Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Истината за соята от Лео Бабаута  (Прочетена 6753 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Сигурно по много варварски начин транскрибирах името на човека (Babauta е на английски), но толкова си мога. Отдавна му следя zenhabits блога и го препоръчвам на хора, които се интересуват от прости механизми за промяна на живота си към по-добро и изобщо личностно израстване.

Вчера забелязах новата статия за соята и я пускам, защото може да ви е интересна. Изглежда доста добре аргументирана и линква към един тон статии като източници. Не съм имал възможност да ги прегледам. Има и доста хвърлени камъни в градинката на фондацията на името на Уестън Прайс. Във форума е коментирана книгата на Уестън Прайс, но пък не знаех, че фондацията кръстена на него зарибява с ядене на сурово месо и мляко  :-\
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #1 -: 31-05-2011, 12:23:53 »

Отново "истина за соята" ? :)  Бре, я да видим дали има истина в тая "истина".? Да извади батеБино пробния камък и да потърка това парченце "злато" и да установи колко карата е то и дали изобщо е златно ... :)
 Ице , да предупредя! - целта ми  изобщо не  е да те апострофирам , а просто един обективен честен анализ на американска/английска статия .
( Много бих искал изводът от статията  да е друг - заради теб, разбира се , ама как да стане , приятелю.. :)  Все пак ,ти си го харесваш този Бабаута.. Но аз не коментирам личността Бабаута, а само "произведението му на изкуството" :)  -конкретната статия Е , косвено не може да не си направим извод и за него де .. :)  )

За съжаление пак се оказах прав (за себе си ) :(  : американските/английските източници  са най-често!   ненадеждни, манипулативни и слабоинформативни.
Затова отдавна съм заложил на руските източници. Там е доста по-слабо верояттно да се почувстваш дебил :) , както се почувствах лично аз след прочитане на настоящата статия.
Между другото -статията може и да е добра за средния американски инфантил..  :)
(СИЛНО ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО !!, хайли рекомендед -
 http://svejo.net/258856-Ne-Amerikancite-Izobshto-Ne-Sa-Tupi-bg-Subtitri-Vbox7
http://vbox7.com/play:a4f9d469 ) :) :)

Да почнем със статията,след цитатите са моите коментари :

1."Няма солидни доказакелства за вредата от соята " Интерено какво авторът има пред вид под "солидни"?  Може би "официално приети" ? Такива доказателства няма нито за ГМО, нито за ваксините, нито за антените на мобилните оператори , нито дори за НЛО !! (Нищо, че вече 10 милиона! хора са докладвали за срещи или наблюдения на НЛО! )

2. "Соята не съдържа опасни естрогени. Не могат да предизвикат рак.." - "ОПАСНИ" ! :) - тоест - признава се че съдържа естрогени , които обаче не са опасни и не предизвиквали рак.?  Ами ракът ли е единственото , с което може да бъде опасно определено вещество ??  Ама че майтап.

3. "Фитоестрогените не са естрогени, може да са подобни, но имат съвсем друг ефект върху тялото " И какъв им е ефекта? Точно като на естрогените - женски полови хоромони.
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=996.0   - тук подробно са обяснени ефектите от естрогените . Доказват го пиячите на фитоестрогенната напитка бира, както и кравите , пасящи във фитоестрогенни ниви (хмел и люцерна) - стават безплодни .

4.  "Не е доказано ,че приемайки естрогени ще имаме проблемите, характерни за високите нива на естрогени."  Интересно кой ще тръгне да доказва какви нива на естроген  до какво ще доведат.. За високите нива е ясно, ама за по-малко високите ? :) Естествено че все нещо ще разбутат, макар и да не е толкова сериозно..

5. "И други храни съдържат фитоестрогени - хумус, чесън, сусам, фъстъци.."
Виж ти - не само Иванчо бил палав.. Другите също не били кротки  :)  Добре ,нека съдържат , ама всичко е въпрос на количество-  милиграмове, грамове... -  за автора вероятно 0.3 %  е същото като 3 %. Освен това може ли да се сравни количеството на изядения чесън с изпитото соево мляко? (Аз в Лондон навремето се прехранвах с такова мляко-(излизаше най-евтино :)   )  

6. "Естрогените са естествени за човешкия организъм, той сам си ги произвежда"
  Поредният капан. По това спор няма , то и холестеролът и глюкозата също са естествени и организмът си ги произвежда ,но си ги произвежда колкото му трябват! ПРивнесат ли се отвън в голямо количество - отива конят в ряката...

