Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ами B12?  (Прочетена 103598 пъти)

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Ами B12?
« Отговор #160 -: 27-09-2016, 07:17:08 »

"Тъй като вит В12 е киселинонеустойчив и би се разрушил от солната киселина на стомаха, слюнчените ни жлези отделят специфичен гликопротеин наречен хаптокорин, който свързва витамина в предпазващ го комплекс. Под този вид той безпрепятствено минава през стомаха и постъпва в леко алкалната среда на дванадесетопръстника. Там под влияние на панкреатичните ензими, хаптокоринът се разрушава и се отделя свободен вит В12. Този свободен вит В12 се свързва с друг гликопротеин, наречен вътрешен фактор, който се синтезира от пристенните клетки на стомаха, и който в дванадесетопръстника свързва освободения от хаптокорина вит В12 до нов комплекс. Само под вида на този втори комплекс - с вътрешния фактор, витамин В12 се усвоява малко по-надолу в тънките черва – в крайния улеум, където бива разпознаван от специфични за целта рецептори, наречени кубилин-рецептори. Понятно е, че всеки болестен процес, който нарушава което и да е звено на тази сложна верига, ще доведе до неусвояване и дефицит на витамин В12. В практиката най-честите причини за това са хроничните възпаления на стомашно-чревния тракт – на устната кухина, на стомаха и на тънките черва. Като имаме предвид, че от възпаление на стомаха (гастрит) и дванадесетопръстника (дуоденит) боледува всеки втори човек, можем да си отговорим и защо недостигът на вит В12 е така често срещано явление.: Изключително важна тема! Един основен факт: нивото на резорбция на В12 е крайният отдел на тънките черва(ТАМ СЕ УСВОЯВА!!!), докато синтезата му от бактерии при човека е в дебелото черво(ТАМ СЕ ОБРАЗУВА!!!). Т.е. Нивото на усвояване е по-високо от нивото на синтеза. ЧОВЕКЪТ КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ СИНТЕЗИРАНИЯ В ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО ВИТ В12! (Освен ако не си яде изпражненията - тогава няма проблем.) Темата си заслужава дискусията. Аз лично непрекъснато в практиката виждам този недостиг. А при вегани съм виждал зловещи неща с увреда на централна нервна с-ма (парализи, подобни на тези при МС), бебета, докарани до смърт и мн. др.включването на жълтъка, в дългосрочен план, не е убедително, за да покрие нуждите от вит В12. Дори при мои приятели, които консумират умерено риба (до 1 път седмично) след 3-тата година пак често се наблюдава дефицит. Дали са опасни субоптималните нива? По принцип организмът винаги сигнализира, ако има дисбаланси. Средно препоръчваните стойности в pg/ml са 246-991 и 191-663 в същата мерна единица. В pmol/l - съответно: 156-672. Но винаги гледайте в каква мерна единица е измерен в конкретната лаборатория! Аз лично наблюдавам, че при субоптимум (110-150 pg/mi) вече се появяват дискретни симптоми, главно функционални от страна на нервната с-ма: липса на концентрация, снижена памет, но също и: обща астено-адинамия, понякога кожни промени, склонност към инфекции. Разбира се винаги има индивидуален диапазон за проявление. Моят съвет все пак е да се покрива долният "норматив", тъй като във времето има опасност от увреда на нервната система (главен и гръбначен мозък, периферни нерви). И още нещо важно: Категорично наблюдавам, че изкуственото приемане на вит В12, дори като метилкобаламин, не е достатъчно ефективно, не само като параклинично покритие (в изследванията, като число), но най-вече като клиничен ефект (по отношение на здравословното с-е и симптомите). Да не говорим, че изкуственото добавяне на В12 (особено на инжекции) е доказан канцероген. Явно природата и тук предвижда В12 да се усвоява и метаболизира успоредно и синергично с безброй други нутриенти, повечето от които не познаваме и науката тепърва ще ги открива. Природата е винаги повече от нашите школски догадки! Нека се доверим на нея и да не се правим на по-умни или по-морални от дядо Господ."             Д-р Гайдурков
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ами B12?
« Отговор #161 -: 27-09-2016, 15:49:43 »

