Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Проблем със зъбите  (Прочетена 59293 пъти)

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #20 -: 04-11-2009, 19:31:34 »

Не знам, но на мен аптекарката ми каза за жабурене да разредя супена лъжица кислородна вода в чаша вода. На етикета обаче пише да се разреди 1:1, не знам дали това не е за рани. А сега понеже съм в чужда къща, си напълвам устата с чешмяна вода и поемам и малко кислородна и жабуря. На вкус ми се струва, че концентрацията е една и съща :)))
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #21 -: 04-11-2009, 20:28:32 »

Да, и аз за кана Брита с филтър говорех. Сто процента и с чешмяна вода става, ама тя си идва леко мръсничка :)

А за разреждането, мисля че всеки може да си прецени. Според мен и с 3% няма как да си направиш нещо ужасно на устата. Най-много да ти щипе. Разредено до 1.5% би трябвало да е ОК.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

kamo

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #22 -: 06-01-2010, 10:39:29 »

Здравей!
Това което съм забелязал при мен е че портокалите и салатите с лимон развалят емайла, също и в ябълките има малко киселина. Избягвам ги максимално /ябълки предпочитам жълти/, най-полезна храна за зъбите ми се струва зелето.
Наскоро си махнах една амалгамена пломба /имат някакво живачно съединение/ и почуствах леко подобрение в здравето - въпросът дали са вредни е по принцип спорен, но при мен има разлика.
Ако се замислиш всякакви пломби в устата си са на практика чуждо тяло и организма ще иска да ги махне за да постигне комфорт. Все пак имам доста зъби без нерви и просто няма как да махна пломбите  :Confus_3:
Иначе при правилно суровоядство моите наблюдения са че кариеса спира да се развива (имам един от 4-5 години не се е увеличил, важно е да е на място където може да го почистваш добре), но ако имаш нещо сериозно е по-добре да отидеш на зъболекар според мен - а на по-късен етап, когато имаш по-голям опит и сили, винаги може да си махнеш пломбата. Много важно е да има нерв, пази ги на всяка цена - ако няма нерв зъба е почти мъртъв и няма смисъл да се занимаваш с него /може само да се надяваш да ти порасне нов :))))
Забравих да кажа, според мен преминаването от пълно суровоядство към смесено хранене и обратното изтощава организма.
В момента съм на моновегансуровоядство от почти месец - хехе, много дълго име, общо взето ядеш едно нещо на ядене и не се интересуваш от витамини, минерали и други неща. Разчиташ на силна флора в червата и на това какво ще ти се дояде: вдъхнових се от историята на изюм: www.syromonoed.com С този режим на хранене слюнката е толкова чиста и микрофлората в устата се подобрява - зъбите се покриват с тънък и блестящ слой бактерии, който ги защитава допълнително и общо взето паста не ти трябва /може би дори пречи/- най-много само четка, или пък жабуркане с вода /без хлор/.

Има едно даоистко упражнение "костно дишане", но е малко за напреднали /не съм го практикувал/.
Ако не си запознат сигурно ще ти трябва сигурно поне година упражнения.

Не съм чел книгата за спиране на кариеса. Ако си я купиш после ако искаш ми я дай да я прочета за половината цена :D
« Последна редакция: 06-01-2010, 10:51:38 от kamo »
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #23 -: 06-01-2010, 11:54:17 »

Въпроса дали са вредни живачните пломби,изобщо не е спорен ;)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #24 -: 06-01-2010, 13:45:48 »

Въпроса дали са вредни живачните пломби,изобщо не е спорен ;)
Кои са тези живачните?
Аз знам за амалгамени(железни и са отживелица), полимерни(бели, композитни, които били мн добър избор) и циментни(тези са за мъдреци) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

kamo

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #25 -: 06-01-2010, 21:19:19 »

Въпроса дали са вредни живачните пломби,изобщо не е спорен ;)
Кои са тези живачните?
Аз знам за амалгамени(железни и са отживелица), полимерни(бели, композитни, които били мн добър избор) и циментни(тези са за мъдреци) :)
:) На амалгамените и аз им викам железни, щото ми даваха малко железен вкус.
Доскоро имах 4 - много са трайни :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Amalgam_(dentistry)
http://www.yourhealthbase.com/amalgams.html
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #26 -: 06-01-2010, 22:20:26 »

