Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: силата на настоящето–екхарт толе  (Прочетена 23555 пъти)

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #20 -: 18-08-2011, 12:29:20 »

Аз също мисля че циганските братовчеди ходят в Америка за далаверата си.Що не идат в Судан?

Именно! Толкова бедни държави по света, а Ошо намерил към кого да изпитва състрадание.... към пропаднали американски алкохолици и комарджии изгубили всичко.

Истината излиза малко по малко наяве за всички. Ето и Карлос Кастанеда, който четях с такъв интерес, го сполетя същата участ. Но като са шарлатани, заслужават си подигравките.

Активен

natalia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #21 -: 18-08-2011, 17:38:57 »

Птиринха,естествено че не става дума за синоними,а за изброяване на различни по значение думи  ;)

Lustenau,съгласна съм с теб  :)
« Последна редакция: 18-08-2011, 17:42:16 от natalia »
Активен
Ако искаш да разсмееш Бог,кажи му за плановете си :))

kakadu

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #22 -: 31-08-2011, 22:00:54 »

Наталияяя, много се радвам, че има още хора на, които тази книга е променила живота. Изчетох доста книги преди да стигна до нея и съм сигурен, че тя не е дошла случайно при мен. Много ще се радвам да обменяме опит, защото съм сигурен, че има какво да науча от хората в този форум, както и вие от мен.       :) :) :)
Активен
Бъди щастлив с това, което имаш, докато се бориш за това, което искаш.

natalia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #23 -: 01-09-2011, 20:56:18 »

Здравей и добре дошъл  :peperudi: Аз също ще се радвам да обменяме опит.
Активен
Ако искаш да разсмееш Бог,кажи му за плановете си :))

kakadu

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #24 -: 03-09-2011, 11:53:40 »

Успявате ли да задържите настоящия момент? Аз все още се боря с това, има дни в които се чувствам уникално и нищо не може да развали настроението ми и енергията ме държи буден през целия ден. Мисля, че мога да задържа момента без проблем, но за съжаление има дни в, които просто не се получава и чак се ядосвам на себе си.  ;)
Активен
Бъди щастлив с това, което имаш, докато се бориш за това, което искаш.

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #25 -: 03-09-2011, 14:15:17 »

Много интересна тема, наистина ме заинтригува.  :)

Но някои мисли, идеи и твърдения на Eckhart Tolle звучат за мен повече от странно. Например:

Eckhart Tolle пише в книгата си „Силата на Настоящето“:

„Случвало ли ви се е някога да помислите или почувствате нещо извън Настоящето? Мислите ли, че това ще се случи някога? Възможно ли е нещо да се случи и да бъде извън Настоящето? Отговорът е  очевиден, нали?

Никога нищо не се е случвало в миналото, то се случва в Настоящето. Никога нищо няма да се случи в бъдещето, то ще се случи в Настоящето.

Това, което смятате за минало, е следа в паметта от някогашно Настояще, съхранена от ума. Когато си спомняте миналото, вие реактивирате следа в паметта – в Настоящето. Бъдещето е въображаемо Настояще, проекция на ума. Когато то настъпи, настъпва като Настояще… Когато мислите за бъдещето, мислите Сега.

Очевидно миналото и бъдещето нямат своя собствена реалност.“

Добре, че не намесва физиката автора, че иначе ще падне голям смях. Но като го прочете човек и не вникне в смисъла на казаното, то звучи толкова правдиво, та чак плаши.  :Confus_3:

Дали е така?  :surpris_23:

Ще дам простичък пример: Гледайки светлината на дадена звезда в НАСТОЯЩИЯ момент ние всъщност виждаме това, което ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛО с нея хиляди години преди това. Смешно е да се твърди обратното, нали? За бъдещето е аналогично: Да си представим, че сме на Луната и светваме с мощен прожектор към Земята, просто един кратък импулс. Ние виждаме светването, но на Земята то ще бъде видяно в бъдещето - в случая след около секунда.  :pensif_29:

Ще обобщя по памет различни мнения, които съвпадат напълно с моето и то е, че настоящето е само един миг, преходно състояние от бъдеще към минало. По принцип настоящето е ярка еманация на преходността сама по себе си. Нима мигът настояще не е вече минало в следващия миг? Виждайки приближаващия влак знаем, че след миг ще премине покрай нас и той наистина преминава, но този миг също отлита в миналото. Твърдението, че "Очевидно миналото и бъдещето нямат своя собствена реалност" според мен е тотално сбъркано, точно обратното настоящето се легитимира и придобива особен смисъл именно чрез миналото и бъдещето. То съществува обективно и реално, но само при наличието на бъдеще и минало. Всъщност навлизаме във философски блата за хода на времето, където ако се нагази сериозно - излизане няма.  tooth На практика времето е непрекъснат поток и понятия като бъдеще, настояще и минало са условно-субективни и са опит на човека да осъзнае този феномен, без който пък пространството губи смисъл. Но нагазихме доста, май, да се поспра малко ...  tooth

Иначе за изследване на настоящия миг мога да предложа едно разказче от Петер Щатшнайдер "Спиране на времето" - ето тук е разказчето: http://chitanka.info/text/17525-spirane_na_vremeto

Но шапка свалям на Eckhart Tolle за начина, по който поднася посланията си. Езикът е прост и разбираем, идеите са лесно смилаеми, ненатрапчиви и приемани като свои. А факта, че книгите му са бестселъри говори, че е и отличен бизнесмен, уцелил пазарна ниша, която изглежда безкрайно голяма. Пожелавам му здраве и успехи.  :) Пише за всичко и всички  :Content_14:

Но тук например http://vbox7.com/play:72c51fb6  , според него излиза, че се нуждаем от страданието за да достигнем точката на осъзнаване.  :Confus_3: Е, не съм ного съгласен с това.  :pensif_29:

Ами ако съм щастлив и безгрижен като някои съфорумци, как аджеба ще се осъзная?  :surpris_23:
Изпадам в тиха паника...  tooth
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

Бояна Златева

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #26 -: 05-09-2011, 15:04:25 »

EULA  на тази Земя се раждаме не за страдания. Живота ни е даден за  наслади. Не ги разбирам тези страдания в името на какво са ?
Активен

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #27 -: 05-09-2011, 15:48:35 »

EULA  на тази Земя се раждаме не за страдания. Живота ни е даден за  наслади. Не ги разбирам тези страдания в името на какво са ?

