Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Износен хрущял на колянната става.  (Прочетена 67216 пъти)

tututo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Здравейте, тамън се регистрирах :)

Моля всеки който е имал подобен проблем да сподели. как го е разрешил. ???
Може ли действително да се възтанови хрущяла - или може само да се задържи в това положение.
Не ме боли- но имам слабост в коляното и ми скърца. Не съм дърта на 36 и  имам силното желание да го възтановя- но как ???
Знам че тук има хиляди методи описани за пречистване на организма за всякакви болести: на черва, на дробове, на кръвта, ок. Аз мисля че съм окей с храненето и перисталтика и черен дроб и тегло и движение и енергия и тн....
Но!-Това дето го имам- без да съм професионална спортистка- нито карам ски и тн- натоварвания- за да се износи толкова много, бързо и рано -  ми е доста чудно.  :-\
Плувам, понеже не е добре да се тича, скача и други натоварващи движения коляното.

Та на ставата и трябва яко колаген - за да изгради хрущяла. Явно или не го произвеждам както трябва или нещо натоварвам в повече дясният крак? Но съм падала само като малка и то и двете колена са ми с белези- то кой ли не е падал- съмнявам се да е от това. Просто се е изтъркал- лека-полека с годините до сега. Но
работата ми е свързана с рисуване- и е на стол. Така че не съм го натоварвала даже изобщо.
Но иначе гледам да спортувам не много редовно- но достатъчно и обичам да ходя пеш.

Имам няколко въпроса:
Дали наистина помагат физиотерапиите и цял живот ли трябва да ги правя...??? (също кални и луга лечения и тн) ?
Как да си набавя колаген в големи количества за да стигне до ставата ми и да се усвои възможно най- добре? Купих си чист желатин за готвене1кг. от Метро- това си е колаген- но нещо не ми върви да го ям или слагам на всяко ядене.... явно трябва да се насилвам- а незнам дали това което ще го погълна- каква част в % ще отиде до ставата- или до всякакви други места или ще замине по трасето и навън?

А според идеите да не се яде месо- бихте ли ми казали - как ще се изгради хрущяла без да се набавя  необходимото количество колаген, или без да се взимат добавките за ставни болки като Артро стоп и подобни които съдържат Глюкозамин Хондроитин, МСМ и Хиалуронова К-на ??? (Които са всъщност основата на колагена или както му казват- желатин) ???

Благодаря ви предварително! :thankyou:
Активен

Elea

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #1 -: 09-05-2013, 19:45:26 »

 Здравей tututo ,

аз знам една рецепта за твоя проблем, но не е особено веганска или сурова.
Рецептата не е изпитана лично от мен, но от мои познати и е потвърдено , че помага. Не че и аз нямам същия проблем с колената и като цяло със костите , ставите и хрущялите , ама ......някои му викат слаба воля , други мързел ....както и да е .

Взима се една телешка глава и се сварява. Слагат се обикновените подправки - сол, черен пипер, чушка , лук...както си се прави манджа. След което главата може да я изяде някой месояден, а ти да пиеш бульона. То става нещо като топла пача. Ако искаш може да добавиш и джоланите. От тях също се отделя това , което прилича на желе и което ни липсва и ни се износват ставите , хрущялите и т.н. Абе с две думи - телешка пача. Пие се 3 пъти на ден в продължение на поне един месец.
Тази рецепта помага много и за счупвания , за да зарастват по-бързо. :peperudi:
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #2 -: 09-05-2013, 20:44:47 »

Наблягай на храни които съдържат магнезий и калций и ако хапваш млечни просто ги спри.
Аз си правя сусамено мляко всеки ден точно за това с добавка от фурми и годжи бери.През ден,през два карам велосипед / 50-80км./ ,играя тенис на маса/2-3 часа/ и по рядко тичам с домашния любимец /около час/ и също обичам да вървя доста около 10-15 км.на ден.Така съм по добре от колкото като пазя коляното.
Успех :flowers2: :flowers2: :flowers2:
« Последна редакция: 09-05-2013, 20:51:31 от ni_ki68 »
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #3 -: 09-05-2013, 21:21:54 »

Здрасти Tututo! :) Не знам дали си мислим за едно и също нещо, но не пречи да споделя патилата си, пък ако ти е от полза – добре, ако не – здраве да е. ;) Та, на този хрущял в колянната става (дето абсорбира динамичното натоварване при движение и произтичащите сътресения по вертикала) лекарите му викат менискус. Имаме си по два броя във всяка става. :)

Преди години скъсах менискус на дясно коляно по време на пренасяне на тежки мебели. Два месеца по-рано вече бях травмирал менискус на ляво коляно (почти до точката на скъсване) по време на изнурителен целодневен планински преход без почивка (в резултат от лекомислен пишман-туристически ентусиазъм).

