Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на Salvaje  (Прочетена 73631 пъти)

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #120 -: 04-07-2013, 12:00:48 »


Чесънът е само за болни хора..какво означава болен сега...но, съм сигурна, че е така :whistling2 - emotloader:

брей, аз пък съм сигурна, че чесънът е и за здравите -  да не станат болни!
и сега какво - твоята сигурност срещу моята, чия ли сигурност е по- сигурна?   tooth

2 чрез лицемерието на човеци, които лъжат, чиято съвест е прегоряла,    
3 които запрещават жененето и заповядват въздържание от ястия, които Бог създаде, за да се употребяват с благодарение от ония, които вярват и разбират истината.
« Последна редакция: 04-07-2013, 12:04:38 от iskrena »
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #121 -: 04-07-2013, 12:19:52 »

Извинявай, че ме конфронтираш, Искрена! Нямах такава нагласа tooth
Сигурноста е на всеки за себе си. Надявам се, не пречи! :love_006 - emotloader:
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #122 -: 06-07-2013, 11:44:18 »

No one knows what makes the soul wake up so happy!
Maybe a dawn breeze has blown the veil from the face of God.
~Rumi

Тая сутрин се събудих със супер добро настроение. Направих си сутрешната гимнастика, изпих си живата вода и излязах до плод-зеленчука до нас. Даже и времето ми хареса. Облачно, топло и някак си гальовно. А обичайно нямам навика да се радвам на облачното време. Слънцето (и топлината) е дефиницията на летния ден. А въобще необичам някой да ми отнема от летните дни.

Върнах се с пъпеш и череши. Даже чистенето на пъпеша ми беше приятно тоя път.  :surpris_23: Изядах го на тересата. Супер сладък, вкусен и ароматен пъпеш. После и черешите изядах. И те бяха много хубави. А вече си мислих, че трябва да спирам с черешите, защото им мина времето.  ;D

 
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #123 -: 16-07-2013, 22:30:44 »

Май щях да пиша как ме впечатли The China Study. По-добре да го направя преди да съм е забравил. Всъщност в книгата изобщо не става дума за суровоядство.  ;D И все пак още повече ми затвърди мнението, че със суровоядството съм на прав път.  tooth Книгата говори предимно за вредата от животинските протеини. Преди да е прочета имах някакви съмнения от типа на: цялото тва суровоядство звучи много хубаво, ама не изпускам ли все пак нещо като толкова намалям храната от животински произход. Излиза, че изпускам само един куп болести. Хм, а нямах никакво намерение да ставам вегетарианец. Даже още немога да го приема че ще ставам.

Също ми хареса, че автора е по-скоро учен, отколкото някакъв гуру. Не, че ми е останало някакво голямо уважение към науката (или тва което иска да мине за такова), но все пак е хубаво и някой по-"нормален" автор да ги твърди тези неща. Да си призная, повечето "сурови" автори, ми правят впечатление на абсолютни куку-та, но днешните времена са такива....интересните неща се говорят от куката, платената пропаганда от нормалните и тъпотийте от всички.

Сега малко ретроспекции. tooth Май вече цяла година съм суровоядец.  :Content_22: Най-важното е че сега съм много доволен от суровоядстването ми, но то като е лято може ли да не си. Поне вече нямам страхове, че ще отслабвам до изчезване. А и силата за тренировките се възвърна. Ставите и сухожилията ми се чустват по-добре от всякога. (Есента, имах неприятно чуство в лактите като се набирах, и се притеснявах, че е от суровоядството.)

Малко и за менюто да напиша. Беше ме страх, че черешите свършват. Въпреки, че накрая май-вече ми омръзнаха.  tooth До пръсване ги ядах. Сега ме е страх че пъпешите ще свършват. Толкова ме е страх, че на ден изяждам по 2 пъпеша минимум. Още не са ми омръзнали. И се чуствам много добре. Незнам дали се дължи на пъпешите само.