7. В статията се цитират "източници" на информация , научни изследвания , които били "независими". За запознатите е ясно че във великия Запад  да се даде трибуна на нещо наистина независимо е рядка привилегия.. В свят , в който доказано ( по вътрешната и външната им политика се вижда най-добре ) моралът не струва и стотинка и всеки мисли само кого да осъди (имат такъв поздрав даже -"ще се видим в съда" ) , такова "независимо" животно почти не може да се срещне. (За съжаление ,успяха да си "експортират" този модел и в по-голямата част от останалия свят)

8.  "Няма научни доказателства, че в соята има антихранителни съставки"  
     "Научни доказателсва" - какво ли беше това?  :surpris_23: Кое е научно днес - това което е прието и допуснато като наука или "паралелната" наука - не по-малко наука, но "неудобна"  за елитарите ..?  Изследване ,което оправдае очакванията на спонсора му е научно. Не ги ли оправдае - антинаучно! А учените, които са успели да останат чисти пред съвестта си - "медицински еретици", "сектанти" , "психари"..  Като проф. Питър Дюзбърг -обявиха го за доктор на годината в Калифорния, а после като доказа ,че вирусът ХИВ няма нищо общо със СПИН го кръстиха "медицински психопат".

9.  "ГМО соята на МОНСАНТО не е така здравословна както БИО-соята"          Тоест - ГМО соята също е здравословна, но не както БИО соята .. :)   Тук коментарът май е излишен :)  

10. "Употребата на соя от кърмачета е по-малко здравословна за бебето отколкото кърмата на майка му. " Виж ти , откритие ! :)

11. "... Макар, че много хора ,захранвани със соя ,вместо с кърма, в последствие не показват болестни симптоми"  Интересно , за автор с претенции липсата на конкретно заболяване автоматично се свързва с отлично здраве! Ами евала. :)  И какво, ще успее да докаже някой, че  когато едно 12 годишно дете се разболее от  специфична болест , то е имало връзка със соята, която е изпило като сукалче ли ?  (Същото е с ваксините , ГМО-то и ред други неща със забавено действие . "Научно" никога няма да се докаже причинно-следствената връзка. Какво , ще направят повторен експеримент и ще чакат 20 години да видят последствията ли.. ?

12. " И все пак , кърмата е много по-добра от соята "  Евала, Колумбе! :)

13. "Така че ,ако имате доказатлства "против соята", дайте ми ги , ще се радвам. Но не само едно изследване. Едно изследване не доказва нищо. Важно е какво казва болшинството изследвания.."   Схващате ли бруталната манипулация? Едно изследване не значело нищо. Ами защо се прави тогава?  Просто за статистика?  Излиза , че 39-те изследвания възхваляващи  соята , финансирани от МОНСАНТО  формират мнението за този продукт , а 4-те наистина независими! изследвания, които я дискредитират    не значат нищо? Само защото "другите" са повече ?  Ама че комик. Естествено ,че който плаща- той ще поръчва музиката .. А парите се знае къде са - в корпорациите. Не в независимите организации.. Кой друг е по-заинтересован от самият производител да пусне многобройни   и "оправдателни"  изследвания ?  То така никой продукт никога няма да  може да бъде детрониран. На всяко "против" , капиталистът ще плаща за 20  "за" .  Още повече че Харвард установил "ЗА", а някакви си учени от Украйна или от Мексико се изказали "ПРОТИВ"... Ще е вложил милиони и ще допусне да фалира заради  няколко публикации ли?  

Този човек Бабута за мен е един от многото, продали душите си на концерните. Един обикновен поръчков автор. И щом му е такова отношението към соята , не ми трябва да му знам отношението към останалото.. :)
Естествено , усвоил тънките механизми на манипулацията. ПРизнавам, че за незапознатите би могъл да мине дори и за гуру..

