Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Кайсиеви ядки  (Прочетена 11994 пъти)

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Кайсиеви ядки
« -: 01-02-2011, 11:08:43 »

Здравейте,

Интересува ме дали някой може да открие какви и колко витамини и минерали се съдържат в 100гр. кайсиеви ядки. По мои наблюдения специално кайсиевите отсъстват от всички бази данни за хранително съдържание.

Може би е във връзка с това, че според някои проучвания съдържали цианид и даже се е стигнало до изземането им от пазара. Някои сайтове даже съветват да се ограничи употребата им до 2 ядчици на ден. От друга страна, се тачели за съдържанието им на нещо, наречено витамин Б17, което лекувало рак. Но за другите, по-стандартни нутриенти нищо не намирам.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Кайсиеви ядки
« Отговор #1 -: 01-02-2011, 15:10:50 »

 :kisss:http://www.letsgym.com/2008/05/14/nuts-seeds/
Кайсиеви ядки

В 100 гр съдържат:
1 9.9 гр протеини
20.4 въглехидрати
52.2 гр мазнини
2.7 гр фибри
Но в тях има и отровни цианиди, поради което трябва да се консумират ограничено. Съдържат и омега-6 мастни киселини които правят мембраните на мускулните клетки по-пропускливи,уляснявайки проникването на хранителните вещества.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=191210
В кайсиевите ядки има до 20% белтъци, до 58% мазнини, до 8 % въглехидрати. Енергийната стойност е 500-700 kkal/100 g. Поради добре балансирания аминокиселинен състав белтъците на кайсиевите ядки са с висока биологична стойност. Ценни са и мазнините поради съдържащите се в тях незаменими (жизненоважни) ненаситени мастни киселини. В ядките на кайсиите се съдържат също минерали - калий и магнезий, фосфор, желязо, витамини А, Е, В1, В2, ниацин, фитостероли, диетични фибри и др.

Сладките ядки на кайсиите могат да се използват от хора с хиперлипопротеинемии, при атеросклероза и исхемична болест на сърцето, при вегетариански режими на хранене, при анемии, изтощително боледуване, след операции, травми, изгаряния, в оздравителен период. Заради високата калорийна стойност приемът на кайсиеви ядки (сурови и несолени) при здрави хора се дозира, а такъв не се препоръчва при спазването на диети за отслабване.

В горчивите ядки на кайсиите (както и на бадеми, праскови, вишни, сливи и др.) се съдържа глюкозидът амигдалин (предимно в люспите) - органично вещество, което под действие на солната киселина и ензимите в стомаха обикновено се разгражда.

Отделя се токсичният циановодород. При оскъдни количества циановодород (съдържащ се в ядките на 2-3 кайсиеви семки) ензимите на черния дроб на здрав възрастен човек се справят с обезвреждането му. Рискова за живота е концентрация е около 200 mg циановодород, а за рискови за здравето горчиви ядки от кайсии се считат над 10 броя дневно.

През последните години се дискутират някои антиканцерогенни ефекти на хидроген-цианида - съставка на амигдалина, но настоящия етап научните доказателства за ползата, съответно - за здравната безопасност на тази субстанция, са недостатъчни и противоречиви. Обратно, наблюдавани са амигдалинови отравяния, включително при употреба на домашно приготвени спиртни напитки от костилкови плодове.

По тази причина любителите на горчиви кайсиеви ядки трябва да спазват препоръката да не приемат повече от 2-3 горчиви кайсиеви ядки наведнъж - при това само при условие, че не страдат от стомашно-чернодробни проблеми.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Кайсиеви ядки
« Отговор #2 -: 01-02-2011, 16:39:50 »

mariiina, това за омега-6 ми се струва да е грешка. Омега-6 заедно с омега-3 участват в изграждането на клетъчните мембрани. Дисбаланса между тях в полза на омега-6 нарушава пропусквателната им способност. До какви болести може да доведе това може да се прочете тук http://www.norwesol.ru/article/omega-3-vs-6-comparisson-376.html
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Кайсиеви ядки
« Отговор #3 -: 01-02-2011, 18:28:31 »

Бабо Марийна, благодаря! На теб може да се разчита.  :fluretaa:

Чудех се, глупав въпрос може би, но щом всички противопоказания на кайсиевите ядки важели само за горчивите такива, не биха ли могли само те да се избягват. Все пак при консумирането им една по една, е елементарно да се засече коя каква е.

Да кажа аз за себе си, определено редовно надвишавам техния лимит от двечки-трички, и още мърдам  :whistling2 - emotloader:
Активен

Mary

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60
Re:Кайсиеви ядки
« Отговор #4 -: 01-02-2011, 19:27:38 »

Аз съм изяждала доста сериозни количества наведнъж и не съм забелязала някакви проблеми,но и не са били от горчивите. :)
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Кайсиеви ядки
« Отговор #5 -: 02-02-2011, 08:19:21 »

 :kisss:Аааааааааааааа, не знам, не съм ги изследвала, аз ви копнах...търсете, има още инфо на гуглето, на каисиеви ядки.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Кайсиеви ядки
« Отговор #6 -: 22-02-2012, 14:20:39 »

Кайсиевите не са като останалите ядки от които може човек да похапне и в повече,трябва да се внимава с тях,свалят кръвното налягане.Препоръчително е по 5-6 ядки да се консумират и то на интервали,2 до 3 пъти дневно най-много,за горчивите иде реч.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..
 

Страницата е създадена за 0.08 секунди с 23 запитвания.