По онова време и аз като теб бях склонен да си обяснявам проблема в механистични понятия, представяйки си някакво "неизбежно механично износване" в ставата по подобие на накладките в автомобила. :) Впоследствие опитът ме научи, че в действителност става дума не толкова за механика, колкото за биохимия и физиология.

(Извинявай, налага ми се да прекъсна. Утре ще скицирам накратко как се отървах от постоянните болки.)
« Последна редакция: 09-05-2013, 21:24:47 от Роми »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #4 -: 10-05-2013, 06:57:04 »

Тъкмо това се канех и аз да питам, гледам, че Роми ме изпреварил .  :)
КАК ВСЪЩНОСТ се прецени , че хрущялът е ИЗНОСЕН?

Тук има много теми, където някой търси лек за конкретен проблем. Изписват се 20 поста, после се оказва, че проблемът не бил точно такъв .. tooth
Най-често ситуацията е много различна от това , което е отсъдил кварталния лекар или дори ние самите.. :-\
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Freshcheto

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #5 -: 10-05-2013, 08:21:32 »

Здравейте,

аз също имам какво да кажа по темата. Преди около 5 години (даже нямах 30 години) в продължение на около година имах невероятно силни болки в коленете - едвам слизах по стълби. След няколко прегледа и снимки ми казаха, че имам изтриване на хрущяла и на двете колена. Честно казано тогава си хапвах и доста млечни и бях убедена, че помагат за кости и стави, но уви...
Не бях много наясно какви са начините на подобряване на такова състояние и понеже не можех повече да живея нормално с тези болки реших да си сложа препоръчаните ми от лекарите инжекции в колянната става. Та си сложих по пет в коляно на определен интервал от време - мисля, че се казваха еректус или нещо такова - уж основно хиалуронова киселина. Освен това в този период започнах да се интересувам от начина на хранене и възможността човек да се лекува хранейки се. Разбрах какъв бич за всакакви ставни проблеми са млечните изделия. Също така тръгнах на йога, където ми беше направена програма със специален комплекс от упражнения конкретно за моите проблеми, и която аз практикувах ежедневно.
Предполагам комбинацията от всички неща  е помогнала, защото от тогава нямам проблем с болки. От време на време може да се обади някое кояно, но е за кратко при прекалено силно натоварване или в по някога просто от времето - няма как предполагам.
Активен

морскияm

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #6 -: 10-05-2013, 15:26:03 »

 :Confus_3:Здравето на човека зависи основно от това какво яде. Съвременния човек страда от т.н клетъчен глад. Ако разрешим този проблем то организмът ни ще се справи сам с много от здравословните ни проблеми. Конкретно за износената става препоръчвам Ви продукта на Аквасорс "Флексибилити" благодарение на който моята майка захвърли бастуна преди 4 г. сега вече на 80г. За по подробна информация 0888/536418 или на michmana401@abv.bg
Активен

tututo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #7 -: 10-05-2013, 16:16:04 »

Здравейте и мерси на всички до сега   :flowers2:

Elea- мерси за рецептата. :)
Не бих яла или варила главата, но може да дам на майка ми да вари и да си пия бульончето.
Да Принципно, това което се извлича от варенето се нарича желатин или колаген.

Телешкият е най-добър от всички. Има и хранителни добавки от колаген от кожа на Риба- казват че от нея пък бил още по-добър. Но мнения колкото щеш. 
Все още не съм заклета веганка или вегетарианка.

ni_ki68-  аз мляко прясно не обичам- особено кравешко. Обаче пък ям много кисело мляко
и си издирвам да е козе. Наскоро даже пробвах да пия прясно издоено козе мляко- домашно и мисля че е нещо прекрасно. Особено леко хладно - в жегата.
То е много рядко и е най-близкото до човешкото, те пасат билки и затова е полезно и чисто млякото,
а и един съсед на село- беше болен от рак на белите дробове- не е станал веган -
(понеже не познавам по селата хора които да не ядат прясно месо, яйца, сирене
и да не обичат домашна ракия.????  )
та по време на химиотерапията - пи само такова мляко- (задължително неварено-
за да не се убият полезните ензими и вещества, сурови яйца също  от негови кокошки и пчелен мед
това всеки ден и сега няма помен от рак!) Естествено си ядеше и друга храна.
Но той е як българин при това дърт и има много дух в него. Същото мляко са ми го хвалели за други болести - на простата и тн. -пак местни случай. Та му признавам силата.

