Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Защо губя енергия като мина на сурово.  (Прочетена 12446 пъти)

Росито

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

                   



                     Здравейте!
     
Имам въпрос,ако някой може да ми отговори,ще се радвам.Реших да направя пречистване на черен дроб,поради факта че ми откриха камъни в жлъчката,преди това доста време се оплаквах от болки в стомаха и не знаех на какво се дължат.Започнах подготовката със 2 седмици суровоядство,което за мен не е съвсем чуждо,тъй като години наред спазвам целите коледни и великденски пости,няколко пъти съм провеждала плодово-чаен режим.Въпроса ми е на 4-5 ден от консумирането на сурова храна усещам слабост,отмаляване,което ме притеснява понеже работя физически труд и има значение за работоспособността ми.На какво се дължи и има ли начин да приема определена храна за да отмине?Поздрави!
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #1 -: 17-04-2013, 14:26:48 »

Ами обясни каква сурова храна ядеш, какво количество, как я комбинираш, от къде я купуваш
Активен

Росито

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #2 -: 17-04-2013, 14:48:21 »

    Основно плодове,салати със зехтин и лимон,ядки сурови,количествата не знам как да ги определя,примерно сутрин банан с киви,наобед салата около 2 шепи не си меря храната с кантар,следобед 1-2 плода пак,по някое време хапвам сусамов тахан с мед,по лъжичка от 2те,вечер пак салата домати и краставици зелен лук,а от 2 дни опитах спагети от сурови тиквички получи се много вкусно,чак не очаквах.А купувам от пазара или от супермаркета до нас.
Активен

Elea

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #3 -: 17-04-2013, 16:14:33 »

Росито , аз съм на мнение , че ако ще ям плодове и зеленчуци от супермаркета , по-добре и по-здравословно ще е да ям домашно био свинско или птиче месо. Поне ще знам какво е яло животното и колко отровно може да бъде. А тези плодове и зеленчуци , особено в големите супермаркети , които повечето са внос от Турция , Гърция , Китай и т.н. за да имат такава трайност и да не се развалят след 1 месец път , престой в складовете и магазините , представи си колко консерванти , химикали и един куп други вредни неща има в тях. Дори и да ядеш от тях през другото време , поне докато правиш пречистванията мисля , че е добре да потърсиш био , еко , органик храни.  :kisss:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #4 -: 17-04-2013, 18:42:45 »

Elea е много прав, от двата четвъртити той избира по-четвъртития , за да не превърта :))))

Принципно e хубаво да ядеш чисти зеленчуци, или от пазара , от производител, те се знаят кои са или от кооперативи. Пробвай да включиш покълнала елда, покълнали слънчогледови семки, бананите ги яж с пресни фурми, млян сусам и мляно ленено семе в салатата , сурови ядки по 50-60 гр на ден. Само внимавай да НЕ ядеш американски ( калифорнийски ) бадем, облъчват ги с радиация. Търси си гръцки, а най-добре български бадеми. Можеш да ядеш ИРАНСКИ сушени смокини, пий фрешове.
Активен

Росито

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #5 -: 17-04-2013, 19:02:53 »

                 



                       Благодаря за отговорите,знам че е добре по принцип да се ядат био зеленчуци,но дали е сигурно че са такива,бях чула че при изследване на химически примеси  в тях се открило много по-високо съдържание отколкото при нормалните,а и по това време на годината почти не се намират домашно отгледани такива.За съжаление нямам време да чакам до лятото,тъй като почти всяка вечер бях с болки в областта на черния дроб,а след като започнах със суровата храна болките престанаха и нямам нужда от лекарства. От друга страна ако ям био месо не мога да спазя процедурата по пречистването,нали така?Дали обаче отпадналостта ми се е дължала на това,или просто от самата смяна на хранителния режим?Така или иначе това поотмина и вече съм по-добре,продължавам да спазвам режима за пречистване,забравих да спомена че си приготвям и фрешове също.Сурови ядки в последно време започнах да хапвам по малко,но с известно притеснение,тъй като една вечер от ядене на 50-60гр кашу имах големи болки.
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #6 -: 17-04-2013, 20:19:21 »

Яж каквото намериш и ти е по джоба. Ако тръгнеш да правиш фрешове от био-зеленчуци и плодове, ще ти трябват минимум по 20 лв дневно за литър  и половина сок. Казвам го от личен опит. Това си  е сериозна сума. Ако не е проблем за теб, разбира се, по-добре  е "био". Макар че и в тази сфера е все едно стреляш с пистолет в тъмното. Колко реално  е "био" и колко не е, сложен въпрос ...
По принцип колкото и да се пазиш, все отнякъде ще си поемеш токсини. Важното е редовно да гладуваш и правилно да захранваш , да имаш добър двигателен режим и да съчетаваш що-годе правилно храните. В този урбанизиран свят не  е възможно да се опазиш "чиста".
И отгледани с пестициди и изкуствени торове, зеленчуците са си зеленчуци - незаменимо съчетание от ферменти, естествени витамини и ензими. Картината никога не е черно-бяла. Има доста нюанси. Аз лично предпочитам българските зеленчуци  и плодове, макар че  иза тях няма гаранция. В тази сфера нещата са като да играеш руска рулетка. А и за колко други влияния и вредни въздействия човек не би могъл и да предполага. Както се казва "Човек предполага, Бог разполага". ;)
« Последна редакция: 17-04-2013, 20:21:39 от emo75 »
Активен

