Тъй като предната тема за младата пшеница, противно на всякакви еволюционни закони се превзе от водорасли, публикувам тук пълен "протокол" за отглеждането, съхранението и употребата на един от чудодейните елексири на природата - листата от млада пшеница.
Младите пшеничени листа и / или сокът от тях са специална храна, която може да помогне в борбата с цяла гама от хронични заболявания - от простa анемия до левкемия; oт кожни обриви до рак на кожата, от червеи до язви. Тази храна може да се дъвче бавно или да се пие на сок.
Как да отглеждаме млада пшеница
1. Накиснете достатъчно количество пшеничени зърна (със зародиш, необработени) през нощта (до 24ч) във вода във какъвто и да е съд/контейнер (след старателното е почистен и измит). Може да промиете семената през няколко часа, особено ако ги държите по-продължително от 1 нощ.
2. Отделете няколко саксии (за предпочитане е от 7 до 9 саксии – по една засята за всеки един ден от седмицата) и ги запълнете с обикновена почва. Не добавяйте никакви химикали или изкуствени торове. Ако е необходима тор, може да се добави малко говежда или козя тор.
3. Разстелете накиснатите пшеничени зърна по повърхността на почвата, така че зърната да се докосват едно до друго.
4. Покрийте пшеничените зърна с тънък слой почва.
5. Покрийте саксията с вестник така че да се затъмнят семената; това помага на развиването на кълнове, както и да се предпази житото от изкълваване от птици.
6. Дръжете саксията на балкона или до прозореца или на покрита веранда (на непряка слънчева светлина).
7. На следващият ден отвийте вестника, напъскайте почвата/зърната с малко вода и отново покрийте с вестник.
8. Повтаряйте напръскването с вода и покриването с вестник (стъпка 7) всекидневно, докато не видите раззеленили се покълнеци (зелени листа) да се подават от почвата. Отвийте саксията веднага след като се появяват зелени листа.
9. Поливайте с вода ежедневно, леко но адекватно в зависимост от сезона, а също и в зависимост от използваните съдове /саксии – в зависимост от това дали те са с дупки, или – не. Красивите, зелени листа на пшеницата нарастват ежедневието.
10. Веднага след като тревата е около 20см висока (което обикновено се случва около 7 до 9-тия ден от датата на засяване) листата на пшеницата могат да се “ожънат”чрез отрязване с чиста ножица около 1.3см над повърхността на почвата.
11. Младата пшеница сега е готова за консумация – да се дъвче или пие под формата на сокове или пък може да се съхранява за известно време в хладилника.
12. Втората “реколта” от пшеница ще е готова след около 6 до 7 дни при ежедневно поливане, както преди.
13. След втората реколта от същия съд, изкарайте всичката почва от саксията върху вестник – разделете/накъсайте всички корени, натрошете и смесете почвата. Добавете малко крави тор за да се обнови почвата.
14. Почвата сега е вече готова за повторна употреба и прясно посяване на пшеница.
Избор на саксии / съдове
Глинени саксии с или без дупки могат да бъдат използвани. Пластмасови тавички около 15 до 20см дълги/широки и около 7.5см дълбоки също са идеални. Те могат да бъдат запълнени до около 6.5см с почва. Също така корита направени от дърво или пластмаса или стомана могат да бъдат използвани.
Колко пшеница да засяваме всеки ден?
За семейството от 4 здрави лица, около 100 грама могат да бъдат засявани всеки ден в нова саксия или пластмасова тавичка, така че да има наличен непрекъснат запас. От 7 до 9 саксии ще си осигурите свежа реколта всеки ден от седмицата.
За човек с нарушено здраве количеството на пшеница което трябва да бъде засято всекидневно е около 50 до 100 грама. Отново от 7 до 9 саксии житото в които да расте във всеки даден момент би осигурило ежедневен запас (тъй като отнема около 7 до 9 дни, за да се добие “реколта”).
Как може да съхранявате младата пшеница
Пшеничените листа може да се съхраняват в хладилник в пластмасов контейнер или в доброкачествена целофанова торбичка за около 3 дни. Сокът трябва да се пие веднага, след като се изцеди или най-много до 30 мин след изтискването.