А относно наблягането на калции и магнезии- това е за костите-  ставите се градят основно от простият белтък- Колаген.  А белтъците както знаем са вериги от аминокиселини.

Та ставите искат основно аминокиселините Glycine, Proline, lysine и много витамин С като кофактор.!!!
Значи трябва без никакъв стрес да се живее понеже стреса убива и вит С-то и произвежда много Кортизол, а той е хормона на Стреса от физически и емоционален характер.
А и голямото производство на Кортизол докарва и остеопороза. Изобщо навързани неща.

До Роми  и бате Бино  - Не нямам скъсан счупен и тн менискус. Самият хрущял ми се изтърква  с времето дали от липса на синовиалната течност- която бързо се износва или от друго не знам- но със сигурност скърцането се дължи на липса на достатъчно течност между ставите- и те се трият толкова силно без смазка, че хрущяла почва да се изтърква и така.

Ходила съм на доктори, снимки съм правила и знам че е това.  Даже му казват Артроза - на колянната става -Гонгартгоза. Но моето е в минимална фаза и мисля да го спра и поне закрепя.

До Freshcheto - много мерси за съвета.
Да, Йога си правя и съм си по рождение разтегната- генетично е, имала съм баби жените каучук в цирка преди години. упражнения, плуване и се опитвам да се храня здравословно. Фрешове от зеленчуци колкото щеш, прочиствания лунни и тн.
 Млечните не съм ги спряла тотално.  Но как ще се докаже че точно от това е износването?
Тези инжекции са за да ти набавят тази течност заради липсата на която се търка ставата и се хаби хрущяла и затова те боли.
Последната лекарка ми каза, да не бързам с инжекции и каквито и да е интервенции в колената- това да е крайна мярка- а и не се знае организма как ще го понесе.
Freshche -На какъв хранителе н режим точно наблягаш ако може да споделиш? Мерси  :)

До морскияm - какъв е този спам от 5 поста с реклама на  някакъв продукт.?
Аз тука питам за естествени храни а не за американски хранителни надбавки.
Всичко което съдържа вашият продукт си го приемам и поотделно и ми е в пъти по-евтино.
Не мисля че е нужно да давам хиляди пари за неща които ги има навсякаде.
Активен

tututo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #8 -: 10-05-2013, 16:30:28 »

До морският пак- извинете но се виждаха 5 поста еднакви - затова ви сметнах за спам - пък и това хвалене на продукта. ???  сега е само един пост:)
относно продукта-  не бих купила продукта засега, бастун нямам, болки също,  :)
относно МСМ и други съставки в него те си имат и странични ефекти, та бих предпочела да питате майка си- какво яде и на какви храни набляга.  
Какво изобщо има - като заболяване и дали не е остеопороза, шипове или дископатия?

Аз се интересувам по скоро от съвет не какви надбавки да взимам- понеже са много и ги знам- колкото по-скъпи толкова човек се убеждава че му вършат работа понякога.- за да не съжалява колко пари се е набутал, психология е.
Но по скоро от начин на живот, упражненията, храните които се набляга  и така.  и дали има човек който си е възтановил хрущяла изобщо или това не се гради ???  
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #9 -: 11-05-2013, 05:43:57 »

Всичко в организма може да се самовъзстанови :) Ти гладувала ли си само на вода, пречиствала ли си си кръвта ? Аз имах травма от миналата година в коляното и при поредното ми гладуване болката спря и вече мога да клякам нормално, значи коляното се е самовъзстановило :) Като те гледам как боравиш с латински думички, се чудя дали наистина ще осъзнаеш вредата от млечните, хляба... Дали не приемаш вредни химикали с храната си, днес загледах 2 вида картофени салати, в едната имаше мононатриев глутамат и 10 Е-та, а в другата освен Е-тата и нещо, което не можах да разбера, но ми се стори доста странно, за всеки случай го щракнах с телефона :) Само домашна чиста храна ли ядеш ? Помисли и сподели ,има много фактори, които биха могли да ти причинят подобно нещо.
Активен

tututo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #10 -: 11-05-2013, 11:33:54 »

titan- а каква ти беше травмата? Понеже между травма и износване има голяма разлика.
Аз съм имала изкълчвания, натъртвания- (и никога счупвания) и на други места, и са си се оправили до сега от отдавна била съм и по млада и без да правя гладувания или пречиствания.

Най-често срещано износването е на дясното коляно, най-често е и при жените, може да е от неправилния център на тежестта, от баланса на стойката и ходенето, може да е от женските хормони-  с които мъжете си нямат проблеми-  ;D Дясната част е по развита и натоварвана. Защо трябва да търсим причината само от храненето не разбрах?