Трайни, но опасни!
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #27 -: 06-01-2010, 23:14:28 »

Какво значи махане на пломба? Прави ли се такава процедура изобщо в зъболекарски кабинет?
Като бях още с млечните зъби един пломбиран ми беше оттекъл и ме заведоха на зъболекар да направи нещо (с уговорката да махне пломбата). Зъболекарката каза ОК, сложи ми упойка и като видях да взима клещите побягнах от кабинета без да се обръщам - никой не можа да ме стигне до вкъщи нито да ме върнат уговорките, че от зъб се мре.
Сега има една пломба дето се е закъртила и ходих лятото да я сменя и зъболекарката ми рече " Сега не ми се занимава да разбивам главата на зъба - карай докато можеш".

Що се отнася до материала не са ме питали каква искам - само черни ми слагат и после няколко дни ме бие ток докато свикна.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #28 -: 07-01-2010, 05:46:30 »

Какво значи махане на пломба? Прави ли се такава процедура изобщо в зъболекарски кабинет?
Като бях още с млечните зъби един пломбиран ми беше оттекъл и ме заведоха на зъболекар да направи нещо (с уговорката да махне пломбата). Зъболекарката каза ОК, сложи ми упойка и като видях да взима клещите побягнах от кабинета без да се обръщам - никой не можа да ме стигне до вкъщи нито да ме върнат уговорките, че от зъб се мре.
Сега има една пломба дето се е закъртила и ходих лятото да я сменя и зъболекарката ми рече " Сега не ми се занимава да разбивам главата на зъба - карай докато можеш".

Що се отнася до материала не са ме питали каква искам - само черни ми слагат и после няколко дни ме бие ток докато свикна.
Не знам за пломбите ти, но зъболекарката ти е за смяна ;D :D :D
Сериозно, тва е супер непрофесионално. Иди при свестен специалист. Ще ти вземе доста(около 40-50 лв за композитна пломба), но поне ще ти направи добро. Аз преди 2 месеца си смених всички 4 пломби с нови композитни фотополимерни :) Демек металдетекторите вече няма да ми засичат амалгамите tooth tooth tooth
« Последна редакция: 07-01-2010, 05:49:04 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Discworld

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 258
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #29 -: 08-01-2010, 21:46:25 »

прочетох едно-две мнения,че не си миете зъбите с паста,вие малоумни ли сте?също щом се слага пломба,не е за естетика,има си причина,дайте направо да си извадим задните зъби,щото само проблеми създават,а и не се вижда,смаян съм просто от логиката,на хора,посветили живота си и храненето си да живеят здравословно.има си пломби и пломби,разликата е както в цената,така и в кадърността на стоматолога.
но от некадърни стоматолози и 'лигави' пациенти като злояд общо взето се препитава денонощният кабинет,в който съм будната съвест на охрана,няма лошо tooth
Активен

kamo

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #30 -: 09-01-2010, 22:44:24 »

Discworld, от много реклама на пасти за зъби човек може да си помисли че не може без тях  :pensif_29:
Сигурно има някоя полезна китайска билкова паста за зъби много внимателно подбрана, но аз лично не виждам смисъл да експерементирам. Още с първата слюнка сутринта устата ми е свежа, езика ми е чист, зъбите са ми гладки и приятни на чустване и така цял ден, преди ядене, по-време на ядене и след това - за какво да ги мия  :Confus_3:
Ако разбира човек не е суровояд или пък не чуства такъв комфорт, е добре да ги измие с нещо. Все пак за зъбите е най-важното здравето от вътре /или по-скоро някакъв минерален баланс, не знам/ а не хигиената отвън. Чистил съм си ги навремето с конец и паста за зъби и редовно си идваха нови кариеси и заминаваха зъбките.
Харесвам зъболекарите и се надявам скоро да измислят как да възстановяват дентита и емайла и да прекратят с тези варварски практики на пилене на зъба и слагане на пломби  :sorcerer - emotloader:
Активен