Може да е нескромно, но мисля, че имам вече достатъчно потенциал за да опонирам на д-р Гайдурков, нищо че той е доктор, а аз не съм. В случая оспорвам твърдението , че "категорично Б12 не се усвоява в дебелото черво"
С останалото съм съгласен, само с още едно изключение:
Това, което той е наблюдавал като "зловещи неща при недостиг на Б12 - "бебета , докарани до смърт" и т.н. " ,
много трудно ще  докаже, че е следствие на недостиг на Б12, а не на друга патология!   КОЯТО БИ МОГЛА ДА ДОВЕДЕ ДО ДЕФИЦИТ НА Б12  ;) ;) ;)


Аргументи за "неусвояването в дебелото черво" :

1. Интересно, след като Б12 не се усвоява от дебелото черво, ЗАЩО ТОГАВА ТОЙ СЕ ПРОИЗВЕЖДА ТАМ?  :surpris_23:
Вероятно по погрешка?  ;)

2. В дебелото черво може да няма УСВОЯВАНЕ, но има ВСМУКВАНЕ !  ;)  ( и каква е разликата между "усвояване " и  "всмукване" ? )
    Това е  установено  много отдавна ( за нас тук също е ясно като бял ден)
    Нали затова именно е лош запекът, гниенето.. - токсините от неизведените ( от дебелото черво!) продукти се всмукват и после чрез порталната вена попадат в черния дроб. и оттам - в целия организъм
  Какво означава "всмукване" ?  Означава - попадане в кръвотока.  Тоест - в организма!
 (Въпросче: А  от тънките черва, където само можело да се усвои Б12 , после къде отива той?  ;) Нали пак в кръвотока отива ! )
  
 Тънките черва не са единственото място, откъдето могат да постъпят минерали и витамини.
  При йоден дефицит когато си намажем КОЖАТА с йод  и организмът си го "дръпва" от нея - какво общо има този йод с йода, който постъпва през тънките черва ОТ ХРАНАТА.

  По този начин са се излекували от "гуша" много хора, които по някаква причина не могат да си набавят йод от храната
 (напр. заради  влошено храносмилане,както казва д-р Гайдурков )
 
Ами вит. D ?  И той ли постъпва от тънките черва? Или се образува през кожата ?  ;)
    
- Медицината е наясно и използва "задният проход" в много случаи. Напр. ако човек не може да приема вода през устата, то той я приема през дебелото черво! И не се обезводнява!
- Множество лечебни процедури  използват задният проход за въвеждане на лекарствени препарати, като напр. въвеждането на озон.
- Алтернативната медицина прилага множество видове клизми с разтворани в тях билки и екстракти.  
- Проф Неумивакин също  препоръчва кислородната вода да постъпва в организма ректално. Ефектът е много по-силен ,отколкото орално! Ефектът е подобен като при ВЛИВАНЕ !
- Препаратът  Ветом също се прилага  и ректално за максимален ефект! (Тогава ефектът бил просто "потресаващ", според отзивите ) Тодикамп, АСД-2 също..Същото важи за едва ли не всички лекарства!

Всмукването през дебелото черво е равносилно на ИНЖЕКЦИОННО ВЛИВАНЕ.

Дебелото черво е част от организма! И това, което се намира в него, може лесно да  се озове обратно в организма, ако  той прецени..   Защо само токсини да идват от него, а не и витамини :)  
 

« Последна редакция: 27-09-2016, 15:57:28 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Ами B12?
« Отговор #162 -: 27-09-2016, 16:04:55 »

В такъв случай какво препоръчва Д-р Гайдурков? Как да си набавяме Б12 ако не консумираме месо,а примерно ядем само риба?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ами B12?
« Отговор #163 -: 27-09-2016, 16:09:18 »

Това като цяло са сложни материи и нито д-р Гайдурков, нито Г. Казънс или други натуропати , имат компетентността да я разискват  НАУЧНО. Те просто си харесват някоя научна теория  и  я дообличат в авторитет, чрез името си. И я популяризирт чрез книгите си. Такива теории се препечатват от книга в книга , докато не се установи , че всички по веригата са бъркали..  tooth tooth
Компетентност имат съвсем други хора на заден план, като напр. акад Уголев, акад.Залманов, които правят откритията , а "популяризаторите"  натуропати ги представят на широките маси..

