Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Зъби и пародонт - въпроси, мнения, идеи, препоръки  (Прочетена 65616 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

 Роси , а ти не се подценявай, възможно е да знаеш много повече от мен  за зъбите,  просто при мен е имало много често ремонтна дейност по тях и затова така..  Тоест - и да знам нещо  за тях, то не е от хубаво :)
 Много хора не знаят за тези варианти , просто защото зъбките им са здрави и естествено не им се налага да мислят и това :)    Мислех , че и ти си сред тях, не че те подценявам.
Но каквото и да е , акцентът ми беше , че от майстор до майстор често разликата е огромна.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината

Минах през нещо подобно.  Отивам в клиниката при големия специалист със снимка, викам боли от натиск  но не и от топло или студено.  Погледна и каза 3 канала , лечение запълване - 1450 $. 
ОЛтидох в най-бедния квартал ей така за майтап,   намерих зъбен хирург младок, с отчайващо евтина апаратура, в помещение  5 квадрата в гараж на партер.  Нямаше никой, седнах на стола, погледна снимката и каза за 5 часа си готов от игла до конец срещу 130$.   Викам му почвай и накрая не искам да съм заразен със спин, хепатит  или друго от инструментите. Мина ги пред мен с хлорхексидин  и други смеси и след 4 часа бях готов. Страшно съм доволен.
Активен

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

  ... 1.Има ли друго решение?
Имам натрупан зъбен камък/не ми е чистен от години/:
      2.Има ли безвреден начин за почистване, който да не уврежда емайла?
Мия си зъбите от няколко месеца със сода бикарбонат:
      3.Да продължавам ли със содата?       

      1. Споделям казаното от Бино, консултирай се и с друг колега. Не мога да говоря наизуст без да съм видял състоянието на зъба клинично, рентгенова снимка и т.н. Лично за себе си, ако наистина трябва да вадя зъб не бих си сложил мост, а имплант. Бих сложил мост, само и единствено, когато съседните зъби имат нужда от корона по една или друга причина.
      2/3. Почистване на зъбен камък внимателно с ултразвук, когато се налага е по-добрия вариант от редовно жулене със сода бикарбонат.
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

      1. Споделям казаното от Бино, консултирай се и с друг колега. Не мога да говоря наизуст без да съм видял състоянието на зъба клинично, рентгенова снимка и т.н. Лично за себе си, ако наистина трябва да вадя зъб не бих си сложил мост, а имплант. Бих сложил мост, само и единствено, когато съседните зъби имат нужда от корона по една или друга причина.
      2/3. Почистване на зъбен камък внимателно с ултразвук, когато се налага е по-добрия вариант от редовно жулене със сода бикарбонат.

Благодаря за отговора!
Консултирала съм се с доста стоматолози.
Аз също мисля, че по-добре е да си запазя съседните зъби - т.е. да се ориентирам към имплант.Явно ще трябва да събера информация за инплантирането.Не съм наясно -  видове инпланти, методи на имплантиране - кой да избера?
       
« Последна редакция: 28-05-2012, 08:26:51 от Ros »
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Aз ще споделя опит, който май всяка седмица ми се случва.Когато общувам с хората и си изтърва езика ...започва кървене и болки във венците.Когато по-вече слушам и си държа езика зад зъбите...толкова са ми по-стегнати венците.Не ми ли вярвате...ами ...поробвайте.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Излиза , че преподаватели , лектори , коментатори.. трябва да са останали без венци и без зъби много отдавна ?  :surpris_23:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Изпускаш думичката изтърва...т.е.казвам неща, които нараняват хората...аз си падам малко директна...право куме в очи...ти пък как не го разбра, след ,като толку ме критикува  tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

... Не съм наясно -  видове инпланти, методи на имплантиране - кой да избера?       

Просто намери специалист, на който да се довериш. Системи много, всяка си има + и -, обикновенно всеки колега си има предпочитания към една или друга, с която се чувства по-комфортно и има добри, предсказуеми резултати. Аз не работя импланти.
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589

Мария, аз си жабуря устата с шарлан всяка сутрин. Това го правя вече 4-5 години и нямам никакви грижи с венците. А преди това сериозно кървяха. И бях изпробвала цялата налична химия по аптеките, плюс честичко посещение на доктора. Сега ходя от време на време за да ме похвали за здравите венци  След шарлана, разбира се, с четката здраво търкам. Пробвай жабуренето. Освен че почиства хубаво устата има и други положителни ефекти. А шарлан се намира лесно.
Активен
Намасте :)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

Мария, аз си жабуря устата с шарлан всяка сутрин. Това го правя вече 4-5 години и нямам никакви грижи с венците. А преди това сериозно кървяха. И бях изпробвала цялата налична химия по аптеките, плюс честичко посещение на доктора. Сега ходя от време на време за да ме похвали за здравите венци  След шарлана, разбира се, с четката здраво търкам. Пробвай жабуренето. Освен че почиства хубаво устата има и други положителни ефекти. А шарлан се намира лесно.



