Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Райска ябълка?  (Прочетена 15400 пъти)

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Райска ябълка?
« -: 05-11-2009, 11:08:31 »

Някой знае ли как се яде това чудо  ???
Имам в двора  :peperudi: 
изглеждат прекрасно  :kisss: 
Активен
Намасте :)

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Райска ябълка?
« Отговор #1 -: 05-11-2009, 11:17:46 »

Като нормални ябълки :) Аз съм яла като малка и наскоро в Израел, там са малки, сочни и много сладки, нищо общо със спомена от детството ми. Ако са добре узрели - давай смело :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Райска ябълка?
« Отговор #2 -: 05-11-2009, 11:30:11 »

Как да разбера дали са добре узрели  ???  Оранжеви са
Активен
Намасте :)

Kalina

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Райска ябълка?
« Отговор #3 -: 05-11-2009, 12:41:54 »

По това време не вярвам да има ставащи за ядене райски ябълки.
Ние си поръчваме от Сандански 1 голям кашон добре узрели- абс. твърди са. С времето някои  омекват и когато цялата ябълка е омекнала, може да се яде. Иначе има риск вътре да има ужасно стипчиви участъци, които да отблъснат  с вкуса си.

Годната за ядене райска ябълка е : много тежка, прозрачна, адски мека и нежна - ципичката лесно се разкъсва. Когато купуваме от пазара, си носим кутии или щайги. Не се пръскат, затова често ги ядем направо така, немити, с лъжица... При разрез е 100% мека.


Ако не ви се чака, може да се сложи във фризер за 1 денонощие и като се извади на стайна темп. омеква. Но вкусът не е същия. (използвам метода за омекване на стипчиви парчета)
« Последна редакция: 05-11-2009, 12:45:55 от Kalina »
Активен

veronika_l

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 68
Re:Райска ябълка?
« Отговор #4 -: 05-11-2009, 20:44:06 »

Аз един път си взех и на вкус изобщо не ми допадна, така я и изхвърлих на никой не хареса, повече не съм и взимала.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Райска ябълка?
« Отговор #5 -: 05-11-2009, 23:46:03 »

Райската ябълка наистина е райска, стига да е узряла. Ако не е, е способна да ти развали настроението. :)
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Райска ябълка?
« Отговор #6 -: 06-11-2009, 10:48:30 »

Абсолютно!

На цвят са наситено оранжеви, като небе при залез ;) Предполагам по-светлите не са доузрели
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Райска ябълка?
« Отговор #7 -: 06-11-2009, 13:31:15 »

Благодаря за инфото  :Content_22:  Моите явно не са узрели защото са твърди. Ще ги почакам. Обаче на дървото лида ги оставя да зреят или да ги откъсна и така да доузреят  ??? 
Активен
Намасте :)

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Райска ябълка?
« Отговор #8 -: 19-11-2009, 08:57:50 »

Darby, баба ми ги прибираше горе-долу по това време на годината. Нареждаше 5-6 по рафтовете в кухнята, за да омекват, а другите държеше на хладно в зимника. Помня, че към края на декември съм опитвала, но определено не ми допаднаха на вкус - бяха сладки без да са сочни, сама консистенция ми бе неприятна.

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Райска ябълка?
« Отговор #9 -: 19-11-2009, 08:58:23 »

За това ли говорите бе хора http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.agrobiostim.com/foto/foto_technologies/ovoshni/raiska_abl_diospiros_kaki_6.gif&imgrefurl=http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pades_bg/technologies_bg/fruit_bg/persinmon_bg.htm&h=171&w=224&sz=30&tbnid=I6wnJKkUoFcMyM:&tbnh=82&tbnw=108&prev=/images%3Fq%3D%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B0%2B%25D1%258F%25D0%25B1%25D1%258A%25D0%25BB%25D0%25BA%25D0%25B0&hl=en&usg=__pztL3msJUCnKrWgISPLzJ7xYqbM=&ei=_-kES5bRC42ZkQXmqIS2Cw&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image&ved=0CBcQ9QEwBA ?!

