Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Зъби и пародонт - въпроси, мнения, идеи, препоръки  (Прочетена 65604 пъти)

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива


Който иска да коментираме неща свързани със зъбите да заповяда. Далеч, ама мно-о-о-о-о-ого далеч съм от мисълта да ви уча на каквото и да е. Всички тук сте достатъчно интелигентни, а в днешно врме има информация навсякъде за всяка част от живота. Сигурен съм, че много неща мога да науча и от вас по определен проблем, свързан с оралното здраве, нищо че с това си изкарвам прехраната.

Ще споделям опит, къде личен, къде от колеги, къде от нещо прочетено...
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:E, че аз вече питах...пък младите са далеч от такъв проблем.Вълнува ме точния хим. състав на зъба, има ли връзка между приказките които изричаме и ролята на зъбите...в смисъл...дръж си езика зад зъбите?
Природни материали за почистване на зъбите...дъвкане на млади лозови и  други клонки < е не съм коза, ама не съм и далеч от нея>. tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

purelove

  • Гост

Здравейте  :flowers2:
Какво Ви е мнението за ето този "био" приятел - http://thegreenlight.eu/%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%B8-soladey-eco ? Т.е. да се запозная ли с нея отблизо ?  :surpris_23: Честно казано се въздържам да я закупя, заради инак "по-безопасната" алтернатива в козметиката - titanium dioxide .....   :surpris_22: :Confus_3:
« Последна редакция: 22-05-2012, 20:51:12 от purelove »
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

"Аквасорс" я рекламираха много активно преди няколко месеца и според мнението на една зъболекарка от Ямбол била много добра. Но - тя се оказа регионален директор от дистрибуционната мрежа на "Аквасорс", та не знам доколко е безпристрастна тази оценка.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

purelove, аз ако мога да си позволя да участвам с мнение , макар и да не съм чак стоматолог :)
 Твоят въпрос не е от компетентността на един стоматолог, доколкото активният елемент в тази четка са явно йоните. С йоните се занимават по принцип физиците и биофизиците ( едните се опитват да ги получат, другите  анализират действието им върху  индивидите, ако могат естествено :) )  
 Материята    е изключително сложна  , което е манна небесна за производителите  и търговците на  подобен род чудесийки,  защото използват незнанието на хорицата и им пробутват смело  уредчета, които са далеч от рекламираните чудеса .. .
Точно така стои въпроса с "йонизаторите" на въздух  от 30 , 80 или дори 150  лв, на които приписват такива вълшебства.. ( А те всъщност са толкова слаби , че терапевтичен ефект не биха могли да осигурят дори и на молец)  Колко хора биха могли  да разшифроват показателя - 10000 аеройони на куб. см?  Това много ли е или малко за един " йонизатор" . :)
Същото е и с четката. Йоните може и да са суперполезни за зъбите и за пародонта, но дали тази четчица може да ги осигури в подходящото количество?  
  При йоните е въпрос на количество и на време на въздействие. Ако няма  достатъчно количество йони - ефект никакъв! Ако го има - дали времето за "изчеткване" ( средно 2 мин.) ще е достатъчно?    Клиничните изследвания може да са установили например, че  е необходимо да се четкаме 20 мин за да има ( някакъв) ефект, но това естествено няма да бъде споменато в рекламата.. :)
За мен лично е абсурд такова мизерно количество йони ( а то няма как да е по-голямо в този случай)  да направят слюнката бактерицидна и тя да изтрепе  всички бацили наоколо..
(  в бактерициден режим моят домашен йонизатор  се нуждае от 150 000 волта   и половин час работа  за да поизтрепе бацилите в стаята)

И после - дали е добре да се залъгват хората , че някаква си четчица ще им излекува пародонтозата..? Вместо да се хванат здраво и да си лекуват организма , ще се будалкат с тази чудесийка , докато в един момент ще е късно и ще се окажат с два зъба в устата..
  
В тоя случай  може да се разчита само на косвени доказателства - ако клиентите  са наистина убедени ( а не само си въобразяват) , че им помага - значи купуваме и ние.  Но да се връзваме на това  как йоните се свързвали със зъбната плака  и я почиствали... не бива.
 