Лично аз нямам никакво отношение към соята- навремето съм я мъчил, макар че в корема ми ставаше цял оркестър след употреба..Сега я избягвам.Ако не ми свиреше фрии-джаз стомаха, може би щях и сега да я подпийвам.
Тънката ми идея да се наема беше да апелирам към  "едно наум" по отношение на англо-американските източници и повече доверие към  тези на руски език. Може би защото стягата в тези страни е все още по-разхлабена . А може би и заради самата им душевност, която със сигурност е по-различна.. ( Убеден съм в това от личен опит. Чрез пребиваване в различни домакинства като гост за немалко време. От зяпане по витринните обаче този извод няма как да се направи от обикновен турист. )   
(Същото мнение изрази вчера един приятел, капитан на кораб - "Западните източници на информация са ненадеждни. Предпочитам руските. " )
Това няма нищо с отношението ми (сипатия или антипатия) към определена държава или строй, а само на база прочетените (доста) килограми литература.  
« Последна редакция: 31-05-2011, 12:39:57 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #2 -: 31-05-2011, 13:00:17 »

Бате Бино, аз на Бабаута само му чета блога - не съм се оженил за него.  :bleh За соята може да се спори много и аз също не я консумирам най-вече защото популярната е ГМО, а био соята ми се струва безобразно скъпа. Благодаря ти за подробните коментари - харесаха ми и добрите аргументи срещу консумирането на соя.

Пуснах статията защото ми стана интересна плюнката срещу другарите от Уестън Прайс фондацията. Из форума някой му беше цитирал книгата за зъбите и деформациите им и се канех да прочета повече по темата, но, ако ще се зарибяваме със сурово месо и мляко, май ще пропусна.

За мен духа на статията е нещо в стил "Соята не е вредна, ако се внимава колко и каква соя се яде. Не вярвайте на онези със суровото месо, които ви казват, че е вредна." Днес си мислех, че за мен лично тази препоръка не работи, защото имам проблем с "внимаването". Много трудно се контролирам в това колко ям от нещо и често ми е по-лесно да му лепна етикет "гадно" и да не го ям изобщо отколкото да го консумирам в умерени количества. Малко като историята с пияницата - "без едно мога, с едно не мога".

Мисля, че си отишъл малко далеч в извода си, че човекът цели да пропагандира соята и да помага на Монсанто и другите като тях. Откакто го следя, дава вид на такъв, който стои далеч от такива неща. Повечето му статии и усилия са в посока минимализъм (ето му и минималисткия блог) и отърваване от нещата, с които се заробваме без да усетим.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #3 -: 31-05-2011, 13:07:42 »

Забравих да уточня по отношение на основната ми  идея - за източницита на инфо ,(че нали ще дойдат критиците с лупите, като моята и ще се закачат за някой дребен детайл.. :) ) - става въпрос за болшинството, а не за изключенията.  
Което между другото си важи за всяко твърдение. Ясно е, че винаги има изключения. Има се пред вид болшинството.
(Когато кажеш ,че мъжете са по-добри шофьори, веднага някоя кака скача- "ама аз познавам жени, които са много по-добри ...." Е да така е, но като цяло твърдението е вярно, независимо какви са причините . :)   Същото е и с твърдението, че жените са по-добри готвачи , къщовници и по хигиената. Да, най-добрите готвачи казват ,били мъже, и имало и лоши домакини, но като цяло твърдението си остава вярно.:)

Да да , Ице . Възможно е да е преувеличен този извод , все пак аз вземам само тази статия за база, извадката е твърде малка :)
 Обаче статията нашепва точно това, да знаеш :)
В наши дни средствата ,с които се воюва, станаха много изтънчени.Хода на цели войни (виждаме Ирак, Либия, после сигурно Иран, Венецуела,Сирия..)  се решава на информационно ниво. Който контролира медиите - контролира всичко!.
(А който печата парите- контролира и медиите :)  )
« Последна редакция: 31-05-2011, 13:14:45 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #4 -: 31-05-2011, 13:47:17 »

Прощавайте за офтопика, исках само да благодаря за споменатия между другото блог на минималиста. Взех че се влюбих!!  :love_007:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #5 -: 31-05-2011, 19:40:49 »

Ама ти чак сега ли попадна на това течение бе Меморийка ? :) Ти затовааа си се влюбила, разбрах аз. :)
Тази философия е по-древна  от лелята на Езоп - това си е чиста форма ДЗЕН в модерен вариант.(Дзен датира от първите векове след Христа)  
Другото му обозначаване е ДАУНШИФТИНГ - имаме даже тема за това.
А сега -МИНИМАЛИЗЪМ. Идеята е една - отдръпване от консуматорството и беж назад към природата . хармония и единение с прости обикновени  неща. (че и сам със себе си - Дзен)

Абе , Ице, тя тази статия за соята като че ли от друг човек е писана бе , съвсем различна  е от стила в блога му. Много странно ...да не са го изкушили с нещо производителите .. ?

