Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: захранване след гладолечение  (Прочетена 55309 пъти)

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

ПЪРВИ ДЕН. Освен взиманите до момента плодове, чай, могад да бъдат включени зеленчуци в суровия им вид. Те изместват част отпловодете, които са били включени в часовете за храна - обяд и вечеря. Подбират се тези зеленчуци, които ни предлага сезонът. Пролет - зеленолстни, лятото - домати, краставици и т.н, зимата - зеле, моркови, алабаш, гулии и пр.
Внимава се да са добре сдъвкани, като при затруднение трябва да се използват рендето или миксерът. Зелнчукът се ползва без подправки.През остналото време се употребяват плодове и чай.
ВТОРИ ДЕН.Освен суровия зелунчук към обяда и вечерята се добавя варен картоф. Сварява се един картоф(средна големина) - почистен и нарязан в повече вода. Когато е добре уврял, се пасира и се разделя на две порции, като едната се добавя към обяда, а другата - към вечерята.Примерно ако към обяда сте включили едно настъргано морковче, листа от маруля, спанак, домат, парченце зеле илин нещо подобно, то към него добавяте половината от пасираното картофче. За вечеря, ако е включено парче зеле, домат, чушка или друг зеленчук, добавете порцията от втората половинка на пасираният картоф.За подправки могат да се ползват копър, магднаоз, лимонов сок или нещо от този род.
По часове хранененто може да бъде оформено така:
8-9 часа - чай с мед и лимон. По желание може и някакъв сочен плод
10 часа - плод
Обяд - пресен зеленчук или някакъв плод и пасиран картоф.
16 часа - плод и по желание чай
ВЕчеря - суров зеленчук във вид на малка салатка от зеле, морков, домат или каквото предлага сезонът и се намира в момента у дома. Към нея се добаня порцията на втората половинка на пасираното картофче.ПРеди лягане може един плод или чай.
ТРЕТИ ДЕН: Оформянето на хратилния режим остава същото, само към варения картоф се добавят и някакви зеленчуци - морквоче, парче целина, листни зелечуци или нещо друго, с каквото се разполага, оформено като постна супа без сол и мазнина.
Порциите на супата и салатките леко се увеличават. Салатката към вечерното ядене може да бъде от зеле, морков или домат, краставичка, чушка и магданоз и т.н


ЧЕТВЪРТИ ДЕН: Вече може да бъде оформено четирикратно хранене.
Закуска - не по-рано от 9 часа - чай с мед и лимон вода с лимонов сок, настойка от шипки, минерална вода или просто само чаша обикновена вода. Може да се включи някакъв сочен плод според сезона.
Обяд - някаква салта, но като първо меню може да бъде и порция плодове. Ако сутринта сте взели портокал, грейпфурут или грозде, то към оляда могат да се включат ябълки, праскови, резен диня и пр. Включването на зеленчук или плодове зависи не само от вашето желание и вкус, но и от това , ск оето разполагате през сезона. След това пъо меню следва постната картофена или зеленчукова супа, към която може да бъде добавена малка лъжичка кисело мляко като застройка.
Следобедна закуска: някакъв плод, чай с мед и лимон или просто чаша минерална вода.
Вечеря - порциите на салатите не само леко се увеличават, но се обогатяват, като се прибавя малко парченце лук, счукана скилидка чесън, праз, магданоз, спанак и пр. Супата може да бъде от картофи или някакви сезонни зеленчуци.

ПЕТИ ДЕН: Режимът на хранене остава същият, като се прави преценка как е приета до момента храната от стомаха. Има ли лека болка, чувство на тежест или каквото и да било дискомфортно усещане, трябва да се внимава в количеството на приетата храна, но ако няма нищо смущаващо, порциите леко се увеличават , като към оляда и вечерята могат да се добавят по няколко хапки черен пълноцърнест хляб.