« Последна редакция: 22-05-2012, 22:25:57 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

... Вълнува ме точния хим. състав на зъба, има ли връзка между приказките които изричаме и ролята на зъбите...в смисъл...дръж си езика зад зъбите?
Природни материали за почистване на зъбите...дъвкане на млади лозови и  други клонки...

1. Точен хим. състав?
Зъбите не са химични съединения, а съвкупност от тъкани и няма как да им бъде даден точен хим. състав. Основно калциев хидроксилапатит (65-98%), колагенов матрикс (0.3-23%), вода (2.5-12%) и малко количество други елементи - Na, Mg, Cl, Zn, Fe, F, K, Pb

2. Природни материали...
Аз с клонки не бих си почиствал зъбите, при наличието на удобни четки, конци и т.н.

3. Възстановяване на увреден пародонт?
Трудна работа... По-скоро добра подръжка за забавяне на нормалните процеси, които са заложени в генетичната програма на всеки индивид. Едни са късметлии, други - не. Химии не препоръчвам, минимум плака по зъбните повърхности с механично почистване, другото си го знаете - правилно хранене, позитивно мислене, физичека активност, медитация... 

Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

Какво Ви е мнението за ето този "био" приятел - http://thegreenlight.eu/%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%B8-soladey-eco ?

Зарибяваха ме и мен... По принцип винаги гледам с недоверие към някой, който иска да ми продаде нещо, което е мно-о-о-о-о-ого полезно за здравето ми.

При условие, че се справям достатъчно добре с обикновенна четка, нямам нови кариеси от детските си години, реших да игнорирам това поредно ново чудо за нашия пазар. В Япония присъства отдавна, някъде споменаха повече от 20 години. Притеснява ме всяка чудодейна химия създадена от човешка ръка и ако мога да стоя настрана от нея, лично за мен е по-добрия вариант.

Четка, конец и най-много орален иригатор за хора с мостове, импланти и пародонтални проблеми.
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Четох някъде, че жабуренето със сребърна вода помага при парадонтоза (може би е било в книгата "Сребърната вода - живителна сила"), как и доколко - не знам. Но поне е евтин вариант и не пречи да се пробва.
Активен

RoJe

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Да се включа и аз с въпрос: дъщеря ми /4год./ има няколко шийни кариеса, като на предните два зъба вече са пулпити. Мога ли да избегна стандартното лечение с пломби?
Благодаря предварително за отговора!
Активен

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива


Хубавото е, че след година-две (може и повече, индивидуално е) ще се сменят. Дано да не предизвикат гнойни процеси, че лошо. В повечето случаи децата "Господ ги пази" и съм виждал цели усти с изгнили зъби без никога да се били повод за болка или каквото и да е усложнение!?! Може и да сте от късметлиите...

Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

... Вълнува ме точния хим. състав на зъба, има ли връзка между приказките които изричаме и ролята на зъбите...в смисъл...дръж си езика зад зъбите?
Природни материали за почистване на зъбите...дъвкане на млади лозови и  други клонки...

1. Точен хим. състав?
Зъбите не са химични съединения, а съвкупност от тъкани и няма как да им бъде даден точен хим. състав. Основно калциев хидроксилапатит (65-98%), колагенов матрикс (0.3-23%), вода (2.5-12%) и малко количество други елементи - Na, Mg, Cl, Zn, Fe, F, K, Pb

2. Природни материали...
Аз с клонки не бих си почиствал зъбите, при наличието на удобни четки, конци и т.н.

3. Възстановяване на увреден пародонт?
Трудна работа... По-скоро добра подръжка за забавяне на нормалните процеси, които са заложени в генетичната програма на всеки индивид. Едни са късметлии, други - не. Химии не препоръчвам, минимум плака по зъбните повърхности с механично почистване, другото си го знаете - правилно хранене, позитивно мислене, физичека активност, медитация... 




