Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да засадим гора!  (Прочетена 22533 пъти)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Да засадим гора!
« -: 31-01-2012, 16:20:19 »

Имам си една мечта ..... поне 1 милион българи да направим това -

от Косьо Стамболиев

Засади България!

Паралелно с Окупирай България, нека насочим и творческа енергия в засаждането плодни и горски дървета, за да има какво да ядем, когато си отиде системата срещу която протестираме.

Предложението е нека тази пролет всеки, където и както може да засади поне 3 плодни и 3 горски фиданки и поеме грижата за тях докато поотраснат!

Горите дават:
- кислород
- вода( скорените много дървета работят като живи помпи за вода и доставят на повърхноста вода във вид на Извори)
- привличат дъжд(това за районите с малко валежи е жизнено необходимо)
- храна и подслон за дивите животни
- част от диворастящата храна е годна за консумация и от хора
- спират ерозията на почвата с корените и листовката
- Забавят ветровете, които вече са бич в дунавската равнина и източна България
- Дават сянка лятото и могат да намалят средните летни температури с над 5-10 градуса при масивно засаждане
- дават гориво( отопление със сухите паднали дърва)
- ресурс за направа на къщи, мебели и предмети от дърво( но само за който преди това ги е насадил отгледал и отсекъл внимателно с разреждаща сеч, щадяща и запазваща гората в точното време за да се запази качеството на дървесината)
-мед от цъфтежа
-гъби, които растат само в горите като манатарката

Плодните дървета хайде да не обяснявам какво дават…

Садете ги до блоковете, парковете до пътищата, вилите, селата си, скоро ще имаме нужда от тях, за да има и за нас и след нас


Дали всички можем да направим нещо такова, дали можем и да вдъхновим други да направят, дали някой от нас няма празна земя, която от години стои празна и която може да се превърне в гора...
Активен
Духът владее материята!

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Да засадим гора!
« Отговор #1 -: 31-01-2012, 17:47:20 »

абсолютно съм "ЗА" !
 :Content_14:

една от големите ми мечти е да се сдобия с няколко декара, които да засадя с всевъзможни овошки и черупчести...работя по въпроса, надявам се скоро да успея...
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Да засадим гора!
« Отговор #2 -: 31-01-2012, 19:45:25 »

 :kisss:Да знаете само колко много неща могат да се направят...и то с много малко усилия...!!!!
Например- всеки желаещ мъничко парче земя да си вдигне задника от компа, да обиколи близките по местоживеене села, да види колко самотни старци със земя има и да вземе ,че да се развърти с мотиката, че да помогне на старите хора, че да посадят да полеят, да порастат да има и за младите и за старите...ама къде ти...млади .пък и работливи, пък и услужливи, пък и загрижени, не само на думи, а най-вече на дело  :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Да засадим гора!
« Отговор #3 -: 31-01-2012, 20:35:41 »

Прекрасна е идеята. Само трябва да се внимава в чий парцел ще си засадим дръвчето, защото то автоматично става част от активите на собственика на парцела :)
Сега вече всяка педя земя е на някого. Дори да договориш с него това дръвче да си е твое и да си го береш когато си искаш, след два месеца го цапардосал метеорит и наследникът му не признава договорките , които си правил с дядо му :)
Затова най-добре да си садим в  нашите си лозенца. Аз преди няколко години засадих три дръвчета гинко и едно китайски лимонник. Гинкото съвсем скоро , след около 20-30 г.  ще е станало дърво и ще мога да си бера листенца на воля  :essen:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Да засадим гора!
« Отговор #4 -: 31-01-2012, 22:59:13 »

Празните ни земи на село са станали вече гора, но пък задният двор е празна полянка с много глухарчета. Сега се каним да садим лешници, но четох, че това се правело през есента, а как ми се искаше на пролет още...

- Забавят ветровете, които вече са бич в дунавската равнина и източна България

Миналата година в края на есента имаше няколко дена с много, ама много силен вятър и мокър сняг валя. След около месец ходихме в гората, сигурно на всеки пет-шест дървета едно беше начупено или повалено.
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Да засадим гора!
« Отговор #5 -: 01-02-2012, 18:03:41 »

Прекрасна е идеята. Само трябва да се внимава в чий парцел ще си засадим дръвчето, защото то автоматично става част от активите на собственика на парцела :)
Сега вече всяка педя земя е на някого. Дори да договориш с него това дръвче да си е твое и да си го береш когато си искаш, след два месеца го цапардосал метеорит и наследникът му не признава договорките , които си правил с дядо му :)
Затова най-добре да си садим в  нашите си лозенца. Аз преди няколко години засадих три дръвчета гинко и едно китайски лимонник. Гинкото съвсем скоро , след около 20-30 г.  ще е станало дърво и ще мога да си бера листенца на воля  :essen:


