Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пшеничен зародиш  (Прочетена 22652 пъти)

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Пшеничен зародиш
« -: 16-06-2009, 09:28:43 »

    Пшеничният зародиш е една от най-полезните храни за здрави хора,както и за хора нуждаещи се от усилване и укрепване на организма след прекарани болести,операции и др.
    Той има изразено общоукрепващо и тонизиращо действие,подобрява обмяната на веществата и работата на вътрешната секреция.
    Съдържа широк спектър от ценни биологично активни съставки,оказващи благоприятен ефект върху целия организъм.
    Пшеничният зародиш е ценна храна за ежедневна употреба,която е полезна при:
    -авитаминоза
    -пролетна умора
    -изтощение,отслабване на организма от различно естество
    -подобрява оплодителната способност при мъжа и жената и спомага за износването на плода.
    Пшеничният зародиш е с високо съдържание на лесно усвоим белтък,ниско съдържание на мазнини,които са от растителен произход и не водят до мастни натрупвания в организма.
    С богат набор от незаменими аминокиселини,въглехидрати,соли,витамини и микроелементи.
     Начин на консумация
1-2 пъти дневно по 1 супена лъжица,като хранителна добавка към готови супи,яхнии или в съчетание с други храни.Може да се консумира и самостоятелно.
    Да не се подлага на термична обработка!
    Може да се дава на деца над 1 година от 1/2 до 1 чаена лъжица дневно.
     Хранителна стойност за 100 г  
    Белтък -            35г
    Въглехидрати -   45г
    Мазнини -          10г
    Витамин Е -      30мг
    Витамин В1 -   2,4мг
    Витамин В2 -   1,5мг
    Витамин В3 -   1,5мг
    Витамин РР -     9мг
    Калий -         320мг
    Натрий           4,2мг
    Калций            45мг
    Магнезий -    110мг
    Желязо -        3,2мг
    Фосфор -      372мг
    Енергийна стойност 410 Ккал.
                              1742,5 кДж  
  
« Последна редакция: 16-06-2009, 09:52:04 от Svetlio »
Активен

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #1 -: 26-06-2009, 23:10:24 »

Светльо много хубава статия. И аз съм голям фен на пшеничения зародиш,в последно време постоянно си правя питки от него,не са напълно суровоядни,но са мнооого вкусни.
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #2 -: 26-06-2009, 23:12:23 »

И аз от две седмици го поръсвам навсякъде :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #3 -: 26-06-2009, 23:27:40 »

Петко за нашата доша "Дуйни ма вейни" са много полезни пшеничените кълнове ;D ;D ;D Чакай да напиша и превода от родопски-доша "Дуйни ма вейни" е доша"Вятър" -нали знаеш,че вятър не значи вятърничав..... ;D ;D ;D
« Последна редакция: 26-06-2009, 23:32:53 от Valia »
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #4 -: 26-06-2009, 23:29:42 »

 ;D ;D ;D Аз почти нямам ден без пшеница или ръж ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #5 -: 26-06-2009, 23:39:29 »

Аз гледам да наблягам на ядките и маслата-за придобиване на обем... ;D ;D ;D
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #6 -: 26-06-2009, 23:49:02 »

То и аз така...гледам за ядките под 100 гр. на ден да не падам, а маслата съм ги почнал от септември миналата година и не съм спрял и ден...тиквено, конопено и ленено пия...и зехтин разбира се...ти какви масла пиеш?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #7 -: 27-06-2009, 07:36:43 »

Да ви кажа,аз това го преписах дословно от опаковката,а иначе го поръсвам на салатата.Почти няма ден,да не си сложа от него.
Valia,кажи за питките,как ги правиш?
Активен

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #8 -: 27-06-2009, 16:30:04 »