 :kisss:Дорторе... ни съм много доволна от отговора.Генетиката е отворена...може да се пренасочи, т.е изкривеното да се поправи.Със сигурност има и природни материали за почистване на зъбите...питай йогите.Ееееее, не се сърди на баба Марийка-проклетийка...че те поизпоти,т.е. поизпита...може пък да съм позабравила...то е от годините... tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината

Бабче генетиката е отворена до момента на заварката. След нея и 9 месечния хотел вече е тотално затворена.
Зъбното здраве е 50 процента генетика и още 50 процента среда в която живеем с нейните тежки метали, храна, въздух , вода, стрес, вируси и бактерии.
« Последна редакция: 25-05-2012, 01:19:45 от somelier »
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss: Пак ни съм съгласна...ако е така, как аз мога лошотията , сторена през годините да си променя? :surpris_23:Дава ли ми шанс, Бог за това?
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Лельо Маринче, аз пак да ти напомня , въпреки че си го знаеш .. :),
 твоите въпроси из темите са с повишена трудност за обикновения специалист или експерт, боравещ с материята и нейните физически закономерности  .
За тези  въпроси, твоите,  трябва да се сформира колектив от философи, теолози, антропософи, езотерици ,че дори и шамани, които да умуват заедно половин сезон и да излязат евентуално после с общо становище  :)    
Но пък при тях, дори и да ги съберем някой ден, има друг проблем...    "Когато на въпроса ти отговаря философ, спираш да разбираш въпроса си "  :)
В крайна сметка , обаче , си мисля , дори и никога да не ни се отговори на въпросите , поне няма да скучаем като онези другите , на които всичко им е ясно и въпроси нямат. ( а май не са и имали ) :)  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бакшишчо

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Да попитам и аз ???, мнението ти за силантите. Дъщеря ми е на 7 години. Всички зъбки са и здрави. Добре ли е да сложим силанти ? Имат ли някакви странични ефекти тези силанти?   :-\
Активен

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

... Дорторе... ни съм много доволна от отговора.Генетиката е отворена...може да се пренасочи, т.е изкривеното да се поправи.Със сигурност има и природни материали за почистване на зъбите...питай йогите...

@Отговорите ми са честни и безпристрастни, базирани на личен опит и този на колегите ми, ако са от полза на някой, ще се радвам. Не бих тръгнал да давам съвети и препоръки относно материя, която не познавам достатъчно.

Генетичната програма си остава, резултатите от нея могат да се модифицират в определени граници. Някой е програмиран да има криви зъби или крив нос, или нещо друго, но с помощта на специалисти, правилно хранене, усърдни тренировки и т.н. може да постигне смайващи резултати. Какво ще предаде на следващото поколение си е чисто тото, според мен, карма може би, не знам...

За генетика и зъби ще дам за пример едно много ценно изследване, направено в една чаена плантация в Южна Индия. Там работниците никога не са ползвали четки, пасти или каквито и да средства за орална хигиена, позната на нас. Хранителното меню е еднакво за всички, битовите условия също. След обстойно изследване на пародонталния статус е установено следното:

1. Около 10% с тежко увреждане на пародонта, което не се повлиява от терапия (почистване на плаката)
2. Около 10% с относително здрав пародонт.
3. Останалите 80% с по-лека или по-напреднала пародонтоза, всички от които са се повлияли много добре от терапия.

Прост извод:

Максимум 20% от хората при еднакъв хранителен режим, битови условия, орална хигиена и т.н. или ще загубят зъбите си вследствие пародонтоза, или ще запазят зъбите си, почти без никави поражения, без значение дали ще полагат или не грижи за оралната си хигиена.

Около 80% от хората в една или друга степен ще имат поражения в пародонта, ако не се контролира нивото на плаката.

Аз лично, не бих искал да разчитам на късмет, още повече, че родителите ми останаха сравнително рано без зъби. Да чукам на дърво, моите са в пълен състав и с пародонт в прекрасно състояние.