Да, това което проповядва, пасва вече на много хора, става като мода, дори голяма част от нас в този форум биха го адмирирали.  Но не казва нищо ново и различно. ПРостичкият начин на живот  се проповядва от почти всеки холистичен терапевт, натуропат, психолог дори , а в Русия и Украйна  с такива  направо е препълнено..
И на мен този ми е приятен като начин на мислене ,нищо че не се е постарал достатъчно със соята :) , а има и някои други слабости (например твърдението ,че техно прогресът водел до замърсяване на природата. Ами като скриха евтината и чиста енергия , ще води я.. )
Обаче тя и Католическата църква проповядва смирение и скромност , ама самата тя е най-богатата корпорация в света. Така че е интересно и този човек каква кола кара, в какъв дом живее ..(дано да е добър личен пример, надяваме се  )

За съжаление този модел ,колкото и да изкушава някои, не би могъл да  просъществува в по-голям масщаб. Ако почне да става прекалено популярен ,ще намерят начин да го дискредитират и забранят. Самата съвременна система на капитала е построена върху идеята за нарастващо потребление.Така е програмирана, така е настроена.  Намалее ли това потребление- ще рухне системата.А тогава - лошо. Никой не пуска лесно кокала ( елита например. А също и гърците - отнеха им десерта и вижге как наскачаха :) ) . Ще стане супер криза, после революционна обстановка. Ето, видяхме какво стана като умря лесното и евтино кредитиране  в Америка - световна криза. Там се задавиха, а тук ние още хълцаме :)  
 За да станат реалност минимализма ,дауншифтинга и прочие течения - трябва тотална подмяна на целия икономически модел.  
« Последна редакция: 31-05-2011, 19:58:00 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #6 -: 31-05-2011, 20:09:13 »

Обаче Ице ,тоя може да е към висшия пилотаж - като прочетем блога му , да си кажем - ай, душичка човек, толкова семпъл, толкова народен.. да му се доверим , да се влюбим (като Меморийка ) и после - пляс ! статийката за соята, (  която се явява скрита реклама на ГМО соята или поне силно я оневинява! Което е недопустимо.  -  "ГМО-то е по-малко здравословно "   Но все пак- здравословно  ??!!  
После статийка за нещо друго .. :)  
 Както споменах, прийомите са вече доста изфинени, залогът с ГМОто е голям, търсят се "доверени лица"...  )  
Понякога може само с едно "изпуснато" изречение да се постигне целта. Точно както в силен филм със силни актьори , някой от тях ще говори по определен модел телефон или ще кара определена кола  и това е достатъчно всички да се юрнат да купуват. ( Аз например след "Ронин"  няколко години не бях на себе си от това Audi S8  :) .Ако имах парите ,щях две да си купя ) 
 Сори за офтопика. Но ми се стори важно по принцип , това са тънки неща , за които рядко се замисляме. всеки ден прехвърляме толкова информация. А трябва да се внимава.
« Последна редакция: 31-05-2011, 20:17:34 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #7 -: 31-05-2011, 21:53:48 »

Бате Бино, много мило, че разгръщаш тази тема, само че не нацели съвсем източника на мойта любов. :) Аз от мъничка си падам минималистка, даже помня любимо занимание ми беше да изхвърлям редовно непотребни играчки, далеч преди терминът да стигне до детските ми уши. :) А в блога сега се влюбих заради практическите съвети как да задълбая още повече в тая насока. :) И ето - тая вечер се разпалих и започнах да разподарявам вещи...

Колкото до дауншифтинга, той дотолкова ме вдъхновява и респектира, че си запазих клипчето от темата в колекцията любими. И впрочем аз... съм хвърлила око на един беден габровски пчелар с афинитет към ДЗЕН, и ако момчето реши да ме вземе, до някоя година двамата ще дауншифтърстваме славно.