ШЕСТИ ДЕН: Четирикратната формана хранене се запазва. Оттук нататък обедната супа може да бъде заменена с малка порция овесени ядки, качамак, булгурена каша, печена или варена тиква, супа от домати с ориз или нещо подобно. От този ден може да сев ключи по малко сол.
Вечерята - второто меню след салатата - мож да се разнообрази с малки порции задушен зеленчук (картоф, тиквички) или зеленчуково пюре. Хлябът леко се увеличава.
СЕДМИ ДЕН:Четирикратната форма на хранене остава, докато до края закуските остават само с плод и билков чай с мед и лимонов сок. Следи се за вяка реакция на стомаха. Обядът е винаги лек и ограничен - салатка или плодове и някаква въглехидратна храна. При сезони с изобилие от плодове бядът може да бъде оформен с порция плодове и един хубав сандвич с пълноценен хляб с малко масло, олио или зехтин, шарена сол, тънки резенчета лук, печена чушка, сирене или кашкавал (в съвсем ограничени количества). При сезони с изобилие от зеленчуци - маруля, салатка, киселец, спанак, краствичка, домат и пр., докато при вечерята се включва друг вид. В дневното меню могад да бъдат включени и малко ядки.
ОСМИ ДЕН: Четирикратното хранене продължава, като приеманите порции се увеличават по количество при положение, че стомахът е в дбра форма. към ползваната храна се включват ядки - орехи, лешници, бадеми и пр. При вечеря могат да се влючат млечни продукти в ограничено количество - сирене, кашкавал, извара, прясно и кисело мляко.
ДЕВЕТИ ДЕН: Включената храна , макар и все още ограничена, е напълно пълноценна. В нея присъстват плодове, сурови и топлинно обработени зеленчуци, ядки, млечни продукти и пълноценен хляб. Предимството е на растителаната храна. Вече могат да бъдат включени фасулът, лещата, грахът, лукът, чесънът, празът, ряпата и всичко, което може да се намери на пазара, отгледано от нашата земя.
ДЕСЕТИ ДЕН: Четирикратното хранене вече може да мине към трикратно, а по желание и към двукратно - само вечеря, като закуската е единствено някакъв чай, сочен плод или нещо подобно.

Това е захранването,което дава Лидия Ковачева.
Някой има ли идея как трябва да се захранват суровоядците след гладолечение?
 ;)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #1 -: 20-05-2009, 22:45:06 »

Доколкото разбрах захранването при пълен глад е в същия порядък като захранването при плодовия режим, само че първия ден се почва именно с чай (без мед), после плодов сок, после плодове.. нататъка е същото... като не е задължително да е 10 дена, зависи колко време сме били на режим, захранването е половината дни на режима.

Ако сте суровоядци при всеки режим става само 1/3 от дните на режима... Готвено, млечни, месни така или иначе не ядете и последните дни от захранването не ви трябват. Ядките могат да се включат края на 2рия или 3тия ден, за зърнените изчакайте малко повече. Някой ако има повече информация, да казва, че скоро ше ми дойде до главата.  ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #2 -: 20-05-2009, 23:37:55 »

Аз правя така:
* първата четвърт внасям в менюто си зеленчуци, без да ги смесвам, например отделно краставица, отделно домат, морков...
* втората четвърт правя малки салатки от 2-3 зеленчука, мога да увкося само с лимонов сок
* третата четвърт усложнявам салатите и добавям кълнове от зърна или семена или бобови - леща например.
* последна четвърт - поръсвам салатите със смлени ядки
сол не добавям никога в захранването
И след това вече хапвам каквото си ям по-принцип.
Активен
Духът владее материята!