 :kisss:Благодаря, но в моя случай не помага...трябва да се науча по-вече да слушам и по-нежно да говоря  :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива


ДарбиМак, благодаря за споделената информация!  :Content_14: Ще се радвам и други да споделят положителен опит. :)
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83

Аз също се жабуря ежедневно с шарлан,има ефект върху цялата уста кухина - свеж дъх,венците ми някак се стегнаха и порозовяха.По принцип имам оголени венци/не пародонтоза/,кървене нямам,според стоматоложката ми е от механично изтъркване.Откакто се жабуря даже имам чувството,че не само оголването е спряло,но даже леко се възстановява венеца върху оголеното. :)
Активен

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината

Аз се жабуря с Джак Даниелс и Лафройг
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

През зимата ми се образува гнойна торбичка на третия зъб отдолу. Беше станала доста голяма и болезнена. Роднините ми казваха, че трябва да се приема антибиотик и вероятно да отида на хирург. Обаче аз все още кърмя детенцето си и това ми беше невъзможно. Затова започнах лечение: обтриване по няколко пъти на ден на проблемното място с памуче напоено с йод, като редувах и с прополис/спиртен извлек/ и кислородна вода. За няколко дена гнойта си намери път и проби. Близо две седмици почиствах така мястото, може да е било и повече, и от там изтичаше гноен секрет. Накрая всичко се оправи, обаче ми остана доста оголен зъба. Започнах обтриване на венеца с пропохелиант / http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=6535.0 / и за около 10 -15 дена венците ми се стегнаха около зъбите,станаха бледо розови, а празното местенце се изпълни и надигна нагоре. Дано опитът ми бъде от полза.
Активен

gerito

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10

аз си мия зъбите с лимонов сок. сваля зъбния камък. много често пия топла вода, като изцеждам лимон в нея. Забравих за зъбния камък. Може ли да обясните как точно става жабуренето с шарлан. какво количество се слага и как точно става? извинявам се, но не ми е съвсем ясно а искам да го опитам.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

"Безопасни ли са запълнените зъбни канали?
Автор Walter Last 

Запълването на зъбните канали на корените е в основата на чревната дисбиоза. Те, както се оказва, са главния фактор за много проблеми със здравето, не само за рака, но и за сърдечни и бъбречни заболявания, артрит, автоимунни заболявания. Това се дължи на микробите, които се размножават в множеството мънички канали или тръбички в дентина и постепенно се филтрират навън към лимфната система. Даже обичайно безопасните микроби стават много опасни и силно токсични в анаеробните условия на мъртвите зъби.

Уестън Прайс, бившия директор на Научните изследвания към Американската Дентал Асоциация, наблюдавал, че отстраняването на запълнени зъбни корени на пациенти с бъбречно или сърдечно заболяване в болшинството от случаите довело до подобрение. Тогава той поставил отстранен запълнен зъбен корен под кожата на заек, който умрял за два дни. Когато имплантирал нормален зъб нямало никакви неблагоприятни ефекти за здравето. В някои свои експерименти той имплантирал същите тези парченца от запълнени зъбни канали, последователно, под кожата на 100 зайци, всички те умрели в рамките на две седмици от същата болест, от която страдал и човешкия донор.

Д-р Прайс провел приблизително 5000 експеримента за повече от 25 години. Той не открил надежден метод за дезинфекция на мъртвите зъби и превръщането им в безопасни. Неговото изследване било премълчано и ако е споменавано, то от всички в зъболекарската асоциация е определяно като "остаряло", защото изследването е проведено и публикувано преди 70 години, но никога не е повтаряно или проучвано, а зъбните канали са показвани като безопасни.

Основният аргумент за тяхната предполагана безопасност е, че милиони хора ги имат и все още са живи много години след това. Въпросът, че запълнените канали на корени, които причиняват широко разпространени заболявания, не се обсъжда или изследва. Базисната оценка е, че приблизително 30% от индивидите имат толкова силна имунна система, че не развиват проблеми от зъбните канали, докато не остареят, но останалите 70 % развиват проблеми много скоро.

Аз гледам на запълнените зъбни корени, дори повече като на чревна дисбиоза, като на основна причина за автоимунните заболявания. Неотдавна George E. Meinig, бивш американски специалист по зъбни канали, преиздаде зъбното изследване на д-р Прайс в популярна версия, като включи и свои наблюдения".

Източник: http://nanocom-bg.com/test/index.php?option=com_content&view=article&id=159:bezopasni-li-sa-zapalnenite-zabni-kanali-&catid=3:lyubopitno&Itemid=5

Ще бъде интересно стоматологът да сподели какво мисли по въпроса.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Според мен първо трябва да проведе 5000 експеримента за 25 г. ? :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

purelove

  • Гост

Доказано е вече, че основното, което предизвиква в хората токсичност, която е хиляда пъти по-токсична от обикновените бактерии, са зъбите със запълнени канали и празнините от извадени зъби - не само извадени мъдреци, но и всякакви други зъби. Получава се некроза на челюстната кост, при която инфекцията,която е била в отстранения зъб,остава в тъканите, които са ограждали зъба. Когато костната тъкан запълни получената кухина,тя не се затваря напълно. Това се нарича "кавитация" и означава просто дупка в челюстта, която е инфектирана и се превръща буквално в гангрена - инфекция в костта.
Всеки зъбен канал е инфектиран просто защото инфекцията от зъба е проникнала и в него. В резултат той се превръща във фабрика за анаеробни бактерии, които са изключително токсични. Тези бактерии оцеляват без кислород и кръвоснабдяване. Те отделят така наречените тиоетери, които буквално проникват от дентина, където живеят - вътре в емайла… Частта между емайла и центъра на зъба се нарича дентин. Той е пълен с милиони тубули, където живеят тези бактерии. Там те процъфтяват и отделят газ. Този газ преминава от емайла през корените и достига челюстната кост, оттам чрез кръвоснабдяването достига до цялото тяло, циркулирайки през всичките ни органи. При всяко едно предизвикателство към имунната ни система този токсичен товар става неконтролируем.
« Последна редакция: 22-07-2012, 18:26:20 от purelove »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Какво е решението ?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Какво е решението ?

И аз това се запитах. Сигурно повечето тук имаме запълнени канали, а като гледам не е вариант и да си извадиш зъба.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death
 

Страницата е създадена за 0.127 секунди с 23 запитвания.