Мда, страшен офтопик. Да кажа все пак нещо и по темата. Струва ми се, че изразът "по-малко здравословно" е буквален превод от английски, където често се използва този похват за омекотяване на резките изказвания. Тоест, един възпитан англичанин би нарекъл всичко вредно "не толкова здравословно", а останалите англичани ще схванат накъде бие. 
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #8 -: 31-05-2011, 22:11:26 »

И на мен този ми е приятен като начин на мислене ,нищо че не се е постарал достатъчно със соята :) , а има и някои други слабости (например твърдението ,че техно прогресът водел до замърсяване на природата. Ами като скриха евтината и чиста енергия , ще води я.. )
Не могат да я крият дълго. На мен ми светна какво е искал да каже Тесла с исказването си за електростатичните машини ама докато седна да сглобя нещо ще мине доста време да събера материалите пък и не съм от най-сръчните, но може да седна да направя скици...



Самата съвременна система на капитала е построена върху идеята за нарастващо потребление.Така е програмирана, така е настроена.  Намалее ли това потребление- ще рухне системата.А тогава - лошо. Никой не пуска лесно кокала ( елита например. А също и гърците - отнеха им десерта и вижге как наскачаха :) ) . Ще стане супер криза, после революционна обстановка. Ето, видяхме какво стана като умря лесното и евтино кредитиране  в Америка - световна криза. Там се задавиха, а тук ние още хълцаме :) 
 За да станат реалност минимализма ,дауншифтинга и прочие течения - трябва тотална подмяна на целия икономически модел. 

А на мен ми се струва, че постоянно се мъчат да свият потреблението. Напоследък постоянно съкращават персонал в глобален мащаб - и тука се усеща по това, че средната за страната заплата е достигнала непостижими за простосмъртните стойности (само депутатите не ги съкращават а техните заплати са големи и дърпат цифрата нагоре). Парите като не достигат или ги печатат или ги фалшифицират не е като едни време със златните или сребърните монети, за които няма как да се съмняваш дали имат покритие.
А това с гърците - арабската пролет още не е приключила ... дали пък няма да се прехвърли и към Европа?
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #9 -: 31-05-2011, 22:16:52 »

Така че е интересно и този човек каква кола кара, в какъв дом живее ..(дано да е добър личен пример, надяваме се )

Ето в тази страница от блога казва: "We don’t have a car and won’t get one, period." В превод: "Нямаме кола и няма и да си вземем. Точка." За дома пише, че се е постарал максимален брой мебели да са втора ръка и се моли жена му да не поиска телевизор. Така че... ако е вярно, има в какво да се влюби човек. :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #10 -: 01-06-2011, 07:08:09 »

Меморийка , ти си била страшна! :)
Добре , че беше тая соя, че да поразкриеш тези интересни неща за себе си. (Четири пъти съм ти прочел поста ) Като направите групичката с дзен-будиста бих се радвал да ме поканите и мен, поне за малко.

За английския си права. Така и не можах да свикна с техните "омекотявания" ,дето казваш. За всичко си имат "дубликати", даже когато някой е умрял, казват "представил се е незадоволително" :)
За мен това си остава един мазен  фалш. Който е и вреден ,когато се употребява целенасочено, например при военни операции. (като похват  на  дезинформацията ,чрез  който се постига "прецизно оркестриране" на изразните средства , което на практика си е чиста манипулация - вместо "агресия" се казва - "мироопазваща операция" ,вместо "цивилни жертви" - "съпътсващи щети " , "убийство" се заменя с "неутрализиране", "обстрелите" стават "наказания" и т.н. )

Ето пример от днес (http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3853451)
" Мобилните телефони вероятно са канцерогенни
Това предупредиха специалисти от Световната здравна организация "
( Цирк! :) )


Злоядков, за съжаление връзката  персонал-краен продукт-потребление  не е такава ,каквато е била преди време.  „Целта на всяка индустриална революция… е да направи майсторството и уменията ненужни и така хората да станат взаимозаменяеми и евтини.” Всеки бизнес е ориентиран в тази посока. Например „човек от улицата” за няколко минути свиква да работи с машините на „МакДоналдс”. Никакви готвачи повече. Всеки клоун може да направи хамбургер на „МакДоналдс”. Съкращаване на персонала се търси за  намаляване на разходите. Останалият персонал трябва да поеме функциите на "освободения" .
Това най-добре се вижда на пасажерските кораби. Мой близък приятел работи там от много години. Само си представи - 6 месеца ,по 14 часа на ден ,без почивен ден!

