Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на Salvaje  (Прочетена 73697 пъти)

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #20 -: 20-01-2013, 18:54:44 »

я, ти разсъждаваш като мен.
 :heart_2:
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #21 -: 20-01-2013, 20:13:43 »

Люба, радвам се че не само аз разсъждавам така. :)
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #22 -: 20-01-2013, 20:15:03 »

Днес се случи така, че четах малко сурови рецепти, и разбира се незапомних нито една от тях, но ми остана желанието да поекспериментирам и да направя нещо по различно от обичайното, някаква комбинация от това, което имам налично и смътни спомени от няколко рецепти със съвсем други продукти.

А обичайната ми храна е с минимална подготовка (само миене, обелване и нарязване) и без подправки, така че това което следва си беше много виша кулинария за мен. Преди поне си режах цвеклото или ряпата на по-ситно, но сега само ги режа на големи кръгчета. Затова мисля голям принос има мъртва вода, която задържам за кратко в устата си и после изплювам. Откакто го правя това, чуствам зъбите си прекрасно. Само се чудя дали мога да го правя това като профилактика, защото всъщност го дават като лекарство против зъбобол. (Друго което се чудя е защо ми е толкова тръдно да се придържам към правилото за добра проза: всеки параграф да развива само една мисъл?)

Така ето е и тази тотално импровизирана рецепта: гарнитурата беше от смлени заедно: коприва, малко чесън, малко лютя чушка, малко ряпа, една лъжица тахан и лимонов сок. Основното ястие беше покълнала пшеница разбъркана с една лъжица мед и малко ленено брашно. Не бях готвил толкова много от дълго време.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #23 -: 20-01-2013, 20:54:01 »

Не прекалявай с меда. Колкото и да е ОК, всичко си има граници.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #24 -: 01-02-2013, 23:44:00 »

Вчера си купих кухненски робот, Kenwood fpm 270. Вечерта му правих изпитания:

1. Изстискване на сок от ябълка и лимон. Справи се отлично, много по-добре от старата ми сокоистисквачка. Пулпата беше много суха.
2. Мелене на бадеми. Справи се идеално.
3. Бадемово мляко. Сложих му повече вода отколкото трябваше, но грешката си беше моя.
4. Фурми, банан и рожков в блендера, пак се справи прилично.

На сутринта остана да изпробвам чопъра. И хоп, оказа се, че една част му липсва и без нея не върви. Върнах го. И сега пак трябва да си купвам робот. А тъкмо му бях измил половината глъпости на този...  >:(

Докато го купувах робота се замислих. Една от причините да се захвана със суровоядството беше, че ми се вижда по-натурално и че мога да се правя на важен с твърдения от рода на човек не се е родил с тигани и тенджери. Ок, ама май още по-малко се е родил с кухненски роботи. Чуствах се малко гузен.  ;D Ама сега като видях каква благина е, и още повече като се разделих така неочаквано с него, само мисля за следващия, който ще си взема и какво мога да правя с него. Хм, явно трябва да се примеря, че все още съм суровоядец глезльо.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #25 -: 02-02-2013, 20:08:03 »

Ее,хайде,супер яко е-21 век,технологии и леснотия


 :heart_2:
Активен

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #26 -: 02-02-2013, 20:09:34 »

примерно
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #27 -: 02-02-2013, 22:29:35 »

Люба, ако с по-горните ми коментари съм прозвучал като някакък фанатизиран поклоннинк на първобитното, който отрича съвременните благини, не е така. Бих казал, че съм доста разглезен от някои от тези благини. Но едновремменно с това съм и дълбоко скептичен, че човекът е способен да измисли нещо свръх технологично, което да е по-здравословно от това, което природата вече е измислила. Също ме притеснява, че тези благини имат малко пристрастяващ ефект. В крайна сметка, мисля, че е хубаво да се възползваш от някой от тях, но не и да им позволяваш да ти се качват на главата.  :)
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #28 -: 03-02-2013, 18:27:42 »

едновремменно с това съм и дълбоко скептичен, че човекът е способен да измисли нещо свръх технологично, което да е по-здравословно от това, което природата вече е измислила.

