Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Домат  (Прочетена 25788 пъти)

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Домат
« Отговор #20 -: 08-03-2010, 18:20:34 »

А някой правил ли си е сушени домати на слънце? Или с дехидратор?

Напоследък все по-често попадам на рецепти със сушени домати и смятам тези дни да си купя и да поекспериментирам. Например с киноа, кашу и броколи, мм! :Appetit_17:

В южна Италия имат много силна традиция на сушени домати, най-хубавите са от Пулия и Калабрия, и доста се ползват. Иска се много слънце и подходящ климат. Има доста купешки добри, но най-хубавите са домашните. Сушат си ги по селцата по балконите, сутрин ги вадят вечер прибират, после или добавят в рецептите или по често са гарнитура за зимата в буркани, с качестен зехтин, стават невероятни, меки и вкусни, а и зехтинът от тези домати има много хубав аромат и вкус. в салата е супер, на всичко, просто нищо не артисва при мен от тези бурканчета с домати :essen:
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #21 -: 08-03-2010, 19:58:32 »

[Сушат си ги по селцата по балконите, сутрин ги вадят вечер прибират, после или добавят в рецептите или по често са гарнитура за зимата в буркани, с качестен зехтин, стават невероятни, меки и вкусни, а и зехтинът от тези домати има много хубав аромат и вкус. в салата е супер, на всичко, просто нищо не артисва при мен от тези бурканчета с домати :essen:


Звучи стахотно! Между другото, ликопенът, доколкото разбрах, се усвоява по-добре, когато се консумира заедно с растителна мазнина.
« Последна редакция: 11-03-2010, 00:34:39 от amazonian »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Домат
« Отговор #22 -: 09-03-2010, 00:25:06 »

Аз с тия сушени доматчета какви хубави спагети със зеленчуци правех :)) Точно ,че са солени и стават супер на вкус :) От китайският магазин купих едни спагети от пшеница ,ориз и водорасли - това със леко задушени зеленчуци и тия доматчета мммммммммммммммммммм (получих сега обилно слюнкоотделяне - нали съм на сурово тоя месец )
Активен

Di_Djina49

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Домат
« Отговор #23 -: 13-03-2010, 19:42:56 »

През есента и аз си правих сушени домати във фурната на печката и след това в бурканчета със зехтин ,босилек,чесън още имам в хладилника.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Домат
« Отговор #24 -: 13-03-2010, 19:55:53 »

Супер вкусно звучи, тази година ще направя и аз.
Активен

Di_Djina49

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Домат
« Отговор #25 -: 13-03-2010, 20:51:37 »

Само да допълня ,че бяха чери доматчета от градинката.Ако искате ще пиша как ги правих .
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Домат
« Отговор #26 -: 13-03-2010, 21:26:46 »

Да, ще е полезна информация  :)
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Домат
« Отговор #27 -: 20-05-2010, 14:23:28 »

 :)   
Дали е възможно човек да си разсади домати на балкона??? Някой правил ли е такъв експеримент ???  ;D

Да, може. Аз миналата година имах. За тази година вече се подготвяме. Най-важното условие като за начало е да имаш слънце, поне 6 часа мин. на ден, за другите неща е по-лесно. Ако имаш интерес, мога да ти дам повече инфо.

Ние изпозлваме едни парници. Така малко странно звучи, но всъщност това са две малки къщички с метална конструкция, покрита с найлон, който може да се отваря/затваря в зависимост от нуждата. Вършат страхотна работа. Дори зимата и ягодите оцеляха там. Сега подготвяме да позлваме по-сериозен парник - не с найлонова обвивка, а със стъклена    ;)

А в съндъчета за цветя на терасата имаме разни подправки като риган, босилек и т.н. Съкровището е голям фен на това да си прави разсада сам от семк, а аз се радвам, че имам какво прясно да си откъсна    :)   а прясно набрани домати са ми любимите    ::)
Активен
за всичко имам време   :-)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Домат
« Отговор #28 -: 16-06-2010, 14:34:03 »

Истината за доматите - http://e-vestnik.bg/4451
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Домат
« Отговор #29 -: 16-06-2010, 16:53:19 »

добре че имам две села ,за да ядем нормални сочни домати.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Домат
« Отговор #30 -: 16-06-2010, 17:58:25 »

Добре че доматите са ми от най-омразните храни tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Домат
« Отговор #31 -: 07-08-2010, 18:38:15 »

За мен са основна храна през лятото. Хапвам ги по 2 пъти на ден - един път с хлебче или чушчица и веднъж на салатка :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Домат
« Отговор #32 -: 07-08-2010, 20:59:29 »

на мен доматите са ми любими  :essen:
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #33 -: 07-08-2010, 22:24:48 »

Интересно тези розовите домати тип "биволско сърце" и по-малките дали не са избегнали съдбата на long shelf life?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Домат
« Отговор #34 -: 07-08-2010, 22:55:12 »

Интересно тези розовите домати тип "биволско сърце" и по-малките дали не са избегнали съдбата на long shelf life?
Ами обикновените розови не са я избегнали, но най-добре ги остави и виж дали ще са трайни. Напоследък установих, че дори по селата хората използват новите сортове... което не е добре...
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Домат
« Отговор #35 -: 08-08-2010, 05:20:32 »

Та те бабките са най големите тарикатки,аз нали гледам съседката как ръси тор с шепите и го ядат после. :Confus_3:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Домат
« Отговор #36 -: 08-08-2010, 20:22:20 »

За мен са основна храна през лятото. Хапвам ги по 2 пъти на ден - един път с хлебче или чушчица и веднъж на салатка :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17:

и аз така, и един път като ябълка сутрин за закуска ;D
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Домат
« Отговор #37 -: 08-08-2010, 22:49:18 »

И за мен доматите са любима лятна храна, особено като уцеля хубави на вкус. Най ги обичам като салата с повечко зеленолистни, малко лук или чесън, зехтин и лимонов сок.
Сега съм в процес на чудене кой точно сорт да избера, когато дойде ред да суша домати. Обожавам сушени домати, леко накиснати в зехтин и подправки. Почетох малко и изглежда, че повечето фирми сушат сорт "Рома" - продълговати малки домати, има ги на пазара, били с повече сухо в-во. Някой би ли споделил опит относно сушени домати, ако е правил?
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #38 -: 15-08-2010, 00:07:18 »

Установих, че и розовите доматчета от пазара са доста трайни - издържат около седмица. Какво да се прави - ще се яде квото има. Добре че около блока са останали разни сливи и ябълки, които раждат мнго обилно и започват да се развалят още на следващия ден  :Content_22:
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #39 -: 24-08-2010, 21:48:24 »

Да споделя още нещо - намерих една жена на сергия на пазара, доматите й започват да омекват още на следващия ден. Но пък не са особено вкусни. Търся да си накупя за сушене и още не мога да реша точно какви домати да избера.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.