При положение че подробно го изложих в началото на случая: Ям здравословно, пречиствания си правя, никога не съм била дебела нито със задръстен стомах, запек не съм имала- а стига толко с подробностите  на чревната фауна. :D

Това че не отричам млечните -вие ме взехте за нек’ва  ‘дет набива мляко, сирене и кашкавал като луда.  tooth
Досега съм гладувала на сокове, лунни по 4 дена, като преди и след знам как и какво се яде.
Като аз по принцип си го карам на салати- имайте предвид- зеленчуци без къдравата салата- тя няма никакви добри хранителни стойности- само марулята признавам, ;) ако няма маруля в салатата принципно слагам  около 10 разнообразни зеленчука, семена и олиа... ядките като орехи и лешници не купувам, понеже си имам собствени дървета, също грозде, ябълки круши и каквото се сетите са ми натурални непръскани:)

На вода още не съм била и нямам възможност- ежедневието ми е свързано с много  тичане, работа и задачи,  миналата година съм си взимала отпуските за да бачкам - не за да си почивам, пречиствам и блея някъде в една точка.
Просто чета доста за устройството и незнам дали боравя добре с латинският, но се интересувам на анатомично ниво как стоят нещата, учила съм и анатомия заради рисуването, а съм била и студентка в полувисшият медицински институт- така че ми се наложи да уча наизуст учебниците по биология когато кандидатствах.
За да знае човек как да се лекува трябва да има познание- как е устроен организма му като система и от какво има нужда и да намери причината откъде идва проблема. Аз сляпо не мога да вярвам в каквото и да било, или тоя казал това на оня и тека…  трябват ми факти.
Науката за здравето не е религия - ами фактология.  Доста от болестите -дори и да живеем като светци- са наследствено обусловени- викат му гени- заради родителите ни и техният начин на живот и тн. и тн. назад.
Ако имам кекави стави (кокалите са ми здрави), може да не е 100% заради храната както споменах.

Също не бих нарекла млякото като нещо напълно неполезно и разковничето за всички болести. Ние сме бозайници, това е нещо което е бъкано от живот и на него се гради животът ни.
Изгражда клетки и тъкани за супер бързо време. Знаете бебетата за колко месеца колко пъти си увеличават обема и ръста. 
Дърт човек, ако е болен и с мляко може да си вдигне имунитета- не само с глад. (като говоря за мляко - не ме разбирайте преварено или кравешко- никога не говоря за такова мляко. Аз не съм пила такова от магазина и никога не ми е харесвало! Ясно е на всеки че става въпрос за суровото! Другото е умряло)

Наскоро си излекувах ечемик с капки мляко - (човешко-естествено не от магазина, познайте дали няма в него вещества досущ като антибиотиците и дали не оправи ечемика за 1 -2 дена)
До сега ечемик не ми беше излизал- но имах възпаление на очите и оттам се появи. А възпалението от претоварване по 10 часа и повече на комп. И така навързани проблемите….

Ако сега всичко живо отрича млякото, понеже народа пие от към 50 години някъде -масово мляко което е пастьоризирано, и само кравешко. Преди се е продавало и доставяло само сурово мляко- откакто са измислили пастьоризацията- има закон да не се продава сурово мляко  в магазините.
Също така хората го варят заради страха от разболяване от животното. Но всяка баба на село знае че млякото се пие сурово- за да храни. А сега дори и от баба на улицата да го купите- тя си го е преварила- за да не се пресече ;)

Гладът чисти и си самоизяждаш натрупаните гадости и излишни запаси, това е близо до акъла.
Но млякото пък - ти вкарва високо антибиотични живи неща- които също атакуват гадостите в теб.
И нямат нищо общо с изкуствените антибиотици, тези са естествени и се усвояват напълно, нямат странични ефекти

Не може едно дете да гладува на вода и един възрастен човек или някой със специфични заболявания. Това е шок и ударно. Както и човек със забързано ежедневие също няма как да гладува напълно- за такъв глад трябва да си взема 3 месеца отпуска и някой друг бачка вместо мен  :Content_4 - emotloader:

Също така черпя познания от наблюденията върху природата- животни и растения.
Незнам дали вие някога сте наблюдавали копитни бозайници да речем- те дори и доста големи- нямащи нужда да бозаят- ако им сложите паничка с мляко пред тях- тяхното мляко ще си го излочат, бозаят си една от друга даже- това не значи че животните са кукуруку или природата е извратена.
Имаше една жена, адашка, също отричаща напълно млякото- супер слабо информирана научно особено за целият животински свят- че след като пораснали животите не пиели вече мляко  :Content_4 - emotloader: tooth Само котките могли.  :Confus_3:
А животното без да му обясняваш- кое е варено и кое сурово- ще отиде да си лочи суровото мляко.
Много ясно че превареното няма да искат да го пият. Животните си имат инстинкти и обоняния- които на нас са доста притъпени отдавна.
Така че такива крайности- тотално да не куснеш мляко до края на дните си- или малко сиренце ми звучи доста болно и като диагноза.

