Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Чесън  (Прочетена 26828 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Чесън
« Отговор #20 -: 22-11-2009, 18:26:28 »

И аз си хапвам по малко чесън. Сега използвам само стар.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Чесън
« Отговор #21 -: 22-11-2009, 18:41:45 »

Супер! И аз го тача, макар да се оплакват вкъщи често ;D :D :D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Чесън
« Отговор #22 -: 22-11-2009, 22:06:02 »

И аз си хапвам. Имам ли възможност / т.е. ако не ми предстои да ходя някъде/ веднага се възползвам. Обичам и зелен, и стар.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Чесън
« Отговор #23 -: 26-11-2009, 01:40:29 »

Аз предпочитам стар чесън по възможност български. Китайския е добре да мине през лека термична обработка.


-Според дерматолозите, растението активизира растежа на косата и предотвратява окапването й през преходните сезони. Затова, ако имате достатъчно кураж, масажирайте скалпа си с 3 намачкани на пюре и затоплени в малко зехтин скилидки, оставете "маската" да престои 1 час на главата ви и я измиите с голямо количество шампуан (или хума?). Правете това веднъж седмично докато не забележите подобрение от нея.
- За да не ухаете прекалено силно след консумация на подправката, сдъв4ете малко магданоз или няколко зърна кафе.

"Коса и стил"

Разказваха ми един подобен случай, само, че вместо чесън и зехтин било с чесън и мед. Познайте какъв бил резултата - щом човека свалил маската скалпа му бил червен и изгорял и на места кожата му окапала.
Чувал съм , че скилидка чесън има свойството да прогаря и да прави дупка ако се държи дълго време допрян до кожата.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Чесън
« Отговор #24 -: 26-11-2009, 09:47:34 »

Майка ми е разказвала,че кагото ме е родила,на едно място на главата и,косата просто окапала.Няколко сантиметрово кръгче.Тогава,започнала всеки ден да го натрива,със скилитка чесън,"направо до кръв".След няколко седмици,косата и порастнала отново.Така че,на нея и е помогнало чесънчето.
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Чесън
« Отговор #25 -: 26-11-2009, 10:34:32 »

Също помага ако те боли зъб - слага се парченце на зъба и минава.
Чесънът и лука са естествени антибиотици :) Рупам ги с удоволствие, особено зимата ;)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Чесън
« Отговор #26 -: 02-03-2011, 20:23:33 »

Одеве реших да си хапна малко чесънче  tooth и гледам прорастнало , това зеленичкото вътре полезно ли е да се яде ? Не че му простих  tooth
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Чесън
« Отговор #27 -: 02-03-2011, 21:23:16 »

Това зеленичкото взима хранителни вещества от бялата част на скилидката, така, че най-дълго време става за ядене - останалото обикновено започва да съхне.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Чесън
« Отговор #28 -: 02-03-2011, 21:40:21 »

Мерси , и аз така си помислих , по вкусно е от самата скилидка и не е толкова люто. Препечена филийка, хубаво масло  :whistling2 - emotloader: панагюрска чубрица , чесън и натурална кафява маслина ...малиииииииии  tooth
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Чесън
« Отговор #29 -: 02-03-2011, 22:24:46 »

Това зеленичкото взима хранителни вещества от бялата част на скилидката, така, че най-дълго време става за ядене - останалото обикновено започва да съхне.
Така е.
Титан, направо кълнове чесън си си хапнал. :)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Чесън
« Отговор #30 -: 07-03-2011, 08:15:30 »

Титане, оставих те няколко дена без контрол и веднага почна масло да мажеш на филийките :pensif_29: Със свинска мас ако намажеш и поръсиш с червен пипер също е много вкусно, пробвал ли си?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Чесън
« Отговор #31 -: 07-03-2011, 08:23:51 »

Е, той под масло може да е имал предвид кокосово. ;) Примерно....а може и какаово.  ;D
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Чесън
« Отговор #32 -: 07-03-2011, 08:42:04 »

Ша си каже всичко той tooth
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Чесън
« Отговор #33 -: 07-03-2011, 16:59:11 »

краве , президент , само такова купувам , от другото ме е страх , но има странични ефекти - храчки , слуз
Активен

Katya

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
    • Натурални витамини от Arkopharma
Re:Чесън
« Отговор #34 -: 16-03-2011, 19:34:36 »

