Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Солта при Шанкха Пракшалана???  (Прочетена 67935 пъти)

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

При Евтимов пише една чаена лъжичка на литър вода (физиологичен разтвор), тук в сайта е една супена лъжица. Аз обикновено я правя с две чаени лъжички и тръгва много добре след като изпия около 2 литра. Защо е тази разлика, как мислите?
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #1 -: 06-09-2010, 21:15:00 »

Аз и в сайта питах, но без резултат - никой не знае  ???
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #2 -: 06-09-2010, 21:51:56 »

Мисля, че това със солта е доста индивидуално  :surpris_23:. И то не е даже до телесно тегло само... Забелязала съм, че на мен в началото ми трябваше солидно количество сол (супена лъжица, и то с доста вода - повече от 2 л), за да тръгне процеса, въпреки че съм 40 кг; докато майка ми, която е 50, чудесно се оправяше и с чаена лъжичка на литър и по-малко от литър и половина...
Но отскоро установих, че зависи и колко сол консумира човек регулярно. Откакто изключих солта почти напълно от менюто си, много по-бързо и ефективно взе да става процедурата. Изглежда, че като поотвикне организмът от солта, червото я усеща в много по-голяма степен и лигавицата се раздразва по-бързо (което пък предизвиква очистващата реакция).
С една дума - май е най-добре да караш на принципа проба - грешка ;). То само си показва...
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #3 -: 13-09-2010, 20:39:14 »

Все пак има една основна методика и вариациите са окол нея, само че разликата между една чаена и една супена лъжица е твърде голяма, за да бъде приета просто за "вариация".
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #4 -: 14-09-2010, 00:11:57 »

Различно е, където и да прочетеш. Така че действай смело. Първият път направи с 1 супена, а след това вече с чаена ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #5 -: 22-09-2010, 14:07:13 »

Различно е, където и да прочетеш. Така че действай смело. Първият път направи с 1 супена, а след това вече с чаена ;) :)

Благодаря, започнах, само че в обратен ред - от чаена. Страх ме е да не ми се върне високото кръвно от толкоз много сол  :surpris_22:
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #6 -: 15-02-2011, 10:57:28 »

Чували ли сте за осмоза и осмотично налягане? С две думи: Осмозата се стреми да разреди по-гъстия разтвор. Ако разтвора който пиете е по-малко солен от концентрацията на физиологичния разтвор (0,9% р-р на NaCl) се получава всмукването му от организма, ако концентрацията е по-голяма, всмукването е в обратна посока - от организма (червата) към разтвора който сте изпили. Така цялата изпита течност се изхвърля, заедно с чревносъдържимото и токсините "чакащи" в тъкъните на дебелото черво. Противниците на солта могат да бъдат спокойни, няма да се напълните със сол именно поради по-голямата му концентрация (знам че звучи странно).
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #7 -: 15-02-2011, 16:23:29 »

Diego de la Vege,осмозата е прост физичен процес и е недостоверно да се обясни биохимията в организма с него.Имаме обратна осмоза,избирателна пропускливост.А това се влияе от много фактори.Наистина ли смяташ,че каквото влиза в организма и каквото излиза е само на принципа на осмоза?
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #8 -: 15-02-2011, 23:32:15 »

Аз лично използвам най-обикновена осмоза, когато пия солен разтвор. Обратната - когато ми се наложи да извлека например витамин В12 от салата с къдрава маруля.
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #9 -: 18-02-2011, 10:24:10 »

абе, и аз си правих шанка - пракшалана тия дни и не знам доколко добре се получи... може прекалено затлачен да ми е бил организма и да не се е раздразнил достатъчно, другия път повече... обаче да си кажа, че го направих с една супена лъжица на литър... като аз дори се чудех дали това означава солта да е равна и до ръбовете на лъжицата, или леко издигната.... направих го с леко издигната.... по някое време обаче не издържах на жаждата и не можах да стигна до края на процедурата... демек, сега като се замислих, може би прекалено много сол съм сложил и затова така ожаднях супер много и за няколко часа след това изпих 3-4 литра чиста вода, която си остана в организма ми :surpris_22:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

sunny_ray

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #10 -: 18-02-2011, 22:39:32 »

Правих тази седмица Шанкха Пракшалана, беше ми за пръв път. Всичко премина добре. Само че на другата сутрин бях много подпухнала в очите. Често се събуждам подпухнала сутрин, после ми разминава, но на сутринта след процедурата бях направо зверски подпухнала. По принцип не употребявам сол, както и нямам бъбречни оплаквания, нямам проблеми. Но се питам, тази процедура дали е съвсем безвредна за бъбреците?
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #11 -: 18-02-2011, 23:42:55 »