Има живи хора-пример над 100 години, които си хапват от време на време и сирене (бяло), пилешко, или риба. И си живеят добре.  Проучвам ги постоянно- какви са какво ядат и как живеят.
Засега са 2 типа -
Бедни- над 100г. те са по збръчкани и грозни с артрит и криви крака. Дет си работят тежкият физически труд
и Богати над 100г. - те изглеждат наистина супер - мажат се постоянно с некви олиа, нямат бръчки, нямат стрес, не мислят за внуци и тн- всичко е осигурено напред...ръцете не са им криви понеже си четат спокойно книжка на удобният диван в хасиентата и си показват на видео в огромната кухня- как си готвят здравословно. Но пък нито едно от растенията не са си го посадили или отгледали те.
 
Много се отплеснах- но обичам да пиша и разказвам.  Извинете, надявам се да е поне интересно,

Тука явно какъвто и да е проблем- отговора ще да е- ми гладувай или ми не яж млечни и спри хляба. :Confus_3:  tooth

Има лечители които познават много добре природата и устройството на организма- (не че си мислех че тук ще срещна такива компетентни хора- но съм длъжна да питам.)
Нито един от форума явно няма опит с билки или растения-  Казвате ми пречисти си кръвта- ???
Всеки месец си я пречиствам- аз съм жена  :Content_4 - emotloader:
Ям пия и правя всичко, принципно не се блъскам с млечни продукти като ненормална. И няма как да е от това.
Хляба не разбрах защо ми пречи. Аз си меся питки, ако купувам е само содена и от пълно зърнесто брашно, ръж и тн, просо ям, жито и тн,
Хляба не е вреден- даже е задължителен за жените, аз отдавна не ям никакъв от магазина.
Човек може да е само на житната диета- нали тя пречиства- не разбирам как отричате този продукт и на каква база? Ако говорите за "купешки бял хляб"- моля уточнявайте се  Думата "хляб"  все пак е обширно понятие :) И напълно да се зачеркне този тип въглехидрати- всички житни- ??? Пак някаква крайност  е това.

Плюс това не ям и никога не съм яла измислените салати също от магазина- дали с картофи или с майонеза или с каквото и да било. Имам си село и откакто съм се родила до сега не сме пазарували зеленчуци и плодове от магазините пазарите и тн. понеже си ги носим в промишлени количества.  Та храната ми е по готина от на повечето граждани, които тепърва откриват що е то биоземеделие, (хем съм родена и отгледана в София). Яла съм такива огромни био домати още като дете, които малко хора са мирисали, баща ми е давал селектираното си семе на останалите ентусиасти- той беше много вещ в селекцията и производството на най добрите и сочни зеленчуци и плодове, както и вино и ракия- най-добрите в района- не го хваля нарочно- хората го хвалеха :) И знаех що е то нитрати още от дете. Сега не е между живите- лека му пръст
Та да се върна на темата си.
titan -След натъртване, падане и подобни- има възпалителен процес- и затова болки може отоци и тн, после след физиотерапия и правилно хранене си се възстановяват нещата.

Но аз говоря вече за износен хрущял. Явно досега тук никой не е имал такъв нито си е правил рентген след каквито и да е пречиствания- дали хрущяла се е възвърнал в същият вид, както и течността между хрущялите. 
След гладувания, физиотерапия и правилно хранене, да знам че може да се закрепи хрущяла и да са спре рушенето- но той си остава в същото положение. До сега не съм чула да се е възстановил.
На общи приказки, да, може всичко да се възстановява, но реално  досега никой не е дал личен пример специално с хрущяли. 
Аз търся такива хора- за да почерпя опит и съвет от тях.

Благодаря ви много. :flowers2:



Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #11 -: 11-05-2013, 12:45:47 »

Здравей tututo,

защо не се обърнеш към Дончо Тонев - известен билколечител, вече знам че е в София. Гледала съм предавания на Ути Бъчваров, Гала и Мартина Вачкова, където е гостувал. Даваше много хубави и прости съвети за лечение на остеопороза, коксартроза...Може да знае нещо и за твоя проблем.
Но гладуване, пречистване...в момента би ти навредило повече според мен, поне докато не се възстановиш.
Съгласна съм с Роми за необходимостта от силиций за производството на колаген...
« Последна редакция: 11-05-2013, 12:58:50 от donna »
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #12 -: 11-05-2013, 12:47:12 »

Разбрах Tututo. Твоят проблем е различен от моя, но някои от причините може и да са сходни. Пропускам разказа за дългогодишните ставни болки (дори и след професионално извършена операция), невъзможността за клякане, ставане, тичане и т. н.

