Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на ln_none  (Прочетена 82567 пъти)

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #120 -: 01-11-2013, 17:37:11 »

Цитат
ако се разтвори такова количество във вода - няма да се всмукне и ще се получи шанка

А за какво количество говорим - за посочените от теб по-горе 9 грама NaCl на литър или за друго количество?

Питам, понеже 9 гр/л приблизително съответства на концентрация от 0.9% NaCl, която е нормална за вътрешната течна среда на организма.
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #121 -: 01-11-2013, 17:40:41 »

Цитат
И затова тези големи количества сол няма ли да предизвикат същото - да обезводняват? Само временно ли се прилагат или постоянно?

И на мен са ми интересни тези въпроси. Доколкото знам, концентрации на NaCl, надвишаващи 0.9% закономерно водят до една или друга степен на метаболитна ацидоза. Тази ацидоза както може да премине незабелязано, така може и да предизвика кома и дори смърт. Всичко зависи от концентрацията на NaCl и количеството на погълнатия разтвор.

Но нека видим Нони какво още може да изкопчи от руснаците (аз пък си мислех, че злоупотребяват най-много с водка :Confus_3:), а после ще се залутаме из дебрите на "Балкана, който пази своите тайни" ;)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #122 -: 02-11-2013, 00:23:12 »

Бях гледал един документален филм за едни дето останали с надуваема лодка насред океана и след няколко дни толкова ожаднели, че двама от тях въпреки предупрежденията на останалите се напили с морска вода и след няколко часа получили такива халюцинации, че единият казал "Ха, ами ние сме насред централ парк - има две пресечки до вкъщи " и слязъл при акулите. Другият го последвал след още един - два часа. Та затова изпитвам религиозен страх от шанката.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #123 -: 04-11-2013, 10:31:16 »

Петък:
- ябълки, моркови, кашу
- салата с карфиол, зеленчукова супа, тиквени семки, сушени сливи

Събота:
- грозде, ябълки, тиква с мед и орехи
- круши
- салата спанак, зелен боб, тиквен пай, семки

Неделя:
- дюля
- салата спанак, печен картоф, тиквени семки

Водопиене

Петък:
600 вода + 1 сол
200 кафе
750 билков чай
350 вода + (замайване) + 1 сол
300 вода + 1 сол
(обяд)
750 вода + 1 сол
400 вода + 1 сол
750 вода + 1 сол
600 вода + 1 сол
------------
+ 3750 вода + 7 сол
- 950 диуретици
(морска сол)

Събота:
600 вода + 2 сол
400 кафе
2*750 вода + 3*2 сол
600 вода + 2 сол
------------
+ 3450 вода + 10 сол
- 400 диуретици
(морска сол, вечерта хималайска)

Неделя:
600 вода + 3 сол
200 кафе
2*750 вода + 2*3 сол
600 вода + 3 сол
------------
+ 2700 вода + 12 сол
- 200 диуретици
(хималайска сол)

Реших няколко дни да си записвам количествата течности, за да имам реална представа колко вода приемам дневно. Солта съм я писала в брой кристали, защото нямам как да измервам такива малки количества, но може да се каже, че 3 кристала са около четвърт чаена лъжичка. Реших да започна от съвсем минимално количество сол, като се има предвид, че храната си я соля обилно. Целта ми е постепенно да преместя приема на сол от храната към водата. Солта я взимам няколко минути след пиене на вода на/под езика.

Впечатления:
Петък: 1-2 момента на замайване, доста често уриниране. Апетит и желание за сол с храната - високи. Вечерта силно желание за сладко.
Събота: Апетит и желание за сладко - високи. Желанието за сол намалява - посолената салата ми се стори излишно солена.
Неделя: Апетит, желание за сладко и сол в храната - много ниски. Ходихме на планина, голямо физическо натоваране. Вечерта все още не бях гладна, вечерях по-скоро по навик и за компания на мъжо. Храната ядох безсолна, без да ми е неприятно.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #124 -: 04-11-2013, 15:01:42 »

За съжаление на мен не ми достига биологичен бекграунд, за да разбера всички обяснения на Михаил, а и информацията във форума е много разпръсната.

