания, наред с другите вреди... За повечето баби и дядовци храната едно време е била свръх недостатъчна и за съжаление този инстинкт май им се е запазил и днес, затова за тях обикновено "слаб" е равносилно на "болен", а "пълен" - на "здрав, щастлив и доволен от живота" и затова с готовност се втурват да угояват някого, когато им се удаде възможност - я син или дъщеря, я внуче, я домашен любимец даже (моето куче поне винаги когато го оставехме на баба ми докато сме на почивка, или нещо подобно, завършваше периода с доста килца повече  :laugh:). Донякъде страхът да не останем "отново" гладни, донякъде наистина масово насажданите притеснения за "дневни дози" и т.н. не могат да не окажат влияние на неинформирания човек, но пък и всеки затова си има глава, да разсъждава. Дали едно време нашите прабаби са си набавяли всеки ден дневните дози от всички витамини и минерали (като са били по цял ден на нивата)? Не ми се вярва... Ами индийците (в някои части на Индия), дето карат на по шепа ориз на ден? Изобщо, изопачената, емоционолно пристрастна или платена (или всичко накуп) информация води до безкрайно лутане и много проби и грешки, при което и малкото полза е с много голяма цена. Човек трябва да се доверява на собственото си тяло и здрав разум и да вярва повече на изпитаното и видяното от него самия, отколкото на съмнителни източници...
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #28 -: 19-06-2010, 15:25:08 »

Плюс това и елементът с "плашенето" е много широко застъпен, както казвате - плашат ни с белтъчна недостатъчност, с остеопороза, че и с анорексия 

Вики, забравила си да споменеш анемията tooth Днес пак ми беше напомнено от загриженото за здравето ми родителско тяло да внимавам какво ям, да ям повече (като количество) и да ям неща, които са полезни - примерно пилешко и риба, ха-ха... Според мойта майка съм ужасно слаба (175 см/60 кг), тя се чуди дали, аджеба, не съм болна от нещо и го крия от нея, ей такива работи. Не знам как да й обясня, че се чувствам толкова добре, както никога досега. А за суровоядство почти не говоря пред тях, достатъчно ги стресира това, че съм вегетарианка.
Напълно съм съгласна, че в нашето съвремие с улеснения достъп до обширна информация е въпрос на самоуважение човек да бъде информиран по въпросите за здравето. Мен ако питат, това трябва да се учи в училище, но зависи кой и какво ще преподава...
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #29 -: 19-06-2010, 15:40:04 »

Цял живот са ми повтаряли, че сигурно имам много страшна анемия, защото не ям месо редовно. Сега съм наистина много слаба, направих си изследване и хемоглобинът ми е към 130 (под 120 се води за лека анемия при жените), хем последно време наблягам предимно на плодове и зеленчуци и то не в големи количества.
Естествено, съм и анорексичка. Ям повече от другите момичета, включително от майка ми, но въпреки всичко съм анорексичка tooth Много хора наистина не знаят какво представлява anorexia nervosa и я ползват за нещо като "торбалан" да плашат всяко момиче решило да спазва определен хранителен режим.
Остеопорозата леко ме притеснява най-вече заради аменореята и фината ми костна структура - водят се предпоставки. Мисля след време да си направя изследване на костната плътност. Все пак, гледам да се движа много, кофеин почти не приемам (само това, което е в чая или какаото), млечните са ми на минимум (1-2 порции седмично), зеленолистните преобладават, редовно приемам сусам и ядки. Не мисля, че ще имам кой знае какъв проблем, още повече че в семейството ми остеопороза няма.
Единственото нещо, с което не мога да се преборя е ниското кръвно. Само редовното движение помага в известна степен.

Antares, тежиш повече от болшинството манекенки, които на този ръст я имат, я не 50 кг. Навремето са били "модерни" по-пълни момичета, което си е имало и предимства, и недостатъци. Според мен не е важно теглото, а здравото и добре оформено тяло.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #30 -: 19-06-2010, 20:54:03 »

За нормализиране на кръвното - чай от овчарска торбичка , в книгите на Мария Требен е описано.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #31 -: 19-06-2010, 20:59:23 »

Анорексията уврежда доста трайно.  Най-неприятно е изтъняването на костите в следствие командата "тежиш малко и нямаш нужда от тежки кости".  Сок моркови /магданоз и лимон доставя добри нива на органичен калций.

Можем да разконспирираме доста от така наречените "Полезни храни"  За да причислим една храна към полезните тя трябва и да е вкусна, да носи наслада. Е няма по голяма гадост за мен от Зехтин. насилвал съм се да го пия сутрин или дори да си развалям салатата с него. В един момент ми хрумна да го разкарам от менюто си и за моя изненада изгрях. Другото, което представлява "токсичен стимулант" е какаото. Стимулира мозъка с кофеин и теобромин, обременява с жлъчни кризи и други пакости. Това припяване по книгите за супер храни е бизнес манипулация. Преди 2 дена купих киноа за първи път. Супер храната от Боливия , на инките незнам си кво си. Докато я варих миришеше на изгоряла гума, а вкуса варира между странен и в "краен случай". Прегледах световната енциклопедия за състава и дори не се изненадах, че вътре няма нищо ценно. Поредния медиен шум по екзотична шитня. Същото е със семена от коноп. Отвратителен вкус на прага на търпимостта.  
Може някой да открие полезност за себе си в изброените от мен неща, но уви аз за себе си не откривам.
Скъсаха се да тръбят колко е полезно млякто особено киселото. Е не близвам и това е ......
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #32 -: 20-06-2010, 06:47:28 »