Забелязвам също и че вече не ме е страх толкова да изям нещо не сурово. Преди ме беше страх, че ако изям едно нещо, то ще повлече след себе си още и още и...ще си върна предешното хранене. Сега знам, че мога да обядвам готвено, но това няма да ме откаже от суровоядството.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #124 -: 21-07-2013, 20:42:32 »

Днес си беше ден за рекорди от всякъде, или за пъпеши и handstand-ове.  ;D 4 пъпеша и незнам колко време общо прекарано с главата на долу. Не знам каква е връзката между пъпешите и handstand-овете, но със сигурност има. Най-малкото и двете ми действат супер положително на настроението.  ;D

Още от менюто днес:

300г боровинки
400г капини
неопределен брой: круши, кайсии, курнишони, розови домати, листа от босилек, тасоски маслини и мед с восък.

Колко се кефя, че е лято. Винаги съм обичал слънцето и жегата, но сега сезонните плодове направо ме разбиват от кеф.  ;D Освен всичко друго, суровоядството ми даде и още един начин да се наслаждавам на лятото.

Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #125 -: 02-08-2013, 23:27:03 »

Не знам защо, но ми хрумна, че трябва да направя списък на дребните детайли, които ме кефят в лятото. Всъщност май знам защо. Преди няколко дена, в 12:30 излязах на терасата. Луната се подаваше зад върха на липата отпред и се чуваше острия звук на щурец. Седнах за да се насладя. От няколко години обожавам звука на щурците. Всяка година повече. И много ми липсват зимата. Но звука тази вечер беше още по-специален, малко по-остър от обикновено. Исках да се потопя напълно в нощта. Оставих се на звука да отнесе съзнанието ми леко. Усетих, че звука ми харесва повече и повече до побъркване.

След като се посъвзех малко, се зарадвах, че бях изпитал всичкото това удоволствие от един звук само (добре де и от топлата лунна нощ, тъмния силует на липата.... то май стана много вече)

После се замислих, че освен щурците, много подобно удоволствие ми доставят и чичарасите (chicharas) на испански и зузуня на гръцки, а на български незнам как, може би скречове на петрички. Това е звукът дефиниция на лятото и средиземноморието за мен.
 
Влезнах в стаята и се замислих какво друго ми доставя удоволствие от лятото. Така се появи идеята за списъка, май. Незнам защо. Можеби за да не ги забравям тези неща.
 
Списъка не е пълен и не е класация. Пиша ги както ми дойдат.

1.   Плодовете и зеленчиците (това си го мисля почти всеки път като ям последните месеци)
2.   Щурците и чичарасите
3.   Морето
4.   Слънцето
5.   Нагорещения въздух, топлата земя, даже топлия асфалт
6.   Зелените дървета
7.   Разходката в гората
8.   супер тънкото памучно одеяло, с което се завивам
9.   летните дрехи
10.   дългия ден
11.   Светлината
12.   Тренировките на открито
13.   джапанките

Все си повтарям, че трябва да развивам по-голяма концентрация...и все забравям. Но това лято има малък напредък. И тази случка със щуреца беше един такъв успех. Изпитах вълнение, подобно на това, когато бях малък и отивах на плажа. Морето беше скрито от дървета и не го виждах, но вече усещах полъха му, миризмата на водорасли и чувах леките вълни и веселата глъч от много хора. Тогава ме обземаше такова радостно нетърпение по-скоро да стигна до плажа и да видя морето, всяка секунда беше ценна, а възрастните така се влачеха...
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #126 -: 20-08-2013, 22:52:49 »

Днес и вчера устройвам такава увеселителна програма на паразитите ми: Пъпеши, диня, магданоз, босилек, някаква друга горчива зеленина, която незнам как се казва и лук.... ;D
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #127 -: 21-08-2013, 09:51:51 »

Прочетох само последната страница на дневника ти (който току що открих), но искам да ти благодаря, защото постовете ти ми поействаха много вдъхновяващо  :flower:

Малко ти и завидях (доколкото завистта може да бъде благородна)... Усетих в тях спокойствие и безметежност, които съм изгубила от няколко години и които толкова ми лиспват. Искам ги обратно !