Роми, приемат 9гр./л.(0.9%) за норма, тъй като такава е концентрацията на сол в кръвта и другите телесни течности (физ. разтвор). Сигурно ти се струва твърде малко за шанка, но според Михаил шанка ефект може да настъпи дори и при 0.6% и съдейки по опита на другите участници там (има доста дневници, които прегледах) е прав. Все пак не говорим за сифон, а за банална диария.

Концентрацията на сол в морската вода е доста по-висока - 3-4%.

Ето още откъси от форума:

"Урината с концентрация не по-ниска от изотоничната (0.9%) гарантира, че бъбреците няма да извеждат водата от организма по причина на недостиг на сол. За тези, които не пият вода понятието урина с ниска концентрация няма смисъл, но за водопийците (б.пр. - по Батман) е особено актуално. За да не се занимавам да изчислявам лично аз приемам по 9гр./л., макар че, без да нарушим условието може да изключим от сметките тази вода, която не стига до бъбреците (изпарения от кожата и дробовете). "

"9гр./л сол в урината е гарантирания минимум, който може да се изведе без допълнително натоварване на бъбреците."

Ето и едно научно обяснение, което не се наемам да преведа дословно:

"9 грамм соли на каждый литр крови - это физиология.
Первичная моча - это плазма крови вместе с солью. Чуть-чуть меньше или чуть больше в зависимости от водо-соле потребления. И это чуть чуть-чуть многократно умножается - в 100-150 раз по мере концентрации мочи, которая двигаясь по почечному канальцу, реабсорбируется, теряя в объёме.
То, что равноценные по осмосу среды могут обмениваться между собой с минимальными затратами энергии, а значит с минимальными потерями, выводиться из самого закона осмоса. Закон он и есть закон, потому и закон, что научно доказан.
При чуть-чуть недостаточном количестве соли, к началу дистальной части почечного канальца приходит уже обессоленная первичная моча, просто потому, что вода с содержанием соли менее 9 грамм на литр организму не нужна - это нарушит его гомеостаз - обессоливанием. Но за счет того, что данный отдел канальца рассчитан на вторичную мочу высокой концентрации обязательно произойдет потеря соли и минералов с одной стороны и избыточное диффундирование воды в обратном направлении.
Дистальный отдел рассчитан на работу в условиях дефицита воды. Просто потому, что чувство жажды настроено на избыточную соль в крови, до этого момента чувство жажды отсутствует благодаря осмо-датчику. Человек просто не пьет пока в крови не станет чуть больше соли чем нужно. Потому дистальный отдел канальца рассчитан на режим жесткой концентрации мочи до 4,5 крат системой последовательного умножения концентрации - ради экономии воды - вывести больше отходов и соли с меньшим количеством мочи. Ссылки есть в теме.
Из этого, чисто логически и практически вытекает, что лучшая концентрация первичной мочи на всем протяжении нефрона - это концентрация равная крови. Так как именно эти две осмо среды взаимодействуют между собой в процессе концентрации мочи.
Это исключит потери минералов из-за обессоливания первичной мочи и исключит потери воды из-за недостатка соли.
Если кому-то, что-то непонятно читаем ФИЗИОЛОГИЮ, включая закон ОСМОСА."

Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #125 -: 05-11-2013, 10:05:58 »

- ябълки, моркови
- салата чушки, задушено зеле, семки, тахан

Храната вчера изцяло безсолна. Много е интересно - хем усещам, че е безсолна, хем не изпитвам нужда да е друга :)

Водопиене - започнах като в петък, но малко след изпиването на чая получих прилошаване с остра болка в дробовете. Също така забелязвам, че сутрин, когато поемам много течности малко ми олеква главата. Според мен тези проблеми се дължат на предозиране на вода. На няколко места срещам и информация, че д-р Батман се е опасявал от задържане на вода в белия дроб при повишен прием на вода. Също и ми изтръпват бързо крайниците, което е признак на обезсоляване. Наистина трябва да увелича количеството сол, но нали се опитвам да е постепенно... Днес ще го давам по-смело.