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #31 -: 22-01-2010, 17:42:26 »

Аз цял живот съм имала проблеми със зъбите. Като малка приличах на това човече:   tooth  Млечните ми бяха зле, а после и другите. Едно лято ходих често на зъболекар и ми оправиха всички кариеси с фотополимер. Зъболекарката ми, която по принцип е доста добра и не взима никак евтино (но не по това съдя, че е добра) ми каза, че тези пломби ще изкарат около 7 години и пак трябва да ги сменяме (фотополимерът не бил с толкова дълъг живот като амалгамата). На мен косата ми настръхна, защото си представих как пак ще изживея този ужас да ходя на зъболекар (брррррр, мразя тия машинки!). От тогава досега са изминали сигурно 10-11 г. и още нямам проблеми с тия пломби. Приблизително от 6-7 г. вече обръщам някакво внимание на храненето си, не че съм била супер здравословна, но съм започнала да се осъзнавам, че проблемите идват от вътре и т.н и да правя по нещичко за себе си. Та, съгласна съм с твърдението на kamo, че при правилния начин на хранене кариесът спира да се развива.
Зъбите не се развалят от миене или от немиене - проблемът е някъде в корема, може би червата   :surpris_23:   Има хора, които не си мият зъбите вечер, но пак нямат кариеси.... Според мен всички пасти за зъби са един дол дренки, независимо с какво са обогатени.
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #32 -: 22-01-2010, 17:59:10 »

Днес четох интересно нещо за зъбите- http://xnetbg.com/new/files/Kak%20si%20otgledah%20novi%20zybi.pdf
Активен

HoManik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #33 -: 21-03-2010, 19:13:13 »

Преди време, когато бях суровоядец, се интересувах много за зъбите, защото и аз ненавиждам зъболекарството, каквото го познаваме и имах проблеми.

Надявам се, че ще съм полезен. Излекувал съм си два кариеса до сега.



За жалост... нямам никаква представа как стана. Просто един ден забелязах, че кариесите ми започнаха да се разделят с черния си цвят и започнаха да посивяват. Ставаха мътно сиви и замъглени. Сякаш... понякога имах съмнението, че са се калцирали отгоре, въпреки че звучи странно. сякаш нещо ми пречеше да видя чернилката им, бяха по-бледи.

След известно време сивотата им ставаше все по-чиста, тоест ставаше чист цвят, а не тъмно-сивкаво-мътен и постепенно избеляха. На мястото, където имаше чернилка, остана една видимо различима зона на костта (върху зъба), която някакси беше по-жълтеникава от останалата час тна зъба и имаше ясно различим контур. Нещо като жълто и релефно петно. Имаше някакъв много мъничък и нежен релеф, беше изпъканло. Не съм го ръчкал, но е възможно тази част да е била по-мека от останалата.
След време изчезна и това и сега от кариесите ми няма и помен. Двата ми зъба са като нови. Става дума за първия кътник долу вдясно и първия кътник долу вляво.

Също така имам кариес на един от горинте кътници, само че го виждам много трудно и понеже никога не ме е болял, и тъй като тези долу просто се излекуваха отсамосебе си, ме мързи да го гледам. Някакси присъствието му не ми предизвиква притеснение, а може и вече да го няма, не зная.




Преди, когато се интересувах от способи за лечение на зъбите и тъкмо преминавах от готвена вегератианска храна към суровоядство, бях доста задълбал в окултизма. Нали се сещате... аури, енергия, излъчвания, чакри, енерегийни потоци, магнетизъм и прочие по темата.

Та тогава, когато се интересувах от езотерика, тълкувах органите по форма, цвят и смисъл. Тук из форума срещнах нещо подобно от един форумен участник, който споменава за анализиране на това кои плодове с какво са полезни според формата и цвета им. Става дума за същото.


Например зъбите служат за дъвчене. За обработване.
Но също така зъбите са егото. Зъбите са авотритет, зъбите са заплаха и оръжие.

Когато кучетата заплашват, те показват зъбите и венците си, показват в какво състояние е тяхното оръжие. Когато лъвът се прозява, той изпъчва зъбите си, показва ги, те са символа на неговата сигурност и увереност. Неговата социална опора.