Точно както се случи с холестерола - дълги години той беше обвиняван за враг №1 и от официална и от алтернативна Медицина!! , докато някой наистина умен не открива , че всъщност той  не ни е враг, а даже приятел ( задето запушва язвичките по съдовете )    и айде всички запяха новата песен дружно..  :whistling2 - emotloader: :whistling2 - emotloader:

Това, че ВСЕ ОЩЕ  не е официално доказано за усвояването на Б12 от дебелото черво, не значи че утре няма да бъде направено  ;)
« Последна редакция: 27-09-2016, 16:20:04 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ами B12?
« Отговор #164 -: 27-09-2016, 16:14:56 »

Ами ,Атлантис, точно това и аз щях да казвам, но пропуснах, добре че ме подсети :)
Той на практика не дава решение!
Явно ще трябва да го потърсим при друг авторитет  tooth

Тоест дава - да си оправим храносмилането!  И е прав !
ОБАЧЕ има още нещо - понякога е нужно експресно набавяне на елементи.
А докато чакаме да ни се оправи стомахът ( я каруцата , я камиларят ..:) )) и да натрупаме необходимото количество елемент, нищо не пречи да се вземе като добавка, според мен.
ОТ добавка до добавка има разлика, едва ли д-р Гайдурков е тествал всички варианти :))
(Човекът е зает да пише книги, да приема пациенти , да дава интервюта..  )  

Ако не той, все някой друг може да е изнамерил нещо :)
« Последна редакция: 27-09-2016, 16:18:21 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Ами B12?
« Отговор #165 -: 27-09-2016, 16:23:49 »

Хаха е лошо няма човека да си изкарва парички пишейки книги, стига това, което пише да е смислено и съдържателно  ;D
Иначе аз мисля другият месец да си пускам специално за Б12 изследване, почити 2 години след като минах на пескетарианство. Ще споделя положението как е тогава. Нещо съм се шашнала с този витамин, защото нито мога да разбера къде и как се усвоява, нито как да си го доставя без да нагъвам луканки и пържоли  :Confus_3:
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Ами B12?
« Отговор #166 -: 27-09-2016, 19:50:43 »

