Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Къде сте бебчета-суровоядчета: да обменим опит  (Прочетена 99300 пъти)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Мислех си нощеска да пусна тема, докато кърмех Ясен, мислех си и за Влади, понеже и тя има бебче. Струва ми се, че информацията за захранването и храненето на кърмаче в семейство на суровояди, е най-оскъдна. Аз имам единствено книгата на Шази: Еви'с кичън, където за възрастта от 6 до 12мес рецептите са много малко. Друга информация в тази насока не съм търсила.

Какво е положението при Ясен...той започна да проявява интерес към нашата храна след навършване на 8-я месец, даже около 8 1/2-9-ти месец. Не знам коя му беше първата храна- не съм спазвала някакви режими и схеми, след като един месец преди това бях в голяма чуденка какво да го правя това дете като не иска да яде :). Пробвах какво ли не, писала съм за това в една тема на сайта, да не се повтарям сега. Та гледах да не поема само нещо алергизиращо. Може би авокадото най-си го обича. Държа да свикне на зеленото т.е. държа на смутита/нектарите, в които слагам някакво зеленолистно+плод. Какво е опитвал досега? Авокадо, банан, папая, ананас, манго, диня, сушена смокиня, рожково брашно, кафяв ориз, кълнове от елда и киноа, спанак, морков, чушка, домат, целина, магданоз, копър. Давала съм му да пробва мляко от коноп и сусам. Може нещо да пропускам, но общо взето е това. Все още кърмата му е основното ядене, той направи преди дни 11 месеца. Има дни, когато не желае да яде храна различна от кърма. В най- добрия случай през деня хапва 2 пъти твърда храна: смутито и после следобед намачкани: авокадо+плод; ябълка+круша; само авокадо; само банан. давала съм му и разни крекерчета: оризови; елдени; зеленчукови. Много често яде парченца храна т.нар. finger foods. Много добре се справя и се старае да дъвче, но все още не се е научил.
Животински придукти въобще няма да включвам в менюто му.
Това е засега от мен. Ще ми е интересно да обменяме опит.
:)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Вери, това ще е една от любимите ми теми! Ще се радвам и други майки да се присъединят, за да обменяме идеи.

Съвсем накратко: аз съм единствения веган в семейството и дори при огромно мое желание, децата няма как да са 100% суровояди, докато те самите не го решат. Целта ми е да предлагам максимум сурова храна, готвеното да е задушено или печено, колкото се може по-често всички да вечеряме само салати или плодове. Мога да се похваля с успехи!  :)

Известен период сериозно се упреквах, че съм допускала незнайно какви грешки, поради които голямото ми дете бе привлечено от нездравословни храни при постъпване в детска градина. За щастие интересни мнения в руски форум ме излекуваха от амбициите ми да отгледам перфектно хранено хлапе. Прегърнах тезата, че всеки е индивид и сам решава за себе си. Приех ролята си да давам информация, доколкото е възможно да насочвам в детска възраст и да ги оставям да се ориентират дали искат да са лакто-ово, вегани, 100% суровояди. Вярвам, че личният пример е най-яркото доказателство, с което мога да ги убеждавам.

За бебето: прояви интерес към ябълката, която хрупах, на около 5 1/2 - 6 мес. (след дни ставаме на 8 мес.). Дадох да опита, същото се случи и с банана. В общи линии захранването става като давам да се запознае с вкуса на храните, които аз консумирам - плодовете, зелените нектари, шейковете с бадемово и сусамово мляко.

Нямам книга за хранене на бебета - суровоядци. Слушам бебето и инстинкта ми, ровя се в интернет за съвети, чета темите за децата в руския форум за суровоядство. Набързо 'глътнах' и откъса за бебета от книгата на Казънс.

Допълнително ще пиша повечко за режима ни и кое как приготвям.
« Последна редакция: 22-05-2009, 13:49:36 от vladi »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Ами хайде ще драсна вчера какво яде по обед: накълцах на ситно с чопъра едно листо червена салата, по малко авокадо, домат и краставица и малко /щипка / кълнове люцерна и киноа.

А днес сутринта предложих смути от спанак, портокал и папая. Май това ще му е за днес, не е в настроение. Може би следобед ще дам някакъв плод. 
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Да споделя какво яде моят принц неделя и понеделник.
В неделя ябълка, боровинки, на които им белих люспата; за обяд- броколи, аспержи, морковчета, задушени на пара; авокадо.
Понеделник- банан и сусамово мляко.