Накара ме да трьгна веднага кьм плажа, кьм морето, да подишам вьздух и да попия пяськ с босите си крака.

Трьгвам и пак ти благодаря  :peperudi:

ПП. chicharas на български се казват цикади (и да, на петрички цикадата е скреч).
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #128 -: 21-08-2013, 17:40:59 »

Всъщност май беше по-скоро "креч"  :-[
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #129 -: 21-08-2013, 21:37:01 »

Здравей Catalina! Благодаря за милите думи. Радвам се, че моите щуротии са ти подействали така.  :)

Да, напълно права си за цикадите и кречовете.

Усетих в тях спокойствие и безметежност, които съм изгубила от няколко години и които толкова ми лиспват. Искам ги обратно !
И аз ги искам обратно и мисля, че суровата храна е важна стъпка към постигането им.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #130 -: 21-08-2013, 22:15:50 »

Започнах да чета дневника ти отначало и стигнах до третия пост. Не мога да се вьздьржа: Владимир Леви е един от най-любимите ми автори, а "Разговор в писма" е изключително вдьхновяваща  :love_007:

Аз ти благодаря за разходката днес. Отдавна не бях била насаме сьс себе си.
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #131 -: 22-08-2013, 22:55:37 »

Тъй като видях, че по-нагоре сте говорили за вит. B12 исках да споделя части от статията на Френската Асоциация на Вег(етар/ли)анците.

Те имат лекари (вегеталианци те самите) и диетолози (макар да знам, че тук лекарите не са видени с добро око, е хубаво да се знае източника) и издават документи за популяризиране на вегетар/лианския начин на живот и информиране на хората решили да поемат по този пьт и на които неизменно им вьзникват вьпроси (често диктувани от обществото около тях).

Ето и това, което подбрах от статията за вит. B12:

"Витамин B12

Къде се намира?

Важно: Вит. B12 се синтезира изключително от бактерии, намиращи се в почвата и при животните.

При хората, B12 се произвежда от бактериите в дебелото черво (средната част на дебелото черво), но зоната на усвояванее разположена преди това-в илеума (крайната част на тънките черва). Така че, освен в изключителни случаи (наличието на малки количества произвеждащи бактерии в илеума или дори в устата), хората трябва да си набавят целият им необходим вит. B12 чрез храната или хранителните добавки.

Фабрично производство

Витамин В12 се произвежда индустриално от култивирани бактериални щамове в стерилен воден носител, съдържащ необходимите хранителни вещества (въглерод, азот, минерали, кобалт и др.).
След това той се използва за допълване на различни хранителни продукти, както и за подобряване на субстратите за развитие на някои хранителни дрожди.

Внимание: хранителните дрожди не произвеждат сами B12 в достатъчно количество. B12 в добавките на база на дрожди, произлиза преди всичко от обогатената среда, в която са се развили дрождите.

Групи склонни към липса на B12

- Бременните жени имат повишена нужда от B12, поради повишаване на общото количество на кръвта и размножаване на клетките оформящи самото бебе.
- Кърмещите също имат повишена нужда, защото собствените резерви на бебето от B12 не са му достатьчни.
- При вегеталианците, бебетата на изключително кърмене трябва да се наблюдават за липси, ако при майката са установени такива.
- Дългогодишни вегеталианци, които не обръщат достатъчно внимание на начина си на хранене.
- При хората с напреднала възраст често се наблюдават липси, защото способността им за усвояване на B12 е нарушена, поради фактът, че една от молекулите в стомашния сок, способстващи усвояването му, намалява естествено с вьзрастта. Много от хората в напреднала възраст с диагноза "сенилна деменция" страдат от липса на вит. B12

Препоръчвани дози

B12 се натрупва много лесно в организма и дори и слаб дневен прием е достатъчен, ако е приеман редовно.