 Много просто-Б12 се усвоява от чист организъм,а такъв се постига с...глад.Но Гайдурката това не го казва,защото у нас глада е забранен официално.Същия,обаче е последовател на Ковачева,като е излекувал тежки заболявания с глад.
А ето и мнението му за суровоядството:
"Мога ли да оцелея и да съм здрав само със сурови храни, има ли риск от недохранване и дефицити?
В контекста на културата, в която живеем, въпросът е напълно резонен. Ако се взрем обаче в същността му, той би ни прозвучал като догадка от типа на „полезен ли е морковът за заека?“. Определено – да, не само можем да оцелеем, но точно с подходящо суровоядство можем да бъдем и здрави. Нещо повече – когато сме болни, суровоядството е това вълшебно лекарство, приготвено от самата природа за нас, което ни лекува. Днес живеем в общество на артефакти, с обърнати понятия: По дефиниция не може да се патентова и да се счита за лекарство храна или естествена субстанция. А всъщност, напротив – точно това е основното лекарство, което природата е предвидила и което може да лекува радикално. Защото то подменя някоя част от тялото ни и става оригинална част от нас. Природата около нас се превръща в част от собствената ни природа. Толкова е просто! Нима можете да поправите разваления компютър с резервни части за самолет? Точно това се опитва да прави съвременната лекарствена медицина. Напротив – ще вземеш част, която „пасва“, която става част от твоето тяло и енергия. А тази част, това лекарство, може да бъде само храна. Перфектно го е казал Хипократ: “ Храната нека ви бъде лекарство, а лекарството – храна“.
Природата около и в нас е една и тя е здрава, когато е в баланс, в хармония. Това е тайната на здравето. И суровата храна е непромененият оригинал от природата, който по естество напълно се вписва в състава на нашето тяло и го възстановява. По никакъв друг начин не можем да постигнем трайно равновесие, т.е. здраве.
Ако преминем към един по-практически дискурс, трябва да кажем обаче, че здравословното суровоядство е цяла една наука и изкуство. Причината да бъде така неясно и трудно лежи точно в нашата отдалеченост от природата, т.е. отдалеченост и от самите нас. Кърмачето лесно намира пътя до майчината гърда, подобно на всяко животно, което безпогрешно открива и знае храната си. Но, разумният човек е направил най-безумното – забравил е коя е храната му! Не може да я разпознае сред артефактите на храна. Това е най-големият парадокс в човешкото битие, защото става дума за амнезия, за забрава на първичен инстинкт, всъщност най-първичният, стоящ в стълбицата дори пред инстинкта за размножаване. Не случайно, независимо от другите семантични пластове, той е описван в религиите като първороден грях, който е настъпил като отклонение в приема на храна, т.е. като хранително разстройство – изяждане на забранения плод. Тъкмо поради всичко това суровоядството е изключително амбивалентно – то е нож с две остриета. Приложено правилно, то дарява живот, но на практика моят опит ме убеждава, че доста често, впускайки се в него аматьорски, то може да носи сериозни рискове за здравето. Причината се крие основно в неговата потенциална небалансираност, а оттам в последствие развитието на различни форми на недохранване и дефицити. Най-честата грешка е идентифицирането на суровоядството с веганското, чисто растителноядно суровоядство. Определено природата не ни предлага такъв стерилен вариант. Дори тревопасните животни не са вегани. Пропускаме факта, че са и насекомоядни, тъй като заедно с тревистите растения те поглъщат огромен брой микроскопични насекоми. Известно е, че в миналото, съзнателно или не, хората са приемали за храна насекоми. Днес все още една голяма част от Изтока ги ползва в менюто си. Ние всички несъзнателно ядем насекоми със зеленчуците. Но бедата е, че в днешно време ползваме много пестициди, които силно снижават наситеността от микронасекоми в суровата храна, а и се стараем да я измиваме добре. Генетично най-близките до нас живи примати са шимпанзетата – биологично те са над 99% човек. Логично е тяхното оригинално препитание в природата поне в 99% да отразява и нашето автентично човешко меню. А то включва до 5-6% животинска храна – главно насекоми и рядко (до веднъж месечно) месо от дребни животни. Уловката е, че при чисто веганско суровоядство отклоненията започват да се проявяват клинично много пъти след третата година и се изразяват главно в дефицит на белтъчини, минерали (основно калций и желязо) и витамини – предимно В12 и Д. Наблюдава се занижено телесно тегло, анемии, липса на сили и тонус, сбръчкана суха кожа, чуплива без блясък коса, спиране на менструацията при жените, снижено либидо, стерилитет, остеопороза и ставна атрофия, кариеси, пародонтоза. Виждал съм в практиката си зловещи случаи на витамин В12 дефицит с атрофия на нервна тъкан и отпадна неврологична симптоматика наподобяваща мултиплена склероза. Всички осъзнали (а често и изпитали) това вегани се поддържат с инжекции и хапчета. Не мисля, че природата е предвидила това за нас."
Има резон в написаното,но да се отрече ей така вегетарианството не мисля,че е редно.Колкото до Б12-изследвах го и е в норма.А във групите вегани масово го вземат под формата на метилкобаламин-таблетки за смучене или капки за нос,но колко от витамина отива където му е мястото-отделна работа.Най-сигурно -инжекционно.Брррррррр... :Confus_3:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ами B12?
« Отговор #167 -: 27-09-2016, 22:36:34 »