о да разбира се-няма смисъл от изкуствени плодове например :Cherries
а всички наши нови играчки-дали е зависимост,щом те наистина ни помагат?но няма как-мислещият човек винаги по мъничко се самокритикува

Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #29 -: 05-02-2013, 20:45:25 »

След два дена експирименти, най-накрая открих зелено смути, което да ми харесва: 1 банан, 2 моркова, тахан и листа от спанак. Открих, че ми харесва и да е по-гъсто. Иначе малко се притеснявам да добавям повече вода. Ако не трябва да пием вода 15 минути преди хранене и 2 часа след него за да не измиваме храносмилателните сокове, това незначи ли че и водата в смутито отмива тези сокове? Другото, на което обръщам внимание е да дъвча смутито, защото ако се замисля нещо и мога да го глътна направо. :)

От много време знам, че храната трябва да бъде приемана съзнателно, но от скоро почнах да наблягам да си го изградя като навик. Наскоро си мислих, че щом мислите ни за храната й въздействат, това значи че готвената храна е много по-вредна за суровоядец, отколкото за човек, който мисли (или не се замисля), че няма нищо вредно в нея.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

purelove

  • Гост
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #30 -: 05-02-2013, 23:40:50 »

Ако не трябва да пием вода 15 минути преди хранене и 2 часа след него за да не измиваме храносмилателните сокове, това незначи ли че и водата в смутито отмива тези сокове?
Доста любопитен въпрос. Има логика. Да, по принцип консумацията на вода по време на хранена не е препоръчителна. Изключения от правило са случаите, при които се наблюдава висока концентрация на стомашните киселини (което се установява с подходящи тестове).
Всъщност питането ти важи и за суровите супи ;)

"Не пийте течности по време на хранене и избягвайте твърде течните храни (супи). Те разреждат стомашните сокове и нарушават сложната хидролиза на храносмилането. Пийте между храненията 2-3 литра вода." Г. Гайдурков
« Последна редакция: 05-02-2013, 23:47:31 от purelove »
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #31 -: 06-02-2013, 12:36:31 »

Благодаря за точни отговор, purelove!

Знаех си аз, че има нещо гнило в тия смутита и сурови супи.  ;D И все пак може би е по-добре с тях отколкото без тях. Лятото и пролетта, зеленолистните са ми вкъсни и мога да ги ръфам направо в сравнително по-големи количества, но сега си е малко усилие да се ядат и зеленото смути е значително улеснение.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #32 -: 06-02-2013, 14:49:21 »

Мисля, че водата пречи на смилането на по-едрите "елементи". Ако всичко е кремообразна каша няма проблем, стига да се придъвква и ослюнчва.
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #33 -: 07-02-2013, 12:13:07 »

Ами, дано да е така, Тита.

Аз тази сутрин даже и изцедения сок започнах да дъвча.  ;D И установих, че така му усещам вкуса два пъти по-силно, отколкото като просто го преглъщам.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #34 -: 07-02-2013, 12:17:54 »

Яко, вече съм станал Junior Member!  :)

Тоя пост, малко на спам отива, ама поне моя дневник си спамя.  tooth
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #35 -: 09-02-2013, 17:14:42 »

Най-добрата зала:

Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #36 -: 09-02-2013, 17:33:07 »

salvaje , привет :)

Най-добрата зала:

Напълно те подкрепям! :)............... :pensif_29:

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #37 -: 10-02-2013, 20:16:43 »

Вчера, си направих оризово мляко. Имах чуството, че пия разредено лепило. Вярно, че ме мързеше да го прецедя, но не мисля, че с прецеждането ще изчезне това чуство напълно. Явно не е моята напитка.

Вече съм суровоядец от околко 7 месеца, време е за малко размишления и равносметки.

1.   Оказа се  че не е толкова трудно да ям предимно сурова храна, колкото ми изглеждаше като почвах. Аз почнах лятото и се страхувах, че зимата няма да мога да издържа, защото няма хубави зеленчуци. Но мисля, че се справям доста добре. Все пак по-бързо да идва пролетта, че ми писва от кореноплодни...

2.   Най-трудно ми е да се откажа от кафето и млечната салата, но бележа напредък. Кафетата съм ги ограничил до 2 на седмица, мога и съвсем да ги спра, но не искам да се насилвам толкова. А за отказа ми от млечна салата много ми помагат производителите й, които е обезобразяват със сякакви майонези и други гадости. Но даже и нищо да не добавяха, някъде бях чел кисело мляко и краставица е изключително лоша комбинация.

3.   Следващата стъпка след суровоядството ще е да премина на разделно хранене и това ми се струва трудно. Аз и сега се опитвам да спазвам някакви разделни правила но през повечето време се провалям. Не мога да свикна с това да се наям само с един или няколко много подобни продукта.