(следва таблица с дози, която не публикувам)

Цитат от интервю на д-р Бернар-Пеле (Dr. Bernard-Pellet (един от малкото лекари-вегеталианци в региона на Париж) по въпроса
Как да си набавяме вит B12:

- Първото решение на проблема е да се приема под лекарствена форма. Ампулите на Gerda 1000 μg/4 ml, с разтвор, който може да бъде инжектиран или взет през устата са напълно вегеталиански (съдържат само B12, вода, натриев хлорид и солна киселина). Струват 2,57е (2004г) и се продават без рецепта. Препоръчителната доза е една ампула на 10 дни.

- Второ решение са хранителните добавки, които се продават в Био магазините, но не са вегеталиански, защото съдържат лактоза. Взимат се 10 μg дневно.

- Трето решение е да се изоплзват зърнени храни обогатени с B12, някои соеви млека също са обогатени с него.

Внимание: съществуват лъжливи източници на B12. Дълго време е смятано, че спирулината и други водорасли го съдържат. Става въпрос обаче за аналог на B12, чиято химическа структура леко се различава и няма същата биологична стойност. Ако си правите кръвни изследвания за липса на вит B12 и пиете водорасли, това трябва да се вземе предвид, защото резултатите на съдържанието му в кръвта могат да бъдат лъжливо добри.


Надявам се преводът ми да е разбираем.

Искам само да уточня, че под "вегетаЛианци" се разбират хора, които не консумират нито яйца, нито млечни продукти (ако правилно сьм разбрала, който има такива продукти в менюто си не страда от липса на B12).
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #132 -: 23-08-2013, 22:21:43 »

Catalina, превода ти не е разбираем, а перфектен. :) Благодаря ти за статията.

Аз последното, което четах за Б12 е, че здравата чревна флора го синтезира в нужните количества, но че такава флора се разнебитва от всякакви рафинирини продукти като бял хляб, а се възстановява доста бавно след спирането им и заради това повечето хора немогат да го синтезират сами.

Според мен е абсурдно да се мисли че се храниш здравослвно, ако трябва да разчиташ на ампулки и хапове за добавка на нещо си.

А за Леви... аз съм го чел преди повече от 10 години сигурно и тогава доста ми допадна, но не обърнах внимание на диетичните му препоръки тогава. И преди година когато започнах със суровата храна, се сетих че и той беше писал нещо подобно и прочетах пак съветите му за храната. Някак си пише много искренно, и създава впечатление, че наистина иска да ти помогне а не просто да ти пробута книгата си. :)
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #133 -: 24-08-2013, 22:42:33 »

Спомняш ли си къде си чел, че се синтезира от тялото, че ме интересува и мен.

Навсякьде казват, че само отвън може да се набави и затова се води "незаменим". Аз сьм решила да го взимам.

Има смисьл в това, което казваш за добавките и ме накара да се замисля. Може би човекьт, когато е живял в природата и е бил естествен вегетарианец, си го е набавял сьс заразени от почвата с такава бактерия растения. Не знам.

Много харесвам стила на Владимир Леви, много е ентусиазиран, малко идеалистичен и ме вдьхновява страхотно. Искам да си сьбера всичките му книги. Това лято си купих антикварно "Изкуството да владеем себе си".

В "Разговор в писма" не говори за пьлно суровоядство, но правилата, които дава са много разумни и сьс сигурност е по-добре човек да се храни така, отколкото средностатистически. Когато я прочетох (сьщо преди 15ина години) толкова ме впечатли, че си извадих в една тетрадка бележки от нея и до ден-днешен си ги препрочитам редовно, кара ме да се чувствам добре.
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #134 -: 27-08-2013, 22:06:15 »

Спомняш ли си къде си чел, че се синтезира от тялото, че ме интересува и мен.