Росито

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #7 -: 17-04-2013, 20:46:05 »

                         



                       А за финансовата част да не говорим,там е ясно че трябва човек да се бръкне здравата,но аз да речем бих могла да си позволя,щом се отнася за здравето ще отделя средства.Не вярвам обаче до колко е био тази храна и затова засега ще се задоволя с пазара,няма как.Факт че ядеш основно плодове и зеленчуци няма как да не помогне,а и се убедих че след като нямам болки значи съм на прав път.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #8 -: 17-04-2013, 21:31:24 »

Роси, прочети за видовете доши и Аюрведа! Писали сме достатъчно. Там е отговорът на въпроса ти.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #9 -: 18-04-2013, 00:25:41 »

истината е че живота в човешкото тяло е изграден от белтъчини и следователно има нужда от подобаваща ежедневна порция от същите. Живота като цяло във всичките си аспекти изглежда противоречив и парадоксален. При гладуване тялото се изчиства от токсини, но с тях си отива и енергията. Днес четох, някаква съфорумка се жалва, че косъма и изтънял. Ами тя косата се храни също с протеини. Нали знаеш кок старите хора казват, че кучетата заглаждат косъма, когато минат на месо. И всеки го е виждал с очите си. Друг е въпросът, че ако ядеш само трудно смилаема храна като месото и преработената, може да си докара човек един билюк болести. За това трябва да се търси баланса в храненето.
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #10 -: 18-04-2013, 00:47:19 »

И аз самият много съм се "лутал" в това гладуване, но сега съм на мнение, че нищо кой знае колко интересно не се крие в него. Според мен изследванията в областта на здравословният начин на живот и постигане на по-високо ниво на дълголетие трябва да бъдат насочени не само към растителната храна, а към течната растителна и животинска(яйца), примесена с много слънчеви лъчи и пестене на физическа енергия.
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #11 -: 18-04-2013, 06:13:41 »

За енергията си прав, но "правилно гладуване" означава и правилно захранване плюс удачна цикличност на гладуването (времевият отрязък трябва да  е синхронизиран с подходящите лунни цикли). Ако си изпълнил всички условия удачно и не пришпорваш излишно събитията, след завършеният цикъл на гладуване ще  си много по-жизнен. Но това наистина означава желязна дисциплина. Защото много от практикуващите гладуване изпускат нишката в края на захранването и след това. А то е също толкова важно както и самият отказ от храна.
Идеята  е да изтощиш максимално организма, да го накараш да самоизаде излишното, болното, старото - и после - благодарение на този стрес  и адаптация към него - да предизвикаш бърза регенерация на изгубените клетки и тъкани. Нормално е в междинните етапи да си с намалена енергия.
Що се отнася до белтъците... Аз по принцип не съм против консумацията на яйца и месо при определени обстоятелства, но отдавна  е доказано, че е пълна самозаблуда митът за "незаменимите" аминокиселини. Те си се синтезират в дебелото черво, това е доказано от руски учен.
При консумацията на месо е важно да не се прекалява  и да не се съчетава с нишестени и въглехидратни храни. В днешно време повечето хора прекаряват с месото, затова е по-добре, особено ако са със здравословни проблеми, да го ограничат и спрат поне за известно време.

И още нещо, гладуването е доста добре изследван от медицинска гледна точка процес. Без да бъде надценявано, има доказани безспорни ползи при лечението на много заболявания. То обаче не е за всеки - в смисъл, че трябва да е бъде съобразено с личната конструкция и ниво на подготовка. Да се хвърлиш да гладуваш изведнъж над 20 дни е по-скоро грешка. За траен резултат гладуването трябва да се превърне в начин на живот - циклично, по малко, стъпка по стъпка, но постоянно.
« Последна редакция: 18-04-2013, 06:24:13 от emo75 »
Активен

Росито

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #12 -: 18-04-2013, 07:30:15 »

                       


                        Простете невежеството ми,но защо тук говорим за гладуване.Доколкото съм чела суровоядството за много хора е начин на живот,докато гладуването,било то сухо или омекотено на плодове и чай е за определен период от време.Вярно не твърдя че ще започна така да се храня завинаги,макар че съм изключително впечатлена от начина по който се чувствам,нямам болки,бодра съм с настроение,ама чак цял живот така да започна да се храня,едва ли.В момента искам да си пречистя черния дроб и се надявам процедурата да мине гладко и безпроблемно.
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #13 -: 18-04-2013, 08:08:20 »

И като се пречистиш и минеш пак на пържоли, какво мислиш ще се случи?
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #14 -: 18-04-2013, 09:11:25 »

