Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пусни народа ми да кара сърф  (Прочетена 7930 пъти)

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees

Това е книгата на легендарния основател и собственик на Patagonia - Ивон Шуинар. Нарича я още "обучението на един неохотен бизнесмен".
Невероятно е как един обикновен почитател на екстремните спортове започва да прави екипировка, която да задоволява собствените му нужди и изисквания и превръща това хоби в милиарден бизнес, изграден изцяло на базата на устойчиво развитие и опазване на околната среда. Препоръчвам я на всеки, който се интересува от подобни теми.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #1 -: 14-07-2010, 20:56:44 »

Това е книгата на легендарния основател и собственик на Patagonia - Ивон Шуинар. Нарича я още "обучението на един неохотен бизнесмен".
Невероятно е как един обикновен почитател на екстремните спортове започва да прави екипировка, която да задоволява собствените му нужди и изисквания и превръща това хоби в милиарден бизнес, изграден изцяло на базата на устойчиво развитие и опазване на околната среда. Препоръчвам я на всеки, който се интересува от подобни теми.
Това ли са уникалните продукти на Патагония
Американците пишат книги за да изкарат милиони. Преди да я пуснат на пазара се допитват до екип специалисти с въпросът какво точно се търси на пазара за книги и кои са актуалните теми.
Можело е да я озаглави така: "Как да  поръчаме в Китай парцалаци за 2 долара парчето и след успешна реклама да ги пробутаме на 60 паунда/бр"
Или "Как да спасим фалиращия си бизнес с парцали издавайки книга със скрита реклама"
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #2 -: 16-07-2010, 22:41:47 »

Орто, понякога не мога да те разбера братле! Ти въобще чел ли си тази книга, запознат ли си с продуктите на Патагония. Като си дал този линк, поне да си беше направил труда да го поразгледаш малко. Това е може би единствената фирма в света, която не си спестява неудобната истина за химикалите, които използва. Може всички памучни дрехи, които произвежда да са от биопамук, може всичките и каталози да са напечатани на рециклирана хартия и въпреки всичко да си признава, че импрегниращите вещества, които използва замърсяват. Би ли ми посочил, при коя друга фирма преди да си поръчаш дреха, може да видиш къде е правена, къде е складирана, колко СО2 е отделен за доставянето и до Европа и т.н.
Поправи ме ако греша, но имам чувството, че влизаш в този форум само за да критикуваш.

P.S. Далеч съм от мисълта да правя реклама на която и да е американска просперираща фирма. Аз просто се кефя на такива, които се стремят към устойчиво развитие (ако въобще това понятие ти говори нещо). Между другото, като написах това се сетих: ти как реши, че са фалираща фирма   :Content_4 - emotloader:
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #3 -: 17-07-2010, 22:25:33 »

Не може да се докаже нито една тяхна претенция, нито пък моя.  Няма да фалират ако голямо количество хора са склонни да ги  спонсорират, намирайки ги за интересни. Пред индустриалната мощ на Китай се прекланя целия свят. Точно аз не ям нито памук нито лен за да има значение дали е платено на сертифициращ орган за да фигурура името му на етикет. Ако аз съм собственик на тази фирма ще купя китайски памук с голям контейнер за да върви производството и ще имам за резерва и показ на овчите мозъци проскубана нива с био памук.  Естествено няма да ми пука за въпросната нива БИО памук с лош добив и много замърсяване от плевели или градушка. Тя е само за парлама и обосноваване на високата цена.
Интелигентните продаавачи за да продадат някаква трудно продаваема стока, лесно и на силно завишена цена я обгръщат в специалност.  Незначителните хора, сноби или болнави се надяват и се нуждаят от тази специалност за да блеснат.

