Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Тученица (тлъстика) - един много ценен зеленчук!  (Прочетена 23821 пъти)

marrybg

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

   Напоследък се вълнувам от един много полезен "плевел"! Намерих малко инфо и някои материали и рецепти. Чудя се от предишното си незнание за ползата от това вълшебно растение. Не намерих в сайта за него затова пускам тази тема за да споделям своите находки и да дискутираме нови неща за този зеленчук.
   Първата информация за него чух от д-р Михайлов и се "зарибих" и аз.
http://www.monitor.bg/article?id=47841 (Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ 23.07.2005)

    Ето копие на инфото от този сайт:
    "Тученицатата в България се води за бурен, а по цял свят е ценен зеленчук, който се култивира и продава и то на висока цена. В Германия например тя е по-скъпа от гроздето, а в Гърция и Турция я предлагат на пазара както марулите.  Допреди няколко десетилетия този зеленчук се е оценявал по достойнство. Днес обаче е напълно забравен, макар че е разпространен като бурен из цялата страна. За широкото му използуване в миналото говори фактът, че се е култивирал въпреки изобилието му в диворастящ вид.
    Тученицата помага за  подобряване на зрението, регулира кръвната захар, предпазва от инфаркти, от рак. Богат е на ненаситени мастни киселини и каротин. Тя има лечебен ефект при диабет, инфаркт и дори рак, доказаха преди време учени от САЩ. Много от механизмите на това действие още не са изяснени. Установено е, обаче, че мастните киселини, които съдържа, са сходни на омега-3 в рибеното масло. Вероятно те пазят съдовете от склероза и така предпазват и от инфаркт. Тези  ненаситени мастни киселини почистват кръвоносните съдове както топлата вода и сапунът мият мазнините.
    Тученицата съдържа 7-8 пъти повече витамин С от цитрусовите плодове. Листата й са сочни и вкусни, целулозата й е нежна. Появява се късно напролет, когато повечето листни зеленчуци вече вретенят и не са годни за консумация. Може да се бере до появата на първите слани.
    За диабетиците например рецептата е много лесна - режат се листата на салата, може да се прибави магданоз, ръси се с оцет, със зехтин или олио.
    Друг много вкусен вариант е да се приготви сух таратор вместо краставици се слага тученица, орехи, чесън. И колкото повече се консумира, толкова по-добре.
   Не е приятна за варене, при замразяване става лигава, най-доброто е да се използва прясна.
    Има и рецепти за баница и за салата, но не са съвсем по правилата на този сайт, но предполагам не е проблем да се пригодят.

      :Content_22:
     Аз засега съм пробвала само салатата и наистина е приятна. И предполагам полезна.
     Мисля да се позапася за зимата. Но пише, че не е удачно да се замразяват. Не намерих обаче никъде за сушенето -дали е добре да се суши?
     И затова последните ми "изследвания" са в опити да изсуша този тлъст зеленчук в новата си сушилня от Метро. Получи се точно като изсушен магданоз.
    Чудя се доколко са се запазили и полезните неща като омега-3 и витамин С?

Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

А от къде си купуваш? Аз никога не съм виждала да се продава тученица...
...но на село в дора има малко, ще я опитам на салата  :)
Активен

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103

В Гърция и Турция се продава в магазините-суперите,в Германия има зашото има и много турски граждани,но във Франция, Англия и Америка не сам виждала.Тученицата расте във всеки двор,дори м/у плочките на неподдържаните тротоари.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

хайде дайте снимки на тротоара - неподържания
Активен

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103

Между плочките на изоставените селски тротоари,там има трева повече отколкото са плочките.Трябва само една мотика и доброволец първо да снима,а после да я изкопа.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Е аз съм расъл в бетонният сюрреализъм :) тук няма такива бурени , плевели в моята губерния
Активен

marrybg

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

А от къде си купуваш? Аз никога не съм виждала да се продава тученица...
...но на село в дора има малко, ще я опитам на салата  :)
    В България никъде не се продава, защото я има почти навсякъде в страната по дворовете, между камъните, в саксиите ни по балконите... И всеки гледа да я изкорени. По-скоро ще ти "платят", ако поискаш да си набереш от тлъстиката в двора им  :Content_4 - emotloader:
  Ето и снимка на обикновената тученица (Portulaca oleracea L.)
 