:)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Нямам много за писане тези дни - зъбките ни създават дискомфорт и основно търси да се гушнем и да си суче. Хапва по 2-3 ч.л. от това, което съм приготвила.

Вчера сутринта прие мъничко накиснати и пасирани овесени ядки, 1-2 ч.л. зелено нектарче от лапад, банан, пресни фурми. За обед менюто включваше 1/2 картофче на пара, сурова туквичка, 1 листо пресен лук, 2-3 листенца магданоз; пасирана краставичка. Следобед - пасирани малка ябълка с 5-6 черешки и бадемово мляко.

Днес за закуска пожела само да суче. На обед смятам да предложа елдена каша и прясно морковче, а следобед - само черешки, пасирани с пресен плодов сок или с бадемово мляко.

Включвам се отново да актуализирам информацията. Разминахме се с елдата, хапна малко морковче. След дълго четене как точно да позная добре узрял плод, днес за първи път се престраших да купя авокадо, ще го опитаме следобед.
« Последна редакция: 26-05-2009, 15:15:18 от vladi »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

При нас положението е като при вас общо взето т.е. често кърмене. Тези зъби неговите много трудно никнат и явно зор ще видим. И това ще мине и замине, най-важното е да сме здрави. :)
Във вторник "менюто" беше: много малко смути; по обед манго с авокадо; следобед диня.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Одобрихме авокадото  :) Хапна резен от него, пасиран с половин банан.
Вечерта опита домат от моята салата. Явно й хареса, защото започна да си иска сама. Добре, че са от градината на баба!

'Одобрихме' ми напомни за темата 'kid-tested & approved raw recipes' от форума Raw Pleasure; не съм го обиколила - надничам, когато имам време.
Още няколко връзки: Raw Toddler Alex

Raw Mom - Raw Love

Raw Aussie Mom

Raw Mom ~ Fresh Thinking for Healthy Families
« Последна редакция: 27-05-2009, 08:32:38 от vladi »
Активен

Феникс

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Здравейте. :D
Ще държа темата под око,защото тепърва ми предстои да създавам здрави хранителни привички.С първото дете допуснах масовите грешки на захранването с пюрета и месо....добре,че поне го кърмех,...но и сега виждам,че не е здраво дете и много ме боли.Надявам се с личния си пример да попромeнq нещата,защото засега няма шанс да накарам готвачките в яслата да го хранят здравословно,а и той вече е започнал да харесва всякакви вредни храни...

Сега чакаме близначета и съм твърдо решена да ги захраня простичко и природосъобразно.Надявам се,че така ще им оформя естествен вкус и предпочитание към истинската храна от най-ранна възраст и после самички ще отказват да ядат болкуци.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Здравей, Феникс, добре дошла при нас!

Борбата с готвачките в яслата и градината е неравностойна, но имаме шанс със силни оръжия като: личен пример, подходящи обяснения, модели, поуки. Подбрах нещо специално за теб, защото виждам, че изпитваш подобни на моите чувства!

'ВАШИТЕ ДЕЦА не са ваши деца.
Те са синове и дъщери на копнежа на живота да съществува.
Те идват чрез вас, но не от вас.
И въпреки че са с вас, те не ви принадлежат.
Можете да им дадете любовта си, но не и вашите мисли, защото те имат свои собствени мисли.
Можете да дадете подслон на телата им, но не и на душите им, защото душите им обитават дома на утрешния ден, който вие не можете да посетите дори в мечтите си.
Можете да се стремите да бъдете като тях, но не се опитвайте да ги направите като себе си, защото животът не върви назад, нито чака отминалия ден.
Вие сте лъковете, от които децата ви като живи стрели излитат надалеч...'

'Пророкът', Халил Джубран

Лека бременност и здрави бебчета! А после ние ще помагаме за захранването   ;)
За баткото също не е никак късно да усвои малко или много здравословни навици. Моето синче си брои порциите плодове и зеленчуци дневно, както и чашите с вода под формата на игра. Винаги иска допълнително плодове или салата от лелките в градината. :)
« Последна редакция: 28-05-2009, 07:55:41 от vladi »
Активен

Феникс

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Цитатът е чудесен!Трябва да си го запиша някъде и да си го припомням,
когато се сдухам :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Чела съм го и преди, но не се сещам къде, но сега ще го открадна :) защото много ми харесва.
Активен
Духът владее материята!

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Феникс, Мер, и за мен от любимите мисли. Открих го първо на английски преди години и от тогава си го припомня периодично, и се старая да го прилагам при възпитанието.