Дежурното обяснение на лекарите беше, че хрущялът е лошо кръвоснабден и поради това е неспособен за регенериране. Затова дегенеративните процеси в него са необратими.

Към това се допълваше и моята теория, която ми изглеждаше много убедителна. Тя гласеше, че моите стави, мускули, сухожилия и т. н. са жертва на прогресираща атрофия, поради начина ми на живот - системно обездвижване (средно дневно 10 - 12 часа в статично положение пред компютъра), от което неизбежно следва влошено кръвоснабдяване, тъканна хипоксия и куп други нарушения.

Мрачната концептуална рамка биваше допълнително подсилена от хорската теория, според която ставите неизбежно се износват, щом човек наближи и прехвърли четиридесетте.

И така, търсенето на решение на проблема с моите стави изискваше първо да се справя (на психологическо ниво) с една "необратимост" и две "неизбежности". :)

Мисля, че успях, защото вярвах, че има решение. В хода на търсенето му установих, че следните мерки при мен дават 100% положителни резултати. Сега тичам с километри, скачам, клякам и т. н. без никакъв помен от мъчителните хронични болки). :)

:flower: Преминах почти изцяло на растителна храна, от която суровата има превес над готвената. Не съм изключил напълно млякото (по причини, попадащи извън идейните тежнения на форума). Но пък съм свел употребата му до санитарния минимум. :)

:flower: Почти изцяло изключих тестените и захарните изделия (с редки изключения за някое блокче истински шоколад), както и всякакви фабрично произведени храни и напитки. Също така не ям картофи. Ориз рядко.

:flower: Нередовно въздържане от храна за много кратки периоди. Кратки сухи гладувания (1 - 2 дни) рядко. :)

:flower: Нередовни мерки за пречистване и дезинфекция на организма – клизми, тройчатки, тодикамп и др.

:flower: Нередовни инвентаризации в съзнанието с цел поддържане на ред, чистота и ведра душевна атмосфера.

:flower: Нередовни физически занимания за стимулиране на оросяването. Също използвам всяка възможност да ходя пеша (което освен всичко друго - из централните райони на София - води до икономии на време и гориво от висене в задръствания).

В крайна сметка, въпреки догмата за "необратимите дегенеративни процеси", общото ми състояние говори за наличие на безспорен регенеративен процес. Не само в ставите, ами и като цяло се чувствам по-здрав и силен, отколкото преди 20 години. (Как ли бих се чувствал, ако бях по-редовен в нередовно прилаганите мерки. :) Но няма лошо човек да си оставя вратички за нови открития.) ;)

Нека уточня. Изброявам само мерките, за които от опит зная, че помагат на мен. Дали биха имали същия положителен ефект при всеки друг човек и при всеки ставен проблем - не мога да зная.

И в завършек, Тututo, питаш как да си набавиш колаген в големи количества? На първо време се поинтересувай как да си набавиш силиций. Доколкото зная, дефицитът на силиций сериозно възпрепятства производството на колаген в организма. В тази връзка има и някои други подробности, чието познаване със сигурност носи само ползи при всякакви ставни проблеми, но за тях ще пиша в следващия пост. :)
« Последна редакция: 11-05-2013, 12:50:41 от Роми »
Активен

tututo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #13 -: 11-05-2013, 20:02:38 »

Благодаря ви Донна,
ще гледам да се свържа с човека, досега не съм ходила при никакви лечители. Дано да помогне. :)

Благодаря и на Роми. Много изчерпателен и подробен отговор и съвети.  :flower:
Наистина си супер, мотивираш!!! Браво на теб!  :flowers2:
Да подобен ми е проблема - но без скъсването, на менискуса, седя по 100 часа на ден на компютър, и явно е от обездвижването, много ми отичат и краката, особено през лятото,  хем ги държа на стол качени. даже на места се задават пукнати капилярчета- дет им викат звездички, и една разширена вена- но на другият крак -където не ми е болната става. тя лек се вижда де -не е страшо удебелена- но явно са комплексни нещата.