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #3 -: 21-05-2009, 10:24:52 »

Много ви благодаря заинформацията ;)
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #4 -: 18-06-2009, 13:41:33 »

Ей, бандата! Много радушно ме приехте! Страшни сте!
Тук реших да напиша точно как се захранвам аз. В момента съм на режим прочистване с чай и плодове - поредно 5то или 6-то - вече не ги броя! Сега ми е 18-ти ден, а от неделя 21-ви започвам с твърдата храна. Всеки път се захранвам по един и същ начин. Сега ще напиша лятното захранване:
1- ви ден:
8 ч. - билков чай с мед и лимон
10 ч. - порция плодове 150-200 гр.
12ч. - чай с мед
12,30 ч - суров домат 1 бр.
14ч - порция плодове
16ч. - чай с мед
18ч. - краставица
20ч - чай с мед
2-ри ден
в 8,10,14,16 и 20 ч. къто първи ден
12 ч - морков + домат
18 ч. - краставица + домат
3-ти ден
в 8,10,14,16 и 20 ч. къто първи ден
12ч - краставица + кракер или пълнозърнест хляб ( препечен)
18 ч. - краставица + морков + кракер или пълнозърнест хляб препечен
4-ти ден
8 ч. - чай с мед
10ч. - порция плодове
12 ч. - домат + повечко кракери 2,3
16ч. - чай с мед
18ч. - морков + овесени ядки накиснати във вода!!!
20ч. чай с мед и лимон
5-ти ден
в 8,10,16,20 часа като 4-ти ден
12 ч. - краставица+домат+морков
18ч. - домат+овесени ядки
6-ти ден
в 8,10,16,20 часа като 4-ти ден
12ч .- камба + кракери няколко
18ч - домат+пиперка+краставица
7-ми ден
в 8,10,16,20 часа като 4-ти ден
12ч - една салатка от зеленцучи по желание никаква сол и никакъв зехтин все още
18ч - същото
8-ми ден
в 8,10,16,20 часа като 4-ти ден
12ч - краставица + 30 гр. сурови ядки (орехи, бадеми, лешници)
18ч. - салатка от зеленцуци по желание без сол и зехтин(тук вече наблягам мна зелените подправкии за първи път слагам лук и чесън!!!)
9-ти ден
в 8,10,16,20 часа като 4-ти ден
12ч. - домат + ядки 50 гр.
18ч . - салатка от зеленцуци с малко сол и лъжичка зехтин
10-ти ден
в 8,10,16,20 часа като 4-ти ден
12ч . салатката както я обичаме (съвсем малко сол и зехтин) прибавям ленено семе, сусам и други семенца, които ми се хапват
18ч. - салатката като на обяд, но със 100-тина грама тофу

След това вече съм захранена и пристъпвам към изкушенията, които предлага суровоядството и за които вие вече доста сте писали тук. И аз си ги приготвям също като вас!
В зъхранването е важно да се пристъпи съвсем умерено към солта и зехтина, а белтъчините, като видяхте са на самия финал!

Овесените ядки могат да се заменят с елда, но не трябва да се прибавя мед!
Искам да кажа също, че по време на пречистването с чай и плодове , а и след това при захранването в никакъв случай не консумирам дини, ягоди! Дините имат прекалено много захарно съдържание, а ягодите са си алергоносители. Не съм алергична към нищо, но четох някъде че нетрябва да се ядат при режим на прочистване и го спазвам без да мога да обясня защо.Но и не ми се дояждат. Също не ми се дояжда киви. А организма и тялото знаят най-добре какво трябва да се хапва! Вслушвайте се в тялото си!
Ако някой може да се възползва от моя опит ще се радвам! Ако някой смята, че е прекалено спартански - да каже как да си облекча положението;) хегичка!
Зимното захранване е същото, но зеленчуците са карфиол, моркови, броколи, зеле, цвекло и други подобни сезонни!
Активен
Намасте :)

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #5 -: 18-06-2009, 19:35:20 »

Лелеее, аз бая ягоди изядох...  :-\ И кивита ядох, но по-малко. И тъкмо се заканих да гладувам и на диня това лято... хаха, ще видим докъде ще я докарам. Иначе много добре изглежда захранването, доста плавно, поне по моето скромно мнение :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #6 -: 18-06-2009, 23:22:30 »

Съдържание на захари на 100г плод:

диня - 6г
ягоди - 5г
киви - 9г
ябълки - 10г
круши - 10г
праскови - 8г
кайсии - 9г
портокали - 9г
банани - 12г
пъпеш - 8г
череши - 13г

Тоест ако ядеш по една около 2-килограмова диня на ден, ще изядеш същото количество захари както ако ядеш по 800г череши, което е много разпространен плодов режим... Даже не е необходимо 2кг диня на ден по време на режим, но според мен динята има много добро прочистващо действие и сокът й е за предпочитане пред пиенето на вода или чай.