Неприятно е наистина ,че се получава офтопик доста често. Но това е неминуемо ,защото вече сме малка общност и закономерно се появява потребност от общуване. (Виждам ,че и по други форуми е така)
Лошото е ,че темите се раздуват и размиват. И страничен потребител трудно достига до необходимата му информация.
Доброто е , че ако  го няма "усещането за общност"  никой не би споделял толкова, при това - от сърце  :)
Решение на проблема би било преди "публикуване" да се натискат отделни бутони , напр.  "по темата"  и "извън темата" , което ще си стои после над всеки пост. Така ще се улесни отсяването при последващо преглеждане . Смятам това да го предложа на Мер, ако има възможност,ще е супер ( и ще сме първите :)  )
« Последна редакция: 01-06-2011, 07:23:50 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #11 -: 01-06-2011, 12:25:25 »

Смятам това да го предложа на Мер, ако има възможност,ще е супер ( и ще сме първите :)  )

Ти хубаво ще го предложиш на Мер, обаче Мер ще се обърне към Христо, така че... давай по пряката. :) Иначе идеята си я бива наистина, стига технически да има как (без да трябва сложна разработка, която да е нагло да искаме безплатно).

А по останалите въпроси - спестих малко четене на форума като минах на лични. :)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #12 -: 01-06-2011, 14:03:57 »

Хаха, наистина от една соя какво стана.

За форума не знам дали (лесно (щото трудно всеки може)) може да се направи такова нещо каквото бате Бино предлага. Ако на някого му се е налагало и е направил плъгин за Simple Machines форума, ще е супер. Иначе - греда. Аз се чудя колко хората ще ползват такъв бутон. Все пак рядко хората  ще се маркират като оффтопик. А пък има и един тон странни постове за сурови риби и мадам Блаватска, които за едни са оффтопик, а за други - не.

Мемория, щом си падаш по минимализми, мога да ти препоръчам книжката на Elaine St. James Simplify Your Life: 100 Ways to Slow Down and Enjoy the Things That Really Matter. Тя няма претенции за духовни просветления - просто разни тънки номера за опростяване на ежедневието. Някои сме ги чували или са близки до акъла, но друго си е да ги видиш написани и да се замислиш пак за тях.

Абе само на мен ли термина "дауншифтинг" ми бърка в очите. Ужасно гадна дума!
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #13 -: 01-06-2011, 14:59:22 »

Аха, и аз така реагирах като чух термина за пръв път. Казах си - не можаха ли по-претенциозна дума да измислят за нещо толкова непретенциозно? А като стана дума, вчера загледах снимки на едно момче, живящо в каравана, и го попитах дали е дауншифтър. И много ми хареса как отговори. Беше нещо в духа на: "Моля ти се, аз гледам на себе си като на ЪПшифтър." :)

Мерси много за книжката! Сега чета рецензиите за нея. И ми идва да говоря още за това, и че имало втора част за напреднали, и какви готини цитати срещнах, но... темата ти съвсем замина на кино и май трябваше да отворя нова. :) Пък и трябваше сега да уча. Изчезвам!  :love_006 - emotloader:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #14 -: 01-06-2011, 15:16:12 »

Ице , няма проблем ако "етикетчето" се сложи и после от модератор, ако самият автор на пост е пропуснал. Според мен, това не би трябвало да е обидно. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #15 -: 01-06-2011, 22:56:02 »

Хаха, наистина от една соя какво стана.


Мемория, щом си падаш по минимализми, мога да ти препоръчам книжката на Elaine St. James Simplify Your Life: 100 Ways to Slow Down and Enjoy the Things That Really Matter. Тя няма претенции за духовни просветления - просто разни тънки номера за опростяване на ежедневието. Някои сме ги чували или са близки до акъла, но друго си е да ги видиш написани и да се замислиш пак за тях.

Абе само на мен ли термина "дауншифтинг" ми бърка в очите. Ужасно гадна дума!

Всички теми бягат от първоначалната си идея :)
Преди 20 години в дебюта на соята, що вегетарианки са се тъпкали с нея. Буквално тъпкали и давали на бебетата си щастливи от постъпката си. Сега пищят ужасени от соята, защото от вчера вече не е полезна  хаха хаха.
Това поведение се спуквам да го осмивам от как съм във  форума. Статистиката е достатъчно добър източник на данни за да можем да прибегнем до жокер от нея.
Само фито естрогените ли трябва да са проблем?  Ами къде остана инхибиращия ефект  върху щитовидните хормони? Къде останаха стомашните проблеми често явяващи се като яко пърдене от съдържащите соя хлябове и колбаси? Какво ще правим с фитоестрогените в сусама и лена?   А дали са само те. Нещо за месото и млякото ли подочух?  Кое месо и кое мляко? 

