1. PET или полиетилен терефталат- лесно се рециклира и не отделя вредни вещества. Използва се за бутилки за вода, сокове и други безалкохолни напитки.
2. HDPE или полиетилен с висока плътност- лесно се рециклира и не отделя вредни вещества. Използва се за бутилки за мляко, шампоани и други козметични средства.
3. PVC или поливинилхлорид - не се рециклира и може да отделя токсични фталати. Използва се за опаковки на детски играчки, детергенти и спрейове.
4. LDPE или полиетилен с ниска плътност- рециклируем, не отделя вредни вещества. Използва се за бутилки за многократна употреба.
5. PP или полипропилен. Рециклира се и не отделя вредни вещества. Използва се за опаковки от кисело мляко и други храни.
6. PS или полистирен. Трудно рециклируем и може да отделя вредни вещества.
7. Всички останали пластмаси. Някои видове не се рециклират все още. В тази група влиза и PLA или полилактид, направен от растителни източници, което го прави много по-безвреден от другите пластмаси, които са направени от нефтени продукти, но за момента е трудно рециклируем. Но има потенциал дори да се използва за компостиране.
Най-подходящите за употреба пластмаси са с кодове: 1 и 2
Сравнително подходящи: 4 и 5
Подходящи само в някои случаи: 7
Никога: 3 и 6
Източник:
http://ecomedia.bg/be-eco/ecology-for-everybody/article/216