Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Уреди за кълнове  (Прочетена 29279 пъти)

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #20 -: 03-03-2011, 17:47:05 »

Лелее, Вери, колко нещо покълвате. Не знаех, че на сминдуха му викат и чимен / любимата ми суха подправка /. А това теф не съм го и чувала. Аз покълвам в буркани и купички, а люцерната пробвах в сито за брашно и стана.  :) Напоследък правя много небелен слънчоглед и после чоплим.  :D
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #21 -: 03-03-2011, 18:16:32 »

Ели, теф е едно страхотно растение  :heart_2:. Предполагам, че покълнало е още по-суперско. Като бях на една експедиция в Етиопия преди година и нещо, там "хлябът" се прави само от теф...то е едно житно, но с много ситни семенца. Та, въпросният "хляб" (наричат го инджера), всъщност прилича на голяма, колкото тавата (обикновено с диаметър 35-45 см.) палачинка или катма, която обаче на цвят е по-тъмно сиво-кафява...не е сурово, но беше супер на вкус  :Appetit_17:
Ето го инфото от Уикипедия http://en.wikipedia.org/wiki/Eragrostis_tef
Аз също съм хвърлила око на уреда бате Бино или този от Зоя  :Content_22:
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #22 -: 03-03-2011, 18:32:46 »

Да, много неща покълваме. :)
Теф е безглутеново. И на поници е много красиво, радост за окото. На вкус също ми хареса.
Последната ни реколта е от бобови: леща, жълт грах, мунг; елда на поници; люцерна, теф, червена ряпа, броколи, чимен.
Активен

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #23 -: 03-03-2011, 22:42:29 »

Мерси за инфото. Открих едно магазинче с най-различни семена за покълване, сега ще питам и за теф.
Цвети, звучи приключенски да ядеш такъв хляб в Етиопия.    :)
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #24 -: 04-03-2011, 00:28:14 »

Приключенско си беше, Ели, ама не заради инджерата от теф  ;D
Да ви питам, забелязали ли сте кълновете да покълват по-добре в стъклени съдове и да се развалят в пластмасови (например в пластмасова кутия от храна за вкъщи)? Защото колкото пъти сложа да покълвам в подобна кутия, толкова пъти нищо не излиза  :surpris_23:
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #25 -: 04-03-2011, 00:48:30 »

Приключенско си беше, Ели, ама не заради инджерата от теф  ;D
Да ви питам, забелязали ли сте кълновете да покълват по-добре в стъклени съдове и да се развалят в пластмасови (например в пластмасова кутия от храна за вкъщи)? Защото колкото пъти сложа да покълвам в подобна кутия, толкова пъти нищо не излиза  :surpris_23:
Не, не съм. Навсякъде покълват еднакво според мен. Имах автоматизирана машина за покълване Easygreen, но я подарих. Огромна ми е, пък и е поредната пластмаса, мерси! Сега покълвам където сваря- в чинии, в буркани, в кутии от сладолед, на които съм пробила дупки с игла. В тези най- лесно покълват семената, пък и плакненето е детска игра.Не заемат място, мога да ги разнасям където ми кефне.
Аз също съм хвърлила око на тези глинени съдинки, дори ги гледах в някакъв български сайт, но вече 20 пъти оглеждам нещо, преди да го купя и си задавам въпроса: Трябва ли ми наистина?  :Confus_3:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #26 -: 04-03-2011, 01:43:10 »

Теф мисля, че няма в България.

Относно пластмасата- много зависи каква е.

Според мен не покълват еднакво добре навсякъде, тъй като сме ги оставяли в едни 3л височки пластмасови кутии и не изглеждат и не миришат хич добре. Става дума за елдата и бобовите.
Активен

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #27 -: 05-03-2011, 00:22:07 »

Теф мисля, че няма в България.



Няма. Където питах, не знаеха какво е.  :)
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

purelove

  • Гост
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #28 -: 31-01-2013, 00:35:34 »

Аз съм се спряла на този вариант http://www.hawos.de/images/stories/produkte/tonkeimer/toni.jpg  :Content_22:
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #29 -: 31-01-2013, 10:06:43 »

purelove , това е най-красивият уред за покълване, който съм виждала досега. Харесва ми на външен вид, а предполагам е и практичен за ползване :)
Би ли споделила от къде може да се купи?

purelove

  • Гост
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #30 -: 31-01-2013, 14:34:20 »

http://www.ebay.de/itm/Tonkeimer-Hawos-Sprossen-Toni-Saat-und-Anzuchtschale-/180874718571?pt=DE_Elektronik_Computer_Haushaltsger%C3%A4te_Kleinger%C3%A4teK%C3%BCche_PM&hash=item2a1cf92d6b

А как е по правилно да се покълват семената - на тъмно или на светло ? :)
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #31 -: 31-01-2013, 16:54:23 »

Благодаря, purelove !

