Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Сладко-кисела тортичка  (Прочетена 3523 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Сладко-кисела тортичка
« -: 14-06-2009, 14:26:33 »

Нали си имаме малко сурови изкушения, ето ви още едно, по което да се облизвате :P

ПРОДУКТИ

за блата
1 1/2 ч.ч. бразилски орехи (аз ползвах български, защото нямам бразилски...)
1/3 ч.ч. стафиди
5 натурални фурми


за крема:
1 узряло авокадо
сокът от 1 средно голям лимон
1/2 ч.ч. кокосови стърготини
4 фурми
1 лъжица мед
щипка сол
ванилия
сгъстител (аз сложих 1 лъжица псилиум)
малко вода, колкото да спомогне пасирането на крема


Смиламе продуктите за блата на не много фино. Натискаме в широка чиния и оформяме съвсем леко издигнато ръбче отстрани.

Пасираме продуктите за крема и изсипваме върху блата. Отгоре посипваме с още малко кокосови стърготини. На мен ми се стори, че тортичката е твърде празна и бяла отгоре и затова се опитах да направя звездичка от канела в центъра и поръсих рожково брашно покрай нея, но това не е задължително.

Може да оставите в хладилника за час да се охлади и кремът да стегне напълно, а може и директно да дегустирате! :P



На мен много ми допада комбинацията от сладък блат и тръпчиво-кисел крем, но ако не си падате много по-киселото, намалете лимона или увеличете меда (или и двете).
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Marianka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Сладко-кисела тортичка
« Отговор #1 -: 14-06-2009, 15:55:17 »

Суперрррр! Много ме радват сладко-кисели комбинации  :) Утре май май пак ще се ходи до пазара за провизии  ;D
Само да попитам - авокадото с какво може да се замени, до сега не съм ползвала а и на пазара нещо не срещам?!?
Активен
“Времето и дисциплината, които човек отделя за себе си всеки ден, променят не само външния му вид, но и виждането му за живота като цяло.“ Дита фон Тийз

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Сладко-кисела тортичка
« Отговор #2 -: 14-06-2009, 16:34:02 »

ами... авокадото си е уникално нещо... има го в големите магазини... можеш да замениш с 2 банана, както се правят другите подобни торти... самото авокадо някак си обича да "пие" лимонов сок и двете много вървят едно с друго, докато банан с лимон поне на мен не ми се връзва много като комбинация...

ако не си пробвала тортата с киви на Мер, по-скоро си направи нея с банани (няма да ти казвам колко е хубава, не знам колко пъти си я правих вече ;D), а тази я остави за когато откриеш авокадо ::)
« Последна редакция: 14-06-2009, 16:54:32 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Сладко-кисела тортичка
« Отговор #3 -: 14-06-2009, 21:17:30 »

Марулче, почерпи ли някой с тази невероятна торта, например баба ти, и хареса ли се на другите. Винаги много ме вълнува дали останалите всеядци  ;D харесват тези десерти. Например майка ми не харесва абсолютно всичките - винаги ми казва - "ех сега да имаше и една топка сладолед отгоре" или пък "сега липсва само течния шоколад"....
Активен
Духът владее материята!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Сладко-кисела тортичка
« Отговор #4 -: 14-06-2009, 21:27:58 »

Да, аз всъщност правя толкова често торти, защото всичко е смляно и баба може да ги яде (няма зъби), много ги харесва (ако знаете по колко бяла захар слага на всичко.. даже на качамака сложи... а тези торти ги харесва без грам захар :)), само тортите яде от моите "манджи", всичко друго готвено го яде :-[

Тортата с киви казва, че най-хубава била, ще направя пак скоро, за не знам кой път. Преди правих и когато сестра ми ми беше на гости в Пловдив, заедно с някои други сурови сладки... Супер много й хареса всичко, вика ми "Аз ако бях суровоядка като теб, само сладкиши щях да нагъвам цял ден" :D Черпила съм и хазаите, и тук други хора със сладки и шоколадовата торта на Деси, всички твърдят, че много им харесват. То просто всичко е толкова вкусно и истинско, не знам какъв трябва да си за да не ти харесат... :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Сладко-кисела тортичка
« Отговор #5 -: 14-06-2009, 21:33:57 »

Междудругото, снимката на тортата е преди да престои достатъчно в хладилник (нямах търпение ;D), сега на вечеря пак я награбих, стегнала се е много добре, цветът се е променил на по-наситено жълто и на вкус не е толкова кисела, много по-хубава е станала, така че най-добре я оставете в хладилника за някой и друг час преди да я хапнете :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Nel

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
  • Мъдрецът сочи луната, а глупакът гледа в пръста м
Re:Сладко-кисела тортичка
« Отговор #6 -: 14-06-2009, 21:50:58 »

Много добре изглежда тортичката поздравления.
Аз торта сурово все не смогвам да направя все правя блата и детето го изяжда.
Та като гледам твоята така ми се дояде.Ще взема тайно да я спретна,да си хапнем всички в къщи.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.107 секунди с 24 запитвания.