Тоест, когато зъбите боледуват, това е много по-малко свързано с начина на хранене (защото има хора, хранещи се безобразно, и все пак с великолепни зъби), отколкото с това, че съответния човек най-вероятно изпитва трудности при решаването на всекидневните си проблеми, не може да сдъвче задълженията си, или работата, която има да свърши, го подтиска. В комбинация с това, че изпитва трудност при сдъвкването на живота си, той вероятно се чувства с намалено самочувствие от този факт и се чувства уязвим. Когато не се справяме с живота си или имаме трудност да живеем, живеем нелеко, развиваме комплекс за малоценност, слабост и неувереност в различни степени. И всичко това добива физически израз в отслабването на зъбите ни.


В момента споделям гледната си точка. Аз наистина не зная как се случи при мен, не съм правил нещо преднамерено по въпроса. Има вероятност гледната ми точка по въпроса да е изиграла някаква подсъзнателна роля в това кариесите ми да се излекуват сами... Но не съм сигурен в нищо. В момента просто споделям и нямам никакви конкретни наблюдения. Имам само този ефект. А на какво се дължи... кой знае. Може да е заради едно отделно нещо, може да е заради всичко едновременно, а може да е нещо, което въобще не осъзнавам.

Просто казвам мнението си и искам да дам подкрепата си на всички онези, които също като мен смятат, че подхода "щом не можем да го излекуваме, ще го изрежем" е варварство.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #34 -: 11-05-2011, 15:25:17 »

 :kisss:   А если кариес зубы уже повредил?
   Чудо второе: кариес может быть обращен вспять. Примером тому служат наблюдаемые стоматологами случаи самоизлечения кариеса, когда пораженные ткани вновь становятся прочными, а восстановленный участок зуба приобретает более темный оттенок. И такие случаи отнюдь не единичны. Как это происходит? Клетки-строители обнаруживают повреждения и восстанавливают целостность зуба в той же последовательности, в которой его изначально создавали. Ну а если кариес победил, и от зуба ничего не осталось? Тогда протезирование, конечно. Или...
   Чудо третье: могут вырасти новые зубы. Называется это «третья смена зубов» и наблюдается у людей весьма преклонного возраста. И хотя у человека нет зачатков третьего поколения зубов, зато есть остатки «вечно юных» тканей, которые вдруг, по не вполне понятным причинам вспоминают о своем предназначении стать зубами и успешно реализуют свой потенциал. Подобные сообщения в последнее время не редкость: у 110-летнего жителя индийского штата Уттар-Прадеш выросли два новых зуба; новые зубы начали резаться у 94-летней жительницы Чебоксар и 104-летней женщины из Татарстана; целых шесть зубов появилось у 85-летней новгородки... Конечно, к сенсациям можно относиться скептически. Если бы... не последние открытия науки.
Михаил Столбов – Как я вырастил новые зубы
Мудрость зубов или зубы мудрости?
http://www.spiralata.net/booklist.php?fieldFrom0=60&LangID=0&Letter=%D1
Тук го има и на български.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #35 -: 11-08-2011, 14:18:42 »

И аз сега имам проблем със зъбите и започвам да се замислям над думите на HoManik. Тези дни ми се счупи част от кътник, който беше мъртъв зъб с амалгама. Този зъб ми е така от 3ти клас, тогава доста го прецакаха, защото го правиха 3 пъти в училище, беше си задължително - по време на час те викат при зъболекар щеш не щеш. Имах намерението да махам амалгамата та явно има защо да се прави. Лошото е, че идва в безпарично време. Манипулацията ще струва около 270 лева с лечението. Все още сме обвързани към системата за съжаление. Имах една мечта - че мога да се изнеса в гората и там да живея без нужда от лекари и зъболекари и пари.... но явно още е рано :). Надявам се времето, когато ще сме свободни и независими хора, да дойде скоро.