Да , прав е , че неприятните изненади при веган-суровоядите почват да се проявяват късно. Може и на 10 тата година даже! Но не е прав, че природата не е предвидила  веганството  ;)
Точно в реда на неговите натуропатични мисли - предвидила го е , само че преходът не може да стане за няколко години.  ;) ( именно затова са усложненията)
 Ако стотина или 500 поколения се хранят сурово , тогава няма никакъв проблем 501-вото да бъде веган-суровояд. ( затова някои племена изцяло са на такова меню )  

 Давам железен довод : Кучетата и вълците са много близки видове, нали така? И навремето са се хранили съвсем еднакво. Обаче през вековете кучето  се е научило да преработва  и скорбяла. И за него тя не е проблем, виждаме, че то яде охотно и хляб и картофи.. Докато вълкът ( а и дивото куче! ) не е успял и скорбялата за него ще е проблем.    
« Последна редакция: 27-09-2016, 23:00:35 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Ами B12?
« Отговор #168 -: 28-09-2016, 07:13:30 »

В такъв случай какво препоръчва Д-р Гайдурков? Как да си набавяме Б12 ако не консумираме месо,а примерно ядем само риба?

Рибата Е месо. Вярно, вече е много отровно, събира всичките нечистотии в моретата и океаните, живак, олово, паразити, но щом ви е вкусно  tooth.

Витамин В12 според мен вече влиза в зоната на конспиративните теории, плащат на един селяндур с каскет да пише небивалици и производителите на добавки потриват доволно ръчички. Проблемът е изцяло в това, че обикновените хора не разполагаме с лаборатории, в които сами да изследваме околната среда и СЛЯПО се доверяваме на това, което ТЕ искат да ни вменят.
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Ами B12?
« Отговор #169 -: 28-09-2016, 09:07:59 »

Титан, знам за „боклукчивата“ природа на много от рибите.
Но аз гледам на нещата по-друг начин – до преди 2 години режимът ми включваше далеч повече отрови и меса наблъскани с антибиотици и добавки. Сега съм се ограничила само до рибата :) Дори млечните съм ги ограничила до минимум.
Както може и да си забелязал от другите ми постове, аз спазвам определен хранителен режим, но нямам дълбоки и стабилни познания в сферата, както много други съформуници. Затова все още ме е страх напълно за изключа месото от менюто си.
Надявам се, че и това някой ден ще стане, но засега се опитвам да намеря някакъв баланс за себе си – хем да се храня по-здравословно, хем да съм спокойна   :Content_22:

А за Б12, може и да е поредната теория на конспирацията. Както съм писала по-горе, аз от 10ти клас съм с анемия. Даже на скоро при кръвни излседвания, всичко ми беше в норма, освен хемоглобина. Той както се очакваше беше под допустимите граници. Отделни изследвания за Б12 не си пуснах тогава, че само те са 30лв. Но пък ми е интересно какво ще покажат.  :surpris_23:
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Ами B12?
« Отговор #170 -: 28-09-2016, 11:10:16 »

Атлантис,
наистина човек трябва сам да намери баланса на храната за себе си.Не е нужно на всяка цена да се вслушва в съветите на друг човек.Защото различните хора имат различни типове здравословни проблеми и един може да усвоява една храна добре, а за друг същата храна да действа зле.От собствен опит те съветвам щом имаш проблем с хемоглобина - наложи си навик да използваш прясно червено цвекло колкото може по - често.Аз навремето поради гинекологични проблеми бях посъветвана от една лекарка всеки ден да консумирам червено цвекло.Започнах да си правя нарязано на тънки кръгчета прясно цвекло и така хемоглобинът ми се вдигна дори стигна максималната стойност, която е за мъже и е много по - висока от тази за жени.
Но ако човек няма сериозен здравословен проблем според мен не е нужно да изпада в крайности и с храненето т.е. да минава на 100 % суров режим.Защото и този режим ако не се прилага правилно може да навреди.Много хора даже и със много тежки болести вече съжаляват, направили са грешки и при суровоядството.Затова трябва при пълен суров режим да се използват много диви растения, ядливи корени.Що се отнася до рибата - тя е полезна, но зависи от къде е ловена, дали е приготвена правилно.Аз понеже татко е рибар в къщи я правя и сурова залята само с лимонов сок, без сол.Става много вкусна с подправки и се харесва дори и смляна като пастет.
А също е важно да се намери и необходим баланс за употреба на даден продукт.У дома кисело мляко употребяват моето семейство предимно лятото, но домашно , правим си го сами, също и домашна извара и сирене от сурово мляко.Особено сиренето от сурово мляко е полезно - при него не са унищожени ензимите, които при пастьоризация на млякото обикновено се унищожават.
Но вит.В12 може да се изследва в лаборатория.И можеш такова изследване да си направиш, да се види какво е нивото на този витамин.
Поздрави !
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Ами B12?
« Отговор #171 -: 28-09-2016, 12:11:40 »