Чесънът е любима подправка в нашата кухня. Той има разнообразен химичен състав. Луковицата му съдържа 36,7% сухо вещество, 1.44% минерални соли, от които най-много калий, натрий, калций, фосфор, магнезий, сяра, силиций и други, витамини от групата B, D, C ( 10-12 mg%) и други. Чесънът съдържа и етерично масло до 158 mg%, на което се дължи специфичната му миризма. В него се намират големи количества фитонциди, поради което той се смята за едно от най-сигурните предпазни  средства срещу коремен тиф, дизентерия, дифтерид, както и други заразни заболявания. Чесънът предпазва от инфлуенция, грип, синузит, ангина, предотвратява и лекува анемия, има доказано профилактично действие при атеросклероза и хипертонична болест.
Изследванията показват, че чесънът запазва тази своя активност и при загряване. Това оказва влияние върху храносмилателната система, като подтиква и усилва отделянето на стомашен сок, възпрепятства гниенето и ферментацията в червата. Чесънът е силно противоглистно и пикочогонно средство.
Зеленият чесън, както и зеленият лук са едни от най-ценните зеленчуци през пролетта.
Информация: „Използването на зеленчуците и плодовете в домакинството“, автори: М.Цолова, В.Стоилова
Активен
Катя
Още информация: http://vision-bg.wellnet.me

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани
Re:Чесън
« Отговор #35 -: 18-03-2011, 10:42:06 »

тачи се много чесъна у дома.., но тази година направо не си сядаме без него.., и засега не сме боледували от грипове и настинки(за разлика от друга година, когато все нещо ни помъчваше за по три-четири дена..), не знам дали е от това, ама ми харесва да не боледуваме ;D

а миризмата си ми харесва :bleh
Активен

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:Чесън
« Отговор #36 -: 18-03-2011, 14:14:36 »

И преди си похапвахме чесън, но тази зима го слагам на всички салати :whistling2 - emotloader:, особено ако е пресен, не намерих салата, на която да не върви  tooth

"Препечена филийка, хубаво масло панагюрска чубрица , чесън и натурална кафява маслина ...малиииииииии"

И у дома много обичаме такива филийки, само че със зехтин и поръсени с босилек  :bleh

ПП - Ох, нещо се обърквам с тези цитати, не успявам да "цитирам" като хората, нямам опит във форумите, прощавайте!  :Confus_3:
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Чесън
« Отговор #37 -: 01-07-2011, 13:02:39 »

аз искам да запитам - вярно ли е, че чесънът понижава кръвното и не е препоръчителен за хора с ниско кръвно? щото като се замисля, аз като почна да ям чесън и ми е супер уморено едно такова и страшно много ми се спи.... това дали е нормално? затова и не го консумирам, защото хем съм уморен, хем ми се спи по цял ден и е някак кофти.... ама да не би пък да действат разни пречистващи процеси и това да е причината?  :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Чесън
« Отговор #38 -: 01-07-2011, 17:26:20 »

 Ами тя сярата е доста силен окислител. Нормално е, ако си понатрупал токсини, било то от неправилно хранене или от стрес, да поокисли тук-там и да почувстваш чудния ефект на автоинтоксикацията. За твоя информация, аз така се чувствах отвреме-навреме като приемах ММС, а той също е доста силен окислител. При чесъна много рядко съм усещал подобно нещо и то винаги като съм се уливал с количествата. Тогава дори започва да ми дразни стмаха, ама това си е логично.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Чесън
« Отговор #39 -: 01-07-2011, 17:34:19 »

чакай сега, че с тия окислители.... простичко обяснено - смяташ, че е резултат усещането ми на това, че организма ми се чисти от токсините.... а нямаш ли предвид тогава автодетоксикация... автоинтоксикация не е ли да се тровя с чесъна, а не да се чистя? и всъщност, защо това окисляване е добро за организма? както и да е... ако не ти се обяснява последното недей ;) ама да питам и още нещо - дали ще мине след няколко месеца ядене на чесън да речем... като се поочистя от окисляването и детоксикацията, дали ще спре това гадно усещане на умора и желание за сън ?  :surpris_23:
мерси за отговора :)
Активен
"няма грешки, има само уроци"
 

Страницата е създадена за 0.142 секунди с 22 запитвания.