Да, в същата книга която ти препоръчах преди, Първият пробив в техногенната система. Но там не се казва нещо повече от това и че Б12 имало в гроздето, тъмните стафиди, кълновете, цветния прашец, което незнам колко е истина.  :surpris_23:

Ако искаш по-авторитетен автор, ето какво твърди Colin Campbell, в The China Study:

Цитат
Vitamin B12 is made by microorganisms
found in the soil and by microorganisms in the intestines of
animals, including our own. The amount made in our intestines is not
adequately absorbed, so it is recommended that we consume B12 in food.
Research has convincingly shown that plants grown in healthy soil that
has a good concentration of vitamin B12  will readily absorb this nutrient.
However, plants grown in "lifeless" soil (non-organic soil) may
be deficient in vitamin B12. In the United States, most of our agriculture
takes place on relatively lifeless soil, decimated from years of unnatural
pesticide, herbicide and fertilizer use. So the plants grown in this soil
and sold in our supermarkets lack B12. In addition, we live in such a
sanitized world that we rarely come into direct contact with the soilborne
microorganisms that produce B12. At one point in our history, we
got B12 from vegetables that hadn't been scoured of all soil. Therefore, it
is not unreasonable to assume that modern Americans who eat highly
cleansed plant products and no animal products are unlikely to get
enough vitamin B12
.
Though our society's obsession with nutrient supplements seriously
detracts from other, far more important nutrition information, this is
not to say that supplements should always be avoided. It is estimated
that we hold a three-year store of vitamin B12 in our bodies. If you do
not eat any animal products for three years or more, or are pregnant or
breastfeeding, you should consider taking a small B12 supplement on
occasion, or going to the doctor annually to check your blood levels
of B vitamins and homocysteine.
....
I call these supplements "separation from nature pills," because a
healthy diet of fresh, organic plant-based foods grown in rich soil and
a lifestyle that regularly takes you outdoors is the best answer to these
issues. Returning to our natural way of life in this small way provides
innumerable other benefits, as well.

И той твърди, че произвеждаме свой Б12, но не го абсорбираме достатъчно за да задоволи целите ни нужди от него.  :surpris_23:

В крайна сметка, никога не се стига до чистата истина, а избираме на кой да вярваме. Или пък вече вярваме в нещо и просто търсим потвърждение. За това и копирах Campbell  ;D

Изкуството да владаем себе си, беше първата книга която прочетах на Леви, и май е време да си е припомня. Ти практикуваш ли АТ?

Да, в разговор в писма, неговори за пълно суровоядство, казва че не е фанатик в нищо, което звучи много смислено. Но има и нещо друго, от когато е писал тази книга, до сега качеството на храната се е влошило в пъти. Това значи ли че трябва да ставаме по-фанатици?  :surpris_23:
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #135 -: 28-08-2013, 09:04:46 »

Защо търсите винаги външно потвърждение на нещо, за да повярвате в него? Същото като хората, които искат от Бог да се прояви с някакво конкретно действие, за да повярват, че го има. Писал съм го и преди, но си струва да го повторя: Бавно и постепенно човек се превръща в това в което вярва. Ако вярваш, че тялото ти произвежда това от което има нужда, то наистина ще го прави. Обяснението е повече от просто - материалният свят е вторичен и подчинен на духовното начало. Извинявам се ако съм се намесил в разговора.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #136 -: 28-08-2013, 18:34:42 »

Тихия, аз се радвам да има повече гледни точки, обогатяващо е и кара човек да се замисля и да открива "нови светове" (предполагам salvaje сьщо няма нищо против).

Salvaje, рядко правя АТ. Пред много години правех по-често, но на най-елементарно ниво. Сега ще видим като прочета тази книга, още не сьм стигнала до техниките и упражненията.

