Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на ln_none  (Прочетена 82582 пъти)

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Дневник на ln_none
« -: 14-08-2013, 20:41:32 »

Реших и аз да имам свое място за въпроси и терзания. Хем да не се налага оспамвам темите, хем и да ви кажа официално здравейте.
Та, здравейте, мили хора! Радвам се, че ви има :)
Казвам се Валерия, на 33 години съм, от София. Стремя се да се храня и живея здравословно и природосъобразно, но все още съм в процес на изясняване какво точно означава това. Обичам и притежавам котки, а мечтата ми е да живея в село на гръцки остров, или поне на родното крайбрежие.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #1 -: 14-08-2013, 20:56:42 »

здравей!
гръцкото село или средиземноморско такова е и моя мечта!  :)
но не на остров!  :)
Активен

wheat grain

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #2 -: 14-08-2013, 21:15:11 »

Здравей и от мен.Аз съм си осъществил мечтата,относно местоживеенето.А за останалото си мисля,че е само въпрос на време.Естествено,не много дълго.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #3 -: 15-08-2013, 07:30:25 »

wheat grain, според мен всичко в този живот е въпрос на време и желание :)
Често във Фейсбук ми попадат разни мъдри мисли, които се настаняват в съзнанието ми за дълго време и ме тормозят с правотата си ;D Една от последните (в свободен превод) гласи: Ако мястото, на което си не ти харесва - премести се, не си дърво.
Ще си копирам тук някои интересни отговори от групата за пермакултура, за да мисля над тях.

"Относно изхранването: то е един от факторите на устойчивото развитие (поминък, наследени традиции, природоопазване и възстановяване), изискващи автономия (другите са земята-разбира се отсамо себе си, водата, енергията, финансите - доколкото зависим от тях).
За интензивна пермакултура са достатъчни 30 кв.м. (колкото гарсониера) нетна площ върху "силна" почва, с целогодишно поддържане на температури осигуряващи вегетация, т.е. отопляема оранжерия. В тази площ не се предвиждат обаче царевицата, пшеницата, ориза и пр. зърнени култури. Също не се предвижда и място за животни - те също ядат, и за отглеждането им е нужна няколко пъти по-голяма площ за храна, отколкото е нужна на човека - т.е. предполага се, че ако сте вегани, които си купувате хляба и олиото, примерно, и имате оранжерия.
Ако не разполагате с оранжерия, умножете площта с 3 - с приближение получавате 100 кв.м. за човек.
Още въпроси: поради нуждата от специализация (ако не разполагате със стотици декари, е добре да видите какво може парчето земя и от него да се вземе и даде максималното - така ще произведете излишъци, които може да споделяте със съседи - като бартер, или на вътрешни пазари от типа на хранкооп (имат и група).
Друго: разсъждавайте по следния въпрос: готови ли сте да правите нещо пионерно, като сте готови да не се насладите на всички подобрения - а те да останат за поколението. И - налице ли е поколението - което като съд, като празна чаша, ще поеме-приеме онези знания и условия, които предоставите? Ако го правите заради модата - тя ще се преобразува в скъпи имоти в затворени селища - тогава вече сте загубени за идеята."

"Пермакултурата изисква зеленчуковата градина да е комбинирана с овощна и водна градина, както и билков кът (поне билкова спирала), място за отдих, усамотяване и т.н.
Изхранването е важна задача, но не е самоцел. Без общност, това е просто чудачество или фермерство (рано или късно ще избие натам, ако човешкото духовно не е поставено в самото начало). Защо? Защото производството на растения е свързано с капризите на времето - жега, студ, дъжд по никое време, суша, градушка и т.н. Трябва да има подкрепа и доверие между хора, тръгнали заедно нанякъде, дори да не живеят в един дом."

"NB. Помислете си пак - имате ли нужда от животни? Те дават доста скъпа и полезна з анас и ближните ни неща - дори да не ги ядем-дават тор или орат (например кокошките), но са врътка за всеки ден,неотлъчно! Готови ли сте поне 5 години да стоите неотклонно в обсега на мястото си в грижи?"