Реших да изключа чая поне временно, защото ми създава твърде много грижи - не знам дали да го смятам за "вода" или за диуретик и съответно дали да взимам сол след него.

Открих, че в хималайската сол някои от най-тъмните кристалчета изобщо не са солени, ами са абсолютно безвкусни - като пясък. Някой има ли идея какво съдържат?
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #126 -: 05-11-2013, 17:28:56 »

Лелее, Нони, ама ти си голяма ценителка на кафето. Тези дози наведнъж ли ги пиеш или посръбваш по 3 – 4 кафенца дневно?

Предполагам, правиш опити да го намалиш като го споделяш с враговете си. Знаеш, кафето и другите кофеинови напитки изчерпват алкалните резерви на организма - натрия от стомашночревния тракт; калия от мускулите; калция от костите... чрез прекомерна диуреза.

За дехидратацията знаеш доста. Но пак да си го кажем - тя не е просто лишаване от вода (обезводняване), а е лишаване на организма от ценни ресурси посредством усиленото изхвърляне на вода. В някои случаи това води до тежки нарушения на солевия баланс в организма. Викат му диселектролитемия (сиреч загуба на електролити).

Цитат
Сигурно ти се струва твърде малко за шанка

Виж, от шанка май не съм се интересувал никога.

Цитат
Открих, че в хималайската сол някои от най-тъмните кристалчета изобщо не са солени, ами са абсолютно безвкусни - като пясък.

Това е т. нар. пепел – неразтворимите съставни части на минералите. Не е добре да се натрупва в организма, но на практика попада в него по най-различни пътища. При употребата на сол няма по-добро решение от солето, що се отнася до елиминирането на пепелта. В бурканчето със соле ясно можеш да различиш три компонента:

- кристално чистия разтвор (NaCl+++)
- парченце неразтворен докрай кристал (чието наличие би следвало да гарантира достигането на границата от 26% NaCl)
- утайка розова пепел на дъното, която по някое време се изхвърля
« Последна редакция: 05-11-2013, 17:30:47 от Роми »
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #127 -: 05-11-2013, 22:36:54 »

Сега ми хрумва. Ще опитам дали същият метод за пречистване от неразтворими частици може да се приложи и върху други видове сол - каменна, натурална морска сол (несмляна, нейодирана, неизбелвана).

При морската сол твърдите неразтворими частици би следвало да са сравнително по-малко, поради спецификата на нейното добиване (образуване). Но затова пък в нея има примеси (замърсявания) от друго естество отново поради начина на нейното добиване. Както и да е. Ще пробвам някой ден.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #128 -: 06-11-2013, 10:12:48 »

- ябълки, моркови
- мюсли (овесени ядки, ленено семе, слънчоглед, стафиди)
- салата със зеле, леща, тиквени семки

вода - 3.6л ~ 70мл/кг
сол - 2.5гр/750мл ~ 12гр.

Храната вчера - безсолна. То след като си смукал сол цял ден и през ум не ти минава да я солиш.

А, ценителка. Кафето вкъщи е шварц и го правим много слабо, делничното ми е 150-200 мл - една чашка. Уикенда само понякога пия по две чаши. Защо изобщо го пия и аз не знам, отдавна не съм пристрастена към него, а и нямам никаква нужда от нещо за събуждане - откак смених начина на хранене спя като пън и ставам без никакви проблеми. Не съм си поставила за цел да го спирам, но ако измисля какво друго да пийвам сутрин, което да е топличко и да не е вода, го зарязвам одма.

Ясно, значи няма да ги дъвча тия безвкусните. Те и бездруго не се разтварят и ми остават в устата - ще ги изплювам.
 


Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #129 -: 07-11-2013, 15:23:04 »

- ябълка, моркови, елда
- салата спанак, борш, тиквени семки, тахан

вода - 4л ~ 80мл/кг
сол - 2.5гр/750мл ~ 13гр

Като цяло се чувствам много добре, само дето от смучене на толкова сол езикът ми стана все едно си е взел дълга вана. Дори не можах да си доям салатата вчера - лукът адски щипеше. За днес си взех мляна сол, поне като е на прах се разтваря много по-бързо. Но пък така няма как да отделям тези утайки. Така че стигаме до варианта соле (Роми, печелиш ;)). Смятам го, че щом солето е около 26% разтвор, значи за да поема 2.5 гр. сол трябва да изпия 10 мл. соле, т.е. 2 чаени лъжички.