"Гладуването" би трябвало да е начин на живот, ако искаш трайни резултати. Какво означава "начин на живот".... това ще рече, поне веднъж месечно тридневно гладуване на вода в дните около Екадашите, поне веднъж на 3 месеца гладуване над 8 дни, и поне веднъж годишно гладуване над 15 дни или циклично гладуване от два пъти по 15 дни с 15 дни почивка между тях. Времето между гладуванията трябва да е запълнено с правилен начин на живот: подходящо хранене и  движение, клизми, мисловен тренинг. Другото  е компромис: гладуваш, чистиш и после пак на същото забатачване, даже и по-зле.
Е, ако си по-млад, и нямаш сериозни здравословни проблеми, може и да не си толкова стриктен. Въпрос на избор. Но ако ножът е опрял до кокала, трябва да си наясно, че друг път няма. Другото е да ходиш по болници, лекари, да пиеш отрови и да те режат...
Активен

Росито

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #15 -: 18-04-2013, 09:19:32 »







                      Не помня да съм споменала че ям основно пържоли,два пъти в годината постя 40 или 50 дни,зависи от поста,през останалото време също не ям много месо,основно менюто ми е от вегетарианска храна,най-много веднъж в седмицата да ям месо.
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #16 -: 18-04-2013, 09:23:43 »

Виж сега, готови рецепти няма. Пробвай сама. Личният опит  е най-важен. Яж си пържоли. Ако си здрава, няма проблем. Ако се появи отново болежка, си коригирай философията.  ;)
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #17 -: 18-04-2013, 10:19:21 »

Росито, това че си решила да пробваш 2 седмици на сурово е прекрасно и сигурен знак, че си в процес на "корегиране на философията" си.  tooth Мисля че няма смисал да се пришпорват нещата. Напълно нормално е да пробваш няколко периода на суровоядстване и да си решиш дали искаш да го превърнеш в начин на живот или не. Мисля, че така има по-голям шанс да останеш суровоядка, отколкото да вземеш някакви грандомански решения, че от днес вече си 100% на сурово и че всеки месец ще гладуваш по 20 дена  ;D Преминаването към сурова храна би трябвало да е постепенно и без насилване. Незнам, защо толкова се заговори за гладуване, но ползи от суровоядството си има и без да гладуваш.

Не мисля, че пред повечото хора избора който стой е дали домашно месо или плодове или зеленчуци от супермаркета. По-скоро е дали месо от супермаркета или плодове и зеленчуци от супермаркета, и мисля че плодовете и зеленчуците са по малкото зло в тоя избор. Био храни звучи много хубаво, но е съмнително колко са био.

А...и сега конкретно по въпроса ти.  :Content_4 - emotloader: Май се отплеснах... Аз се сещам за 3 причини защо може да нямаш много енергия от суровата храна:

1. Можеби суровата храна е започнала процес на очистване при който всякакви гадости които са се крили тихо мълком някъде си са влезли отново в кръвоносната система за да бъдат изхвърлени. Нормално е при това положение да не се чустваш пръщяща от енергия.

2. Първите дни на суровоядство са шок за организма. Ако е свикнал да преработва само топлинно обработена храна, сега му трябва малко време докато свикне да извлича полезното от суровата. Ако е това би било хубаво да обърнеш внимание как комбинираш храната за да помогнеш на организма. Например плодовете се ядат първи.

3. Може да е и на психологическа основа. Човек свикнал да се храни по стандартния начин, му се вижда несериозно да се нахрани само със салатата и десерта (плодове) без основното.
« Последна редакция: 18-04-2013, 10:22:21 от salvaje »
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #18 -: 18-04-2013, 10:32:11 »

По-скоро проблемът при Роси е в дошите. Трябва да подбира храната според тях. Ако е слаботелесна, многото салати и сокове, колкото ползи ще й дадат, толкова много допълнителни проблеми ще й създадат, ако не бъдат редувани с топлинно обработени леки храни - супи, задушени зеленчуци, маслено  и топло.
Освен това рязката промяна - преминаване към пълно суровоядство - изисква доста по-продължителен период на адаптация на организма. Той може да отнеме години. И не винаги този начин на хранене носи само ползи. Човек трябва внимателно сам да си прецени. Ако е болен и няма избор, ще стане пълен суровоядец, за да реши спешно проблема си, ако примерно суровата храна е отговорът на търсенията му. Но това не променя факта, че може да се появят и други проблеми именно от суровото. (Примерно, най-безобидното: гарантирано възпаление на хемороидите. Не се майтапя.)
И не на последно място: суровото е полезно, но е пълно с гадинки. Имайте го предвид ;)
« Последна редакция: 18-04-2013, 10:35:18 от emo75 »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Защо губя енергия като мина на сурово.
« Отговор #19 -: 18-04-2013, 10:52:02 »

За да почнеш да усвояваш пълноценно суровата храна трябва малко да погладуваш, да се изчистиш, да се махнат полипите от червата и тогава само от един сок да видиш каква енергия ще имаш и ще крещиш дайте ми мотикааа  tooth  tooth  tooth
Активен
 

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 22 запитвания.