Томирис, добре, че нямам мераци да ставам манекенка :D Ако стана 50 кила, формите ми ще заминат на кино. И моето кръвно е ниско, не че ми създава особени проблеми. По-голям проблем са студените ръце и крака през всички сезони освен през лятото. Това е открай време, от години. По-редовното движение май нещо не ми помага. Миналата година съм пила гингко билоба, ама съм несериозна с лекарствата и беше малко нередовно и за кратко, та ефектът беше нулев. Оцелявам с помощта на живата печка в къщи, но тя често протестира възмутено, като й лепна някой леден крайник tooth ама ме търпи.

На мен киноата ми допадна при опитване, но някак нямам влечение да я ям, не се сещам за нея. Явно предпочитам други кълнове. Аз обаче не съм я варила, а я покълнах - за 4-5 часа изкарва кълнове. Зехтин не пия, а и не всички видове ми харесват, говорим само за студено-пресован, разбира се. От всички, които съм пробвала досега, най ми е приятен на вкус испанският Борхес. Иначе откакто открих шарлана, честно казано го предпочитам за салати, много приятен вкус им придава. Коноп не съм опитвала все още. Напоследък за мен истинско откритие беше какаовото масло - ползвам го за лице и тяло. Тръшна в земята всички останали масла, които бях опитвала дотогава. Иначе какао не ползвам кой знае колко, кафе никак. Напоследък обаче изпитвам влечение към едни казанлъшки понички със захар, защо така, не мога да си обясня...
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #33 -: 20-06-2010, 07:53:29 »

Поничките са вкусни, какво се чудиш защо ти се иска.!  Като минавам сутрин покрай пекарна за кифли и закуски откачам от миризмата. Как е възможно да мирише толкова прелестно това рафинирано брашно с маргарин и ягодово сладко?   
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #34 -: 20-06-2010, 08:09:50 »

Преди 2 дена купих киноа за първи път. Супер храната от Боливия , на инките незнам си кво си. Докато я варих миришеше на изгоряла гума, а вкуса варира между странен и в "краен случай". Прегледах световната енциклопедия за състава и дори не се изненадах, че вътре няма нищо ценно. Поредния медиен шум по екзотична шитня. Същото е със семена от коноп. Отвратителен вкус на прага на търпимостта.  

Аз пък варих киноа и след това я миксирах със задушени зеленчуци и беше много вкусна , ама много :))
Сега ще видя да я покълна и със сурови зеленчуци или съвсем леко задушени . Ти Орто да не взел някой шит на 100 години ? застоял по Боливийските складове ? :)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #35 -: 20-06-2010, 09:22:12 »

Киноата на кълнове е гадна, да не говорим че вкисва буквално за няколко часа. Иначе, сготвена е прекрасна, особено ако има някаква мазнина. Амарантът не е особено вкусен, да не кажа въобще. Или просто не съм открила правилният начин за приготвяне. Необработената зелена елда също не ми е от любимите. Печената си е по-вкусна определено.
Зехтинът е вкусен само когато е качествен екстра върджин. Други масла не съм пробвала. Обмислям да си купя коноп и да го правя на мляко. Уж за сусаменото навсякъде пише, че е горчиво пък на мен въобще не ми горчи - явно всичко е въпрос на предпочитания и навици.

Цитат
Как е възможно да мирише толкова прелестно това рафинирано брашно с маргарин и ягодово сладко?   
Точно там е уловката с всички подобни храни. Или може би, защото сме свикнали с вкуса им и мозъкът ни го свързва с определени приятни моменти? Всичко е психика. В някои страни деликатес например е гнила акула.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #36 -: 20-06-2010, 13:01:23 »

Тия кифли се приготвят с готово брашно , в което има 102 съставки :) много овкусители ,мириси , оцветители, консерванти, набухватели, стабилизатори и т.н.
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #37 -: 20-06-2010, 13:51:18 »

Не е само от това, че са вкусни проклетите понички. Преди например ми беше много вкусен винен кебап, гювеч със свинско и разни такива, но сега въобще не се и сещам за тях. Може за някого да прозвучи пресилено, но гледката на парче месо в чиния леко ме отвращава.
Кифли, милинки, бюреци и всякакви други мазни тестени закуски не обичах и преди, но напоследък поничките и бабините бухти отпреди сто години нещо са ми в акъла напоследък.
Що се отнася до кълновете, на мен пък елдата ми стана любима. Сусамено мляко често си правя
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #38 -: 20-06-2010, 20:52:16 »

Манджи никога не съм обичала, освен боб, но за тестени си умирах (без понички). Можех да ям само хляб. Сега хич не се и сещам. Не че като мина покрай някоя хлебарница/баничарница ми мирише зле...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #39 -: 20-06-2010, 21:08:32 »

И на мен покълналата киноа въобще не ми харесва на вкус но суровия хляб от покълнала елда ми е любим. Обожавам зехтин но само в салата. Обожавам и кокосовото масло. Коноп все още не съм пробвала.
А тестени сладки изделия /пасти торти понички вафли/ никога не са ме привличали. Преди 10години си казах че повече няма да ям сладолед и от тогава не съм близвала.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 22 запитвания.