"Намерете общ език с първенците в село, както и с майсторите в зеленчукопроизводството ( и каквото там ви интересува). Научете техния език, защото ако говорите с тях на своя си, ще ви имат за смахнати, навлеци, разглезени гражданя (...). Когато ви приемат за свои, ще ви научат на хватки, които ги няма в учебниците. А след това, ползувайки ТЕХНИЯ ЕЗИК, подавайте им информация с фактически доказателства за екологичните практики. Научете се да общувате (някои мислят, че го могат, щото имат някаква социална професия, но това не се дава в университет или институт!)."

"Силните уважавайте, а на слабите помагайте. Обичайте, защото с това ставате равни и част от вече създадена общност (за нова общност е вече трудно - народът бързо се изнася в чужбина или в гробищата)!"

"Пак за нужната площ - ако ще отглеждате ПОЧТИ всички растения, които ще ядете, ще са ви нужни поне 5 декара на човек. Не се плашете че се иска толкова много. Дори двор от 500 кв. м. е достатъчен, ако наоколо има изоставени дворове, богата и достъпна природа (билки, зеленчуци и плодове - диви или изоставени култивирани). Мислете в система-надсистема, а не точно колко голям е дворът ви. Една гора наблизо ще ви даде много неща, дори да не е лично ваша - точно както се возите на влака без да сте построили релсите и влака.
Имотът да е близо до град (най-добре откъдето идвате), за да може да имате минимални разходи в транспортирането. Разстояние не повече от 30-40 км."

"Учете постоянно и системно по онова, което ви е нужно за новата за вас среда. Животът в града се научава за 2 часа, а на село (ползувайки природата, а не магазина) - 2 години. Минимум 30 % от доходите инвестирайте в новото място и дом. Иначе под това означава, че нямата достатъчно силна мотивация... Вероятно към 3-тата година ще се откажете, ако не сте успяли - удържали на този съвет."
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #4 -: 10-09-2013, 14:36:16 »

Странни здравословни проблеми ме мъчат напоследък.

На първото море (май беше в началото на юли) пипнахме някакъв вирус или инфекция, така и не стана ясно. 24 часа висока температура до степен на пълна отнесеност, след което започна зверско разстройство, което не се повлияваше от нищо. Нито билки, нито Смекта+Ентерол, нито всякакви странни цярове, които издирих в нета. След десетина дни, тъй като се налагаше вече да се връщам на работа пих Лопедиум  >:( Той ме закрепи до степен да не вися нонстоп в тоалетната, но оттогава вече нищо не е същото в чревцата ми.

През следващите няколко седмици виждах, че изхвърлям доста несмляна храна. Някъде по същото време май забелязах и проблем с емайла на зъбите и започнах да ям сусамов тахан по 2-3 супени лъжици дневно.

Усетих, че коремът ми е ненормално подут последната седмица на август, точно преди второто море. Оттогава е сякаш съм бременна в н-ти месец (не съм) и не мога да разбера защо. Храносмилането ми вече се нормализира до голяма степен. Нямам никакви болки. Видимо не съм надебеляла (нямам кантар), просто коремът ми сякаш е пълен с нещо. Дори не мога да го глътна, сещате се онова йогийско упражнение - е, стомахът ми се вдлъбва, коремът продължава да стърчи...

Още нещо съмнително е, че напоследък сякаш пишкам по-често и ми е по-трудно да стискам. Може би нещо притиска пикочния мехур.

От второто море се върнах и с нова радост - запушени синуси и разранен отвътре нос, целия в кървави корички. Това поне сякаш вече преминава и най-вероятно се дължи на храненето ми там. Доста прекалих с хляба, бисквитите и солетите - неща, които по принцип не ям.

От уикенда започнах курс с руска тройчатка, да видим ще излезе ли нещо.