Дауншифтинг ама за колко дена 3 или 5 ?   Ще крещиш от ужас на втората седмица и ще си мечтаеш за много кинти с които да си купиш удобства!  Интересно на Людмил жена му изтрая 2 години и ужасена с писъци избяга в града. Трябва да бъде наградена с медал.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #16 -: 02-06-2011, 06:18:06 »

Орто, за това си прав по принцип, аз само тази подробност пропуснах да отбележа в рецензията на статията, но това е важна подробност! Статията за соята е ярък пример как едно незадълбочено представяне на нещата (каквито и да са те, без значение -храна, продукт, методика.. )  може да доведе до грешен извод, и като цяло , косвено , се явява манипулация.  (Затова трябва да се избира - или съвсем обобщено , или пълен анализ )
Какво става обикновено ? Разобличават  се няколко  мита , например - ето,  Кока Колата не предизвиква косопад ,Паркинсон , и в нея няма кучешка тения. Ура! Следователно тя не е вредна. ( Че даже полезна)
Да, но много хора ( четящи по диагонал, каквито са повечето ) се връзват .  И изпадат в положението   "Ученият ,който изследвал паяка" .    А то е доста поучително . :)
 
Един учен хванал един паяк и го пуснал в кутия. Откъснал му с пинсета единия крак и му заповядал: "Бягай" !  Паякът побягнал из кутията. След това ученият му откъснал още един крак и пак казал: "Бягай"! Паякът пак побягнал ,макар и по-бавно. След това ученият един по един му откъснал още няколко крака , докато паякът останал само с един крак, но на командата "Бягай" -  пак се подчинил - с мъка зашавал и се повлачил из кутията. Накрая Ученият му откъснал и последния крак и пак заповядал : "Бягай"! Паякът не помръдвал естествено. При което ученият тържествено обявил своя научен извод :
" Когато му бъдат откъснати всички крака, паякът спира да чува! "   :)
 
« Последна редакция: 02-06-2011, 06:21:35 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #17 -: 02-06-2011, 12:26:49 »

Какво ще правим с фитоестрогените в сусама и лена? 

Какво не им харесвате на тези фитоестрогени ? Какъв е проблема с тях ?

А относно тези забежки назад към природата, макар да изглеждат доста привлекателни на пръв поглед, си е нещо много сериозно. Анастасии, родови селища, това онова, общо взето не е за всеки. Разбираемо е за хора в пенсионна възраст, след като са си отгледали децата , както и за хора избрали да си живеят сами по този път. Но за млади семейства с деца, някакси ми изглежда доста лекомислено. Все пак трябва да се прецени и това на какво обричаме децата си. Те имат нужда от социални контакти, за психическото им здраве. Сегашната психика на хората няма нищо общо с психиката на хората преди 100-200 години, чиято пък психика няма нищо общо с тези преди 500-600  и т.н. Просто еволюция, както на физическо, така и на емоционално и на психическо ниво. Не случайно болшинството от хората търсещи помощ от психолог го правят заради проблеми с общуването. И не случайно човечеството е достигнало до това си развитие (разбира се не перфектно). Ако моите баба и дядо не бяха си оставили спокойния живот на село преди 50 години, за да се преместят в град заради бъдещето на децата си и мои родители, сега може би нямаше да имам възможност да използвам компютър и да имам достъп до толкова много информация, а най-вероятно щях да паса овцете на село и да похапвам сланина на полето. Не че е лошо, но просто предпочитам този си живот.
Разбира се сега, когато сме снаряжени с огромно количество информация за хранене, здраве, духовност и т.н. имаме смелост да се отдръпнем от обществото, но за да го получим ние това знание все пак доста хора са си изгубили спокойствието.