:kisss:Сегаааааа, аз съм на 62 , а преди 10-тина години се наложи по сем. причини да продадем къща от по-далечно село и да купим в по-близко. В новата градина  нямаше никакви овошки... и ние започнахме да садим и да даваме обяснения за кога ги садим, кога ще стават пък и да ни плододават ...и дали ще успеем да се ползваме от тях...след нас щели да ги ползват чужди..Ееееее, аз такава нагласа  пък не разбирам  :surpris_23: Не е ли по-добре да оставиш след себе си добра диря, без естествено да очакваш признание.
     Мило момче ти опитай, дай от себе си ...най-вече заради себе си.И бъди сигурен че ще получиш...дори да е само едно голо благодаря.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Да засадим гора!
« Отговор #6 -: 01-02-2012, 18:10:18 »

Празните ни земи на село са станали вече гора, но пък задният двор е празна полянка с много глухарчета. Сега се каним да садим лешници, но четох, че това се правело през есента, а как ми се искаше на пролет още...

- Забавят ветровете, които вече са бич в дунавската равнина и източна България

Миналата година в края на есента имаше няколко дена с много, ама много силен вятър и мокър сняг валя. След около месец ходихме в гората, сигурно на всеки пет-шест дървета едно беше начупено или повалено.

 :kisss:Ние имаме много добър сорт лешници, около 6-7 , които правят издънки от които раздаваме на близки и познати.Ако проявяваш интерес дрънни по жицата...т.е. пиши на лични.Лешника е много бързо прихващаш се, може да се вкорени и от пръчка.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Да засадим гора!
« Отговор #7 -: 01-02-2012, 22:28:20 »

Благодаря!И без това трябва да садя другарче на бадема си,ще взема и други видове-примерно нямаме свястна праскова(първо инфо инжекция ест.)

Обичам да правя неща които дават резултат след време
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Да засадим гора!
« Отговор #8 -: 02-02-2012, 09:53:41 »

Aз мисля напролет да засадя нещо в Борисовата...тъкмо като тичам там ще мога да си го гледам.  :Content_22:
Активен
Psychonaut

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Да засадим гора!
« Отговор #9 -: 02-02-2012, 11:38:29 »

...тъкмо като тичам там ще мога да си го гледам.  :Content_22:

... и ще ти се иска да претрепеш животновъдите, които си водят добитъка да препикава де-що поникне зелено.

Но наистина, искате ли да си засадим едно форумно дърво в някой парк? Само че не знам дали тези работи не се правят есента. Трябва да проверя.

ПС

Да се похваля, имам две дървета, пуснали корени здраво в земята- едното е точно в центъра на Хасково до часовника и е по-високо от мен, а второто е в парка Заимов и му трябват още 3-4 годинки, преди да почна да бера липа от него ;-)

Иначе сега есента помагах за завъждането на дъбчета в Ихтиманско и съм хипер горда със себе си. Фръц-фръц! ;-))
« Последна редакция: 02-02-2012, 11:41:37 от com_pot »
Активен

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Да засадим гора!
« Отговор #10 -: 06-02-2012, 22:21:55 »

Марина, благодаря за предложението, ако реша нещо, ще ти пиша или дрънна по жицата.  :) На село една баба каза, че ще ни даде, един познат също... изобщо само да му се сади на човек. А при мен за сега приказките са малко повече от практиката, надявам се да обърна нещата.
Сега се сещам и аз за разни неща. Мои приятели бяха купили фиданка за детската градина на детето им. Посадиха я в двора заедно с цялата група деца, бяха поръчали  и табелка с вида на дръвчето, кога е посадено и от коя група. След това децата се грижеха за него, поливаха го и т.н. И познайте какво се случи след това с другите групи... напълни се двора с дръвчета.  А моя позната роди миналата година и на есен посадиха на селото им в двора лешник, като го нарекоха на детето, да расте силно и здраво, като дръвчето.  :heart_2:
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Да засадим гора!
« Отговор #11 -: 07-02-2012, 12:58:00 »

  А моя позната роди миналата година и на есен посадиха на селото им в двора лешник, като го нарекоха на детето, да расте силно и здраво, като дръвчето.  :heart_2:

 :kisss:Това със засаждането и наричането на дръвче на името на дете е стара българска  традиция. Големият ни  син се роди на 7 месеца и моят баща е засадил и нарекъл на негово име ябълка.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Да засадим гора!
« Отговор #12 -: 11-02-2012, 16:17:24 »

Благодаря , лельо Маринче. Чудно си го казала там в поста си от 31.01.  Признавам, че моят вариант , макар и по-практичен и понятен, отстъпва на твоята препоръка. Но тя е за наистина "пораснали" , духовни хора.
 За съжаление наблюдаваме , че болшинството хора изпитват радост само когато успеят да вземат , а  да не дадат. :)  Тогава се чувстват някак си победители..   Но това е и грешката им.. Защото в крайна сметка - губят.  И какво губят? Губят точно това, което гонят - щастието.