« Последна редакция: 10-09-2013, 14:42:18 от ln_none »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #5 -: 10-09-2013, 15:59:27 »

А. Каква е пък тази "руска тройчатка" ?  :surpris_23:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #6 -: 11-09-2013, 07:15:22 »

Вратига, пелин и карамфил. Използвам тази рецепта - http://vsenarodnaya-medicina.ru/russkaya-troychatka/
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #7 -: 11-09-2013, 08:38:53 »

Ама съм и аз! Понеже Малахов я нарича "руски вариант на тройчатката" и не схванах , че става въпрос за същото  :Confus_3:  И според мен има смисъл компонентите да са повече ( в случая + вратига)
 Значи българският вариант на руската тройчатка ще бъде "четиричатка" - орехова настойка, карамфил, пелин , вратига  :Content_22:
(Колко е полезно във форума. ЗА тази "руска тройчатка" знам поне от 10 г., обаче сега след твоя пост  и аз включвам  и вратигата  :-[ )
« Последна редакция: 11-09-2013, 08:40:39 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #8 -: 12-09-2013, 10:56:37 »

Нда, аз ореховата не я взимам заради проблемите с щитовидната. Макар, че не знам дали имам хипо- или хиперпродукция, по-сигурно ми се струва да не я дразня с такива препарати.

За тройчатката мога да споделя, че не е толкова гадно, колкото я описват, въпреки че е малко странно да преглъщаш сухи смлени треви с вода. Някакви особени ефекти не забелязвам засега, освен че ми се пие доста повече вода. То аз чиста вода не пия почти де, карам на билков чай.

Проблемите ми с носа продължават. Кървави корички и задна, може би гнойна, хрема. Коремът и той е все така. Четох, четох, стигнах до извода, че най-вероятните варианти са или нещо чревно, или нещо гинекологично.

Да е гинекологично - обаче нямам болки, нямам течения, нямам промени в цикъла. Хмне, всъщност има една дребна промяна - последните 2 месеца имах прокървявания точно 1 седмица преди да ми дойде.

Да е чревно, да е чревно, колко да е чревно... и какво ли пък толкова ям, че да ми се отрази така. С яденето съм на периоди - имаше време, дето ядях по 4-5 кила череши на ден. После примерно 1-2 седмици ям семки след вечеря. После известно време ям ядки на обяд, па ги спра, па почна нещо друго. И така, не ми се задържат за дълго хранителните навици.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #9 -: 12-09-2013, 12:17:49 »

Но все пак, като основа:
- сутрин пия едно кафе - шварц, слабо, не от нужда, а за кеф. По принцип не закусвам, освен понякога уикендите или както сега се налага заради тройчатката - плодове. До обяд изпивам около литър слаб билков чай.
- обядът от около половин година ми е от плодове. Последната седмица + шепа ядки. Следобеда пия чай/вода.
- вечерям голяма сезонна салата + нещо готвено. Готвеното е зеленчуци, евентуално бобови и/или зърнени, без мазнина.
- след вечеря евентуално си угаждам с нещо сладко, ядки, семки, фъстъци или каквото ми се е дощяло.
- преди лягане понякога, ако много ми се прииска, хапвам пак плодове, иначе пия чай.
Купешки пакетирани храни ям само по изключение, като на морето. Хляб си правя от цели зърна и пълнозърнести питки, рядко. Сладкото също е винаги домашно. Животински продукти (с изключение на пчелни) и екстрахирани мазнини не ям.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #10 -: 12-09-2013, 13:44:00 »

ln_none, две неща ми хрумват като те чета :)
1. Медицината няма съмнение , че недостигът на йод е една от главните причини за проблемите в щитовидната!(Тук нямаме повод да не й вярваме )
 И затова " да не я дразня с йод " , тук стои доста неортодоксално :)  Може точно ореховата настойка да ти помогне, давайки ти НАТУРАЛЕН йод. Само ако имаш излишък на йод, тогава не бива.  
Макар , че аз и там имам подозрения , че нещата не са така прости.. След като недостигът на йод може да предизвика както ХИПО- така и ХИПЕРфункция,(факт),  защо неговият "излишък" да не може да възстанови равновесието? Тоест - да върне нещата до баланс..