Различните индустрии ни карат постоянно нещо да добавяме в организмите си, все имаме липси, ами имаме, защото сме забравили да извеждаме. Хипократ е казал и друго много умно нещо- "Правилно лекува този, който умее правилно да въвежда и правилно да извежда", като това извеждане не се състои само през задния проход.
Забравили сме сме, че освен да търсим да въвеждаме, организмът си иска и почивка от време на време, за да разгради капсулираните шлаки, които най-вече ни пречат да усвоим ценността от храната- нейната енергия. По този начин  все добавяйки и въвеждайки все по-модерни добавки или модерни храни, се чудим защо пак имаме липси и защо организмът е перманентно гладен.
Най- добрият метод, който засега съм срещала за пълноценно извеждане е сухият пост, и за неговият лечебен ефект никой не говори, защото е безплатен и защото никой няма да извлече печалба от него, а като няма дивиденти коя индустрия ще се захване да го рекламира?

И мила душице, Елиа, дори и в религиите има пости, пълни въздаржания от храни, тримиренето в Християнството е на пълно въздържане от вода и храна, но както си спомням, и ти си против това.Това не значи ли, че добавяш и добавяш (добавки) все нови и нови грехове?
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Ами B12?
« Отговор #172 -: 28-09-2016, 12:33:29 »

Миа,
явно не си ме разбрала правилно или аз не съм била достатъчно ясна.Постът може да се направи по различен начин, понякога се допускат дори при пост определени видове храни в зависимост от здравословното състояние на всеки човек.Някой може да направи чист глад на вода 40 дни, но друг няма да може да издържи.Аз съм правила чисто гладуване на вода до 14 дни максимум и то доста години вече.Правих и тример - сух глад за 3 дни, но на вторият ден се почевствах много зле и не издържах, пих вода, не можах три дни да изкарам без вода и храна.Не съм против тримиренето, но то не е за всеки, както и гладът на вода, на плодове няма значение как.Дори ако аз мога 40 дни на плодове да бъда и съм правила такъв глад то това не значи,че всеки особено начинаещ ще го направи.Така,че има си за всеки начин какво и как да го направи в зависимост от здравословното му състояние.
За пример ще дам моят баща когато беше 5 дни с 40 градуса температура и му правих маслосвет.Аз постих, а той не, така ме посъветва свещеник.Самата болест е вид пост и ако човек не е в състояние няма как да пости.Но татко след маслосвета оздравя и се оправи напълно.Така,че за тежко болен човек , който не е в състояние се допуска да не пости, но пак може да оздравее.Ако друг вместо него направи пост и има силна вяра.За много тежко болни свещениците не допускат пост, тяхното лечение става само с молитви и пак се оправят.Вече като са в състояние им допускат пост и то пак може да не е пълен, в зависимост от състоянието на болния.
Така,че нека всеки сам прецени до колко и какъв пост може да понесе.Какви храни и до колко една или друга храна може да употребява.И за всяка болест не е важен само недостиг или излишък на даден микроелемент, куп причини може да има.Дори и да се набавят необходимите вещества болестта пак може да си стои, да не се повлиява от храната.Това особено важи за тежките форми и т.нар.автоимунни болести.
Поздрави !
Поздрави !
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Ами B12?
« Отговор #173 -: 28-09-2016, 12:57:11 »