Напомням всичко е илюзия !!!
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #4 -: 18-07-2010, 07:14:16 »

Трябва да се съглася донякъде с теб ... почти цялата търговия е изградена на трикове , лъжи и съвсем целенасочени заблуди
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #5 -: 18-07-2010, 11:09:41 »

Честно казано и аз не ям био памук  tooth, но ми става приятно като знам, че някъде в Индия се отглежда биологично чиста култура и аз с моите пари съм допринесъл за това. Ако имах такава фирма НЕ бих си купил малка нива за "проскубан" био памук  :Content_4 - emotloader: само за да хвърлям прах в очите на хората.
Прави ми впечатление, че в този форум постянно биват усмивани храните с био сертификати и това много ме натъжава. Вие знаете ли в България на какъв контрол са подложени биопроизводителите? Аз не знам дали бих издържал! Естествено след това 99% от чистата ни и качествена продукция се изнася за Западна Европа, защото е по-скъпа от продукцията на интензивното земеделие. Да не говорим, че повечето българи са предубедени относно контрола и качеството на биопродуктите и това допълнително затруднява разпространението им на нашия пазар. Всичко казано дотук е съсвем нормално и обяснимо, просто не мога да разбера защо интелигентни и отворени към света хора, каквито сте според мен в този форум, се поддавате на тези масови схващания. Колкото и да ви е странно, сред търговците има и честни и етични хора, които ги е грижа за околната среда и правят нещо по въпроса!
Съжалявям ако се отклоних много от собствената си тема за книгата и ако на тези разсъждения не им е мястото тук.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #6 -: 18-07-2010, 11:38:09 »

Не казвам, че няма ти такива , които ни е грижа за околоната среда и здравето на хората , защото аз също съм търговец... и знаете ли какво ?  Хората обичат да бъдат лъгани, не не обичат , те просто обожават да бъдат лъган , искат да има се казва точно това, което искат да чуят. И добрите търговци улавят точно тази нишка и  БАМ -> право в целта. С течение на времето търговеца се усъвършенства и от погледа и първите 2-3 реплики вече знае какво иска да чуе купувача. Леле добре ,че продавам само хубави неща и така не се налага да лъжа хората :)))
Бях на някакво" изложение " до Ботаническата градина , в една шатра , където представях няколко фирми от БГ , Словения , Албания , Македония и т.н разни био продукти. Не са полезни , а био ..имаше мърша , мухлясали и всякакви сирена и млека. Говорих с едно момиче от Гимел  и тя ме почерпи с някакви био чери доматчета, които почти нямаха вкус . Попитах я какво им е био-то и тя любезно ми обясни,че семената са холандски и имали много строг контрол , което породи у мен поне 10 въпроса от рода на Защо не се ползват качествени български семена, които дават плод, който дава семена ,които дават плод, който дава семена и т.н ..  как точно става контрола и много други .Не ме разбирайте погрешно , не желая да злепоставям по никакъв начин която и да е фирма опитваща се да произвежда качествена продукция. Но има много фактори , които касаят нас потребителите и те трябва да се съобразяват с нас ако искат, разбира се , да им купуваме продукцията.
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #7 -: 18-07-2010, 12:13:36 »

titan, това вече е съвсем друго нещо. Съгласен съм с всяка твоя дума. Аз лично никога не оставям на мира търговците и им явно понякога им задавам доста неудобни въпроси.
По отношение на изложението, на което си бил - гледах по новините репортаж и останах потресен от някои от "традиционните" ястия предлагани там.
Относно Гимел- те са най-големия производител на биокраставици в цяла Европа. Естествено, че семената ще са им холандски. Там това се купува, пък и този сорт краставици и домати са по-трайни. Дреме им на тях за българския пазар. Защо не пробваш същата продукция на Моравско село?
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #8 -: 18-07-2010, 20:33:56 »

Веселин аз пък си мислех че съм единствената във форума която зщитава био продукцията. Досега не съм се разочаровала от нищо органично. В България ми прави впечатление че хората са доста скептични в това отношение. На запад не е така. Но всеки преценява сам за себе си.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #9 -: 18-07-2010, 22:04:30 »

Полека-лека и тук ще си дойдат на място нещата. След десетина години ( ако преживеем успешно 2012-та)  вече ще се знае кой кой е в Био-то. До скоро самата дума беше непонятна за 95% от хората.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #10 -: 19-07-2010, 02:56:03 »

Не си единствена, Деси, аз също съм за БИО продукцията и купувам, когато мога. Естествено задавала съм си въпроса колко биото е био. Но намирам съществена разлика м/у повечето неща био и небио.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #11 -: 19-07-2010, 09:51:16 »