2. По режима на хранене - ако така си свикнала или пък ти е приятно , това трябва да се уважава и отчита , съгласен съм..:)
Обаче ако държиш да го правиш  "както трябва" ,  се налага  да го завъртиш малко :)  Концентрираните храни да минат за закуска и на обед, а плодовете да останат за вечеря. (На обяд храносмилателният "огън" е най-силен!)  Особено пък ако си "кафа" т.е. - склонна към напълняване, тогава това е абсолютно задължително!  
  Знам, че ще ми цитираш някои авторитети, които препоръчват така, но те нямат хабер от биоритмологията на храносмилателният и изобщо на жизнените процеси в организма. Нещо , известно от няколко хилядолетия на "тъмна Индия " :)  и на Аюрведа.
« Последна редакция: 12-09-2013, 13:46:32 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #11 -: 12-09-2013, 14:18:28 »

Бате Бино, благодаря задето ме четеш и мислиш :love_026:

За йода точно там е проблема, че не знам дали ми е в повече или ми липсва. Преди 5-6 години, когато ми откриха възелчето си пуснах изследвания и бяха в норма. А диагнозата е Хашимото - т.е. очаква се да има  хиперфункция, последвана в някакъв момент от хипофункция. Аз като чета, имам симптоми и на двете (което си е като да нямаш на нито едното). И тъй като нямам кой знае какви оплаквания изобщо не съм се занимавала с този въпрос от тогава. Ям зеле и орехи умерено. Та затова съм приела този ахимса подход към щитовидната - как да балансирам нещо, дето не го знам накъде е кривнато?

За яденето - така си ям цял живот, вечер основно, щото то само тогава имам време. А кафа хич не съм, по-скоро и по тестовете вата-пита, като питата гледам почна да надделява с годинките. А сега и с тоя тумбак бетер питка станах  :Content_4 - emotloader:
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #12 -: 13-09-2013, 07:52:59 »

Добро утро и щастлив петък тринайсти на всички :Content_22:

Менюто от вчера:
- сини сливи
- грозде и моркови; кашу
- салата тип мешана; зеленчуков гювеч; семки

Голяма жажда - над 2 литра чай и вода. Другото без промяна.

Правих стойки на глава (до стена). Много освежава. Обаче явно не се подпирам на правилната точка, защото боли и се налага по-скоро да стоя на мускули.

Спомних си, че още преди месеци имах едно усещане на неприятен сладък вкус в устата. Тогава четох из нета и последно стигнах до извода, че се дължи на някакви гнойни изтечения. Та явно задната хрема съвсем не е от вчера. Интересно на какво ли се дължи. Преди не съм имала никога проблеми от такова естество, и като дете не съм.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #13 -: 16-09-2013, 09:12:24 »

Менюто от петък:
- грозде
- грозде и моркови; кашу
- салата тип мешана; зелен фасул яхния; семки; халва

Събота:
- пъпеш, грозде; веган мъфини и много кафе на детски рожден ден
- пъпеш
- салата тип мешана; зелен фасул яхния; семки; тиквен тортокекс

Неделя
- сини сливи; къпини, сини и червени боровинки в огромни количества, но затова пък директно от храстчето на Петрохан
- домати; банички със зеле
- пицосалата и тиквен тортокекс

Голямо освинване значи :Confus_3:

Хремата все така, ако не и по-зле. Дали няма риск от стойките на глава гнойта да ми отиде в мозъка  ;D

Направих си теста за Кандида със слюнка в чаша вода. Резултат - ужасяващ. Пусна огромни крака, половината отиде на дъното. Обаче се чудя, дали не се компрометира от хремата?

Курсът на тройчатката завърши, но ще продължа да взимам по 1 път на ден, докато ми свърши сместа.
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #14 -: 16-09-2013, 09:23:05 »

Какьв е теста за кандида?

И как освинване, на мен ми се вижда като нищо неядене   :surpris_23:

Много готини неща споменаваш сьщо. Какво е тортокекс и пицосалата? Давай рецепти де  :fluretaa:
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #15 -: 16-09-2013, 10:40:49 »

Това е теста, копиран от тук http://nanocom-bg.com/test/index.php?option=com_content&task=view&id=326&Itemid=31

Преди да започнете тази програма ви предлагам да направите следния лесен Слюнчен Тест:
Веднага след увеличаване на слюнката, преди да се храните или пиете нещо, напълнете прозрачна чаша с вода със стайна температура. Изплюйте малко слюнка във водата. След това проверявайте от време на време, до час, какво се случва със слюнката. Ако има Кандида, то вие ще видите едно от следните три неща или комбинации от тях:
1.Може да има нишки, подобни на протегнати крака, от плуващата отгоре слюнка към дъното на чашата.
2.Облачна слюнка, която е натрупана на дъното на чашата.
3.Облачни частици, оставащи провесени във водата.