Последните няколко дни четох доста за водата и минералите и откривам, че почти всички, да не кажа всички страдания, които съм имала пред живота си (те не са никак много като цяло) е много вероятно да се дължат на обезводняване и минерален недостиг. Според тази нова за мен информация излиза, че за съжаление голяма част от експериментите, които съм си правила в последните две години също не са били особено разумни. Ще видим този колко разумен ще излезе ;D
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #130 -: 07-11-2013, 15:39:51 »

...Според тази нова за мен информация излиза, че за съжаление голяма част от експериментите, които съм си правила в последните две години също не са били особено разумни. Ще видим този колко разумен ще излезе ;D

Дай примери и кажи защо. Много обичам да чета дневника ти. Направо е като ськровищница с интересни неща и нова (за мен) информация :heart_2: :heart_2: :heart_2:
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #131 -: 07-11-2013, 21:14:12 »

Ехаа, Нони, ама тази твоя лигавица на езика излезе бая издръжлива! Направо като мишелинка! И аз вече се чудех как успяваш да поблизваш солчица толкова време. :Content_14:

Иначе, благотворните свойства на солето далеч не се изчерпват с пречистването от пепел. Това е един съвсем страничен положителен ефект. Дори не се свеждат само и единствено до този физиологично щадящ начин за доставяне на NaCl.

От една страна, доставките на NaCl са необходими за биохимията на организма. Това е ясно и известно на всички. Но от друга страна, това, което не е много известно е, че чрез солето в организма постъпва и още “нещо”, което влияе благотворно върху биофизиката, условно казано. За беда, по този въпрос няма много проучвания и литература.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #132 -: 08-11-2013, 01:33:24 »



А, ценителка. Кафето вкъщи е шварц и го правим много слабо, делничното ми е 150-200 мл - една чашка. Уикенда само понякога пия по две чаши. Защо изобщо го пия и аз не знам, отдавна не съм пристрастена към него, а и нямам никаква нужда от нещо за събуждане - откак смених начина на хранене спя като пън и ставам без никакви проблеми. Не съм си поставила за цел да го спирам, но ако измисля какво друго да пийвам сутрин, което да е топличко и да не е вода, го зарязвам одма.


слабото кафе е по - силно, освен че е блудкаво и гадно   ;D
по- силно е, щото кофеинът е водоразтворим и колкото повече вода има, толкова повече молекули кофеин ще имат шанса да се разтворят хубаво - това е, което съм запомнила от лекциите по биохимия и то по преразказ на колеги, щото не съм ги посещавала почти  tooth

какво да пиеш топло  - ми, има такъв богат избор!
ето, аз напоследък от любител на черния чай се превърнах в любител на белия, малко е скъпичък, но е супер - по- вкусен е от зеления и е по- богат на антиоксиданти от него, даже бил 12 пъти по - богат на такива от чаша фреш от портокал... ако е вярно, разбира се   :)
та, аз смесвам бял, зелен и чай ройбос и става супер   :essen:

освен това - варя си една смес от ръж и леблебия и заливам с нея предварително смесени в чашата какао, цикория, канела, мед и една  инстантна био смес от някакви зърна - получава се супер вкусно и полезно и напълно ми задоволява нуждата от кафе, което отказах, щото бях дала обещание, че ще го сторя и много ми беше трудно, даже години след това.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #133 -: 08-11-2013, 01:39:32 »

Но от друга страна, това, което не е много известно е, че чрез солето в организма постъпва и още “нещо”, което влияе благотворно върху биофизиката, условно казано. За беда, по този въпрос няма много проучвания и литература.