При захранването едва ли ще изядеш толкова много диня, да речем 2 резена ако хапнеш са има-няма равни на една ябълка... А динята е много по-лека за храносмилане, ябълките съдържат пектин, който си е едно Е440...

За ягодите вероятно е вярно, те по принцип са доста специфичен плод, май единственият, на който семките са отвън, а не вътре и може би именно по тази причина да са по-често алергенни... Кивито според мен се облъчва или поне някои видове, които продават тук, защото не може да ги държа над 2 месеца извън хладилник и да не са мръднали на вид... :-\
« Последна редакция: 18-06-2009, 23:25:15 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #7 -: 18-06-2009, 23:27:07 »

Eeeй, супер! Поне за динята се успокоих!  :P
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #8 -: 20-06-2009, 00:23:06 »

Момичета,искам да доуточня нещо за ябълките.Гладолечението ми беше предимно на ябълки,с изключение на 2-3 пъти ядене на череши и не ми омръзнаха,можех  да изкарам още 10 дни само на ябълки.Та мисълта ми е,че пектина който се съдържа в тях е мнооого полезен,мисля,че го има най-вече в семките на ябълките.Затова пектина се извлеча от ябълките и се продава във вид на прах.В натурален вид пектина не съдържа никакви Е-та,това Е440 го добавят в готовия продукт,може би като консервант/не знам какво точно е Е440,но ако човек потърси в инт. ще му стане ясно/.Със сигурност се продава пектин и без никакви Е-та,но поне аз не съм виждала такъв.Пектина е полезен при висок холестерол-понижава го,понижава и така наречения "лош холестерол"-LDL.Пектина е полезен да се консумира от страдащите от запек-предотвратява го.Това са само малка част от полезните действия на пектина,съдържащ се в ябълките,поне за това се сетих в момента.Ще перефразирам една народна мъдрост:- Който изяжда поне една ябълка на ден,няма да му се наложи да посещава лекари! Не съм сигурна,дали точно тук трябваше да пиша този коментар...!
« Последна редакция: 20-06-2009, 00:26:53 от Valia »
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #9 -: 20-06-2009, 12:35:57 »

E440 си е самият пектин... Забележи на опаковките, че пише съдържание: "чист ябълков пектин Е440", между пектина и Е440 няма запетайка за да са 2 различни работи ;) Не съм казала, че е лошо нещо пектина, но ябълките не са чак толкова полезни, може и да държат лекаря далеч, но зъболекаря едва ли защото много увреждат емайла на зъбите... Е, от една ябълка ясно, че няма да стане, но ако се консумират често и по-повечко, особено на сокче... :-\
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #10 -: 20-06-2009, 17:34:59 »

Марулке,явно си права,защото на опаковката наистина пише "ябълков пектин Е440" без запетая и това много ме учуди.Доколкото знам Е-тата са добавки,консерванти и незнам още какво,не съм запозната  точно,а и не ме е интересувало...,просто знам,че са вредни тези химични добавки.А за ябълките,дали са полезни или не-всеки решава сам за себе си...! :)
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

Милен

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Бате, шопска салата ядат ли суровоядите?
    • RecipeMagician.com - Магията на суровата храна
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #11 -: 28-06-2009, 03:09:50 »

Мерси на всички споделили опита си за захранването. Аз реших да бъда само 7 дена на хуск, но явно ми стана много тежко на стомаха от него на третия ден и затова си останах изцяло на вода. Утре ми е седмия ден и мисля да почина малко като първо пречистване, през което време да се захраня като малко кърмаче :))))))))

Разпечатах си всички съвети и ще се опитам да спазя на всички съветите. На ДарбиМак мисля, че най ще ми допадне, защото за тези 7 дена нищо друго не ми се е прияждало, освен плодове. Научих се да ги ценя истински и вече мисля, че малкото ми мозъче ги вижда като храна, а не както беше преди - един не много сладък десерт.