Вери, на помощ! Давай насам любимите ви рецепти с авокадо. Не мога да го спра това бебе да примлясква късче от плода. Едва смогвам да обеля - от ръката ми го взима!

Мисля си да кача 1-2 снимки, защото ме притеснява вида на авокадото. В интернет са едни такива с идеален цвят, млечнозелен, равномерен, а на моите авокадо виждам по-тъмни жилки. Но това ще стане като имам повечко време.

Вчера хапнахме малко зелено нектарче с коприва, по обед авокадо, 1-2 ч.л. пшенична каша, кайсия

Днес ме видя, че приготвям овесени ядки за себе си и поиска от тях; по-късно мисля да дам малко ориз с прясна тиквичка и зеленолистни, а следобед - ябълка с черешки.

Пропуснах да напиша, че започнах да давам цветен прашец с плодовете, по около 1/2 равна ч.л. Приема се с охота.
« Последна редакция: 28-05-2009, 08:13:03 от vladi »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Хехехе, Влади. И моят принц е луд фен на авокадото като майка си. С лимон; на гуакамоле без солта и черния пипер т.е. с лук / стар или пресен /, магданоз, лимон, може и домат, може и чесън; с ябълка; с круша; с манго; с банан / на мен не ми харесва комбинацията /; на салатка както онзи ден аз писах, че съм дала: домат, краставица, листо зеленолистно, кълнове; минах го през чопъра. Вариации много. :) Авокадото върви и с плод и със зеленчук.
Да, трябва да е млечно зелено вътре. Не че не съм случвала и аз на тъмни жилки. Получава се така, когато е стояло повечко на топло.

Ясен в сряда яде банан сутринта; следобед манго с ябълка.

Феникс, добре дошла!
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Вери, мерси за предложенията. Ще ги пробваме едно по едно да видим кои ще одобри.

Днес за закуска хапнахме бананова каша, за обед приготвям картоф на пара с шепа коприва и бадемова сметана; третото не съм го измислила - ябълка или черешки, тя ще си избере.  :)

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Ей, Влади, как правиш бадемова сметана?  ::)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Верии, Феникс, няма такава вкусотия! Макар да е свикнала със сурова коприва от моите нектари, отново правим супер гладки, кремообразни храни заради зъбите и малко се тревожех дали няма да я дразнят късчетата коприва. Дори добавих листенцата към картофчето - да я лъхне парата за 1-2 мин. Услади й се да не казвам колко! А в добавка прояви интерес към моето броколи и грахчетата. Одобрени са  :), но ми се струва раничко да ги въвеждаме (с баткото май чаках годинката за бобови).

Както и да е, не съвсем по бебешката тема: открих рецепта за сос от коприва, идеален за зелени салати според източника! Ще я опитам днес или утре!
« Последна редакция: 06-06-2009, 15:04:47 от vladi »
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Радулче, сега видях въпроса. Като млякото, но с по-малко вода. 1:1,5 й харесва на принцеската, прецеждам за по-нежен вкус.  :)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Така да ми се яде коприва...тук няма. :(  Да споделиш за сосчето все пак. :) Може да изкопая от някъде това зеленило. :)

Тъй...сега да кажа какво хапна Ясен тези 2 дни.
четвъртък- банан;
                смути от листата на къдравото зеле, грейпфрут, ябълка, круша.                      Звучи голяма боза, но стана много вкусно;
                 пъпеш

петък-варен кафяв и див ориз с варени на пара броколи, тиквичка и морков;
         страхотен крем от боровинки, банан, чиа, сусамово мляко, кленов сироп, ванилия
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Ето и нашето меню за 2 дни:

Понеделник
- просена каша и 2-3 ч.л. нектар от коприва
- елда и пресен морков
- черници
- бананова каша с фурми (сложих 3 пресни, обелих люспите); стана прекалено сладка и хапна само няколко лъжички

Вторник
- млечна каша от киноа
- тиквичка, моркови, броколи с мляко
- ябълка, нектар от коприва

Сосчето от коприва стана малко странно на вкус, може би трябва да свикна с него  :) Или пък комбинацията със зеле и моркови бе неудачна при положение, че препоръките са за зелена салата. Ще го опитам с марулка / спанак.

Феникс

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Да се похваля,че моите мишки вече се родиха.
Вкъщи сме си и се кърмим.
Сега стремежът ми е да се храня максимално здравословно,за да могат те чрез кърмата да "опитват" здрава храна.
Ще ви следя за идеи,когато след половин година,живот и здраве,започнем захранването.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.106 секунди с 23 запитвания.