за какво става дума?
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #134 -: 08-11-2013, 10:38:40 »

- ябълка, моркови, елда, лешници
- салата спанак, боб чорба, тиквени семки

вода - 3л ~ 60мл/кг
сол - 2.5гр/750мл ~ 10гр

catalina, радвам се, че са ти от полза моите писаници :flowers2:

Основната грешка, която съм допуснала е увеличаването на приема на течности от почти нулев до 2-3 литра на ден, без да се погрижа за пропорционално увеличаване на приема на сол и други минерали (всъщност, дори намалих солта за дълъг период от време). Това явно е довело както до измиване на минерали от организма (а аз и бездруго далеч не съм страдала от излишъци, съдейки по състоянието на нервната и кръвоносната системи, косата и т.н.), така и до допълнително обезводняване. Водно-солевият баланс в организма ми тотално се е нарушил. Към това се добавя и промяната на диетата към висок процент сурови плодове и зеленчуци, които са бедни на минерали, и силно намаляване на всички хранителни източници на минерали - готвени зеленчуци, семена, ядки, бобови, зърнени. Такава диета е богата на калий, но бедна на натрий, което нарушава баланса на макроелементите; и като цяло е много бедна на минерали.

Изобщо нещата са много комплексни и водят след себе си много различни последствия. Наистина човек трябва много да внимава винаги, когато прави някаква промяна в начина си на живот, независимо колко дребна или логична изглежда тя на пръв поглед.

Роми, абе нещо не ми се получава това соле. Сложих вчера вечерта няколко лъжички хималайска сол в чаша вода (солта е от тази с дребните кристалчета, като морската). Около 1/6 от обема на чашата. Сутринта го погледнах - на вид не е мръднало. Леко беше солена водата. След 24 часа каквото стане със сигурност ли ще е 26% разтвор?

iskrena, благодаря за идеите, остава и мъжо да се навие да ми забърква тия коктейли, щото той е отговорник сутрешни напитки :)  А аз май наистина ще го спра това кафе, защото последните два дни много ме дразни - няколко минути, след като го изпия устата ми става пустиня.

Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #135 -: 08-11-2013, 10:57:07 »

Понеже в момента нямам вьзможност да чета и да се информирам по темата, ще си задам директно глупавите вьпроси.

Правилно ли сьм разбрала, че трябва да се приема определено количество вода на кг тегло и че солта, за да се усвои трябва да се приема с водата, а не с храната?

Т.е ядем безсолна храна и пием солена вода в определено количество и с определена концентрация ?
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #136 -: 08-11-2013, 11:13:37 »

Tрябва да се приема пропорционално количество вода и сол на кг. тегло. Минималната норма по д-р Батман е 30 мл. вода на кг. тегло и 1.25гр. сол на 1 л. вода. Приемането на сол с/след водата, вместо с храната може да има допълнителни ползи.
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #137 -: 08-11-2013, 11:17:04 »

Значи не се соли храната?

Аз на 58кг трябва да приемам около 2л вода на ден, това да разбирам. Може да пробвам да видя как ще ми се отрази.
« Последна редакция: 08-11-2013, 11:19:47 от catalina »
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #138 -: 08-11-2013, 11:27:26 »

Ами както прецениш. За соленето на храната Роми беше дал една автомобилна метафора, която разшифровах така "солта, ако е приета с храната не се всмуква където трябва (в стомаха), а се разхожда из целия храносмилателен тракт и прави поразии". Не съм срещала тази информация на друго място, но не съм и търсила. По д-р Батман солта си се взима с храната. Според Михаил пък солта в храната предизвиква лъжлив апетит.

Ако пробваш, променяй количествата постепенно, а не рязко и не забравяй да спазваш пропорциите сол/вода.
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #139 -: 08-11-2013, 11:33:26 »

Нещо не мога да схвана принципа. Сигурно сьм уморена.

Ако солиш храната и досега си пила вода без сол, а сега започнеш да приемаш сол с водата, няма ли да ти се повиши драстично количеството на натрий?

И вьобще ли не бива да пие безсолна вода? А какво значи диуретици в менюто ти? Така се е случило или трябва да се поемат?

Вьзхищавам се колко задьлбочено проучваш всичко, което те интересува и ми е малко неудобно да черпя наготово, но в момента е такова положението  :angel:
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...
 

Страницата е създадена за 0.108 секунди с 22 запитвания.