Как да се изцеди сок от млада пшеница
Моля, не използвайте електрически блендъри за правене на сок тъй като бързото движение на острието предизвиква окисляване на хлорофил и прави целият процес безполезен.
Ръкъчна месомелачка може да се използва или можете да използвате всеки метод за смилане/смачкване с камък който имате у дома си за правене на chutneys/ chutnee (индийски сос от подправки и билки).
Добавете малко вода, докато смилате или смачквате, прекарайте сока през чиста кърпа и го съберете в чашата. Смелете отново като добавяте малко вода - този процес се повтаря докато останките от листа са почти бели. Не изхвърляйте остатъците от младите пшеничени листа. Сложете ги в почвата като тор(компост) за растенията.
Как да използваме младите пшеничени листа
1. За здрав човек - една обилна хапка и повече дори, ако желаете, могат да се вземат рано сутрин и се дъвчат, докато останалата плява (остатъците от листа) в устата добият почти бял цвят. Плявата може да се погълне или да се изхвърли. (препоръчва се на хората със запек да изядат/погълнат всичко, тъй като по-грубите останки в храната спомагат за по-добро движение на червата).
Ако пшеничените листа бъдат употребявани във формата на сок, здрав човек може да пие 1/4 до 1/3 чаша всекидневието. Не забравяйте, че сокът трябва да се пие веднага след изстискване.
2. За болен човек - трябва да се започне с 1/4 до 1/2 чаша сок от пшеничена трева. Ако е възможно това да се разпределят за период от 2 до 3 пъти по време на ден - важното естествено е да се пие сокът веднага след изтискване.
Количеството, трябва постепенно да се увеличи до около 8 унции на ден (около една чаша пълно).
3. Пшеничените листа може да бъдат смачкани старателно и се прилагат външно като лапа по ракови заболявания и язви.
4. Сокът от пшеница трева може да се използва като ректален имплантант за почистване и подмладяване. Използвайте спринцовка за клизма за поставяне на сок в ректума. Опитайте метода и го задържте сока за 20 минути.
5. Сокът от пшеница трева е също така ефективен, както баня за очите (с използване на чашка за око).
Как сокът от млади пшеничени листа помага нашата система
Сокът от пшеничени листа е почти като кръвопреливане. Той е прекрасен почистител и подмладително средство което означава, че помага на тялото ви да изхвърля токсини, които са се натрупали с години и спомага на тялото да замени старите мъртви клетки с нови клетки. Това са двата съществени фактора, които ако не се отсраняват причиняват болест в телата ни, и които пшеничените листа спомагат да се поправят и подобрят.
При хронични заболявания, включително рак, е възможно организма да се опитва да се освободи от натрупаните токсини, който процес би могъл да доведе до диария или повръщане. Ако се получат тези две състояния, то те трябва да бъдат ПРИВЕТСТВАНИ. Ако това се случи, намалете количеството на сокът от млади пшеничени листа на половина и го използвайте разреден. Постепенно започнете да се увеличавате количеството, като тялото започне да се справя с премахването на токсини по-деликатно.
Пшеница трева може да стане важна част от живота ни. Нека отглеждаме пшеничени растения тревата в изобилие и да направим тази чудна храна достъпна за хронично болни пациенти, особено тези, страдащи от рак, СПИН, астма и бъбречна недостатъчност.
Това е от книгата "Бъдете Вашият собствен доктор" от Аnn Wigmore – а.k.а. the Queen of Green, една изчерпателна книга за лечителните свойства и изключителната хранителна стойност на пшеничената трева.
"В този забързан свят, твърде често се случва хората да приемат това, което обществото, членове на семейството и властите/авторитетни личности, в които никой никога изглежда не се съмнява, ги карат да вярват на това което им е казано като например това как да живеят живота си. И все пак, най-щастливите хора, които познавам са са тези, които са приели първичната отговорност за тяхното собствено духовно и физическо благосъстояние - тези, които имат вътрешна сила, смелост, решителност, здрав разум и вяра в процеса на създаване на по-балансиран и пълноценен живот за себе си." Аnn Wigmore