Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дебел vs здравословен  (Прочетена 2929 пъти)

kamelia

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Дебел vs здравословен
« -: 30-01-2011, 19:34:18 »

Здравейте, съфорумници!
Искам да ви попитам нещо, как реагирате и възприемате човек, които твърди,че се храни здравословно, избягва определени храни, например животински или неща от този род и същевременно е с наднормено тегло?
И как възприемате човек, които по природа е /супер/слаб, но се храни с "боклуци" основно?
А мисълта "слаби отвън, дебели от вътре"?

Активен
Мащабът на духовното усъвършенстване не е за хора, слушащи единствено гласа на стомаха.

Повечето хора използват първите години от живота си, за да съсипят последните.  Жан де ла Брюйер

Човекът е създал божествата, обратното все още не е доказано.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #1 -: 30-01-2011, 20:23:39 »

Наднорменото тегло, Камелийка, може да се дължи и на причини ,нямащи общо с храненето.  Така че - не е лесно да преценим от раз как да реагираме .   :)

- може да има нарушена функция на щитовидната
- може да се касае за някаква токсемия и от там - разбъчкан метаболизъм
- може да има глисти. ПРотивно на първичната логика, човекът с глисти напълнява , а не отслабва. Защото глистите избирали "полезното" от храната , а "отпадъкът" , празните калории оставяли на хазяина  :)   ( Това е според Н. Семенова -безспорен авторитет в тая област)
- може да има друго някакво генетично обременяване.
- а може да се дължи и на силно изразен принцип "кафа" .  Такива хора ,горките , цял живот водят борба с килограмите. Напълно е възможно за една чиста "кафа" да се храни супер здравословно и въпреки това да изглежда (поне леко ) наднормено. С очите си съм виждал такъв човек да гладува 5 дни на вода и да не свали и килограм! 

 А за "слабият отвън, но дебел отвътре" ми се струва ,че и ти можеш доста да ни разкажеш в тази връзка ,  виждам , че те тегли към философията :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #2 -: 30-01-2011, 21:03:01 »

Аз лично предпочитам стройна "месоядка" пред дебела вегетарианка,дори да е с нежна душа.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #3 -: 30-01-2011, 21:53:48 »

Предпочитам дебел вегетарианец  ;) Аз самата имам  още  6-7 излишни килограми....и както е писал бате Бино, зависи от много неща, при мен е от конструкцията....Има  много хора, които се тъпчат с боклуци , и са много слаби, но това не означава , че са  здрави  ;)
.......не разбирам тоя въпрос...как трябва да реагираме, по-добре е да избягваме да критикуваме и съдим другите....със сигурност и за мен има хора които по този начин мислят...от година и половина на суровоядство, пък още си стои на 56 кг  tooth
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #4 -: 31-01-2011, 10:53:39 »

 :kisss:Аз спадам към закръгленичките...., ама то си е то сладкоманията...не мож се удържа...със сладичко да не сугреша... tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #5 -: 01-02-2011, 10:56:03 »

Камелче, килограмите понякога (твърде често даже) нямат нищо общо с начина на хранене - парадоксално, но факт... Първите две години в университета, по време на сесия се движех по-малко, а ядях колкото и преди, като понякога изпивах и по 1 л. сок (определено не прясноизцеден  :whistling2 - emotloader:) или 1 л. мляко (определено не ядково  tooth) на ден... Вярвай ми - слабеех. Случвало ми се е пък само от зеленчуци да тежа повече от задържана вода (м-у другото, доколкото знам, от задържане на течности може да се качат и по 10-тина килограма!). Няма какво да допълвам, Бате Бино беше достатъчно изчерпателен.
Колкото до тези, дето остават слаби, въпреки че се тъпчат като за световно с каквото им попадне - аз на такъв човек никога не бих завидяла, защото не се знае вътре в организма му какво е сметище Суходолско... пък и ако не се отразява на теглото, то не значи че не се отразява никъде - алергии, екземи, проблеми с бъбреците и какво ли още не... Е, мога само да кажа, че всеки е свободен да избира ;).
А, впрочем, компулсивното преяждане (binge eating disorder) също е причина за наднормени килограми - не е задължително да е непременно с боклуци... Но това вече си е резултат на психически проблеми - не на тялото, а на душата. Хората в днешно време са свикнали като видят дебел човек да си викат "Тоя/тая е свиня", ама че това може да е в резултат на какво ли не, от здравословен проблем, през депресия до, рядко им хрумва. Трябва да сме толерантни към всички - никога не може да знаеш какво, защо и как ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #6 -: 01-02-2011, 12:44:55 »

Абсолютно...по време на гимназията имах страхотни проблеми с килограмите, като ядях по много малко - оказа се проблем с метаболизма. В момента, в който почнах да се храня в едно и също време всеки ден се оправих и свалих. За съжаление тогава доста боклуци ядях...
След това, като се осъзнах, минаха окло 2 години, през които бях много стриктна в храненето, но отново бях пълна - храната не беше оптимална по състав за тялото ми.
След като се запалих по суровоядството (то не беше заради килограмите), също бях много стриктна, но минаха още 2-3 години, докато стигна до тук.
Т.е. общо 5 години съм следила 'под лупа' какво влиза в тялото ми (според съответните ми представи) и през цялото време съм имала подобрение в състоянието и външния вид. Общо-взето се получи така, че  храненето на 60% мазнини поправи предишните ми грешки, а последващите 3 години търсене на оптималния режим между ВМНВХ и суровоядството, заедно с пречистванията, поправяха грешките от слузообразуващото хранене. Като добавим, че съм капа-пита, не е чудно защо чак сега паднах под 70 кг. През тези години съм била най-много 92 кг, но това не ме е обезнадеждавало, защото знаех, че ще намеря себе си.
Така че не бива да се съди прибързано за хората, може да са в процес на търсене.

Спомням си една мисъл на Дънов 'Докато пълният отслабне, слабият ще изсъхне'. Аз я разбирам така - по-пълните хора, заради по-голямото количество мазнина задържат повече вода. По-лесно могат да изчистят отровите си с повече вода и мазнина, все пак механизмите са сходни. А слабите хора, особено ако се хранят с боклуци и не пият достатъчно вода, страшно много натоварват организма си и по-трудно могат да се очистят. Имам съседка, която е на моята възраст и е била цял живот 50 кг. Имат доста възможности и тя никога не се е лишавала от храна. Преди като хапваше шоколад, получаваше някакви обриви по лицето. В момента вече е на фаза бъбречни кризи и пулс 120 след събуждане. Така че до накъде се радвам че съм имала проблеми с килограмите, защото така стигнах до здравето ;) пожелавам го на всички.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Дебел vs здравословен
« Отговор #7 -: 01-02-2011, 13:50:15 »

Според мен тези 2 случая, които Камелия споменава са 2 изключителни крайности. Обикновено здравите хора са слаби и с нормално телосложение. Не случайно толкова много хора в този форум, които са си променили хранителните навици са отслабнали значително и имат по-добро самочувствие.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.081 секунди с 23 запитвания.