  и  още снимки и описание на вида им на http://www.bgflora.net/families/portulacaceae/portulaca/portulaca_oleracea/portulaca_oleracea.html

Е аз съм расъл в бетонният сюрреализъм :) тук няма такива бурени , плевели в моята губерния
    В нета пише: "Тученицата е плевелно, лечебно и хранително растение. Расте в цялата страна. От 0 до 1000 метра надморска височина."
    И все пак това, дето казат в Нета, че у нас в България я има "навсякъде" не е съвсем така. Този "неизкореним" плевел за селските дворове си има своите капризи и не е навсякъде, разбира се.    Тученицата не понася сянка. Предпочита добре отцеждащи се леки (песъкливи) или глинести почви. Като я потърсихме първия път - не намерихме никъде в зелените площи около нашия блок и в посевите по-пътя до едно близко село. Но в селото - още в първата къща ни набраха цяла торба. И ни "светнаха", че ако и тлъстиката да вирее навсякъде, то обича да не е засенчена. И расте точно като оплевиш от тревата, на опразнените площи, на слънце и простор. Спокойно се оправя и по "калдъръма", между камъните - стига да е огрята и сама да си дебелее. Явно за да се налее така "тлъста" и трябва да няма наоколо конкуренция и много слънце. Аз си спомням и как все никнеше неканена в саксиите ни на балкона, ако има достатъчно място до цветето да се шири.  ь
    Може би заради този "мерак" да расте между плочките на калдъръма, "окултуреният" вид на този плевел  - цветето "калдъръмче" (калдаръмче, едроцветна тученица / Potrulaca grandiflora http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=115)  - носи точно това име.
В Интернет не намерих отговор дали и калдаръмчето има също тези полезни свойства, като обикновената тученица, затова у нас  "наблягаме" засега само на "пасенето" на по-простия и вид. Не могат да се объркат: простата тученица се различава външно от калдаръмчето по листата и цветовете. Нейните листа са по-широки и заоблени и цъфти само с дребни жълти цветчета. Докато листата на калдъръмчето са тесни (остри) и  има по-големи и разноцветни цветове (винаги ме е учудвало как в един и същи корен може да цъфтят и жълти, розови, червени, небесни ... )
   
    Иначе в Нета пише точно така както каза "v":  В Гърция, Турция, Германия - се продава в супермаркетите. Наредена при марулите... И турците имат много различни варианти на гозби с този зеленчук.
 
http://www.monitor.bg/img/?id=41369&sz=0&cut=yes
Активен

milenski

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Благодаря за ценната информация, marrybg! Това цветенце ми поникна в една от саксиите и ми е много симпатично, нищо че се води бурен. А то какво излезе... Калдъръмчетата пък са ми едни от най-любимите цветя. Толкова любими, че от малка ми е идвало направо да ги изям  :Content_4 - emotloader:
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

 tooth аз съм яла калдъръмчета като дете, също така ги ползвах вместо червило  :Content_4 - emotloader:
Активен

mesechka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 69

Леле колко интересно, калдаръмчетата са ми много любими цветя, не знаех, че и за зобене стават tooth.

А знаете ли откъде могат да се намерят качествени семена, пък и не само за него? Четох по разни форуми, че масово се продават фалшифи семена, както казват сърбите "срам ги било" :pensif_29:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Ти село нямаш ли се ,бе дете...тя си ръсте от август до октомври!Обича много влага!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mesechka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 69

Маринче, то хубаво, ама..дали ще го позная, цветето го знам, но другото, да не се нагълтам с някоя млечка tooth. Иначе имала съм си село и слава Богу, че иначе.. :surpris_22:
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Тученицата винаги ми е изглеждала сочна и вкусна. Сега поне имам повод да я опитам и това лято като плевя градината на село няма да я закачам (и естествено ще я поливам)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mesechka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 69

:kisss: ииииииииии тука
http://www.zvezdev.com/bg/recepta-id-849/

Мууучас благодаря Марина :kisss:
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Този бурен се предлага на Варненския пазар в култивираната му форма. Направих сравнение между див и култивиран. Еднакво нетърпимо противни са на вкус. Имат свойството да желират сока като бамята. Става като гъста мазна зелена храчка,  трудна за гълтане :)
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 22 запитвания.