Бояна, съгласен съм с теб. Но въпросът ти звучи странно, особено адресиран към мен. Всъщност ти изгледа ли клипчето от линка?  :surpris_23:
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #28 -: 05-09-2011, 22:42:51 »

EULA  на тази Земя се раждаме не за страдания. Живота ни е даден за  наслади. Не ги разбирам тези страдания в името на какво са ?
Красиво, но наивно за жалост!Точно желанието за наслади ще ти покаже в коя посока е ада.Не е нужно човек да страда, но на тази Земя не се ражда за наслади.С три изречения обезмисли няколко религиозни учения и свали рая на Земята.Само отделни индивиди с лукавство и талант в манипулирането към хората и много късмет към съдбата успяват да минат по-леко през живота.
Активен

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #29 -: 06-09-2011, 00:13:40 »

EULA  на тази Земя се раждаме не за страдания. Живота ни е даден за  наслади. Не ги разбирам тези страдания в името на какво са ?
Красиво, но наивно за жалост!Точно желанието за наслади ще ти покаже в коя посока е ада.Не е нужно човек да страда, но на тази Земя не се ражда за наслади.С три изречения обезмисли няколко религиозни учения и свали рая на Земята.Само отделни индивиди с лукавство и талант в манипулирането към хората и много късмет към съдбата успяват да минат по-леко през живота.

 :Content_14:

Много добре казано!!!
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

LaGorda

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #30 -: 27-10-2011, 12:31:57 »

Eula, нищо не си разбрал от тая книга. Прочети я пак. ) Поздрави
Активен
Beyond happiness and unhappiness there is peace.

cookie

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #31 -: 20-05-2013, 12:24:04 »

Здравейте,тази книга ми въздейства толкова силно ,че промени изцяло живота ми,човек истински ,дълбоко засегнат от нея ,не може да остане същия.Пиша това заради многото хора търсещи спасение от собственото си его,с  което обикновенно изцяло сме се идентифицирали.Егото ни въвлича във всекидневни битки,със себе си и с другите,изтощава ни физически и психически.Препоръчвам горещо  на всички :Content_22:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #32 -: 20-05-2013, 17:52:23 »

cookie, може би ще се наложи да те помоля да споделиш някои възгледи на автора. Разбира се - ако изобщо ги е разгледал тези два момента, които ме интересуват :) . (Много бих искал да я прочета , но на рафта ми чакат за прочитане поне още 90 книги, така че .. няма да е скоро :) )
Разбира се , повечето от нас имаме да работим над егото си, признавам  :-[
Обаче пак има едно НО... tooth
За да го направим , първо трябва да дефинираме какво е его! Нали така ? ;)

Само че се насъбра нелошо материалче за отделна тема и ако искаш може да надзърнеш тук:
 
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=7302.msg64325;topicseen#msg64325
« Последна редакция: 20-05-2013, 18:13:05 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

cookie

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #33 -: 23-05-2013, 14:57:39 »

Здравей бате Бино,според Толе най честите отъждествявания на егото са свързани с имущество,професия,социално положение,признание,знания и образование,физически облик,специални способности,връзки,лична и фамилна история,религиозни ,политически убеждения...
Изглежда страшно да не се идентифицираме с нито едно от всичките прояви на его,наложи ми се да го изживея след като отидох да живея в друга държава,където само физически облик притежавах все още,нищо друго нямаше значение за никого.И така тръгвайки от нищото,като едно нищо,страданието в мен от загубената самоличност ме беше обзело изцяло.Тази книга подхвърлена случайно много бавно но сигурно ме измъкна след 2 години лутане.Най добре е да се прочете,но ако в момента нямаш нужда от нея ,няма и да ти послужи.
Според Толе повечето наши проблеми са илюзия на ума,те са или в миналото или в бъдещето,тоест не съществуват реално.Той призовава за по често присъствие в настоящето,сега и в този момент,да му се отдадем напълно ,а ние най често сме закотвени в мисли за минали събития или планове за  бъдещето.По отношение на общуването,важно е в един разговор ,които може да бъде и спор,да кажем това което мислим,но в резултат на това никаква отрицателна енергия да не захраним в себе си.Има определени начини да се постигне,това са силно казано нещо като упражнения.Ако дадена ситуация не ни харесва,ако можем да я променим е добре,ако не,трябва да я приемем.Това не е примиренческо поведение,а невероятно освобождение.Това е много накратко.Поздрави
Активен

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:силата на настоящето–екхарт толе
« Отговор #34 -: 19-01-2015, 12:43:27 »

Аз съм голяма почитателка на Толе- случайно открих този автор и съм очарована от неговите идеи за пребиваването ни в настоящето и за преодоляването на ненаситното ни его.
Винаги съм обичала дзен-философията и този автор тотално съвпада с моите представи за света и живота.
Да, може би е комерсиален, но е така вдъхновяващ, все едно слушам някоя прелестна рапсодия на Брамс или Лист, когато чета думите му- така се чувствам.
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.