Само не знам как ще се преборя с динята, защото тя е в списъка с харесваните плодове (не се сещам за плод, който да не е :) ) но ще се справим някак си, след като една седмица не съм я ял.. :)

Резултатите от пречистванията са невероятни и се надявам всички да се чувствате така прекрасно както съм аз в момента.

Още веднъж мерси :)
Активен
For the world you are someone,
But for someone you are THE WORLD!

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #12 -: 28-06-2009, 11:34:18 »

И аз направих на ДарбиМак захранването.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #13 -: 28-06-2009, 11:47:59 »

Това захранване на ДарбиМак сега го загледах по-внимателно по дни... Абе на вас не ви ли прави впечатление, че първите 2 дена се захранвате с домати и краставици, които са си плодове, тоест вие продължавате плодовия режим още 2 дена, и на 3тия ден изведнъж праскате кракер (в който има зърна, ядки и то в много концентрирано количество) или хляб ???
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #14 -: 28-06-2009, 11:53:38 »

Абе,ако ги сметнем и тях за плодове е така,ама все пак плавно става,не е като от праскови(примерно) да минеш на кракери/хляб.Аз нямах проблеми.Освен,че изядох малко/наистина мако/ банан 2 ден-ГЕНИАЛНА ИДЕЯ!!!,хем си знам,не се захранвам за 1 път ,че като ме сви корема.Ама това си беше моя грешка.Пък за другите неща нямах никакъв проблем.
 ;)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #15 -: 28-06-2009, 12:08:24 »

Доматът си е плод със сигурност, а краставицата нали ти казвах, че фрутарианците си я ползват в диетата, начи тряя да е плод и тя... И зеленчук да е, само тя не е достатъчна преди да праснем зърнени и ядки на 3тия ден (че им е и рано 3ти ден изобщо)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #16 -: 28-06-2009, 12:13:02 »

Аз на 3 ден изядох 1 хапка само и то малка,на другия 2 хапки и така,не съм се изхвърляла още на 3 ден с 1 кракер/филия ;D
По-добро ми се стори това захранване от на Л.Ковачева,онова е с доста готвена храна >:(
 ;)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #17 -: 28-06-2009, 12:14:48 »

е, да, така става... но най-добре вместо кракер да са някакви покълнали зърна на 3тия ден... ::)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #18 -: 29-06-2009, 20:01:30 »

най-хубавко е, когато самото захранване се ууууудъъъъължааааавааааа  ;D - колкото по-късно въведем нова храна толкова по-добре :)
Активен
Духът владее материята!

puhelota

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:захранване след гладолечение
« Отговор #19 -: 03-07-2009, 10:47:55 »

здравей Мер и здравейте на всички останали поддръжници на този прекрасен форум
с някой от вас най-вероятно сме комуникирали в блога на Мер
там писах като Puh няколко коментара

не бях влизала от месец и миналата седмица останах приятно изненадана че вече има форум - много съм щастлива от този факт

искам да ви помоля за съвет
днес е 19тият ми ден от 20ет дневен режим на плодове и чай
от 1я до  15я ден бях само на череши но вече не се намират а ако има то са много лоши на вкус
16-17 ден - на кайсии
вчера и днес на пъпеш

подготвям се за захранване което мисля да стартирам в неделя
изчетох всичко което сте събрали и коментирали и си направих менюто за 15 дена захранване
интересно ми е да знам колко като грамажи трябва да бъде порцииката суров зеленчук първите дни при захранването - трябва ли да е равна на поемания плод в часовете на заместването му или да е по -малка като количество - изхождаики от това че зеленчуците са малко по грубички  ???

много ви благодаря предврително и се радвам че ви открих
прекрасни сте и ме зареждате с безкрайно много оптимизъм
Активен
 

Страницата е създадена за 0.091 секунди с 22 запитвания.