4.   Друго нещо, което ще е хубаво да почна да спазвам и ми се вижда изключително трудно е да консумирам само местни и сезонни плодове и зеленчуци. Това значи сега да изключа банани, цитруси, ябълки и други от диетата ми... Трудна работа.

5.   За сега съм сигурен само, че плодовете, зеленчуците, зеленолистните и ядките са полезни. За меда, клоня  (силно), че е полезен. За млякото, че не е. Въпреки че имам малко колебания относно суровото прясно мляко. Но така или иначе за сега немога да си набавям сурово прясно мляко, така че няма какво да го мисля толкова.  Същото важи и за киселото мляко. Суровите яйца мисля, че стават за преходна храна.  За месото съм почти сигурен, че е вредно, особено това, което се продава по магазините. Най-големия ми проблем с месото е, че неискам да вкарвам в себе си нещо съхранило ужаса от смъртта. Също мисля, че месото от бозайник по-добре съхранява този спомен отколкото рибата. Все още обичам риба и бих е ял сурова или даже на скара от време на време, но съм в пълен  ужас от аквакултурите, както и от цените на дивата риба, която кой е знае колко е дива...
Имам леки съмнения за кълновете, но клоня че са полезни.

6.   Това май е едно от малкото неща, в които съм сигурен...дивото винаги е за предпочитане пред култивираното, домошно култивираното пред индустриално култивираното...Само че толкова съм се откъснал от природата, че трудно се добирам до диво или домашно отгледани неща.

7.   Някъде бях чел, че първите осем месеца суровоядство са най-трудни, защото горе-долу толкова е нужно на храносмилателната система да се настрои към новото хранене и че чак след това започват да се виждат големите ползи от суровата храна... дано да е така.

8.   Говорейки за ползи, тази зима няма и следа от синузита, който беше почнал да ми се появява последните 2-3 зими. От както съм на сурова храна, съм се разболявал само веднъж и това беше през 3я месец. Тогава организмът ми е бил толкова същисан от промяната в храната, че е разбираемо. Тази зима съм слагал шапка само 2 пъти. Не обичам шапки! Но то и тази зима не се оказа много сериозна...

9.   Добре, че намерих този форум. Преди това суровоядство ме караше да се чуствам леко извратено на фона на всички тези готвояди.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

benni

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #38 -: 13-02-2013, 12:21:08 »

Я свга малко пояснения: Какво  е туй "мед с перга"? Аз 6те прегледам 4и4ко Гоогъл, ама ми  е интересно какво толкова му е специалното, 4е да гаврътн6 половин буркан наведнъж :surpris_22:
Оризовото мляко е добре да го направи6 с горе6та вода. Аз добавям и малко канела.
Активен
вярвам в доброто

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #39 -: 13-02-2013, 13:33:22 »

Здравей benni. За меда с перга, единственото, което знам от собствен опит е че е супер вкусен, в пъти по-ароматен от този без перга. А останалото и аз го знам от гугъл  ;D Сигърно вече си се натъкнала на тази страница:

http://nbps.press.bg/br1/6.htm

Това е първото, което изплюва гугъл, като напишеш перга. Като се има в предвид, че е от пчеларски вестник (незнам дали има месарски вестник, но съм сигурен, че ако има, месото ще го изкарват най-съвършенната храна също), можеби малко преувеличават ползите, но аз в общи линии им вярвам.

Доколкото разбирам пергата се получава от пчелния прашец, но когато си остане в меда, нейните свойства се запазват много по-добре отколкото като се извлече. И наистина в меда с перга се улавя аромата на пчелния прашец. Аз малко се разочаровах, като научих за пергата, защото осъзнах, че до тогава съм ял мед, на който едва ли не най-ценното му е било извлечено. Но все едно....даже и никаква хранителна полза да нямаше от тая перга... важното е че с нея меда е невороятно вкусен.

А това за полвината буркан...аз съм го правил и с други медове, така че нищо не му е специалното  ;D Аз можех и повече от полвината, но исках и за утре да остане.

Ок, ще пробвам оризовото мляко с гореща вода, защото и без това няма какво да го правя ориза, който остана. Аз също сложих канела и мед (без перга! tooth) в оризовото мляко. А снощи правих мляко от соя, но ми беше доста гадно. Въобще с тея млека не ми върви...  tooth
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 22 запитвания.