Разрових се здраво по темата за киселото мляко, разпитах насам натам и ето какво намерих:
Информацията по долу е за кисело мляко произведено по "БДС 12:2010 Българско кисело мляко"Микрофлората на кисело мляко е съставена от Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.
Произхода на двете бактерии е от растенията.
Кисело мляко е млечнокисел продукт, който се получава в резултат на протичането на млечнокисела ферментация в прясното млякото. Два са основните микроорганизми, който участват в процеса на ферментацията - Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Те се намират в симбиотична връзка и този съюз между двете бактерии е ползотворен за тяхното оцеляване и ефикасност само когато са заедно. Не е възможна ферментация при наличие на само една от бактериите. Всяка една от двете бактерии има своята роля в процеса на ферментацията.
Киселото мляко има по-висока хранителна стойност от прясното мляко. Причина за това са настъпилите (По време на млечнокиселата ферментация) дълбоки промени в състава на млякото.
Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus - преработват и преобразуват млечната захар, белтъчните вещества и млечната мазнинана от прясното мляко. На това се дължи по лесното му смилане и по-лесното му усвояване, по-доброто използване на белтъка, калция и желязото. (в кислеото мляко минералите са в органична форма характерна за живите клетки, докато в пастьоризираното прясно мляко калция, желязото както и другите минерали са в неорганична форма и се усвоява трудно)
Млякото съдържа
средно 13% сухо вещество и 87% вода.
от което сухо вещество:
Мазнини - 3,5гр
Протеини - 3,5гр
Въглехидрати 4,6гр.
Останалото е водаТова е за 100гр. - Средната хранителна стойност на кисело мляко с масленост 3.2% Сухото вещество съдържа освен посочените мазнини, белтъчини и въглехидрати, още водоразтворими витамини и минерали.
Излиза че:
На 500гр кисело мляко(3.2%) съдържанието на сухо вещество(мазнини, белтъчини и въглехидрати,) е 58гр. останалите 442гр. са чиста вода която обаче в резултат дейността на бактерийките е структурирана - има характеристиките на водата в живите клетки(както в междуклетъчните пространства на растенията или животните - справка Масуро Емото) за разлика от водата в пастьоризираното прясно мляко.
Останалото сухо вещество под формата на минерали, витамини и др. е в пренебрежимо малки количества.
Следователно Живата част от киселото мляко Включва - мазнини, белтъчини и въглехидрати (Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus - преработват и преобразуват млечната захар, белтъчните вещества и млечната мазнинана от прясното мляко), както и водата - тези 4 съставки са се превърнали в Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus т.нар. пробиотици.Естествено Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus не преработват само тези съставки те преработват целия микс от разрушени метаболити в пастьоризираното прясно мляко.
Вери е права, като казва, че някаква част от сварения буклук на прясното мляко остава, както от разградените метаболити, така и ако е имало тежки метали, някои видове нитрати и др.отрови - температуро устийчиви, вероятно и някои температуроустойчиви хормони(ако има такива). Но те очевидно не са 98% от цялото съдържание както трвърди , а са много по малко от процент.
И другото твърдение че в 500гр кисело мляко живите бактерии едва ли са повече от грам очевидно не е вярно - стига да не ядем развалено мляко.
Извинявам се за пространните обяснения но това е с цел всеки да може да разбере - защото се оказа че има тотална неяснота по въпроса. И то точно в суровоядския форум
Информацията която съм посочил е взета от стандарта "БДС 12:2010 Българско кисело мляко", както и от коментари на Биолози и биохимици. Според тях киселото млекце независимо дали е от ядки или от пастьоризирано прясно си е 100 % суров-жив продукт - преди да се развали и в случая когато е направено от прясно буклиците в него ще са малко повече отколкото ако е ядково. Те ще са под формата на нитрати пестициди хормони и тежки метали, с каквито сме задръстени всички ние.