За B12, това:

И той твърди, че произвеждаме свой Б12, но не го абсорбираме достатъчно за да задоволи целите ни нужди от него.  :surpris_23:

ми изглежда, че отговаря на това: "При хората, B12 се произвежда от бактериите в дебелото черво (средната част на дебелото черво), но зоната на усвояване разположена преди това-в илеума (крайната част на тънките черва)."

Иначе по тези вьпроси се доверявам повече на добре документирани и проверяеми научни изследвания, публикувани в издания с добро реноме и с голям списьк библиография след тях, отколкото на книги на автори. Естествено не е казано, че тези изследвания са "абсолютната истина" (доколкото вьобще сьществува таква, не се хващайте за думата просто израз). Често даже след години проверки се открива нещо ново, така науката вьрви напред... Но аз ги предпочитам като източник на информация, защото са правени много изследвания, за да се стиген до този извод, а не са просто изказване с привидно логично обяснение.

В никакьв случай не казвам, че това, което си публикувал е просто лекомислено изказване, защото не сьм го чела и сьответно нямам мнение по вьпроса, говоря принципно.
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #137 -: 28-08-2013, 20:20:54 »

catalina, за нас, пишещите и четящите този форум,  отдавна е станало ясно,  че думата "наука" нямо много ясно значение  ..:)   Иначе не може лесно да се обясни защо безброй учени и откриватели  не могат да си отидат от "естествена смърт"  :)   и все нещо им се случва преждевременно  ..
Всяко научно изследване струва много пари  и някой трябва да плати за него. Почти винаги за "научните" изследвания плащат фармацевтичните компании..
Аз лично, за всичките си години живот , май не мога да се сетя някой да е платил много пари и да не е получил това за което е платил..  tooth
Отделно от всичко, БигФарма е основният спонсор и рекламодател на научните "авторитетни" журнали! Най-често са и техни акционери..Дали в такъв случай главните им редактори биха си позволили да публикуват нещо, което би могло да разсърди  спонсорите и акционерите   ;)?   
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #138 -: 28-08-2013, 20:39:16 »



мдаа, и аз това си мислех като четях поста на Ина, но не ми се занимаваше да отговарям, знам аз, че има кой блестящо да поправи пропуска ми!   ;D
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #139 -: 28-08-2013, 22:44:28 »

Бавно и постепенно човек се превръща в това в което вярва.

Бавно и постепенно човек се превръща в това в което има намерение да се превърне. А поне за мен, на този етап, външното потвърждение е полезно за ускоряване на процеса. А в днешни времена можеш да си намериш потвърждение на каквото си поискаш, колкото и противоричиви едно с друго да са.  ;D

Иначе по тези вьпроси се доверявам повече на добре документирани и проверяеми научни изследвания, публикувани в издания с добро реноме и с голям списьк библиография след тях, отколкото на книги на автори. Естествено не е казано, че тези изследвания са "абсолютната истина" (доколкото вьобще сьществува таква, не се хващайте за думата просто израз). Често даже след години проверки се открива нещо ново, така науката вьрви напред... Но аз ги предпочитам като източник на информация, защото са правени много изследвания, за да се стиген до този извод, а не са просто изказване с привидно логично обяснение.

Първо да отменя препоръката си за Първият Пробив в Техногенната Система. Книгата няма да ти хареса, не само не е научна, но има и антинаучен привкус.  ;D

Тая дума 'наука' наистина е малко бъркаща. Например, математиката е наука, но също има и много арогантна пропаганда, която също се нарича наука. Бате Бино добре е обобщил за бизнес пропагандата, която минава за наука.

Аз имам още една причина да не вярвам на много от "учените" и това е арогантността им. Често нещата които изучават са много по-сложни отколкото това с което могат да се справят с наличните им инструменти. Тогава почват да строят упростени модели и да правят заключения на базата на тези модели. И накрая забравят границата между модела и реалния свят и си мислят че заключенията им са валидни и в двата.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 22 запитвания.