По време на шанката тялото, се обезводнява(ако разтвора е много солен), но солта, която е в него няма как да се изхвърли през червата и в първия момент концентрацията на сол е много висока и е възможно да се получават малки кристалчета в очите,ставите и другите слаби места. Междувременно бъбреците отделят тази излишна сол въпреки, че тялото е обезводнено и когато след захранване човек се налюска с вода концентрацията на сол пада под физиологичния разтвор,което надува еритроцитите докато отново бъбреците нормализират концентрацията чрез отделяне на излишната вода.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

dragonfly

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #12 -: 21-03-2011, 15:46:28 »

Този уикенд правих шанката, т.е. по правилно е да кажа, че се опитах да я направя. На 3тата чаша вода обаче ми прилоша и повърнах всичко, и корема ме заболя. Не съм някоя лигла, и въпреки неприятния вкус се насилвах да пия, но след втората чаша всяка глътка предизвикваше гадене и спазми в корема. Въпреки че спазвах инструкциите за приготвяне на разтвора /1с.л. с връх морска сол на кристали на 1л вода/, се чудя дали в старанието си да се получи, не съм прекалила и да съм го направила непоносимо солен. На някой случвало ли му се е да не може да пие соления разтвор?
Активен
Success is getting what you want; happiness is wanting what you get.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #13 -: 21-03-2011, 15:55:06 »

Ами не е много приятно наистина , затова аз пускам телевизора и пия на малки глътки като гледам да има някое интересно предаване, за да изключа съвсем от мисълта за топлата солена вода и успявам...Не разбрах ти тези три чаши една след друга ли ги изпи, прави ли упражненията между тях, възможно е много да си бързала  ::)
Активен

dragonfly

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #14 -: 21-03-2011, 22:15:10 »

Мерси Даниела,

Да правих упражненията след всяка чаша.. освен това бях спокойна и много позитивно настроена че ще успея. По-нататък ще опитам пак, че сега само като си помисля за солената вода и ми се повдига  :(
Активен
Success is getting what you want; happiness is wanting what you get.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #15 -: 21-03-2011, 22:25:31 »

Понякога и на мен ми е по-трудно да изпия 15 чаши, а понякога много лесно и неусетно става. И аз нямам обяснение защо така се получава, не съм се замисляла много...но мисля, че според фазите на луната е бил подходящ ден за шанка  ::)
Активен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #16 -: 09-05-2011, 22:03:43 »

Моят първи опит с шанката беше успешен, но много страшен.
Май бях забъркала доста солен разтвор- от престараване- по една препълнена супена лъжица.пих, правих упражненията на 6-7 чаша се почувствах много уморена и ми причерня.Продължих да пия да правя упражненията мноого бавно,зверски ме заболя глава, а после.......се събудих просната на килима. Губят ми се минутки, вероятно много ми е паднало кръвното и съм припаднала.Но така и след 12-13 чаши нищо не излезе.Изгълтах един литър вода,защото бях много жадна, прежалих опита като неуспешен и си легнах, чудейки се какво да правя с едното кило сол което съм погълнала. Чак след един час водата започна да излиза без да правя упражнения- много ми беше лошо- и то наистина до бистра вода, и много повече от това, което бях изпила. Даже бях отслабнала с 1,5 кг.
Сега обмислям втори опит, но определено ще е с по-малко сол :Confus_3:
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #17 -: 11-05-2011, 14:33:53 »

... Изгълтах един литър вода,защото бях много жадна ...

Груба грешка, никаква вода докато не излезе всичко! Според мен си припаднала от обезводняване заради прекалено соления разтвор.
Активен

Mirage

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #18 -: 18-05-2011, 01:29:30 »

Смятам скоро и аз да го направя това пречистване, радвам се, че сте споделили опит та да не направя и аз много солен разтвор :) Чудех се, пише в сайта че накрая трябва да повърнем, за да пречистим стомаха и хранопровода, ама аз не мога да повръщам :( Никога не съм повръщала и даже насилствено не мога. Дали мога да мина и без повръщането или да се опитвам? Съмнявам се, че ще успея
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Солта при Шанкха Пракшалана???
« Отговор #19 -: 18-05-2011, 09:44:44 »

90 % от инфото за шанката (пък и за мн други работи) на бг език е копи-пастнато или преразказано от йога-книжлетата на Евтимов, вкл. това за повръщането и други неща (напр. да не остават червата празни повече от час  :surpris_22: ). Не се впрягай толкова в подробностите, аз нито правя упражненията, нито повръщам и въпреки това се получава идеално.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 22 запитвания.