Тук(Южна Корея) на това му викат "ГАМ". Има 2 вида - твърди и меки. Меките са покрити с много нежна ципа. Тя се маха на ръка и се ядът. Много сладки и меки са. Твърдите са с консистенцията на дюля да речем.  Също са сладки, но малко по твърди като парафин.
Започват да ги продават по пазарите към края на септември та чак до декември.
На мен са ми любими и двата вида. Хапвам си ги редовно. Ако не са ви харесали, то вероятно не знаете как да ги ядете.
« Последна редакция: 20-11-2009, 09:02:49 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Райска ябълка?
« Отговор #10 -: 19-11-2009, 09:32:29 »

Да, да, Андрей, за това говорим. :)
Ами не знам, опитах както и когато бабчето предложи. Сладки и меки си бяха - би трябвало всичко да им е наред. Може да търся асоциация с ябълката и затова да недолюбвам райската!

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Райска ябълка?
« Отговор #11 -: 20-11-2009, 09:06:45 »

Е, определено нямат нищо общо с ябълките. На английски ги превеждат като вид слива.
Но това не е толкова важно. Мен ме кефят :essen: Но аз принципно обичам всички плодове  :flowers2:
Това, което ме изненадва е, че то имало такива ябълки в България, а аз не съм виждал. Даже, в началото, когато дойдох тук дълго време ги гледах по магазините, но не се престрашавах да пробвам. Чак, когато жена ми (тогава приятелката) ме почерпи разбрах, че стават за ядене и направо се влюбих в тях  :heart_2:.
« Последна редакция: 20-11-2009, 09:18:06 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Райска ябълка?
« Отговор #12 -: 20-11-2009, 10:19:39 »

Андрей, ама ти ще ме накараш да си купя и да ги опитам отново!  :)

Вчера избирах ряпа за сироп на сина ми, че нещо кашля и на много места видях цели касетки с райска ябълка. Четох статията на Keit, ще взема да им дам втори шанс.  ;)

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Райска ябълка?
« Отговор #13 -: 21-11-2009, 04:02:36 »

Андрей, ама ти ще ме накараш да си купя и да ги опитам отново!  :)

Вчера избирах ряпа за сироп на сина ми, че нещо кашля и на много места видях цели касетки с райска ябълка. Четох статията на Keit, ще взема да им дам втори шанс.  ;)

Е, всеки вкус е различен. Както споменах аз си падам по плодовете. Може би навик от детството на село.
Жена ми ме бъзика, че съм бил "Fruit killer" :Appetit_4:
Пробвай меките. Те са по-вкусни. Добре е да са добре узрели - тъмно оранжеви, почти червени. Освен това може да се прови и "сладолед" от тях. Замразяват се в камерата и...това е. Аз не съм го пробвал.
« Последна редакция: 21-11-2009, 04:07:06 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105
Re:Райска ябълка?
« Отговор #14 -: 16-12-2009, 14:26:43 »

Вкъщи райските ябълки ги ядем само аз и бебчо/10 м/. На другите не им харесва стипчивия вкус. Корите си ги изсушавам и си ги варя на чай, смесени с коприва и мента.
Активен
С желание всичко се постига!

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Райска ябълка?
« Отговор #15 -: 24-09-2012, 14:01:22 »

Не им ли дойде сезона на тея райски ябълки? Чакам ги отминалата есен  :essen: Някой да е виждал някъде?
Активен
Psychonaut

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Райска ябълка?
« Отговор #16 -: 24-09-2012, 17:57:02 »

Мисля,че при нас в България идват доста по-късно,според мен чак през ноември :surpris_25: Аз също много ги обичам.Ям ги така:слагам ябълката в чиния с дръжката надолу,разрязвам я на 4 и греба с лъжичката...
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Райска ябълка?
« Отговор #17 -: 25-09-2012, 08:50:05 »

Не им ли дойде сезона на тея райски ябълки? Чакам ги отминалата есен  :essen: Някой да е виждал някъде?

Много бързаш, Чадо :)
Наистина се берат някъде през ноември :)

Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Райска ябълка?
« Отговор #18 -: 25-09-2012, 09:10:31 »

E...поне едно хубаво нещо на есента  :-\
Активен
Psychonaut

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Райска ябълка?
« Отговор #19 -: 25-09-2012, 11:12:40 »

E...поне едно хубаво нещо на есента  :-\

Ти сериозно ли ?!  :o
Есента е прекрасен сезон...няма я жегата, а има огромно изобилие от плодове и зеленчуци, дори и райските ябълки почват по това време :)
А в гората  (планината) е невероятно красиво...  :heart_2:
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
 

Страницата е създадена за 0.104 секунди с 23 запитвания.