Значи е от слабо кръвооросяване на краката- оттам и на ставите. Понеже от няколко гоини съм променила начина на хранене и съм обърнала внимание на това, но откъм спорт и движение, явно трябва да се засиля повече... Иначе гледам да плувам, и гимнастики, йога, но фитнеса ми е скучен. Също като вас обичам да "маам гащи" - по улиците, както се казва.  tooth
И не мога да кажа че съм много редовна с йогата, понеже при разтягането ме болят повече колената. А и от нея си прецаках леко гърба и някакви нерви прещипах- та се бях инвалидизирала.  :Confus_3: (понеже както казах съм си като каучук и си правя сутрин директно след като се събудя и без подготовка едни изчекнати стойки- да се разтегна хубаво... и оп! почти си останах в поза рало) tooth пък посли изчетох 200 книги и за гърба...

Трябва воля и да си вярва човек - без да се напънем, не можем да родим нищо-  нали? :pensif_29:

А бихте ли ми казали дали сте правели физиотерапия? Някакъв вид Калолечения, соли, луги и тн ?

След време- като видя резултатите дали са също 100% при мен - ще поствам  :peperudi:
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #14 -: 11-05-2013, 23:53:13 »

tututo , като пиеш сурово мляко гледай поне кравата да има здрав вид ( да не е някоя залиняла) защото ако има чернодробен метил той се предава с млякото. И аз навремето изпивах половин бакърче току-що издоено от биволицата, но тя не изглеждаше никак зле.


Дежурното обяснение на лекарите беше, че хрущялът е лошо кръвоснабден и поради това е неспособен за регенериране. Затова дегенеративните процеси в него са необратими.
Лекарите са наполовина прави. Хрущялът наистина е лошо кръвоснабден, но природата се е погрижила за това - той приема хранителните вещества и от ставната течност, а тя се отделя в ставната капсула като се пораздвижиш с по-голяма амплитуда (и в никакъв случай силови натоварвания).
На мен ми бяха отстранили менискус на лявото коляно - знам какво е усещането да нямаш менискус - костите се приплъзаха една върху друга на всяка крачка когато не съм с ластична наколенка, а освен това натискът от бедрената кост не се разпределя равномерно а е в точка. Сега  този проблем го няма и кракът ми е напълно възстановен, но съм си травмирал другото коляно и съм забелязал, че като се кача на тролейбус се влошава, защото това транспортно средство много се лашка в хоризонталните направлания.
Също така избягвам всякаква работа свързана с напади (примерно прехвърляне на нещо насипано с крива лопата).
Лекарите са ми препоръчали и да не подлагам коленете на усукване. ( по принцип колянната става е една от най-халтавите в тялото, защото е много сложна и е по-лесно да травмираш трайно коляно отколкото някоя друга става)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

tututo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #15 -: 12-05-2013, 21:54:38 »

Zloqd, не съм споменавала никъде до сега че пия прясно издоено кравешко мяко- моля, моля   :pensif_29: :bleh
Както съм писала до сеа- аз застъпвам ползите от козето- (ако нямаш под-ръка човешко)а то, ако знаеш е доста-рядко от всичките и най-близко до човешкото. Плюс това докато работя тежък физически труд с мотиката, например мога да изпия за един ден от козето максимум 200гр. (при това ако си го намеря-докато съм на село-не винаги имат хората там -понеже е с предварителна заявка, купува се доста и за целият ми престой- 1 седмица-примерно, си взимам 1литър прясно и 1литър кисело козе.)
И Да, не съм толкова проста или неграмотна -та да не се интересувам дали животното е болно, дали са му давали антибиотици и тн. Даже знам на коя поляка са и какво расте там- постоянно ми опасват мащерката, която не мога да си я набера заради тях. Аз самата им давам листата от липата ми- много ги обичат.

Покрай това разбрах, че тези липови листа са като лозовите- и стават също за сърмички- леко бланширани, да не се варят- много са крехки, вкусни и полезни.
Козите хич не са прости животни, и си подбират точно какво да пасат- основно хубави неща и билки- не са прости като кравите, и тн. и не можеш да ги тъпчеш с каквото си искаш. Докато кравата каквото и дадеш ще го изяде, Те подбират-младо прясно и полезно. Затова и млякото им се препоръчва от на всички други копитни.

А пък ако изпия това количество биволско -като теб, мисля че инфаркта ми е гарантиран на секундата от тази мазнина  tooth
като си поглъщал такива количества мазно мляко- защо тук си с името Zloqd? 

"Сега  този проблем го няма и кракът ми е напълно възстановен"

Би ли казал как си го "възтаовил напълно", че явно не мога да се сетя  :surpris_23:
мерси :)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #16 -: 12-05-2013, 22:41:19 »

Биволското мляко не е толкова мазно колкото си мислиш - просто съдържа по-малко вода отколкото карвето.