Бате Бино това с паяка ми хареса много  :Content_4 - emotloader:
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #18 -: 02-06-2011, 14:50:52 »

Майка ми също се е преместила в големия град заради повечето възможности. Но това не ме свърза автоматично с количества съществена информация. Защото не са ме възпитавали да ми пука, да я търся. Отделно, че тогава беше кът. А вече я има навсякъде. Ако има кой да те подбуди да търсиш и те научи как да търсиш, става все едно дали ще си тук или там. И остава социалния аспект. Ще пострада количествено, но не и на качество. Така че не може да засегне психичното здраве. И остава само физическото здраве - тук или там?

Това е мойто мнение, де. Но си прав, че не е за всеки. Не го и препоръчвам на всеки. Има смисъл само за който не е зависим в никой план от динамичността на средата. Ако аз го направя, то ще е бая поетапно и обмислено.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Истината за соята от Лео Бабаута
« Отговор #19 -: 02-06-2011, 17:43:54 »

Ами да поспамим  тогава  и ние :)
Всичко е въпрос на процентно съдържание :)
От селото до мегаполиса .. ехейй колко степени има. Едно е да си в селце горе в планината, друго е да си в селце до голям град ( аз това харесвам) ,трето е да си в град като Шумен, четвърто е да си в Лондон или Истанбул (там пък какво е..)
Навсякъде -все плюсове и минуси.
(Нашата главна шефка в данъчното обичаше да казва : "Внимавайте какво губите , когато печелите" -фин намек за един данъчен инспектор.. :) )
Добре ,Веско, Лондон е чуден град ,бил съм там половин година, никога няма да скучаеш , всичко е уредено, (има 1 милион камери , които се грижат за теб :) ), има супер бърза връзка от самия център до определени селца на 15-20 км , до които стигаш докато ти свърши прозявката ( В една Варна ще стигна къде къде
 по-бавно до лозето си ,дето е на края на града) , обаче като се сетя само каква част от времето ми минаваше в пътуване.. мамма мия!  С кола да се придвижваш из центъра си е направо суперстрес, да паркираш около центъра беше 3.5 паунда на час ( на Марбъл Арч, 98г ) ,сега сигурно е 5 паунда.  Как да ти остане психиката същата ..:) 
Ако мразиш да шофираш, ти трябва метро. Ти ползвал ли си скоро метрото?  А правил ли си експеримент да бръкнеш с бяла салфетка в ноздрата си след обичайното дневно метро ? Аз случайно го направих и още помня какво извадих от там  - плътни сажди като от кюнец !!  Какво има в тях не съм изследвал , защото вече така и така ме беше сгепцала носталгията и се прибрах.

А за социалното общуване в големия град ..( да вземем Лондон ,че конкретно ти си там) какво да кажа...Вероятността децата ти или ти самият (ако още не си кривнал) да станеш наркоман или/и  алкохолик е ужасяващо висока. (вече)
Тия хора като че ли не са виждали алкохол бе..  и шефовете , и работниците - всичко смуче на поразия. При това - в работно време! Добре ,че им заключваха кръчмите в 11ч. че иначе няма кой да отиде на работа.Руснаците били пиели..   
Дрога - навсякъде! ПРи това ,лошото е, че я употребяват хора с висок статус ..хора, на които детето ти по принцип се старае да подражава.- лъснати , със скъпи коли.. Питал съм ги - защо бе , че и по няколко вида даже..? Отговарят ми : "Не можем да издържим иначе на напрежението"  ...
Социалното общуване  в нощните автобуси пък е особенно подходящо за възпитание на подрастващото поколение - дрога, алкохол, яки псувни, бой..   тук уриниращи , там   вцепенени от опиати младежи по седалките, гипсирани от алкохол хъркащи на пода металисти или пънкари и сума ти още достойни чеда на
демократичния капитализъм..

То и затова на запад всеки си има личен психиатър, как няма да има- средния американец има 11 кредитни карти.. :)  много витрини, много стоки , иска, иска...
Но на някои не им трябва и психиатър,  директно се самоубиват и без да го предупредят. :)  ( Като в Дания, винаги на първите места по самоубийства на човек от населението.Има и паметник на самоубиеца..)
Така че ,  всичко е за сметка на нещо.  Работата е малко като с Платон и Диоген..
Платон видял Диоген да мие зеленчуци, приближил се до него и казал:
- Ако служеше у Дионисий, сега нямаше да миеш зеленчуци.
 Диоген му отговорил :
- А ти , ако миеше зеленчуци , сега нямаше да слугуваш на Дионисий.
(Дионисий -древнъгръцки диктатор)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.061 секунди с 23 запитвания.