wheat grain, според мен всичко в този живот е въпрос на време и желание
Често във Фейсбук ми попадат разни мъдри мисли, които се настаняват в съзнанието ми за дълго време и ме тормозят с правотата си
Една от последните (в свободен превод) гласи: Ако мястото, на което си не ти харесва - премести се, не си дърво.
Ще си копирам тук някои интересни отговори от групата за пермакултура, за да мисля над тях.
"Относно изхранването: то е един от факторите на устойчивото развитие (поминък, наследени традиции, природоопазване и възстановяване), изискващи автономия (другите са земята-разбира се отсамо себе си, водата, енергията, финансите - доколкото зависим от тях).
За интензивна пермакултура са достатъчни 30 кв.м. (колкото гарсониера) нетна площ върху "силна" почва, с целогодишно поддържане на температури осигуряващи вегетация, т.е. отопляема оранжерия. В тази площ не се предвиждат обаче царевицата, пшеницата, ориза и пр. зърнени култури. Също не се предвижда и място за животни - те също ядат, и за отглеждането им е нужна няколко пъти по-голяма площ за храна, отколкото е нужна на човека - т.е. предполага се, че ако сте вегани, които си купувате хляба и олиото, примерно, и имате оранжерия.
Ако не разполагате с оранжерия, умножете площта с 3 - с приближение получавате 100 кв.м. за човек.
Още въпроси: поради нуждата от специализация (ако не разполагате със стотици декари, е добре да видите какво може парчето земя и от него да се вземе и даде максималното - така ще произведете излишъци, които може да споделяте със съседи - като бартер, или на вътрешни пазари от типа на хранкооп (имат и група).
Друго: разсъждавайте по следния въпрос: готови ли сте да правите нещо пионерно, като сте готови да не се насладите на всички подобрения - а те да останат за поколението. И - налице ли е поколението - което като съд, като празна чаша, ще поеме-приеме онези знания и условия, които предоставите? Ако го правите заради модата - тя ще се преобразува в скъпи имоти в затворени селища - тогава вече сте загубени за идеята."
"Пермакултурата изисква зеленчуковата градина да е комбинирана с овощна и водна градина, както и билков кът (поне билкова спирала), място за отдих, усамотяване и т.н.
Изхранването е важна задача, но не е самоцел. Без общност, това е просто чудачество или фермерство (рано или късно ще избие натам, ако човешкото духовно не е поставено в самото начало). Защо? Защото производството на растения е свързано с капризите на времето - жега, студ, дъжд по никое време, суша, градушка и т.н. Трябва да има подкрепа и доверие между хора, тръгнали заедно нанякъде, дори да не живеят в един дом."
"NB. Помислете си пак - имате ли нужда от животни? Те дават доста скъпа и полезна з анас и ближните ни неща - дори да не ги ядем-дават тор или орат (например кокошките), но са врътка за всеки ден,неотлъчно! Готови ли сте поне 5 години да стоите неотклонно в обсега на мястото си в грижи?"
"Намерете общ език с първенците в село, както и с майсторите в зеленчукопроизводството ( и каквото там ви интересува). Научете техния език, защото ако говорите с тях на своя си, ще ви имат за смахнати, навлеци, разглезени гражданя (...). Когато ви приемат за свои, ще ви научат на хватки, които ги няма в учебниците. А след това, ползувайки ТЕХНИЯ ЕЗИК, подавайте им информация с фактически доказателства за екологичните практики. Научете се да общувате (някои мислят, че го могат, щото имат някаква социална професия, но това не се дава в университет или институт!)."
"Силните уважавайте, а на слабите помагайте. Обичайте, защото с това ставате равни и част от вече създадена общност (за нова общност е вече трудно - народът бързо се изнася в чужбина или в гробищата)!"
"Пак за нужната площ - ако ще отглеждате ПОЧТИ всички растения, които ще ядете, ще са ви нужни поне 5 декара на човек. Не се плашете че се иска толкова много. Дори двор от 500 кв. м. е достатъчен, ако наоколо има изоставени дворове, богата и достъпна природа (билки, зеленчуци и плодове - диви или изоставени култивирани). Мислете в система-надсистема, а не точно колко голям е дворът ви. Една гора наблизо ще ви даде много неща, дори да не е лично ваша - точно както се возите на влака без да сте построили релсите и влака.
Имотът да е близо до град (най-добре откъдето идвате), за да може да имате минимални разходи в транспортирането. Разстояние не повече от 30-40 км."
"Учете постоянно и системно по онова, което ви е нужно за новата за вас среда. Животът в града се научава за 2 часа, а на село (ползувайки природата, а не магазина) - 2 години. Минимум 30 % от доходите инвестирайте в новото място и дом. Иначе под това означава, че нямата достатъчно силна мотивация... Вероятно към 3-тата година ще се откажете, ако не сте успяли - удържали на този съвет."