Не е за всеки- именно, както ще пиша в другата тема. За тази цел, постът започва първом от самосъзнанието и ако се прави с лечебна цел, тогава и лечението идва, но ако се прави, когато съзнанието или душата гладуват- то дълго ще търсим причини за болестта и защо няма ефект от най-древният метод за природно лечение.
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Ами B12?
« Отговор #174 -: 28-09-2016, 13:15:39 »

Миа,
не си права тук.Не е за всеки - това го написах в смисъл,че може и дадено заболяване да пречи.Моя позната - суровоядка вече почти 30 години не прави също тример.Бъбреците и са били много зле, за хемодиализа е била и липсата и на вода, и на храна - пробва вече няколко пъти да направи тример и се отрази зле.Пак казвам - всеки човек има различни болести и нека сам всеки прецени.Да пробва и ако не може да издържи да не го прави.Между другото някой може и повече дни от 3 да издържи.А при мен и 3 дни без вода и храна бяха много.
Не бива хората да се насилват, не бива да им се внушава,че ако не могат да направят тример или пост няма да оздравеят.Само с молитви може да се излекува човек и това вече много свещеници го правят - четат всеки ден молитви за тежко болни.От друга страна прекалено честото правене на прочиствания и пост също може да навреди.Познавам и такива случаи - хора изключили от употреба толкова много храни и правили толкова често прочиствания и глад,че са си навлекли други проблеми - силно спадане на тегло, липса на цикъл при жените и др. подобни.
Поздрави !
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Ами B12?
« Отговор #175 -: 28-09-2016, 14:16:25 »

За някои съм права, за някои- не , на кой както му хареса! Не можем всички да сме на едно мнение.
Благодаря за дискусията, Ели!
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

newman

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Ами B12?
« Отговор #176 -: 07-11-2017, 13:42:04 »

Имам малко въпроси. Колко е дневната доза прием на B12 за вегани и бихте ли препоръчали определен продукт? Верно ли е че за такъв тип хранене трябва да се взима и витамин D? Изобщо някой веган може ли да светне малко дали приема такива добавки или други? Ако има такава тема моля за линк. Благодаря   :Confus_34:
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Ами B12?
« Отговор #177 -: 09-11-2017, 13:30:25 »

Принципно най-добре се усвоява метилкобаламин. То тялото има някакъв капацитет на усвояване, примерно 30мкг на 24 часа ..така че примерно ако си взел 100мкг ще усвоиш максимум 30 ...но пък ако вземеш 30, няма да ги усвоиш всичките, а ще усвоиш 10 да речем ...така че нещо от сорта поне си спомням преди като ми беше хрумнало, че трябва да вземем добавка. Само дето после си правих изследване и излезна, че съм 400 и в норма tooth
Относно вит. Д - мисля, че малко висене на слънце може да замести взимането на вит. Д като добавка :bleh ако си забравил какво е слънце, излез навън по обяд като няма облаци и ще разбереш :whistling2 - emotloader: надявам се... :surpris_23:
Активен

sabrina

  • Гост
Re:Ами B12?
« Отговор #178 -: 26-03-2018, 15:59:31 »

Вчера си пуснах изследване за витамин b12  и се малко под референтните стойности. Какво се прави в случая, трябва ли да приемам нещо?
Активен

rossyd

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Ами B12?
« Отговор #179 -: 28-03-2018, 11:57:52 »

Б12 пиех около месец, и бях дигнала стойностите почти на Горна граница, но не знам, дали резултата остава на това ниво, ако не пиеш пак. За Вит Д, трябва да се приема с Вит К, за да се усвои от организма. Заради кемтреловите, които оставят самолетите Вит Д, не може да се усвои, колкото и да висим на слънце. Това не е случайно де. За пример Гърция, има 300 слънчеви дни в годината, а всички са с недостиг..
Активен
 

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 23 запитвания.