БИО не значи ЗДРАВОСЛОВНО , запомнете го това :)) тия доматчетата на Гимел , които пробвах нямат нищо общо с това, което расте у нашата градина , ама нищо общо . Бащата засади миналата година опитно няколко сорта домати , от селските семена :)) и се върнах в детството си :) Жалкото е,че градината ни е на 200 км северно от София и той не живее там постоянно ( купихме земя с хубава почва)  . Аз лично си търся някъде на около 30-40 км от София място за къща и с хубава почва за да си отглеждам всичко сам и д ами е близо до работата. По едно време ме запалиха с някакви родови имения и отидох да ги видя ..останах силно разочарован, тия хора въобще не знаят къде се намират , а ако случайно са осъзнали , вече е било със сигурност много късно. Иначе като идея хич не е лошо и може би в бъдещето ще я реализирам .. имам земя и ще пусна на нея само нормални хора с ясни цели :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #12 -: 19-07-2010, 11:48:37 »

БИО не значи ЗДРАВОСЛОВНО , запомнете го това :)) тия доматчетата на Гимел , които пробвах нямат нищо общо с това, което расте у нашата градина , ама нищо общо .
Известно ми е, че био не значи непременно, че е здравословно. Плюс това тук процедурата по био сертификацията е тежка и скъпа. Има много фермери, които отглеждат чиста продукция, но не сертифицират. Затова се случва да купуваме неща от местни ферми. Както миналата седмица ходихме и си набрахме боровинки. Бяха метнали само една мрежа върху храстите да не ги кълват пилците. А около тях беше всичко в трева и ми изглеждаха както едно време нетретираните с нищо храсти с касис, малини френско грозде на вилата.
Нямам градина, за жалост. Засега...
На 30-40км от София...ами сещам се Елинпелинско.  ;)
Последните години даже стана много вървежно нашето село заради я.Огняново. Казва се село Голема Раковица.
« Последна редакция: 19-07-2010, 11:50:12 от Вери »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #13 -: 19-07-2010, 11:59:00 »

Ще търся по на юг , помолил съм да ми дадат информация за почвата и водоизточници
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #14 -: 19-07-2010, 14:18:11 »

Моята вила е на 30 км северно от София и е с прекрасна карстова почва. Полива се трудно и не е подходяща за всякакви култури, но да ми видите ягодите  :bleh. Проблема ми е, че като ходя само през уикендите понякога са ми "помогнали" с брането. Иначе като се уцели добра година- по 10-15 касетки с малини и ягоди и няколко чувала ябълки и орехи. И това само от 1 декар дворче. Земедилето си е благодарна работа, стига да не си тровиш и изтощаваш земята.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #15 -: 19-07-2010, 17:21:15 »

Продукцията на Гимел изглежда и има вкуса като другата. Няма как след като се ползват същите семена. Единствената гаранция, която уж дават е че не са ГМО, нито пръскани с разни гадни химикали. Ако е вярно пак е нещо, но такива изкуствени сортове не ми ги хвалете нито като вкус, нито като състав. На Моравско село нищо не съм опитвала, защото цените ми се струват направо нереални.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #16 -: 19-07-2010, 18:38:41 »

В цените на Гимел е Моравско село няма почти никаква разлика. Посто едните продават на бройка и вече опаковани продукти, а другите насипно и цената на килограм изглежда стресираща, въпреки че в действителност е малко по-евтина.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #17 -: 19-07-2010, 18:40:56 »

Все пак някой чел ли е тази книга ? Дайте малко отзиви.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #18 -: 19-07-2010, 19:54:04 »

Ами ти я предложи, резюмирай я ти....
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пусни народа ми да кара сърф
« Отговор #19 -: 21-07-2010, 23:10:03 »

Ами не знам точно дали резюме ще правя, но все пак.....Тази книга ме накара доста да размишлявам над поведението си като потребител. Ивон е написал някои неща, които имам чувството, че винаги съм знаел, но никога не съм ги формулирал така точно. Например - най-демоде е самата мода, защото представлява реакция на нещо отминало или не харчи пари за екипировка, а за самолетни билети. Това последното се отнася точно за мен. Като си помисля как всяка година си сменям сноуборд екипировката, в повечето случаи напълно безмислено. С тези пари можех спокойно да се метна на още две-три екскурзии.
Много ми хареса начина, по който произвеждат дрехите си- от разработването им до поточната линия.
В самата книга има много съвети как да се държим отговорно към околната среда, смея да твърдя че някои са доста сполучливи и съвсем не банални.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти
 

Страницата е създадена за 0.097 секунди с 26 запитвания.