А как е по правилно да се покълват семената - на тъмно или на светло ? :)

Харесвам този съд, не само защото е красив на външен вид, а и защото е натурален по състав и покълването става на тъмно.
« Последна редакция: 31-01-2013, 17:05:27 от Ros »
Активен

Nature_Boy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #32 -: 29-10-2013, 18:23:56 »

А лесно ли покълват семената в този последния глинен съд или е подобно на начина с бурканите, който не е вариант, поне за мене. Трябва ли постоянно да се плакнат, защото няма да имам време  :-\
Активен

Nature_Boy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #33 -: 25-11-2013, 16:30:40 »

Също да попитам, който ползва от тези глинени или пък пластмасови уреди за покълване как работят ? В смисъл като се сложат един върху друг съдовете в най-горния ли се налива само вода ? И ако да, колко бързо се оттича ? Имам глинени тави, но незнам какви дупки да им направя  ???
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #34 -: 21-02-2014, 14:47:56 »

Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #35 -: 22-02-2014, 10:59:57 »

От тези глинените съдове има и в България, бях задала въпрос дали някой ги е ползвал http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=7440.0   
Дано някой ги е ползвал, и да ни каже мнението си.
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #36 -: 26-02-2014, 12:31:36 »

От тези глинените съдове има и в България, бях задала въпрос дали някой ги е ползвал http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=7440.0   
Дано някой ги е ползвал, и да ни каже мнението си.
Глина, ок - въпроса е с какво са гледжосани  :pensif_29: Не се знае и и колко мм са отворите.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #37 -: 26-02-2014, 14:09:52 »

Глина, ок - въпроса е с какво са гледжосани  :pensif_29: Не се знае и и колко мм са отворите.

Гледжосани са само най-долния съд, където се налива водата  - иначе водата ще попие в съда и изтече. Капакът също е гледжосан.Съдовете , където са семената - не са.
Отворите не са проблем. :)

Аз мисля, че са добри тези съдове и са за предпочитане пред пластмасовите.




« Последна редакция: 26-02-2014, 14:13:03 от Ros »
Активен

Инка

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • All we need is LOVE between each other!
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #38 -: 27-03-2014, 12:25:54 »

Мда, и на мен прекрасно ми стават в съдинки. Купила съм си няколко съдинки, и ги поставям една над друга. Също в глинените гювечета стават.
Тайната е при накисването колкото по ситни са семената толкова по малко се киснат и обратно. Всяка сутрин се плакнат в цедка, връщат се обратно в изплакнатата съдинка. И така на втория или третия ден има кълнове. Поници не дочаквам, хапваме ги докато са на кълнове.
Плакненето е много важно против плесени.
Активен

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Уреди за кълнове
« Отговор #39 -: 16-05-2014, 10:31:12 »

Мда, и на мен прекрасно ми стават в съдинки. Купила съм си няколко съдинки, и ги поставям една над друга. Също в глинените гювечета стават.
Тайната е при накисването колкото по ситни са семената толкова по малко се киснат и обратно. Всяка сутрин се плакнат в цедка, връщат се обратно в изплакнатата съдинка. И така на втория или третия ден има кълнове. Поници не дочаквам, хапваме ги докато са на кълнове.
Плакненето е много важно против плесени.
Искам да допълня нещо за ръчните комплекти за покълване тип глинени и пластмасови, което не знаете. Те са все на един принцип - сипваш отгоре вода, а тя тече през всичките съдове и навлажнява останалите растения. НО има една подробност - по време на растежа всяко семе изхвърля специфични отпадъци и токсини (инхибитори). Водата ги отмива и те се изсипват върху семената в долната чинийка, където стават още повече и отиват в по-долната. Вие как ще се чувствате, ако пиете водата от мръсната канализация на съседите ви??? Също така в тези съдове липсва проветрение, а в топла среда без въздух и много влага идеално се развиват микроорганизми и гъбички (афлатоксини) - невидими но много токсични. В почвата те си вършат своята работа, но попаднат ли в тялото започват да го разграждат.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.