Колкото по-силно и по-бързо нишките растат, а също и скоростта на падане на слюнката, толкова повече Кандида има в образеца. Ако няма никакви нишки и слюнката все още плува след един час, то вие вероятно нямате цялостна Кандидоза, но може да имате умерен или ограничен проблем във вътрешностите и влагалището и можете също така да имате дисбиоза и наличие на други патогенни микроби.


Много сладко, много тесто (макар и пълнозърнесто и без мая), та затова го считам за освинване. Рядко си позволявам чак такива изпълнения, но така се случи.

Пицосалатата ми е вчерашно изобретение - постилаш тънко една тава с тесто, като го издърпваш и нагоре, за да покрие стените. Намазваш го хубаво със смачкан чесън. За плънка режеш по много от каквото имаш - аз сложих червени и зелени чушки, домати, малко гъби, лук, маслини. Поръсваш обилно с риган и печеш, докато се изпече тестото. Като го извадиш, му донарязваш и сурови зеленчуци вътре - краставички и магданоз при мен. Яде се с ръце и неприлично - друг начин няма. Вкусотия е и разумен компромис между желанието на мъжо за пица и моето за салата.

По принцип като ми се получи някоя манджа си записвам рецептата тук - http://kratuna.wordpress.com/, че не помня. Може там да видиш тортокекса, сутринта го добавих.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #16 -: 16-09-2013, 12:55:28 »

Сега нещо от практиката по отношение на този тест. Според мен, не е много показателен, защото:
Жена ми е с доказана инфекция candida albicans, но въпреки това при нея тестът беше с много по-добри резултати за разлика от мен. При децата всичко беше наред. При мен излезе също с ужасяващи резултати, а аз нямам никакви симптоми (жена ми има сериозни оплаквания - писал съм и тук във форума). Тя има проблеми и доказана инфекция, а аз нямам нито проблеми, нито инфекция (изледвания правих на три различни места - все отрицателни). Така, че не се шашкайте толкова с този тест. Моите най-искрени уважения към Уолтър Ласт - имаме и книгата му "Преодолей кандида", но мисля че нещата не могат да се тълкуват еднозначно.
Активен

Nelli

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #17 -: 16-09-2013, 21:28:40 »

В края на лятото, началото на есента, сякаш се проявява дисбактериоза, аз съм уж вегетарианка, но по това време последните години имам същите проблеми със стомаха и това изисква пробиотик. Не знам защо е така - цяло лято витамини естествени, природа, релакс, идва есента - и ето ти дискомфорт в стомаха, не го разбирам и много ме е яд! Точно тогава би трябвало да съм най заредена с енергия и тонус :surpris_23:

Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #18 -: 16-09-2013, 21:43:43 »

Хремата все така, ако не и по-зле. Дали няма риск от стойките на глава гнойта да ми отиде в мозъка  ;D

 tooth Не мисля, че има такъв риск. Преди две години правих мост (пак си е някакъв вид инверсия за главата) със запушен нос и даже ми го отпушваше малко. Но все пак е много гадно да тренираш със запушен нос, без правилно дишане през носа, ползата отива на вятъра...
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #19 -: 17-09-2013, 07:54:33 »

Логично е да се предположи, че слюнченият тест би дал резултати, ако има кандида именно в слюнката. А ако са съсредоточени на друго място, например като гъбички по краката или вагинални да е отрицателен. Аз лично за себе си имам някои съмнения, че е възможно да имам ненормален ръст на кандида в храносмилателната система.

Nelli, това което си забелязала е много интересно и ми се струва, че има  връзка с едни теории, които ще споделя малко по-късно. Аз също имам такива усещания в този период, и то от доста години.

За вчера:
- сини сливи, моркови; баничка със зеле
- кашу
- салата тип мешана; зеленчукова супа с картофи; орехи; тиквен тортокекс

Ще ми се да намаля плодовете и сладкото, за да видя ще има ли подобрение. Обаче ми е трудно, особено с плодовете, като знам, че скоро ще има само ябълки и вносни цитруси. Реших да ги огранича до 1 порция на ден.

От вчера започнах и курс с 50 капки прополис.
« Последна редакция: 17-09-2013, 07:56:22 от ln_none »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 23 запитвания.