Ника ми е Злояд, защото гледам да не консумирам компрометирани продукти - такива, за които се знае, че са менте, или съдържат химия над допустимото (такива без химия трудно се намират и ако разчитам само на такива по-голямата част от годината трябва да не ям), ако имам избор между вносни и български плодове и зеленчуци ще предпочета българските (с изключение на цитрусите и маслините) и освен това не пия вода от чешмата нито някакви купешки питиета. Също така спазвам разделно хранене и приемане на течности.

За коляното , което се възстанови напълно - в моя случай след операцията ставата беше подута и втвърдена. Отока се смъква с разтриване с лед. Много важно е в кратки срокове да започне възстановяване на подвижноста на ставата, защото някои хора с оперирано коляно остават инвалиди точно заради ненавременно раздвижване.
След това трабваше постепенно да възстановя загубената мускулна маса на този крак, за да не бъде халтава ставата като през първите 3 години гледах да не бягам и да не скачам.
Само веднъж го бях ударил в максимално сгънато положение докато правех асани и добре, че ортопеда си разбира от работата - сложи ми компрес от риванол и спирт и трябваше 3 дни да стоя с изпънат крак...

Добре е да се хапват неща които смазват ставите като авокадо и тахан, а също така и такива, които изхвърлят натрупаните в ставата шлаки като целина.

На другото коляно, което е само травмирано от време на време(като видя зор ) му правя компреси с кромид лук и сол, ако болката е вътре в ставата и такива с кромид лук и захар когато болката е в сухожилията около ставата.
Хрущял се възстановява изключително бавно и през цялото време иска голямо пазене иначе пак се връщаш временно близо до изходна позиция.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #17 -: 14-05-2013, 21:44:52 »

Привет!

Аз май ще имам същия проблем, та от сега се чудя какво да правя.

Наскоро ходих на ревматолог и докторката ми рече, че имам хиперподвижни капачки на коленете. Те просто наистина си се клатят под кожата като ги хванеш с два пръста. Опипах десетки хорски колена - техните са стабилни. Моите се мърдат така, сякаш ако няма кожа, ще паднат.

Докторката рече, че това ще ми износи бързо хрущяла и ставната смазка. А това е притеснително, защото аз си тичам принципно и то на дълги разстояния - над 15 км. Засега не ме е боляло.

След случката търся разни изпитани рецепти за подобни шавливи капачки и здраво съм се изплашила как да си опазя краката. Това, което ми препоръчва медицината, е някаква зеленоуста мида на хапчета за 50-сетина лева. Желатинът е евтина опция, но аз лично нямам желание да прибягвам към него, защото се прави от сварени кокали.

Така че наистина ще ми е интересно, ако някой може да сподели опит от първо лице в справянето с такива проблеми. И пак да кажа, при мен е по-скоро превантивна работа.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #18 -: 14-05-2013, 22:36:46 »

Аз мисля , компотче, че ако се смени лекарката с друга , по-малко плашеща , всички ще си решим проблемите  покрай твоята капачка  tooth Тогава хем агнето ще е изядено , хем вълкът гладен ..
Знаеш, медиците са нестандартно мислещи хора - опитват се да медикализират и почнат "лечение" на съвсем банални, нормални  състояния , докато същевременно не намират никаква връзка между начин на живот  и здравен статус.. tooth 
Разбира се , честно казано, не съм запознат с капачките , но щом ти няма нищо , какво да го мислиш..
Дори виетнамците  имат поговорка  - "Върви на лекар, болести ще се намерят"..  ;D
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Износен хрущял на колянната става.
« Отговор #19 -: 15-05-2013, 07:58:40 »

titan- а каква ти беше травмата? Понеже между травма и износване има голяма разлика.
Аз съм имала изкълчвания, натъртвания- (и никога счупвания) и на други места, и са си се оправили до сега от отдавна била съм и по млада и без да правя гладувания или пречиствания.

Не зная точно, така и не ми обясниха , паднах с една 90 кг врата, докато я пренасях и си изкълчих нещо в коляното :) поду се като стар водомер и не можех да ходя естествено, но не спрях, т.е. не го обездвижих .
около година имах болки в него, особено сутрин, като се събуждах и ми трябваше поне 5 минути да го раздвижа добр е, за да премине болката. Сега след гладуването се оправи и не ме боли сутрин , клякам нормално, нещо,което не бе възможно до сега.И най-интересното е ,че след 5-6 ден усещах някакво често " човъркане" вътре в него до 13-15 ден.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 22 запитвания.