Съвсем скоро на български ще се появи една чудесна книга - "Десет стъпки по пътя към щастието". Авторът не е известен у нас -  Рами Блект,(специалист по източна психология ) но няма как да не стане, след като щом аз, който избягвам книги от този сорт,  го харесах от раз, при това ,както не съм харесвал никой подобен автор . От 2г. го имам на руски , и много се зарадвах, че ще го издават и у нас.
Та , една от стъпките е точно тази - да се научим да даваме, но от сърце и без да очакваме аплодисменти. ( наблюдение на древните суфистки мъдреци : "Адът е място, където наоколо няма никой ,на когото бихме могли да помогнем " ) 
Като излезе , ще ти я подаря , сигурен съм , че ще ти хареса. 
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Да засадим гора!
« Отговор #13 -: 11-02-2012, 16:22:56 »

И аз като съм се родила ,от Родопите са изкоренили и засадили пра баба и дядо една ела!Сега е голямо дърво на 45 години...
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Да засадим гора!
« Отговор #14 -: 12-02-2012, 18:16:44 »



Като излезе , ще ти я подаря , сигурен съм , че ще ти хареса. 
 


 :kisss:И да не забравишшшшшш, щото аз помня! :pensif_29:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Да засадим гора!
« Отговор #15 -: 06-06-2013, 00:10:34 »

Искам да обърна обаче внимание на един факт върху който малцина се замислят:

Ако не ви е станало ясно ще поясня - всяко едно бебе, което се отглежда с памперси, докато завърши тоалетната си тренировка коства на природата 10 отсечени големи дървета, превърнати в памперси, които после отиват на бунищата като токсичен и неразградим боклук. Ха сетете се сега колко бебета има във вашия град и умножете по 10 отсечени дървета (сметнато на база, че родителите са спрели памперсите на 2 годинки. А много деца ходят до 4-5 годинки с памперси)... Така че малко се обезсмисля да садим гори, като други ще продължават да ги секат заради нехайството на родителите.

За щастие и тя е добра за бебето, за природата и за родителите. Предлагам ви да се запознаете с нея: http://www.BezPeleni.info
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Да засадим гора!
« Отговор #16 -: 28-12-2013, 15:31:45 »

Имам си една мечта ..... поне 1 милион българи да направим това -

от Косьо Стамболиев

Засади България!

Паралелно с Окупирай България, нека насочим и творческа енергия в засаждането плодни и горски дървета, за да има какво да ядем, когато си отиде системата срещу която протестираме.

Предложението е нека тази пролет всеки, където и както може да засади поне 3 плодни и 3 горски фиданки и поеме грижата за тях докато поотраснат!

Горите дават:
- кислород
- вода( скорените много дървета работят като живи помпи за вода и доставят на повърхноста вода във вид на Извори)
- привличат дъжд(това за районите с малко валежи е жизнено необходимо)
- храна и подслон за дивите животни
- част от диворастящата храна е годна за консумация и от хора
- спират ерозията на почвата с корените и листовката
- Забавят ветровете, които вече са бич в дунавската равнина и източна България
- Дават сянка лятото и могат да намалят средните летни температури с над 5-10 градуса при масивно засаждане
- дават гориво( отопление със сухите паднали дърва)
- ресурс за направа на къщи, мебели и предмети от дърво( но само за който преди това ги е насадил отгледал и отсекъл внимателно с разреждаща сеч, щадяща и запазваща гората в точното време за да се запази качеството на дървесината)
-мед от цъфтежа
-гъби, които растат само в горите като манатарката

Плодните дървета хайде да не обяснявам какво дават…

Садете ги до блоковете, парковете до пътищата, вилите, селата си, скоро ще имаме нужда от тях, за да има и за нас и след нас


Дали всички можем да направим нещо такова, дали можем и да вдъхновим други да направят, дали някой от нас няма празна земя, която от години стои празна и която може да се превърне в гора...

Напълно съм ЗА идеята !

 Преди време исках да купя определен брой дръчета и да ги даря за засаждане, като за целта се обадих в отдел Екология в града, в който живея. Имах идея децата от училищата да участват в това мероприятие,  което според мен щеше да ги зарадва.
Но се оказа че това съвсем не е толкова лесно. Защото общината не притежава такива свободни места.
И така, от няколко години насам идеята ми, остана да виси във възздуха...

И се питам - след като днес почти всички земи са частни, къде ще се засадят тези гори ?
Активен

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Да спасим гора
« Отговор #17 -: 21-06-2014, 08:19:45 »

 :heart_2:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 24 запитвания.