Петко по принцип аз не пия масла,защото ми се гади от тях,но гледам да ги слагам почти навсякъде.Например в последно време почти всеки ден си правя шоколада на Мер с бадеми,какао,рошково брашно/нямам го и го замествам с брашно от сусам/,фурми,ванилия,мед и слагам и зехтин,така не го усещам  ;D -рецептата вече я знам наизуст... ;D  Светльо правя си покълнала пшеница,по-рано си купувах,но когато си я направиш сам е по-сигурно какво ядеш,меля ленено семе 3-4 суп.лъжици и слагам в блендера покълналата пшеница,брашното от лен и вода и меля за да е по-ситно смлян пшен.зародиш.Вода в блендера слагам почти до нивото на зародиша.Можеш да сложиш и сол,но аз не слагам въобще.Тестото става на гъстота като за палачинки,може би малко по гъсто.Пека ги като палачинки в тефлонов тиган/на газ,но много слаба/,с дебелина на палачинка и ги обръщам.Не слагам въобще мазнина.Лесно се обръщат,но трябва да изчакаш да се позапече от едната страна.Това е.
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #9 -: 27-06-2009, 16:33:48 »

обаче на опаковката на пшеничния зародиш изрично пише, че не трябва да се подлага на термична обработка, пък тия палачинки са именно такива ???
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #10 -: 27-06-2009, 16:55:48 »

Абе Марулке направи ги първо,пък тогава ще приказваме...  ;) ;D По-добрия вариант е да си правим пшеничения зародиш,купения е смлян и то кой знае преди колко време и едва ли е останало нещо полезно в него... ;D
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #11 -: 27-06-2009, 16:57:17 »

еми, още по-зле, оня барем си е мъртъв и да го печем все тая, а тоя е жив и зорлем да го умъртвяваме :-\
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #12 -: 27-06-2009, 16:59:41 »

Никой не съм накарала насила да ги прави... ;D
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

pagko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #13 -: 02-08-2009, 00:29:47 »

zarodi6 kylno ve li e ponici li e na kakvo mu vikat zarodi6 btw obqsnete molq
Активен

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #14 -: 25-01-2010, 20:40:49 »

:) Четох в една книжка, че може при болестни състояния да се прилага монодиета с пшеничени кълнове.
Аз съм си купила и си покълвам сама в буркан за няколко часа, като първата вода след 3-4 часа е хубаво да се маха, защото в нея се отделят вредни субстанции. Седят в буркана за 8-10 часа, после разтлани в/у нещо леко влажни и за 36 часа са готови. Трябва да се навлажняват, за да не изсъхват. Най- много сила и енергия дават когато кълнчетата са до 2 мм :) и е вкусно на салата.
Пробвах и с покълнала пшеничена тревичка, но нещо не ми се понрави много вкуса след предъвкването  ;D предпочитам кълновете
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #15 -: 25-01-2010, 21:22:04 »

Когато правиш тревичка, тя се реже. Не се яде и зърното. Може би знаеш, но да спомена. :)
Активен

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #16 -: 31-01-2010, 21:07:14 »

Вери, отрязах тревичката на 20 см.. Мисля, че така пишеше и че мога да изкарам няколко ''реколти''.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #17 -: 01-02-2010, 00:31:32 »

За последваща реколта не знам, защото не сме я оставяли. При нас зрънцата леко мухлясват. Мисля, че трябва да се осъвършенстваме. :)
Активен

Lola

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #18 -: 03-02-2010, 17:04:51 »

Ох, не мога да се ориентирам пшенични кълнове и пшеничен зародиш едно и също ли е? Днес видях в диетичния магазин пшеничен зародиш, съдържание: пшеничени трици... съвсем се обърках :)) Търсих фирмата производител с. Бенковски, Пловдив, няма никакво инфо в нета, освен с козметични продукти... Сега се ровя да сравня, при цена 175 за 100 гр. не ми се струва чист зародиш... :Confus_34:

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Пшеничен зародиш
« Отговор #19 -: 03-02-2010, 19:30:28 »

Пшенични трици, зародиш и кълнове са различни неща.

"Цялото пшенично зърно има три съставки – триците, които са шестте външни обвивки; зародиша, което е малката област вътре в основата на зърното; и вътрешната част, което е белия нишестен център."

http://www.yogainside.info/spodeleno/yoga_hranata_ashram2.htm
Активен
 

Страницата е създадена за 0.078 секунди с 23 запитвания.