Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да си направим селце до/сред планината и да създадем пермакултура  (Прочетена 95571 пъти)

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56

И аз така,още съм в процес.Но не бързам.Обмислям внимателно и въоръжен с много търпение.Стъпвам леко и внимателно изследвам.Каквато е волята на Бог,такива ще са и делата ни.А за това се изисква подход.И да изчакваме плодовете когато са узрели,а не докато са зелени,че горчат :)
Но не мога да скрия волята си и колко се усилва и утвърждава.Спирам до тук,да не каня дявола,а като станат делата реалност,ще споделям и опит и отношение. :)  :Content_22: и няма да спра да пътувам и да обменям знания и помощ.Дано се и срещнем ако е писано ;)
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

estario

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Ако си търсите хубаво местенце близо до София искам да ви разкажа за село Тополница до Дупница. Селцето е на 50 км от София, на 5 км от автомагистрала Струма, преди Дупница. Магистралата е близо, но не се чува, защото селцето е скрито сред хълмовете.
Надморската височина е около 700 метра, климатът е планински. Там е едно от най-северните места, на които оказва влиание средиземноморския климат, нахлуващ по струма.
Около селото гората е унищожена на доста места и е заменена от забравени пасища или борови гори, но по поречието на реката има доста стари гори на Верила. Лятото на моменти е сухо, но има подземни води.
Хората в селото са дружелюбни, засега няма много млади хора. Има и хора от София, които са стегнали част от къщите. Ромски къщи няма. (Не съм расист, но е ясно какво се случва често в селата с ромски махали) Има изоставено селско училище. В селото гледат крави, има кошери.
Къщите все още са учудващо евтини, на фона на други села в района. За около 15-20 000 лева може да се намери място с около 1 декар двор и къща, достатъчно здрава, за да може да се реновира.
Със съпругата ми си взехме скоро място и лека полека го стягаме. Планираме да прекарваме по-голяма част от времето си на село. София остава място с много възможности, от което няма да се откажем, но не искаме да живеем там.
Ясно ни е, че за да се получат нещата трябва да има повече хора с вдъхновение и желание да живият и работят на село. Само ако сме заедно, можем да постигнем повече и да органицираме хубав живот на село. За да се получат нещата е нужна социална среда, хора с разнообразни умения и желание за взаимопомощ. Аз съм лекар, жена ми е кулнарна магьосница, обича да плете и има хиляди други творчески заложби.
Ако някой има интерес да се запознаем може да ми пише на dpmitev@gmail.com
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

Уважаеми господине,
вече много хора , не само вашето семейство се завръщат по селата.Въпреки,че по селата тъне пълна разруха.Но градския човек иска да избяга от праха, шумотевицата и напрегнатия живот в града.Лично аз от този прах и шум в градовете чувствам страшно напрежение.Но в нашите села за жалост не се вземат никакви мерки от страна на държавата за възстановяване на съборени сгради.Не само държавните сгради като училища, читалища, но и необитаеми къщи.Къщи, в които никой не живее и не се поддържат от собственика трябва да бъдат обявени за продажба или даване под наем от общината.В нашето село има куп подобни къщи и дворове тънещи в разруха, в които се развъждат дори белки, лисици и змии.
Макар,че моето семейство реши да се захване с ремонт на читалището нещата са много трудни.Не се отпускат лесно общински пари за ремонт в български села.Отпускат се само там , където има повече избиратели / роми /.Затова българското село ако не се направи план за неговото възстановяване от държавата ще продължи да потъва в разруха.Самите общини не желаят да отпускат пари въпреки,че моята майка имаше предложение да се направи зелено училище и старчески дом от двете съборени сгради / бившо училище / в нашето село.Също така имаме и сграда, която навремето е била родилен дом, днес може да бъде също ползвана за подобна цел / лекарски, зъболекарски кабинет /.Но няма никаква подкрепа от общината за тези идеи.Имахме също така идея да се опишат всички потъващи в разруха къщи  и да се направи план какво ще се правят - ще се продават, ще се дадат под наем или ще се ползват за нещо друго.За жалост и до сега не срещаме разбиране от институциите.
А днес хората все по - често ще желаят да подишат чист въздух в някое село.Но в нашите села нещата са много зле.Бях скоро в Румъния , не видях там рухнала сграда - нито обществена, нито частна.Тази страна върви по път, който ще я изведе на добър край.
Поздрави !
Активен

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56

С радост искам да кажа,че това лято ще си имам къща.Не много стара,с голям двор и голяма жилищна площ на прилична цена в село близко до Велико Търново.
Понеже ще си идвам от чужбина само за месец след като разпиша документите официално,ще имам няколко седмици свободни и ще имам нужда от помощник за няколко дни-почистване,разместване,повечко почивка,и без преуморяване,може и със заплащане.
Надявам се и по скоро за постоянно да си дойда.:)
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167

Ами, не си я избрал на правилното място къщата ...ако беше покрай Варна сигурно щеше да ми е любопитно да се врътна, кой знае... ама до Търново чак не ми се ходи :bleh успех иначе!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Светльо, ти поддържал ли си някога къща с двор?  tooth И охранявал ли си я ? Ще има да разказваш патила.. tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56

Бате Бино,живял съм 10 години на село с къща и двор 6 декара...и не е като да съм се преуморявал :)
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90

Интересно, може би някой друг се е преуморявал? Наистина ми е интересно. Не се заяждам.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.




Яяяя...тук все още имало живи хора... :Content_14: :Content_22: :Content_4 - emotloader:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир
 

Страницата е създадена за 0.073 секунди с 23 запитвания.