За тези, които ще си помислят, че контрола на плаката е без значение ще кажа, че лично съм участвал в няколко изследвания за влиянието и върху пародонта. Тествал съм себе си също и резултата беше, че на петия ден, без каквото и да е почистване на зъбите, венците ми започнаха леко да кървят, леко зачервени, оточни и леко болезнени при масажиране с пръст. По-надалеч не исках да стигам и без това ми беше отвратително гадно...   


@Не бих препоръчал замяната на една хубава четка за зъби, или един добър конец с клечки, клонки или каквото и да е друго, просто защото има по-удобен начин да се свърши добре работата. Нормалните пасти, разтвори за жабурене и други химии, спокойно можете да подарите на враговете си... :-) 

Нямам умениятя и способностите на йогите, който ги има или пък е намерил по-добър и лесен начин за запазване на оралното здраве, ще се радвам да сподели.

Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

Да попитам и аз ???, мнението ти за силантите. Дъщеря ми е на 7 години. Всички зъбки са и здрави. Добре ли е да сложим силанти ? Имат ли някакви странични ефекти тези силанти?   :-\

Аз на моите дъщери не съм слагал - правилно хранене, колкото се може по-малко "боклуци", отлична хигиена и всичко ще бъде наред.

На мои пациенти слагам с тяхно съгласие, ако нещо куца в хигиена, хранене, гени... Често силанта може да запечата един вече започнал кариес, който да продължи да си човърка зъбчето или пък в някой момент, когато силанта леко се отлепи и започне да "просмуква" става още по неприятно - сваляме силанта и отдолу кратер.

По-добре на емайла да не му се прекъсва пъпната връв с Майката Природа (процесите на естествена реминерализация), ако всичко друго е наред.
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

И аз се включвам в темата, като първо искам да благодаря на д-р  Тотишев за отзивчивостта .
Докторе, моля за отговор !

От около 4г. имам част от зъб, в/у който не може да се постави вече корона/в голям % разрушен/ и като изход ми се предлага мост.Разрушаването на двата съседни зъба ме притеснява и за това все отлагам решението на проблема/дъвча на едната страна/.Въпросът ми е:
       1.Има ли друго решение?
Имам натрупан зъбен камък/не ми е чистен от години/:
       2.Има ли безвреден начин за почистване, който да не уврежда емайла?
Мия си зъбите от няколко месеца със сода бикарбонат:
       3.Да продължавам ли със содата?
       

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Роси , аз да побързам да споделя наблюдения , а после д-р Дженд ще се включи специализирано.
От мен да помните - ти и всички останали ! : Ако някой не може да свърши нещо , това въобще не означава , че друг няма да го свърши с лекота! :)
Важи за всички области от злободневието!  Използвайки този подход съм успял да си реша множество проблеми, обявявани за "нерешими" от този или онзи "спец"..
Да ,знам , че с недоверието и въпросите си силно досаждаме  на "специалистите" , но какво да правим, тук важи принципът "мил си ми, ама аз съм си по-мил"  :)

Конкретно за зъба ти: И децата вече знаят,че дори само корен да ти е останал ,това  е достатъчно да се изгради зъб.  Пъха се щифт в корена, който остава да стърчи като арматура. После около него се наслагва материал , втвърдява и накрая се захлупва с коронка.  Такъв зъб ми стои в устата вече 24 години и не ми е правил проблем.

Стоматологът ти нещо плаче за замяна май :)
« Последна редакция: 27-05-2012, 10:26:25 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

.................... И децата вече знаят,че дори само корен да ти е останал ,това  е достатъчно да се изгради зъб.  Пъха се щифт в корена, който остава да стърчи като арматура. После около него се наслагва материал , втвърдява и накрая се захлупва с коронка.  Такъв зъб ми стои в устата вече 24 години и не ми е правил проблем.

Стоматологът ти нещо плаче за замяна май :)

Бино, оценявам високо притежанието на разностранните ти  знания.Разбирам, че знаеш по-добре от мен какво може да се направи.Позволи ми да повторя, че в/у остатъка от зъба не може да се надгражда по посочения от теб начин.Аз също имам щифтове в/у други зъби, но там е било възможно.
 

Страницата е създадена за 0.268 секунди с 24 запитвания.