Но за друго започнах да пиша - за известно време си миех зъбите много усърдно - с четка, скъпа паста, по 2 пъти на ден, по 5 минути, изчиствах ги до гладкост, четката скърцаше по тях. Но мина се известно време и се оказа, че съм си оронила венеца и причината е това усърдно миене на зъби. Тоест венеца се е вдигнал и част от корените на зъбите са оголени. По описание на зъболекаря, там вече зъба не е предпазен от емайл, и е много чувствително мястото на оголване, от допир направо настръхваш от болка. Та, откакто това оголване се получи от тогава там се образува едно черно оцветяване, но забелязах, че не е само там, но и на други места. Много трудно се премахва и дори е невъзможно без ултразвук при зъболекар. Сама да го изчистя съм правила много опити, но нищо не помага. От 3 години предимно се храня със сурова растителна храна, но като отида на зъболекар ме питат - кафе пиеш ли? цигари пушиш ли? кола пиеш ли? и аз все не, не, не... Та сега се поразрових и има някои предполагаеми причини за тези оцветявания - причиняват се от бактерии в устата. Затова едно от предполагаемите решения е да се жабурим често с:
* вода с няколко капки цитросепт
* разтвор на кислородна вода (това го прочетох от коментар на Ицо, но на шишенцето пише да не се прилага върху лигавица)
* солена вода
* накиснат във вода смлян карамфил (но имам съмнения, че води до потъмняване на зъбите, някой знае ли повече за това)
* сребърна вода
Преди се жабурех с олио, но нямаше много ефект върху вече образувания налеп.
Ако някой знае повече за това оцветяване или други идеи за жабурене ще се радвам да сподели.
Активен
Духът владее материята!

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #36 -: 11-08-2011, 15:07:33 »

Ако някой знае повече за това оцветяване или други идеи за жабурене ще се радвам да сподели.
Щом е за идеи, има  ;D Тъкмо да споделя и аз за зъбите нещо.
Преди 2 седмици започна да ми бере корена на един кътник. Целият зъб се клатеше доста сериозно и венеца се беше подул вече. Трудно се хранех. Добре че е сезона на дините, защото друга храна трудно приемах, заради болката при дъвчене. Още един ден и щях да съм надут като плондир. Тъй като имам опит с зъболекари от малък, от рано разбрах на къде отиват нещата и подхванах ММС-а. Гнойта береше от външната страна на устната кухина откъм костта и реших, че само с жабурене по-трудно ще стане и започнах да приемам и вътрешно.

След 2 дни, нямаше и помен от абцеса. Венеца не беше подут вече и имаше хубав розов цвят, а зъба спря да се клати. Отново можех да дъвча. И това, само за 2 дни. В дози, това прави 16-18 за вътрешен прием и 4-6 жабуренета.
Да не забравя и спестените, вероятно над 300 лева, за лекарство в зъба(вероятно на 2 пъти), нова пломба, коронка.

Та, за жабуренето, може и с ММС. Просто следвайте протокола. Твърди се, че избелва и зъбите и съдейки по резултатите си, нямам причина да вярвам, че не е така.  :Content_22:
« Последна редакция: 11-08-2011, 15:23:30 от Svetlio »
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #37 -: 11-08-2011, 15:57:43 »

Може ли тук да споменеш каква е рецептата за жабурене с ММС или ми пусни препратка. Имам 1 опаковка, но още не съм чела нищо, ще прочета утре-други ден, но ми се иска да започна още сега. Благодаря!
Активен
Духът владее материята!

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #38 -: 11-08-2011, 16:25:31 »

Предполагам, че това си имал предвид:

http://www.mmsbulgaria.com/2011/02/16.html

Вземете доза от 10 капки ММС, добавете 10 капки лимонена к-на (ако е 50%-ов разтвор) или лимонов сок, изчакайте 20 сек. и добавете около половин чаша вода.

Процедурата може да се извършва с малка доза – 1 капка ММС в чашка с 1 капка киселина; 20 секунди чакане и добавяне на 1-2 с.л. вода...
Активен
Духът владее материята!

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Проблем със зъбите
« Отговор #39 -: 11-08-2011, 16:31:11 »

Да, Мер, точно това е протокола!
Започвай и ще видиш резултатите много скоро.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 22 запитвания.